Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Eladhatjuk e a házat, ha a férjem vagy én meghalnánk vagy a gyerek örökli? fórum

Eladhatjuk e a házat, ha a férjem vagy én meghalnánk vagy a gyerek örökli? (beszélgetős fórum)

1 2
2011. dec. 9. 15:27
ezt még1x ha kérhetném mert kicsit zzzzvaros
2010. jan. 15. 00:05

Dulika--- Nem kívánom neked, hogy megéld, amit mi, akik elvesztettünk valakit.

Ami utána jön, az nem csak a fájdalom.

A rengeteg ügyintézésben elvész az ember.

És , ha nem figyelsz oda még át is vernek.Szerintem senki nem haldoklik, csak előrelátó.

Annyi lehetőség van már megvédeni magad a kellemetlenségektől, hogy igenis nagyon jó, hogy leírja mindenki a tapasztaltakat.Előrelátónak kell lenni, még a fiataloknak is.

Igaz a piszkos anyagiak, mindent beárnyékolnak, de pénz nélkül nem kapsz egy zsömlét sem.

2010. jan. 14. 00:24
Valaki netán haldoklik??
2010. jan. 14. 00:21

Férjem halála után a(kettőnk nevén volt a lakás)felét én, másik felét a 2 gyerekem örökölte volna.Ők átadták nekem.

A kocsink a férjem nevén volt,ő az adós én csak kezes.

A fele az enyém , a másik felét szintén átadták nekem a gyerekeim.Az APEH köbcentinként 36 ft illetéket kiszabott a kocsi felére.

Amit a közös pénzünkből egy háztartásban élve vettünk.A SAJÁTUNKÉRT FIZETTEM!!

Mert tulajdonjogot szereztem.

De két ember nevére nem írható gépkocsi, akkor miért kell fizetni , ha meghal az egyik?

35. palenkas (válaszként erre: 24. - Tücsimücsi)
2010. jan. 3. 21:09

Köszi a sok választ.

A férjemnek jelenleg nincs hivatalosan munkahelye. Így is meg lehet kötni? És mindkettőnkre is? Amikor felvettük a hitelt, volt valami ilyen lehetőség, de azt mondta a bank, hogy akkor nem lehet hamarabb visszafizetni a hitelt (pl ha örökölnénk, vagy nyernénk a lottón), mert ez végülis egy biztosítás, melyet annyi ideig kell fizetni, amennyire megkötöttük. Ez a hitelfedezeti védelem ez nem ugyanez?

Meg írtam már a fórumra is.

34. fagyongy67 (válaszként erre: 33. - Palenkas)
2010. jan. 3. 21:07
Ezt legjobb egy hozzáértő biztosítóssal megbeszélni.Sajnos a bankban kötött biztosítások néha nem azok, amik. Legalábbis jól olvassatok át mindent.Én azt tapasztalom munkám során, hogy amikor a teljesítésre kerül sor a biztosítás részéről, akkor mintha nem ugyanaz a biztosítás lenne, mint megkötéskor...
2010. jan. 3. 21:02
Egy kicsit utána néztem a bank honlapján ennek. Az ersténél van a hitelünk, 6 milliót vettünk fel 3 éve, most sajna kicsit több a tartozásunk az árfolyam ingadozás miatt, és van ilyen hitelfedezeti védelem, 3 csomagja van, az "A" csomagban van a "bármilyen haláleset", mely havi díja a hitel 0,08138 %-a. Lehet, hogy hülye vagyok, de ez akkor mennyi is szerintetek havonta? 4800 Ft körül?
2010. jan. 3. 20:54
Egyébként köszönöm a sok választ, jó, hogy ennyi hozzáértő van itt.
31. palenkas (válaszként erre: 24. - Tücsimücsi)
2010. jan. 3. 20:53
A férjemnek jelenleg nincs hivatalosan munkahelye. Így is meg lehet kötni? És mindkettőnkre is? Amikor felvettük a hitelt, volt valami ilyen lehetőség, de azt mondta a bank, hogy akkor nem lehet hamarabb visszafizetni a hitelt (pl ha örökölnénk, vagy nyernénk a lottón), mert ez végülis egy biztosítás, melyet annyi ideig kell fizetni, amennyire megkötöttük. Ez a hitelfedezeti védelem ez nem ugyanez?
2010. jan. 2. 21:46
Bocs, nem akartam offolni, csak felkaptam arra a fejem, hogy megváltozott az eddigi szabályozás...
29. bared (válaszként erre: 24. - Tücsimücsi)
2010. jan. 2. 21:46
arra nagyon figyeljetek, hogy ne csak baleseti védelem legyen benne, hanem betegségre is!!!
28. tücsimücsi (válaszként erre: 24. - Tücsimücsi)
2010. jan. 2. 21:45
* fél év után
27. tücsimücsi (válaszként erre: 24. - Tücsimücsi)
2010. jan. 2. 21:44
még annyit, hogy valamennyivel több lesz a törlesztőrészlet, de nem olyan eget rengető összeg, megéri.
2010. jan. 2. 21:44

Még nem változott a szabályozás, a hatályba léptetéshez kapcsolódó törvényeket nem ellenjegyzett egyelőre a köztársasági elnök, de tudtommal egyébként is csak 2011-ben lépnének az öröklési jogra vonatkozó rendelkezések hatályba.


Jelenleg a gyermekek az örökösök és a házastársnak haszonélvezeti joga van.


Ha hatályba lép az új törvény, ez lesz:


"6:58. § [Házastárs öröklése leszármazó esetén]

(1) Ha az örökhagyónak leszármazói vannak, az örökhagyó házastársa a hagyatékból - kivéve a (2) bekezdésben meghatározott vagyontárgyat - olyan részt örököl, mint az örökhagyó gyermeke.

(2) Az örökhagyó házastársát az általa lakott lakáson és az ahhoz tartozó berendezési és felszerelési tárgyakon holtig tartó haszonélvezeti jog illeti meg.

(3) A (2) bekezdésben meghatározott vagyontárgyakat az örökhagyó gyermekei öröklik fejenként egyenlő részben. "


/Forrás: www.jogiforum.hu/

2010. jan. 2. 21:44
colt=volt
24. tücsimücsi (válaszként erre: 1. - Palenkas)
2010. jan. 2. 21:43

Utólag is lehet kötni hitelfedezeti védelmet. Ha a férjed dolgozik, ő a kereső akkor rá. Ha történne vele valami a bank átvállalja a hátralévő években a hitelt, sőt ez arra is érvényes, ha valaki 100 %os rokkant lesz. Ha csak a munkahelyét veszíti el, akkor fél évig fizeti helyettetek a hitelt. Viszont a megkötéstől számított fél éven belül lép érvénybe.

Mindenképpen kössétek meg!

2010. jan. 2. 21:42
Minden attól függ, hogy milyen értékű az ingatlan és milyen értékű a teher rajta. Ha annyi a teher mint az érték, akkor nyilván a gyámhivatal is belátja , hogy nem colt mit örökölni, s a kiskorú nevében egy un. esetgondnok fog intézkedni.
22. bared (válaszként erre: 19. - Fagyongy67)
2010. jan. 2. 21:42
így van...ezt próbáltam kicsit lerövidíteni
2010. jan. 2. 21:41
hasznit=hasznot
20. bared (válaszként erre: 17. - Mamuci55)
2010. jan. 2. 21:39

oké, oké))

csak ebebn az esetben nem tulajdonjogot örököl a gyerek, hanem adósságot(( és ez a nagy baj((

2010. jan. 2. 21:39

HA felnőtt az örökös, akkor örökli a teher ráeső részét is. Ha azonban a teher több, mint maga az örökség, visszautasíthatja az örökséget, így se terhet, se hasznit nem örököl. Ez elég ritkán szokott előfordulni.

Ha az örökös kiskorú, akkor az elhunyt szülő hányadrészét örökli, plussz. ahogy lentebb írta valaki, az örökölt részre bejegyzik az özvegyi jogot. A gyámhivatal engedélyezi az eladást abban az esetben, ha a kiskorú tulajdonrészének az özvegyi joggal csökkentett értékét vagy gyámhivatali betétbe teszik, vagy azon az értéken ingatlant vásárolnak a kiskorú nevére.

Vegyünk egy példát: Adott egy 10 millió ft értékű ház. A felét megörökli a gyermek, tehát 5 millió forintot fog érni a tulajdonrésze. Erre afél részre a túlélő szülő özvegyi jogát bejegyzik, melynek vagyoni értéke van, és korfüggő. Ez 25-50 év közötti személy esetén az egy évi érték nyolcszorosa. Az egy évi érték pedig a forgalmi érték egy huszad része .Egy 5 milliós tulajdonrész esetén 5.000.000 / 20 = 250.000.-

És 250.000 x 8 = 2.000.000.-

Tehát az özvegyi jog értéke jelen esetben 2 millió ft. Az 5 millióból lejön a kettő millió, marad. Tehát a kiskorú vagyona 3 millió forint, amely értéket be kell fektetni ingatlanba az ő nevére. Ezt , ebben a formában a gyámhivatal engedélyezi.

18. Panni58 (válaszként erre: 13. - Tavaszilány)
2010. jan. 2. 21:39

Hát én erről nem tudok, pedig sajnos volt néhány eset mostanában a családban...

A házastárs csak végrendelettel lehet örökös, vagy ha nincsenek gyerekek. Hivatalosabban:

c.) házastárs törvényes öröklése

Az özvegy törvényes öröklésének jogi alapját az örökhagyóval fennálló házassága teremti meg. Az özvegy azonban akkor is kiesik az öröklésből, ha az örökhagyó halálának időpontjában a házastársi életközösség nem állott fenn és annak visszaállítására sem lett volna mód.

- állagörökösként: A magyar jog az özvegyet csak leszármazók hiányában tekinti állag(=tulajdon)örökösnek. Ebben az esetben azonban az ági vagyon kivételével az egész hagyaték őt illeti.

17. mamuci55 (válaszként erre: 15. - Bared)
2010. jan. 2. 21:38
Én írtam,hogy nem biztos ,és nem vagyok jogász.
16. bared (válaszként erre: 14. - Golfáramlat)
2010. jan. 2. 21:37
kiegészítő biztosítás sem köthető hozzá?
15. bared (válaszként erre: 11. - Mamuci55)
2010. jan. 2. 21:36
keveritek a szezont a fazonnal... amíg a házon van hitel a ház a banké...nem várják meg a gyerek 18 éves korát, stb, nem jótékonysági intézmény...be kell ilyenkor vonni a gyámügyet, tőlük kellenek nyilatkozatok, stb, és vagy hitelátvállalással el kell adni, vagy kifizetni, vagy elárverezik ha nem tudnak fizetni...kutyát nem érdekli ebben az esetben mennyi idős a gyerek...
14. golfáramlat (válaszként erre: 12. - 673567bc24)
2010. jan. 2. 21:34

A morbidot arra értettem, hogy nálunk a bank nem engedte, hogy rám is kiterjedjen a fedezeti biztosítás.

Sajna gondolnunk kell mindenre már fiatalon is..

2010. jan. 2. 21:30
A házastárs haszonélvezeti joga nemrégen megszünt, mostmár ő is olyan arányban örököl, mint a gyereke.
12. 673567bc24 (válaszként erre: 9. - Golfáramlat)
2010. jan. 2. 21:26
nem morbid!Sosem tudni,mi történik! :(((
2010. jan. 2. 21:25
Szerintem ezt egy ügyvéddel kell megbeszélni.Az én vejem édesapja is épített egy házat.Sajnos meghalt,és a vejem még csak 11 éves volt.Csak akkor tudták eladni mikor betöltötte a 18 életévét.Úgy tudom a gyámhatóság védi a kiskorú gyermek örökségét.De nem vagyok jogász.
2010. jan. 2. 21:25

Ha nagy adósság van rajta, csak úgy lehet eladni, ha 1. kifizetik, ill. a vevő átvállalja.

A jog szerint az örökös az illeték kifizetése után "viseli terhét, húzza hasznát".

2. a hátramaradt házastárs a tulajdoni hányad arányában haszonélvezeti jogot kap, az egyenesági leszármazott meg tulajdonjogot.

Egy ház általában 1/2-1/2 tulajdoni hányad. Fele a gyermeké tehát tulajdonjoggal, de a haszonélvezeti jog a magasabb értékű. Minél fiatalabb a szülő, annál többet ér, amit az örökösnek meg kell váltania. Szóval elég morbid a kérdés, de sajnos, megtörténhet. A többit már az ügyvéd mondja el...

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook