Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Elkényeztetett gyerek? Mit jelent, hol a határ? Rossz egyáltalán? fórum

Elkényeztetett gyerek? Mit jelent, hol a határ? Rossz egyáltalán? (beszélgetős fórum)


1 2
52. trapiti (válaszként erre: 50. - Spinneli)
2014. febr. 19. 15:23

Én nem terveztem előre, hogy mikor mennyit fogok magamra szánni, de elég jól összehangolódtunk a gyerekkel úgy, hogy nekem is, neki is meglegyen ami kell :) Így 6 év után kezd beérni az hogy az első években nem vártam el, hogy tekintettel legyen rám, gyakorlatilag szimbiózisban éltünk, de ahogyan az évek telnek ez a maga természetes módján lazul. Nálunk ez bevált.

Egyébként most, hogy visszagondolok, sokszor nem is lehetett igazán elkülöníteni a közös és az önálló játékot, nagyon sokszor elég volt a jelenlétem a szobában, az hogy pl. hozzám érhessen amikor akar, és egyébként ő elfoglalta magát, nem kellett minden percben nekem kitalálni, mivel foglalkozzon. Azt viszont, ha a járókában, kiságyban, szőnyegen magára hagytam volna pár percre, nem viselte el. Most olyan 6 éves, aki bármikor minimális játékkal is elfoglalja magát, sosem unatkozik és nem kell állandóan rajtam lógnia... érzi szerintem mindenki, hogy neki hogy jó...

51. a7dd008376 (válaszként erre: 48. - Muraja)
2014. febr. 19. 15:12
*leszakadhatnal mar errol a kommunistazasrol!*
50. spinneli (válaszként erre: 34. - Trapiti)
2014. febr. 19. 15:00
Én egyébként igyekezni fogok egy egyensúlyt tartani ebben, mármint abban, hogy a gyereken kívül magamra is legyen idő, nem a fontos, közös tevékenységektől kell ezt elvenni, hanem megtanítani a gyereket önállóan is ellenni, egy ideig, és persze felismerni, hogy mikor van ténylegesen szükség ránk.
49. spinneli (válaszként erre: 34. - Trapiti)
2014. febr. 19. 14:57

Az én 7 hónaposom olyan 20-25 percet játszik el egyedül, utána nyüsszög, akkor közös játék jön, de ellenne azzal is, ha egyszerűen egy másik jázékot adnék neki-mióta kúszik egyre jobban elvan egyedül...sokszor kicsit tanácstalan is vagyok, hogy mit kéne vele csinálni, közösen játszani, nem nagyon marad egy helyben.

:)


Szerintem elkényeztetés az, hogy a gyereknek nem jól mérjük fel az igényeit, és nem megfelelően elégítjük ki, hiszen a gyereknek sem jó a keret és szankció nélküli élet, és a majomszeretet.

48. Muraja (válaszként erre: 37. - Trapiti)
2014. febr. 18. 17:43

Komunista , kolektiva gondolkozasu ovoneni semi mas . Soha nem lehet a szeretettböl eleg - soha .

Es az a legtermeszetesebb dolog ha foglalkozunk veluk .

2014. febr. 18. 17:13
*egyke vagyok :( - irgalmatlanul kemenyen bantak velem felnott koromig*ez a masik veglet*
46. simple (válaszként erre: 4. - Spinneli)
2014. febr. 18. 14:43
Tökéletesen leírtad, egyetértek mindenben.
45. loch ness (válaszként erre: 44. - Trapiti)
2014. febr. 18. 14:20
A közösködést mi sem szeretjük, bármennyire is szeretjük egymást. Jobb világosan meghatározni, mi kié. De az, hogy bármit odaadtam volna neki, már nagyobb gyerek koromban is megvolt. Amúgy sokat civakodtunk, de kifelé "ölni tudtunk volna" egymásért, olyankor minden félénkségemet elfelejtettem. Sosem értettem, hogy pocskondiázhatja valaki kifelé a saját testvérét.
44. trapiti (válaszként erre: 42. - Loch ness)
2014. febr. 18. 14:15
Igen, felnőttként már én is bármit bármikor odaadnék a testvéremnek vagy a családomnak. De amúgy a közösködést nem szeretem :) inkább odaadom teljesen vagy veszek neki is egyet ;)
43. Kistanítónéni (válaszként erre: 36. - Nbandus)
2014. febr. 18. 14:14

Nekem három gyerekem van. A legnagyobbnak 2-3 nagyobb hisztije volt összesen. Az egyik kisfiam (ikrek, 3 éves) viszont napi szintem tud 2-3 hisztit produkálni. Egy hónapja volt a legrosszabb, most kicsit jobb a helyzet. A másik kisfiam nagyon ritkán hisztizik. Nem csináltam semmit máshogy egyikkel sem, mégis más az eredmény. Ahogy az is más, hogy hiszti esetén hogyan lehet őket megnyugtatni, vagy meg lehet-e.

Persze 6-7 évesen már nem annyira életkori sajátosság. De nem merek semmit mondani. A lányom 13 évig volt egyke. A mai napig a tökéletes gyerek mintapéldánya, és én kis naiv sokáig azt hittem, hogy ez az én érdemem. Mióta megszülettek a kisfiaim egyre inkább úgy érzem, hogy csak iszonyat mázlista vagyok vele, és bizakodom, hogy a fiaimmal is hasonló szerencsés leszek.

2014. febr. 18. 14:05
Érdekes ez az osztozás. A testvéremmel boldogan megosztok bármit, pláne, hogy tudom, hogy tiszteletben tartja, ami az enyém. Ettől olyan összetartozás-érzésem van. De a kívülállókkal szemben egyre kényszeresebben védem a saját holmimat és a magánszférámat, mert sajnos elég sok olyan ember vesz körül, aki ezt nem tiszteli.
2014. febr. 18. 14:01

Ha a gyerek normális igényeit kielégíted, az biztos nem elkényeztetés, hanem szülői szeretet. A pici miért ne lóghatna napi 24 órát az anyján, ha igényli. A nagyobbnál, ha úgy maradna, az már nyilván baj lenne, és valami problémára mutat, de normál esetben úgyis egyre inkább igényli az önállóságot.

Aztán ha naponta háromszor csokitortát akar vetetni veled, az is igény, nade ott már nyilván megálljt kell parancsolni. Mert a legfőbb igénye az, hogy felnőtt korában normális ember legyen, aki elboldogul a világban (még ha ő erről nem is tud még), és ennek van, hogy alá kell rendelni a pillanatnyi igényeit. Ezért is írtam, hogy a milliomos szülő is mondjon időnként nemet.


Az, hogyha az ember félreteszi a dolgait, hogy vele legyen, szerintem nagyon fontos dolog, és ha lehet, csak tegye meg a szülő. Mikor anyukám tízéves koromban otthon maradt (egészségi okból), velem madarat lehetett fogatni, hogy hazajöttem az iskolából, ő otthon volt, lehetett neki mesélni, beszélgetni vele, segített tanulni (akkor tanultam meg tanulni, meg is látszott a jegyeimen). Előtte nem is gondoltam, hogy nekem ez milyen jó lenne, ha ő otthon lenne. Szóval minél többet lenni a gyerekkel szerintem nagyon fontos, ez nagyon kell neki.

Persze gyereke válogatja, biztos van olyan is, aki többet szeret magában lenni, de neki is szüksége van ilyen meghitt percekre. És mivel sokat vagyok gyerekek között, látom, mennyire mások: az egyik bújik hozzám és ölelget, és ezt várja tőlem is, a másik meg már egy érintéstől elhúzódik, de ugyanígy igényli, hogy foglalkozzak vele, bár esetleg nehezebben fejezi ki ezt az igényét.

Na, ez hosszú lett, bocs...

40. nbandus (válaszként erre: 39. - Trapiti)
2014. febr. 18. 14:01
Hát franc tudja mi a jó, tényleg! :)
39. trapiti (válaszként erre: 36. - Nbandus)
2014. febr. 18. 13:59
Kétélű dolog ez az osztozkodás. Akinek nincs ott a "konkurencia" a nap 24 órájában, az azt is kevésbé gyakorolja hogy harcolnia kell dolgokért... legalábbis nálunk így volt, 5-6 éves voltam amikor a tesóm született, addig sokkal könnyebben osztoztam, később inkább megtanultam védeni ami az enyém és a mai napig nem szeretek közösködni, ugyanakkor nem tartom önzőnek magam, szívesen segítek, de ami az enyém az az enyém ;) A lányomat elnézve, ez jóval kevésbé érdekli mint anno engem ugyanennyi idősen...
38. 0f332c4ec9 (válaszként erre: 31. - Spinneli)
2014. febr. 18. 13:56

:)) okés



Különben meg ki kell használni amig ilyen édes kisbaba mert ez nagyon rövid idő és nem jön vissza többé. :))

37. trapiti (válaszként erre: 31. - Spinneli)
2014. febr. 18. 13:55

Nem baj, amikről beszélünk az végülis mind ide tartozik :)


Nekem pl. mondta már óvónő, hogy két nagy baj van a gyerekemmel: "túlságosan szeretjük és túl sokat foglalkozunk vele..."

Szerintem meg - egyre inkább ezt gondolom az évek alatt - ilyen nincsen. Lehet rosszul szeretni, vagy bután szeretni, bután nevelni, de túlságosan szeretni, vagy túl sokat foglalkozni vele?

36. nbandus (válaszként erre: 11. - Kistanítónéni)
2014. febr. 18. 13:54

Amikor egy 6-7 éves gyerek földhözvágja magát, mert anya nem veszi meg neki a csokit, vagy nem az van, amit ő szeretne, az már nem életkori sajátosságnak nevezném. Az én lányom 3, javában benne van a dackorszakban, de ilyeneket sosem csinál, mert megtanultam kezelni.


Amúgy az egyke gyerekek nem tanulnak meg osztozni címszó alatt arra gondoltam, hogy a nap 24 órájában, elfogadni, hogy ma nem ő kap tortát, hanem a tesó stb. Nyílván más odaadni a barátjának fél órára valamit, mint a testvérével közös dolgokon osztozni. Hozzáteszem nagyon sok egyke barátom önzetlenebb, mint én 2 tesóval.

35. loch ness (válaszként erre: 33. - M0ncsa)
2014. febr. 18. 13:53
Jó ötlet a péklapát :) Azért az se vicces, ha hétről hétre ezt kell "élvezned" a misén, és nem tudsz a lényegre figyelni. Szerencsére nem ugyanabban az időpontban járunk, de néha elkerülhetetlen. Olyankor nagyon próbálom a türelem erényét gyakorolni, de szégyenszemre mindig az jut eszembe, hogy de szívesen kiporolnám a feneküket!
34. trapiti (válaszként erre: 28. - Spinneli)
2014. febr. 18. 13:52

Azt gondolom, ha nem igényli, mert jól elvan magában, vagy játszogat valamivel, az jó és hagyni is kell - igaz ez egy fél évesnél nem valószínű, hogy 10-15 percnél hosszabb idő lenne. Az egy másik kérdés, hogy a kicsik is megszokják ha magukra vannak hagyva, gondolom van olyan baba aki tűri is és jobb híján elvan szépen... erről már nem gondolnám, hogy annyira jó. Aztán meg vannak gyerekek akiknek mások az igényei, az enyém folyamatosan - de szó szerint értve 1-24-ig igényelte a társaságomat, kivéve amikor éjjel aludt. Végül is nem volt baj, találkoztak az igényeink :) de sokan mondták, hogy rossz vége lesz. Most 6 évesen tényleg képes akár egy egész délelőttöt is úgy végigjátszani, hogy néha jön, mond, mutat valamit, vagy én szólok, de nem kell irányítani, nem unatkozik és pl. nem tévézéssel tölti az idejét. Hiába akarod te hogy egy fél-egy éves önállóan játsszon, ha ő mást akar...

Végül itt is oda lyukadunk ki, a gyerek igényeinek kielégítése vajon elkényeztetés-e vagy esetleg ez lenne a jó és követendő példa?

(Itt nem arra gondolok, hogy kiejt a száján egy játékot a szülő meg rohan megvenni, hanem pl. arra hogy leülök mellé, rá figyelek, félreteszem az egyéb dolgaimat ha ő velem akar lenni...)

33. M0ncsa (válaszként erre: 23. - Loch ness)
2014. febr. 18. 13:50

Az ilyen szuloket csapkodnam meg jo alaposan peklapattal. Banom is en, csinalja otthon a cirkuszt, de ne tegye tonkre masok szorakozasat/elvezetet.

En voltam olyan eskuvon, ahol az egyik vendeg gyereke vegigpofazta a szertartast. Remek lehetett szegeny fiatal parnak :( Mert egy mise csak egy mise, de hazasodni az ember jo esetben eleteben egyszer szokott...

2014. febr. 18. 13:50
Vagy pl. piacról jön a család a villamoson, a tízéves kisfiú már a második kétdecis gyümölcslét bontja ki és issza meg. Szülő meg hagyja. Pedig valószínűleg nem laknak már messze, miért nem bír ki tíz percet, hogy otthon vizet igyon, vagy ha már muszáj gyümölcslevet, akkor litereset, mert relatíve az olcsóbb. Kétdecist szerintem kórházba meg vonatútra visz az ember, de ez is pénzpazarlás. A gyerek meg nem tanul önfegyelmet, mert minden apró vágyát (pl. szomjúság) azonnal kielégítheti. Mondjuk úgy is nézett ki, elhízott, puhány gyerek volt.
31. spinneli (válaszként erre: 29. - 0f332c4ec9)
2014. febr. 18. 13:49

Akkor félreérthetően írtam, tehát a szakirodalom úgy írja, hogy önállóan IS kell, hogy játsszon a baba-az ideális az ha váltogatva van a közös játék-önálló játék.

Én is szoktam vele közösen játszani sokat.

:)


Bocs trapiti, kicsit elment a téma.

:)

2014. febr. 18. 13:47
Elkényeztetés szerintem még az is, ha sohasincs olyan, hogy "nem." Pl. bármit megkíván, mindent azonnal megvesznek neki, hagyják követelőzni - itt megint az a baj, hogy rászokik, hogy csak magára gondoljon, és ne próbáljon a másik igényeire is odafigyelni. És ha felnőtt lesz, és épp nincs lehetősége megvenni valamit, amit nagyon szeretne, mit csinál, ha nincs az ilyenhez hozzászokva? 1. Kiabál a családjával, mert frusztrált 2. szidja a kormányt, mert az az oka, ha nem tud házimozit venni, 3. betör vagy rabol érte. Oké, nem feltétlenül, de hány fiatalkori bűnesetnek az az oka, hogy megkívánja és elveszi, akár a kirakatüvegen keresztül is. és ennek az időnkénti "nem"-nek szerintem pénztárcától függetlennek kell lennie, tehát a nagyon gazdag szülő is szabjon határt az igényeknek, és csak értelmes dolgokra költsenek.
29. 0f332c4ec9 (válaszként erre: 28. - Spinneli)
2014. febr. 18. 13:43
Azzal nem,nyilván játszik önnálóan,hanem azzal,hogy nem kell vele játszani.
28. spinneli (válaszként erre: 26. - 0f332c4ec9)
2014. febr. 18. 13:41
Mármint mivel vtatkoznál? Azzal, hogy azt írják, hogy jó, ha önállóan is játszik a gyerek?
2014. febr. 18. 13:40
Na meg most jutott eszembe van egy ismerős akinek 3 és 4 évesek a gyerekei,na ő mivel neki ez egyszerübb semmiért nem szól rájuk,mindent lehet csak őt hagyják békén. Ezért a gyerekek olyanok kb mint a vademberek picik ugyan még,de azért tudni kellene viselkedni és játszani,de ezek a gyerekek nem tudnak csak mindent tépni,szétszedni,lerombolni. Ha a tisztelt anyukának elege van mondjuk ebből vagy mert valamelyik hangosabb volt akkor megrángatja őket vagy rájuk ordit. Na most ez nem az a kimondott elkényeztetés,de basszus milyen iskolások lesznek ezekből és késöbb majd milyen felnöttek?
26. 0f332c4ec9 (válaszként erre: 22. - Spinneli)
2014. febr. 18. 13:35
Én azért ezzel vitatkoznék. Amikor ilyen picike volt a fiam én egésznap vele szórakoztam :) Nem is kimondott fejlesztő játékokat,de tornázgattam vele ő a hasamon volt,óvatosan dobálgattam amitől kacagott :)) dumáltam neki mindig meg ilesmik. Kell az ilyen piciknek,nem lehetnek állandóan csendben meg egyedül. Öltöztetés,fürdés stb közben is mindig beszéltem hozzá. Nem is volt soha beszédhibája ,mindig szépen beszélt.
25. M0ncsa (válaszként erre: 22. - Spinneli)
2014. febr. 18. 13:33

Egy dolog a szakirodalom, es mas dolog a gyakorlat. Egyebkent egyetertek, csak mondom :)

7 honapos meg pici, de ha nagyobb lesz, majd ugyis "szol", ha egyutt szeretne jatszani (azt is megmutatja, hogy mit). Amig meg elvan magaban, beken hagyom - meg igy is vannak napok, amikor egesz nap rajtam log. Persze minden gyereknek masok az igenyei, Trapiti kislanya pl. lehet, hogy pont igy valt onallova, hogy sokat foglalkozott vele eleinte.

Nincs "tuti recept", a szulonek kell igazodnia a gyerek igenyeihez - ebben az ertelemben legalabbis mindenkepp.

24. 0f332c4ec9 (válaszként erre: 20. - Loch ness)
2014. febr. 18. 13:31
Én meg olyat ismerek,hogy az anyuka aki már 40 körüli elkényeztetett tehát kicsi kora óta mindig mindent megcsináltak neki,helyette mégis 3 gyereke van,de önállótlan és valószinü az is marad.Neki mindig segiteni kell,róla ugymond mindig gondoskodni kell. És amit lentebb irtam ő ilyen,elkényeztették igy nött fel és ilyen is maradt és képtelen magáról egyedül gondoskodni.
2014. febr. 18. 13:29
Ja, és az ötéves egy kultúrházban tartott előadás közben ki-be rohangált, vagy húsz alkalommal végigszaladt a színpad és a nézőtér között, volt, hogy csak azért, hogy adjon egy puszit az anyjának, vagy odasúgjon neki valamit. Drága anyuka meg ült, és nem szólt semmit. Pl. azt, hogy kislányom, nem illik egy előadás közben állandóan rohangálni és zavarni másokat. Pedig ez is a neveléshez tartozna meg a közösségi léthez. Amúgy a szülők tök normális emberek, nem is értem, hogy tudnak ilyen tehetségtelenek lenni a nevelésben.
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook