Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Egyéni vállalkozó havi 500 km költségátalányt csak a saját gépjárműve után számolhat el, vagy a szüleié után is, ha nincs sajátja? fórum

Egyéni vállalkozó havi 500 km költségátalányt csak a saját gépjárműve után számolhat el, vagy a szüleié után is, ha nincs sajátja? (beszélgetős fórum)

2012. júl. 20. 09:48

Jó lenne, ha valaki tudna segiteni!

A fönököm az orrom alá nyomott két papirt, kiadási pénztárbizonylat, kb 100 ezer forintról az egyiken kiküldetési van a nevem mellett, a másikon csak a nevem.

Persze ezt a pénzt nem kaptam meg.

Az lenne a kérdésem, nekem ebből milyen "hátrányom" származhat, tehát kell e nekem ez után adóznom, ha aláirom.

Igy is alig keresünk, nem szeretnék még ez után is fizetni, amit meg se kapok!!

13. szaida
2012. márc. 9. 22:33

Engem is érdekelne erről friss információ!

Valamint az érdekelne, hogyha nem vagyunk házasok, csak élettársi a viszony a párommal és a gépkocsi az Ő nevén van, ebben az esetben mi a helyzet?

2012. febr. 1. 16:41

Üdv mindenkinek!

Egyszerüsítsük le a kérdéssort mert szerintem többen ugyan arra vagyunk kiváncsiak.


Saját tulajdonban lévő -nem kizárólag üzleti célra használt- szgk után mit, hogyan, mennyit lehet elszámolni?

Fix km pénz, esetleg más?

Előre is köszönöm!

11. Csi83
2012. jan. 19. 16:21

Van ebben a témában idén (2012) változás?

Egyéni vállalkozóként anyukám autójával megyek mindenhová. Létezik még ez a havi 500km? Nem szeretnék útnyilvántartást vezetni. Előre is köszönöm a válaszokat. Csilla

10. hte23
2010. jún. 21. 10:24

Az APEH az egy érdekes "FAJ"

Volt, hogy 3 megyében kérdeztem rá ugyanarra a dologra, és 3 fajta választ kaptam.

2010. jún. 21. 09:02
Magkérdeztem telefonon az APEH-ot, ők is tanácskoztak rajta, mert nekik sem egyértelmű... végül azt mondták, hogy szerintük nem számolhat el, csak a saját gépjárműve után :(
8. hte23 (válaszként erre: 6. - Klikk)
2010. jún. 17. 11:00

Ha valakitől "bérli", akár téritésmentesen is, akkor már annál jelentkezik a cégautóadó. még akkor is, ha csak az átalányt számolná el.


Szerintem. Én is könyvelő.

7. hte23 (válaszként erre: 4. - Poorklari)
2010. jún. 17. 10:58
egyéni vállalkozó vagy beltag nem vezethet utnyilvántartást, mert nem alkalmazott.
2010. jún. 16. 23:08

én vagyok a könyvelő :) - és nekem abszolót nem egyértelmű a dolog :


az szja törvényben ez van róla :

III. A járművek költsége


1. A saját tulajdonú - ideértve a továbbiakban a házastárs tulajdonát is - kizárólag üzemi célú jármű (e rendelkezés alkalmazásában a személygépkocsi-bérbeadó vagy személyszállító tevékenységet folytató egyéni vállalkozónál a tevékenység tárgyát, illetve eszközét képező személygépkocsi is, ha az egyéni vállalkozó azt más célra részben sem használja, és üzleti nyilvántartásai ezt egyértelműen alátámasztják) üzemanyag-felhasználása, továbbá számlával (bizonylattal) történő igazolás alapján a jármű fenntartásának, javításának és felújításának költsége számolható el, valamint a II. fejezetben foglaltak szerint érvényesíthető értékcsökkenési leírás. Üzemanyag-felhasználás címén vagy


a) az üzemanyag-fogyasztási norma és az állami adóhatóság által közzétett üzemanyagár,


b) a számlával (számlákkal) igazolt üzemanyag-vásárlás vehető figyelembe, azonban a számla alapján figyelembe vett üzemanyag-mennyiség nem lehet több, mint az üzemi használatra az üzemanyag-fogyasztási normával számított mennyiség,


azzal, hogy a magánszemély az adóév egy negyedévén belül a negyedév első napján választott üzemanyag-felhasználással összefüggő költségelszámolási módszertől - ideértve a választott üzemanyag-fogyasztási normát is - nem térhet el. Nem alkalmazható az a) pont rendelkezése, ha az egyéni vállalkozó az Áfa-törvény szabályai szerint az üzemanyag általános forgalmi adóját levonásba helyezi.


2.


3.


4.


5. A saját tulajdonú nem kizárólag üzemi célú jármű - kivéve a személygépkocsit - beszerzési árával szemben a II. fejezet szerint átalányban érvényesíthető értékcsökkenési leírás. Az 1. pontban nem említett személygépkocsi esetén az átalány szerinti elszámolás a következő módon érvényesíthető: a II. fejezetben említett nyilvántartás vezetése mellett az éves bevételnek 1 százaléka, de legfeljebb egy személygépkocsi beszerzési árának a 10 százaléka vehető figyelembe, illetőleg a hivatkozott pontban meghatározott átalány címén egyébként elszámolt költség ezzel az összeggel növelhető. Egy adott személygépkocsi értéke alapján csak egy ízben, a használatbavétel évében vehető figyelembe ez az átalány. Más költségek az üzemi használattal arányosan számolhatók el az 1. pont vonatkozó rendelkezése szerint.


6. Saját tulajdonú személygépkocsi esetében az üzemanyagköltségen kívül az 5. pontban foglaltak helyett és minden más költség (pl. fenntartás, javítás, felújítás) címén 9 Ft/km (általános személygépkocsi-normaköltség) elszámolása választható.


7. A nem saját tulajdonú, kizárólag üzemi célra használt jármű (kivéve a személygépkocsit) esetében elszámolható az üzemi használatra eső


a) igazolt bérleti vagy lízingdíj (ez alól kivételt képez a személygépkocsi bérleti vagy lízingdíja),


b) az 1. pont szerinti üzemanyag-fogyasztás,


c) számla szerinti egyéb költség, amennyiben azok a bérleti szerződés alapján a bérbevevőt terhelik.


8. A személygépkocsi bérleti vagy lízing díja címén a költségként figyelembe vehető összeg több személygépkocsi esetén sem haladhatja meg a vállalkozói bevétel 1 százalékát, egyébként ilyen címen az egyéni vállalkozó költséget nem számolhat el. Az utóbbi rendelkezés alól kivételt képeznek az 1. pontban említett személygépkocsik, amelyek esetében a bérleti díj, illetőleg a vonatkozó rendelkezés szerint a lízing díja elszámolható. A nem saját tulajdonú személygépkocsi üzemi célú használata esetén elszámolható az üzemi használatra eső


a) 1. pont szerinti üzemanyag-fogyasztás,


b) számla szerinti egyéb költség,


amennyiben az a szerződés alapján az egyéni vállalkozót terheli.


9. A költségelszámolás bármelyik módjának alkalmazásánál szükséges járművenként - az 5. számú melléklet II. 7. pontjában meghatározott - külön útnyilvántartás vezetése, továbbá abban járművenként az üzemi célú futás kezdő és záró kilométeróra állásának a feljegyzése. Költség kizárólag az e pont szerint igazolt üzemi célú futásteljesítmény után számolható el, kivéve azt a futásteljesítményt, amelyre nézve az egyéni vállalkozó magánszemélynek kifizető egyébként kiküldetési rendelvény alapján hivatali, üzleti utazás címén bevételnek nem számító költségtérítést fizetett.


10. Az egyéni vállalkozónak az 1. és 6. pont szerinti költségelszámolási módszerek közötti választása valamennyi általa használt személygépkocsira és a teljes adóévre vonatkozik. Amennyiben a személygépkocsi mellett más járműveinek költségeit is elszámolja, az nem zárja ki, hogy az összes személygépkocsijára egységesen alkalmazza a 6. pont szerinti elszámolási módszert. A 7-8. pont szerinti személygépkocsi-használat utáni költségelszámolás esetén a saját tulajdonú személygépkocsira vonatkozóan sem választható a 6. pont szerinti elszámolás.


11. A 9. pontban foglaltaktól eltérően, az egyéni vállalkozó az útnyilvántartás vezetése helyett havi 500 kilométer utat számolhat el átalányban a személygépkocsi használata címén a költségek 6. pont szerinti figyelembevételével, függetlenül az üzemeltetett személygépkocsik számától. Ezt az elszámolási módszert is csak a teljes adóévre - illetőleg az adóéven belül az egyéni vállalkozói tevékenység teljes időtartamára - lehet alkalmazni.


12. Az egyéni vállalkozó a saját tulajdonú gépjármű tulajdonjogát e törvény bizonylatmegőrzésre vonatkozó szabályainak betartásával, a kötelező gépjármű felelősségbiztosítás befizetését igazoló szelvénnyel igazolja.



A 11-es pontban írja az 500 km átalányt, és ott utal vissza a 6-os pontra, ahol csak a saját tulajdonúról van sz. Akkor most nem sajátra nem lehet, ha a kocsit hosszútávra kapja használatba?

2010. jún. 16. 22:08
ha nem a sajátja a kocsi azt meg kellene kérdezni a könyvelőtől, neki tudni kell.
2010. jún. 16. 22:07
Mi utnyilvántartást vezetünk, 9.-ft, + benzin és nem kell fizetni cégautóadót. Igy havi több százezret menthet az ember ha van kedve sokat irni, de sajnos ilyenkor a bevételnél marad az áfa.
2010. jún. 16. 21:42

tavaly évvége felé eltörölték az átalány után a cégautóadót az egyéni vállalkozóknál.

De ha átalány helyett útnyilvántartást vezetne, akkor viszont kellen fizetni a cégautóadót. Ezt akarjuk megúszni....

2010. jún. 16. 21:18
Úgy tudom kölcsönszerződéssel megoldható, de a 9 Ft-ot nem számolhatsz el. Viszont cégautó adót is kell fizetni utána akkor tudtommal, de nem vagyok teljesen naprakész a témában.
2010. jún. 16. 20:59
Nekem úgy jön le a dolog, hogy csak a sajátja, vagy a házastársáé után. De reménykedem benne, hogy rosszul értem, és a szülei által ingyenesen használatba kapott után is.... csak ott a 9Ft/km-t nem lehet. Lécciiiiiiiiiiii, sürgős a dolog!

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook