Főoldal » Írások » Hobbi & Otthon témák » Egy csepp is növeli a tengert - Low waste a mindennapokban 2. rész: Szelektív alapok

Egy csepp is növeli a tengert - Low waste a mindennapokban 2. rész: Szelektív alapok


Véleményem szerint az otthoni hulladékgyűjtéssel, szelektálással kezdődik a zöldebb gondolkodás- és életmód. Miért? Mert mielőtt nekifognánk megváltoztatni vásárlási és egyéb szokásainkat, hogy új rutinná alakítsuk, egyszer azzal kell kezdjünk valamit, ami már megvan.
Egy csepp is növeli a tengert - Low waste a mindennapokban 2. rész: Szelektív alapok

Már az is nagy segítség és jó kezdet, ha szelektíven, gondosan gyűjtjük a szemetünket, vagyis a különböző anyagú hulladékokat külön csoportosítjuk. Ez így egyszerűnek hangzik, de sajnos nem elég, ha kiválogatjuk, a megfelelő kukába is kell helyezni, tisztán. Ez talán az egyik legnagyobb macera a témában, még a szemetet is mossuk el, az meg minősülhet vízpazarlásnak. Mégis, ha maradékkal teli, retkes üvegeket, dobozokat dobunk el, kb. semmit nem érünk el vele. Minek mossam ki, ha a szomszéd úgysem foglalkozik ezzel és a kukában úgyis összekeverednek, összekoszolják egymást? Ez is igaz, de ha mindenki így gondolkodna nem haladnánk semerre. Elsősorban mindenki önmagáért kezdje el, tegyünk meg minden tőlünk telhetőt. Mi is a saját lelki békénk miatt tesszük, még akkor is, ha hangyapurcnyit ér a tömeghez képest.


Tömbházakban/panelekben a közös gyújtóponthoz visszük a szemetet, kertes házaknál adnak 2 nagyobb kukát: egyet a vegyes hulladéknak, egyet a zöld/komposztálható hulladéknak + adnak zsákokat a szelektívnek. Mi még panelben lakunk, szüleim házban. Ezt azért írtam le, mert mi sokszor levisszük a kertbe a komposztálható szemetünket.


Színek:

Kék: papír, karton, újság, szórólap, reklámújság, irodai papírhulladékok, telefonkönyv, könyv (ezt mondjuk bûn :P), csomagolópapír.

Érdemes összehajtogatva, összevágva gyűjteni/bedobni, hogy kevesebb helyet foglaljanak.

Egészségügyi papírokat (zsepi, szalvéta, pelus...) nem szabad bedobni, ahogy zsíros/olajos, szennyezett papírokat, indigót, faxpapírt sem. Még a pizzás és kajás dobozoknak is csak a tiszta felét szabad bedobni, a kajás rész a vegyes hulladékba jár.


Sárga: műanyag: PET palackok megtaposva/kilapítva, tiszta joghurtos/tejfölös és egyéb dobozok, műanyag zacskók, fóliák, piperecikkek flakonjai (itt változó lehet, mindegyik flakonon meg kell nézni a jelzést, a PP és a HDPE mehet bele).

Nem szabad bedobni kazettákat, CD-ket, fogkeféket, játékokat, hungarocellt, vegyszeres és zsíros flakonokat.


Zöld/Fehér: üveg. Nem mindenhol van 2 tároló, nálunk pl. legtöbb helyen csak zöld van, a fehéret nem rakják külön.

A zöldbe jár az úgynevezett színes üveg: boros, sörös. Nem szabad bedobni a porcelánt, kerámiát, gyógyszeres/orvosi üvegeket.

A fehérbe jöhetnek a befőttes üvegek, nyilván fedél nélkül, mert az fém, ásványvizes üvegek, alkoholos átlátszó üvegek. Nem dobhatjuk bele a tükröt, ablaküvegeket, szemüveget, neonokat, villanykörtéket, hőálló üvegtálakat.


Szürke: fém. Ide jönnek az alumíniumdobozok (sörös, üdítős stb.), konzervdobozok, fém kupakok, befőttes üvegek fém fedelei, alufólia. Itt is nagyon fontos, hogy ne legyenek mocskosak, pl. hiába dobom be a májkrémes dobozt, ha fele még benne van. Fertőzésveszélye is van, büdös is lesz, többet ártunk, mint segítünk.


Nekem is plussz feladat, néha a hátam közepére sem kívánom, hogy még a szemetet is elmosogassam, szárítgassam, mégis megteszem, mert csak így ér valamit. Igyekszem a lehető legkevesebb vizet használni, nem teljes erővel engedem a csapot. Mosogatógépünk nincs, de nem használunk el rengeteg vizet, "mosogatótálat" használunk, amikor koszosabbak a dolgok, akkor cseréljük a vizet, majd elöblítjük a dolgokat. Anyutól tanultam, így is ugyanolyan hatékony és nem undi.


A befőttes üvegeket megtartom, elviszem szüleimhez a pincébe, majd felhasználjuk savanyúsághoz, lekvárokhoz stb.

A nagyobb üvegeket is megtartjuk, szörpöknek, házi paradicsomlének/passatanak stb.

Akinek nincs sok helye a lakásban, nincs pincéje, arra is vannak ötletek: én pl. a cukrot, lisztet, tésztát, kukoricadarát, rizst, kakaót, magvakat, mindent amit csak lehet kisebb-nagyobb befőttes üvegekben tárolom. Vannak csoportok, ahol lehet adományozni is, mert lehet, hogy nekem van 70, másnak meg nincs és jól jönne egy pár.

A konzerveket elmosom, ha sikerül, akkor a fedelét visszahajtom, hogy kevesebb eséllyel vágja el magát valaki amikor hozzaér.

Kartont, papírt is sokszor leviszünk az udvarra, grillezéskor gyújtósnak pl.


Aki azzal jön, hogy nincs helye a lakásban szelektíven gyűjteni, arra meg végképp nincs lehetősége, hogy a komposztálható szemetet is gyűjtögesse, leírom, hogy nálunk mi a szitu:

Jelenleg egy 30 nm-es garzonban lakunk, 6 éve. 3 közepes és egy nagyobbacska kuka van a nagyon kicsi konyhában, mégis elfér gond nélkül minden. A nagyobbikban gyűjtjük a szelektívet vegyesen, majd a tömbházunk kukáinál szortírozzuk.

A 2. kukában van a vegyes hulladékunk, a 3-ban pedig a komposztálható. Ezt szoktuk leggyakrabban levinni (naponta, max. 2 naponta). Van külön komposztgyűjtő kuka is a tömbház közelében. Minden nyers kajamaradékot, zöldség- és gyümölcshéjat, szárakat, leveleket, tojáshéjat, zaccot, teafüveket (nem a filterest), elhervadt virágot ide dobunk. Sokáig nem tudtam, de a haj, köröm (natúr, a festett nem jó), szőr is mehet bele.

Azt sem tudtam egy jó darabig, hogy a főtt ételeket, pékárukat sem szabad a komposztba dobni, eleinte rosszul csináltam, de szép lassan kialakult a rutin. A főtt kajákkal, készételekkel az a baj, hogy fertőzésveszélyes lehet és vonzhatja majd a rágcsálókat.

Már automatikusan minden csomagolás alján megnézem, hogy milyen jelzés van, hova dobható. Mosok, szárítgatok, hajtogatok, taposok, vágok mindent. A kedvenc részem az amikor megtartok valamit újrahasznosításra. Befőttes üvegekből, boros üvegekből még dekort, vázákat és cuki tárolókat is készítettünk.


Zaccot, tojáshéjat, banánhéjat - amikor tehetem - leviszem a kertbe a szüleimhez.

A zaccot csak simán rászórjuk a földre. Állítólag a csigák is kerülik, de erre még nincs konkrét bizonyítékom, mert akadtak csigák azért a zaccon túl is :D

Tojáshéjat leturmixolom vagy összetöröm, amikor száraz. Még nincs kerti komposztálónk, így a növények földjére szórjuk, jobb esetben belekeverjük a földbe.

Banánhéjakat 2 napig vízben áztatom és meglocsolom vele a növényeket. Az undi, ázott banánhéj mehet a zöld kukába/komposztálóba.


Használt olajat leszűrve gyűjtöm egy 5 literes flakonban. Nálunk több helyen is leadható: a piacon van erre szánt konténer, az egyik üzletben adnak helyette étolajat, egy másik üzletben pedig kuponokat.

Limitálva használunk olajat egy ideje, de azért gyűlik lassan és soha, semmilyen körülmények között nem szabad a lefolyóba, wc-be önteni. Ez hatalmas nagy bűn.


Lehetne még rengeteget írni mindenhez, boncolgatni, hogy mit hova lehet dobni, minek hol a helye, de így is elég hosszú lett a cikk és alapnak ez is elég. Saját tapasztalatból mondom, hogy a kezdet kicsit nyögvenyelős, de hamar belejön az ember és egy idő után megszokott lesz, másképp vagy helytelenül már nem is esne jól "szemetelni". Amikor megszoktam a legfontosabbakat, akkor kezdtem el tovább olvasni, hogy az "extrább" dolgokat hova lehet dobni.

Javaslom mindenkinek az elszántságot, kutakodást, tanulást :)




Írta: Marcipán, 2022. szeptember 7. 09:35
Fórumozz a témáról: Egy csepp is növeli a tengert - Low waste a mindennapokban 2. rész: Szelektív alapok fórum (eddig 18 hozzászólás)

Ha tetszett, az alábbiakat is ajánljuk figyelmedbe:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook