Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Egy orvos kiadhatja csak úgy a beteg adatait egy csalátagnak? fórum

Egy orvos kiadhatja csak úgy a beteg adatait egy csalátagnak? (tudásbázis kérdés)


2011. dec. 18. 19:35
Orvosi titoktartás,csak annak adhat ki információt,akinek akarod,hogy kiadja!Pl amikor szültem anyám főnökének elmondott mindent a dokim,az anyámnak,és ő mondta páromnak meg nekem,kicsit ki voltam akadva!!!!Aztán közös a nődokinak,és anyám mivel eü-s,jóban van a doki aszisztensével,faszán lazán anyámnak mond el mindent,eredményeimet stb.!!Tök kész vagyok!!Legközelebb szólok,hogy nem kéne!!!És igenis szólj,hogy ne mondja el!!!!Mert rád tartozik,és ha akarod,majd elmondod neki!!!
2011. nov. 17. 20:11

Jogszabály szerint csak személyesen adható ki információ, csak annak akit a beteg maga a legközelebbi hozzátatozójaként megjelölt, sőt ha a beteg azt kéri, neki is csak korlátozott mértékben. Gyerek esetében a szülői felügyeleti jogokat gyakorló szülő vagy gyám nyilatkozik. Telefonon semmit nem lehet(ne) mondani, ettől függetlenül naponta minimum 5-10 érdeklődés érkezik telefonon a 12 ágyas osztályunkra.


Tudatánál nem lévő beteg esetében legközelebbi hozzátartozóként ha lehet azt kezeljük akit korábban megjelölt a beteg, pl. azon az osztályon ahol előzőleg feküdt. Sok esetben már eszméletlenül érkeznek, ilyenkor kénytelenek vagyunk a hozzátartozó nyilatkozatára támaszkodni. És bizony sokszor az emberek gátlástalanul hazudnak, sokszor nem is azok, vagy nem olyan viszonyban vannak a beteggel, ahogy állítják.

Az orvosnak nincs joga igazoltatni senkit, így nincs módja személyesen sem meggyőződni, hogy ki az érdeklődő.


És akkor az emberi része: nem hiszem hogy egyetlen orvosnak feladata vagy lehetősége lenne a családok belső konfliktusait elemezni. 100 aggódva érdeklődő nagymamából 99 valóban aggódik és szeretettel érdeklődik. Ugyanakkor ebben az esetben azt sem tudná - mint ahogyan mi sem itt a fórumon - eldönteni senki, hogy ki mond igazat... a meny akarja távol tartani a nagyit a gyerektől, vagy a nagyi valóban rossz szándékú...

Ha ez ekkora probléma, írásban kell nyilatkozni, hogy a senkinek semmit nem mondhatnak, biztos vagyok benne, hogy nem fordul elő többet hogy információt adnak ki. Ettől függetlenül szerintem jobb ezeket a dolgokat családon belül intézni.

28. 8ef78160df (válaszként erre: 25. - Várhegyi Márton)
2011. nov. 16. 21:35

igen, igen....

A kérdés az szokott lenni, hogy adhatunk-e felvilágosítást......

27. globus (válaszként erre: 26. - Várhegyi Márton)
2011. nov. 16. 21:18

Látod, vannak kivételek, zűrös családi viszonyok :)

Még örülhet, ha nem kap pert a nyakába. Lehet, hogy ezután bekeményít, és annak sem adja ki, akinek lehetne.

26. Várhegyi Márton (válaszként erre: 24. - Globus)
2011. nov. 16. 21:16
Persze, de ezekben az esetekben meg van beszélve a dolog. Ha ilyen rendszeres a látogatás, az orvos tudni szoktak, ki kinek a kije, kinek mit lehet odaadni.
25. Várhegyi Márton (válaszként erre: 22. - 8ef78160df)
2011. nov. 16. 21:14

"Nyilatkozni kell arról, ha nem akarod, hogy az orvos tájékoztasson más személyeket is!"


Nem, erről nem kell nyilatkozni (mivel ez az alap). Arról kell nyilatkozni, hogy kinek adhatnak információt. Ha nem nyilatkozol, akkor senkinek.

24. globus (válaszként erre: 21. - Várhegyi Márton)
2011. nov. 16. 21:12

Például rendszeres, hogy egy családtag elviszi a többiek receptjét. Vagy megkapja a menye tp-papírját, hiszen máskor együtt szoktak jönni a rendelésre, de a meny most éppen otthon maradt.

Nem köteles az orvos azt figyelni, hogy ki kivel van jóban/rosszban :)

23. zebracsikó (válaszként erre: 18. - Gerduska)
2011. nov. 16. 21:09

de mire ennyire kíváncsi a nagyi???

valami különleges orvosi eset, vagy csak simán érdeklődött, mert tudta, hogy tőletek úgysem kérdezheti meg, hogy van az unokája.


Egyébként meg természetesen nem adhatnak telefonon felvilágosítást!!

22. 8ef78160df (válaszként erre: 7. - Várhegyi Márton)
2011. nov. 16. 21:08

Egészségügyben sosem elég, az hogy szóban meg lett beszélve!!!!


Nyilatkozni kell arról, ha nem akarod, hogy az orvos tájékoztasson más személyeket is! Meg kell adni, hogy kivel közölheti a dolgokat.

21. Várhegyi Márton (válaszként erre: 20. - Globus)
2011. nov. 16. 21:07
Persze, ez alól időnként tesznek kivételt. (Ezt csak általánosságban mondom, nem utalok konkrét esetre.)
20. globus
2011. nov. 16. 21:06
Elvileg nem, de ha a gyakorlatban ezt halálpontosan betartanák, alighanem százezrek átkoznák el a rendelet megalkotóját.
19. Várhegyi Márton (válaszként erre: 18. - Gerduska)
2011. nov. 16. 21:06

Én voltam intenzív osztályon gyakorlaton tavaly nyáron, és ott is megmondták a telefonba az illetőnek, hogy személyesen kell bemenni érdeklődni.

Az orvos feltehetőleg jóhiszeműen járt el, tehát ne nagyon cseszd le!:-)

18. gerduska (válaszként erre: 16. - Várhegyi Márton)
2011. nov. 16. 21:03
nagyon köszönöm.holnap utánnajárok személyesen.és ha kell irásba adom hogy nem kérjük közzététetni a fiam dolgait :)
17. Várhegyi Márton (válaszként erre: 11. - A0c1361e44)
2011. nov. 16. 21:02
Én is tudnék ilyen példát hozni, ettől még ez törvénybe ütközik.
16. Várhegyi Márton (válaszként erre: 12. - Gerduska)
2011. nov. 16. 21:00

A nagymama a gyám? Nem.

Fölhatalmaztad (vagy a párod) az orvost, hogy a nagymamának adhat tájékoztatást? Nem.


(Gondolom, a párod sem.) (Nem tudom, itt a két szülő egyöntetű beleegyezése kell-e, még akár ez is lehet.)


Telefonon lehet tájékoztatást adni? Nem.

15. Várhegyi Márton (válaszként erre: 13. - A14deb9047)
2011. nov. 16. 20:58
A törvényre sok mindent lehet mondani, attól még törvény marad. A nagymama sem lesz attól jó, hogy valakinek a nagymamája.
2011. nov. 16. 20:58
pnt ez az..én nem szeretném hogy részt vegyen az életünkbe,gyerekekkel se törődik,nem jószándékból telefnált,csak hogy belénkkössön
13. a14deb9047 (válaszként erre: 3. - Gerduska)
2011. nov. 16. 20:57
És ez olyan nagy tragédia? Hiszen a nagymamája - az unokája :(
2011. nov. 16. 20:56
ő nem vér szerinti nagymama.akkor is?
11. a0c1361e44 (válaszként erre: 10. - Várhegyi Márton)
2011. nov. 16. 20:55
Nekem is elmondtak mindent telefonon az apósomról és nagyon örültünk neki.
10. Várhegyi Márton (válaszként erre: 8. - Várhegyi Márton)
2011. nov. 16. 20:54
Ez alól persze időnként, indokolt esetben tesznek kivételt.
2011. nov. 16. 20:54
szóval akkor jogosan járt el?
8. Várhegyi Márton (válaszként erre: 3. - Gerduska)
2011. nov. 16. 20:54
Telefonon tilos bárkinek tájékoztatást adni.
7. Várhegyi Márton (válaszként erre: 1. - Gerduska)
2011. nov. 16. 20:53

Nem, csak ha a beteg hozzájárul. Kivételt képeznek a 18 éven aluliak és a gondozás alatt lévő (pl. magatehetetlen) nagykorúak.


(Szerintem elég a szóbeli hozzájárulás, de ebben nem vagyok biztos.)

6. a0c1361e44 (válaszként erre: 3. - Gerduska)
2011. nov. 16. 20:53
Tehát a nagymama érdeklődött?
2011. nov. 16. 20:50
Már többször is jártam el orvosnál a szüleim és a fiam miatt.
2011. nov. 16. 20:50
mivel nem vagyunk tul jóba és nem szeretném hogy ilyen előforduljon mégegyszer
2011. nov. 16. 20:49
párom anyukája telefonon érdeklődött a fiam dolgiról egyik orvosnál és kiadták simá..ilyenkor mittudok tenni?
2. kisj
2011. nov. 16. 20:48
nem, csak ha a beteg erre írásban felhatalmazta
2011. nov. 16. 20:47
Egy orvos kiadhatjacsak ugy beteg adatait egy csalátagnak?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook