Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Eltartási szerződés és köteles rész... fórum

Eltartási szerződés és köteles rész... (beszélgetős fórum)

28. moonlight13 (válaszként erre: 25. - NeKoAn)
2014. jún. 1. 21:00
Ha a nagyszülőket a közelben lakó nagybácsi fogja ellátni, akkor meg is érdemli, hogy ő örököljön, és teljesen igaza van, ha eltartásit akar kötni! Nem kis feladat két idős ember ellátása, gondozása napi szinten!
2014. jún. 1. 16:34

Ha a nagyszülők meghalnak, akkor a gyerekeik örökölnek, ha a gyereke meghalt, akkor az unoka örököl a nagyszülő után. De ha eltartási szerződést köt a még élő nagyszülő, akkor az unoka semmit sem fog kapni.

Röviden ennyi. :(

26. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 25. - NeKoAn)
2014. jún. 1. 16:18

Az unokáknak. nem jár semmi így.

Viszont az eltartó köteles gondoskodni, az eltartottakról, minden téren. A temetésüket is az eltartónak kell rendezni.

25. NeKoAn
2014. jún. 1. 16:08

Nos...akkor még egyszer...a félreértések elkerülése végett...

A Párom nagyszüleiről van szó, akik még ellátják magukat, igaz betegesek kicsit.

Van a Párom és a nővére, akiknek az Anyukája már meghalt (sajnos). A Párom nagybátyja, vagyis anyósom testvére szeretne eltartásit kötni a nagyszülökkel a lakásukért cserébe. Anyósomnak nem volt tulajdonrésze ebben a házban. Csak arra voltunk kiváncsiak, ha valami történik (de ne legyen) a nagyszülőkkel, akkor az eltartási szerződés miatt örökölhetnek-e az unokák, az elhunyt Édesanyjuk része után.

Mi nem sajnáljuk a nagybátyjától a lakást, csak szimpla kíváncsiság van bennünk. Ő közel lakik a nagyszülőkhöz (kb.5perc kocsival) és nagyon sokat segít nekik a mindennapi dolgokban. Mi sajnos elég messze lakuk (60km), tehát nem is tudnánk őket napi szinten látogatni.

2014. jún. 1. 15:22

Úgy gondolom a férfi Édesanyja után örököltek, (ha volt ingatlan a nevén),hiszen az örökösödési tárgyalásnak már meg kellett, hogy legyen. A férfi nagyszülei lakása gondolom a nagyszülők tulajdona. Abból a ráeső részt örökölhetné az unoka, mert az Édesanyja már nem él. DE, azért eltartás, az eltartás, hogy amíg tiszta elmével gondolkodik valaki, azzal köt szerződést akivel akar, simán el is ajándékozhatná. Kötelesrész, csak halál után jár.

Akinek van idős hozzátartozója, az tudja nem sétagalopp az eltartás. Egy idős, beteg embert nem lehet megfogni és vinni nyaralni, mint egy gyereket, bizony nagyon nehéz feladat ez. Ha az idős ember megbetegszik, lehet 24 órás felügyeletet igényel, ágytálazást, pelenkázást. Aki tisztességgel teszi mindezt, nem irigylem tőle, hogy egyszer majd az fog örökölni az eltartott után.

23. a0c1361e44 (válaszként erre: 21. - Moonlight13)
2014. jún. 1. 14:18
Igen, ez is lehet, és így akkor az unokának semmi része nincs, hacsak nem köt eltartásit...
22. forrest2010 (válaszként erre: 21. - Moonlight13)
2014. jún. 1. 14:04
Nem baj , majd itt kiokosodunk ! mert a jó pap is hóttig .....
21. moonlight13 (válaszként erre: 19. - Forrest2010)
2014. jún. 1. 13:58

Igen, az is lehet, hogy a nagyszülőké volt a ház, és az anyának nem volt benne tulajdonrésze. Akkor a nagyszülők tényleg azt csinálnak, amit akarnak, azzal kötnek szerződést, aki gondoskodik róluk!


Na, szóval egy csomó mindent nem tudunk!

2014. jún. 1. 13:52
Bocsi ! most olvastam csak vissza mindent !
19. forrest2010 (válaszként erre: 12. - A0c1361e44)
2014. jún. 1. 13:50
De ha az anyának nem volt semmi ? akkor a nagyszülők azzal szerződnek , akivel csak akarnak ! v nem ? ha lett volna az anyának ott része , akkor azt a gyerekei örökölték volna ! / szerintem . /
18. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 11. - D2d5bb5db4)
2014. jún. 1. 13:41
Nincs köteles rész ebben az esetben..
17. 408020f45e (válaszként erre: 16. - 408020f45e)
2014. jún. 1. 13:24
Nagyszülők után, az anyai rész után járna a köteles rész, de ha eltartásit köt a nagymama a másik még élő lányával, akkor nem fog örökölni a férjed.
16. 408020f45e (válaszként erre: 14. - 408020f45e)
2014. jún. 1. 13:19

Még egyszer átolvastam a kérdésed. Végül most kinek a tulajdona az, amire eltartási szerződést akar kötni az anyós testvére?

Ugyanis, nézzük sorban! Adottak a nagyszülők, ők élnek és őrájuk akar kötni az anyós tesója eltartásit. De adott az anyós, aki meghalt (ő a férjed anyja) Hát ő utána a gyerekei örökölnek! természetesen! Ahány gyereke van, köztük a férjed, annyi felé osztva. Ebből a nagyszülőknek nem jár semmi. Csak akkor örökölnének a nagyszülők, ha nem lenne leszármazott más.

2014. jún. 1. 13:15
Ja, ha benne van, márpedig biztos,.....igen. ))
14. 408020f45e (válaszként erre: 1. - NeKoAn)
2014. jún. 1. 13:11
Ha eltartási szerződést köt valaki, abban benne van, hogy mi az az ingó vagy ingatlan dolog, aminek fejében az eltartottról gondoskodik az eltartó. Ha ez a teljes vagyon, akkor az. Ilyenkor az a dolog, amire a szerződést megkötik, az eltartott halála után az eltartó tulajdona lesz, tehát onnan semmit nem örököl más. Ilyenkor nincs köteles rész. Köteles rész akkor van, ha nincs végrendelet és persze eltartási szerződés sem. Ilyenkor a vér szerinti leszármazottak örökölnek azonos arányban.
13. d2d5bb5db4 (válaszként erre: 12. - A0c1361e44)
2014. jún. 1. 13:02

Na, így már más. Én arra gondoltam; mindegy mikor, de a köteles rész jár.

Felértékelik a lakást / még a garázst is szokták /, és az megy ki tudja, ? felé.

12. a0c1361e44 (válaszként erre: 11. - D2d5bb5db4)
2014. jún. 1. 12:54

Az eltartási szerződések nem azért szoktak kötődni, hogy az eltartott halála után, az eltartóé lesz a lakás pl.? Enélkül mi értelme lenne? Ha erről szól, akkor meg nincs mit örökölni. Ha csak a lakás van, nem?


Én ebben az eset azt gondolom, hogy az eltartási szerződés megkötése előtt az anyai részt oda kell adni az unokának, és a maradékkal azt csinálnak a nagyszülők, amit akarnak. Ez a későbbi vitákat is megelőzné....

11. d2d5bb5db4 (válaszként erre: 1. - NeKoAn)
2014. jún. 1. 12:47

Hát, szerintem meg köteles rész akkor is van.


Nem? :))

10. moonlight13 (válaszként erre: 1. - NeKoAn)
2014. jún. 1. 12:45

Nem értem pontosan, most ki tartja el, ki gondozza, esetleg ki lakik vele?

Mert ha mindezt az anyósod testvére teszi, akkor jogosan szeretne eltartásit kötni!

Ha ti vállaljátok a gondozását, akkor meg kössétek meg ti!

9. a0c1361e44 (válaszként erre: 4. - Sysy2004)
2014. jún. 1. 12:42

Miért?

Ha ők tartják el és nem az unoka, akkor miért járna az unokának valami? A gond nem kell, csak a haszon?

8. moonlight13 (válaszként erre: 1. - NeKoAn)
2014. jún. 1. 12:15
Szerintem fel kellene őket világosítani, hogy ez arra megy ki, hogy mindenki más ki legyen zárva az örökségből! Ha teljes egészében az anyós testvére gondozza, akkor megbeszélés kérdésének tartom.
7. moonlight13 (válaszként erre: 1. - NeKoAn)
2014. jún. 1. 12:11
Akkor köss vele Te eltartásit! De szerintem, ha éreznék, hogy pl. ti gondozzátok, akkor lehet, hogy nem kötnék meg.
6. NeKoAn (válaszként erre: 4. - Sysy2004)
2014. jún. 1. 12:07
Mi sem tartjuk korrekt dolognak és ezért voltunk kiváncsiak, hogy ilyenkor mi a helyzet...de sajnos a szerződés erősebb...
5. 82d45dcd14 (válaszként erre: 4. - Sysy2004)
2014. jún. 1. 11:56

Ha az eltartott,amíg él,és kifogásolnivalója van az eltartás illetően,abban az esetben felmondhatja az eltartási szerződést,utána arra íratja,akire akarja!


Utólag bizonyításra nincs lehetőség.

4. sysy2004 (válaszként erre: 2. - 82d45dcd14)
2014. jún. 1. 11:53
Szerintem nem szükséges eltartási szerződést kötni valakinek a teljes vagyonára. Egy szerződésben a két fél által kicserélt értéknek egymással arányosnak kell lennie. Nem értek a jogi fordulatokhoz csak az igazságérzetem müködik és ennek alapján a jogtalan haszon nem az eltartót, hanem az örökösöket illeti. Egyébként pedig, ha az ilyen szerződés jogszerűis az én szememben mindenképpen erkölcstelen.
2014. jún. 1. 11:43
Sejtettem...köszönöm...
2014. jún. 1. 11:39
Nem jár semmi,az eltartási szerződést sem megtámadni(illetve,csak az eltartott)nem lehet,sem pedig érvényesíteni a kötelező részt,itt ugyan is ilyen nincs.
2014. jún. 1. 11:37

Sziasztok!


Számomra nem egyszerű kérdés merült fel...Párom Édesanyja 2012-ben elhunyt. A szülei, vagyis a Párom nagyszülei élnek. Anyósom testvére eltartási szerződést akar kötni a nagyszülökkel. Kérdés az, hogy az unokáknak jár-e így is az anyai rész után valami, vagy az eltartási szerződés erősebb ennél? Segítségeiteket nagyon megköszönjük!

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook