Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Egészséges a szója? fórum

Egészséges a szója? (tudásbázis kérdés)


1 2 3
42. Emosz
2008. jan. 21. 18:59

Sziasztok!

ÉN úgy tudom a szója egészséges, bár túlzásba nem kell vinni a fogyasztását. Én éppen tegnap próbáltam ki szójából spagettit csinálni. Hát!? A wc-ben kötött ki.

41. Pirosalma (válaszként erre: 31. - Contu)
2008. jan. 21. 17:02

Na jó, a geocitiest inkább el sem olvasom (még egyszer).


Ezt a sportolós dolgot nem tudom, mi a francnak kell túlbonyolítani. Szerintem egyértelmű, hogy doppingoltak.

Farmakológiai adatok, hatásmechanizmus persze nincs részletezve. Hivatkozott kutatás sehol. Erre mit mondjon az ember? Meg kellene közelről vizsgálni a dologt, mert et így édeskevés. Nem mondom, lehet benne valami (mármint a fitoösztrogénekről), de közelebbit kellene tudni.

40. 'szti (válaszként erre: 28. - Otis)
2008. jan. 21. 17:00

Magyarországon, sőt az EU-ban sem lehet génmódosított szóját termeszteni, illetve vetőmagot forgalomba hozni. Feldolgozott termék és áruszója tartalmazhat GMO-t, amit csak abban az esetben kell jelölni, ha a mennyisége meghaladja a 0,9%-ot.

A szójatermesztés egyébként minimális itthon, de vígan megoldható nem GM szójával, csak más növényvédelem szükséges.

39. Pirosalma (válaszként erre: 34. - Contu)
2008. jan. 21. 16:54
Na, ezt a gyomorfalas dolgot kifejtenéd? Érdekel, még nem hallottam róla.
38. Pirosalma (válaszként erre: 33. - Otis)
2008. jan. 21. 16:54

Igazod vagyon:-)


Mondjuk, a szaponinik (tripszininhibitor) hőálló, de a fölszívódása tudtommal minimális.


A vörösvértest és a vörösvérsejt amúgy sztem mindegy, mert az antigén glikoproteinek sejfelszíniek. Ettől függetlenül a hatás minimális, tehát ugyanott vagyunk végül is:-)


Jaja, vigyázzunk...:-/

37. Pirosalma (válaszként erre: 30. - Contu)
2008. jan. 21. 16:41

Hát ez így ebben a formában nem igaz (szerintem).

A gyulladáskeltő hatás erős túlzás. Egy meglévő gyulladást lehet rontani vagy mérsékelni a zsírsavösszetétel módosításával, de persze nagyon nagy arányú omega-6-bevitel okozhat problémákat, de a mesterséges táplálást irányító klinikusnak ezt tudnia kell.


Valószínűleg a hír el van ferdítve - bár megnéztem, az eredeti, angol is azonos tartalmú, ennek ellenére nincs kizárva. Én még olyanról nem hallottam, hogy az omega-6 zsírsavak zsírmájat okoznának. Zsírmájat ilyen esetekben (ha a máj egyéb funkciói működnek) a túltáplálás okoz (nem a zsír- vagy a szénhidrátbevitel a döntő, hanem inkább az összenergia-bevitel).


Mint írtam, a gyulladáskeltő hatás ebben a formában nem igaz, mert túlzott általánosítás. A szójaolajat meg nem értem, miért kell kipécézni. Annak alapból viszonylag magas az omega-3-tartalma, és itt az omega-6 és -3 a lényeg, nem maga a szója. Botránylkeltésre meg semmi szükség, főleg alaptalanul.


Valószínű, hogy vagy a cikk ferdít, vagy egyszerú túltáplálásról van szó, esetleg a zsírsavoxidációhoz (szénhidrát, karnitin) és a zsír májból való kikerüléséhez (lipotrop anyagok) nélkülözhetetlen anyagok bevitelének hiánya, vagy mérgezés okozhatta.


Elsőre baromi logikusnak tűnik és egyszerűnek, amit a cikk ír, de valójában sokkal bonyolultabb.


Lehet, egy újabb szójalejárató próbálkozás?:-)

36. contu (válaszként erre: 35. - Otis)
2008. jan. 21. 13:55
Igen, tudom. Ez engem aggaszt egy picit.
35. otis
2008. jan. 21. 13:40
Sajnos sok felvágott tratalmaz szóját, így ha akarnánk is csak nehezen kerülhetjük el.
34. contu (válaszként erre: 33. - Otis)
2008. jan. 21. 13:38
Oké, vigyázzunk. :) Én azért a szójával is vigyázok. Az tuti, hogy a férjem az élelmiszeriparin a tanulmányai során sokat megtudott róla. Pl. ártalmas a gyomorfalnak.
33. otis (válaszként erre: 31. - Contu)
2008. jan. 21. 13:36

és hogy kiragadjak a cikkből egy bekezdést:


"szóját nem tartották emberi fogyasztásra alkalmasnak a nagy toxintartalma miatt. Ilyenek például a benne levõ természetes enzimgátlók, amik közül a legismertebb a fehérje emésztést gátló anyagok (pl. a tripszin enzimet gátló toxin), vagy a haemagglutinin nevû toxin, ami a vörös vérsejteket összetapasztja és ezzel vérrög keltõ. Ezek a fent említett toxinok egyúttal növekedést gátlóak is, amit állatkísérletekkel is igazoltak"


A szójában nincsenek toxinok! Ezek az anyagok ún. antinutritív anyagok (pl. szojin", amelyek hőkezeléssel eltűntethetők. A babban is előfordulnak például (fazin nevű), a babfőzelékkel még sincs baja a cikkírónak. Ki az aki nyersen eszik szóját?!


Az állatkísérletek nem hiába igazolták, hogy a vörösvérsejtekre káros hatása lehet, hiszen az állatoknak vannak vörösvérsejtjeik. Az embernek csak vörösvértestjeik vannak, amiben nincs sejtmag!


Vigyázzunk a cikkekkel...

32. otis (válaszként erre: 30. - Contu)
2008. jan. 21. 13:31

háááááááááááát.....


nem valami hiteles "szakcikk"

31. contu
2008. jan. 21. 13:29

Még néhány link:

[link]


Dr. Csáky és a szója:

[link]

30. contu
2008. jan. 21. 13:25

Ez egy érdekes írás a szójáról:

[link]

29. Pirosalma (válaszként erre: 27. - 1a50c86bb0)
2008. jan. 21. 13:12
A GMO-val óvatosan, aligha tud egy nem szakmabeli - aki kifejezetten ezzel foglalkozijk - reálisan ítélni. Ha tanulmányokat vizsgál az ember, az más helyzet, csak azokat értelmezni is kell tudni. Az átlagember ki van szolgáltatva, sajnos.
28. otis (válaszként erre: 27. - 1a50c86bb0)
2008. jan. 21. 11:23
A magyarországon kapható szója, mind takarmánynövényként, mind élelmiszernek termesztve génmódosított. Enélkül itt nem teremne meg. Ez az egyetlen, ami már génmódosítottként érkezett hazánkba, amióta csak létezik.
2008. jan. 20. 16:59
Ha nem genmanipulalt, fogyaszthato esszeru mennyisegben. En egy fajta szojatejet szoktam venni, Gerble, mogyoros es a dobozan rajta van, hogy >No GMO<.
26. Hmv.
2008. jan. 20. 16:45
Hogy egészséges vagy nem fogalmam sincs. De hogy nem finom, az biztos. Évekkel ezelőtt a férjem 16 éven keresztül vegetáriánus volt, sok féleképpen próbáltam a szóját is ehetővé tenni, de nem sok sikerrel. Egyszer-kétszer ráfogtuk, hogy ez egész jól sikerült, de másodszorra már egyiket sem készítettem el. Úgy vettük észre, hogy nehéz megemészteni is, valamint nem mindegy, hogy milyen egyéb dolgokkal, pl. gyümölcsökkel fogyasztjuk egy napon. Tapasztalatunk szerint csak az almával tűrik egymást.
2007. júl. 1. 08:52

Örömmel jelenthetem, hogy a tavalyi beírás, hogy a Hírtv-n Dr. Csáki István professzorral volt egy érdekes beszélgetés a szójáról, kamu.

Nincs a Hírtv adatbázisában ilyen, de lánclevélben újra szárnyrakapott.

Az emberi hülyeség határtalan.

24. 0565efa6e6 (válaszként erre: 21. - 7120b63633)
2007. ápr. 9. 19:34
A legnagyobb hazugságokat lehet itt olvasni. A tej csontritkulást okoz és társai.
23. 0565efa6e6 (válaszként erre: 8. - Zazuka)
2007. ápr. 9. 19:32

A szója fitoösztrogéneket tartalmaz, ezek nem nemi hormonok, hanem nemihormon-hatású anyagok. Hatásuk sokszorta kisebb a hormonkénál. Káros mennyiségben elég nehéz bevinni őket, nem tudom, ki eszik szóját kilós mennyiségben.

A margarin kőolajszármazék? Tudjátok, miből van (tudjátok, mi pontosan a kőolaj?)?


Ezek a nézetek szélsőségese: vagy káros valami, vagy nem, a kettő között nincs átmenet. Pedig bizony van.

2007. ápr. 9. 19:17

Igen nagyon egészséges , csak egy baj van vele az , hogy génkezelt. Ez pedig tudod mit jelent.

Próbálj meg egészségesen élni. Nem tudsz!!

2006. dec. 28. 12:56
Ha VALÓBAN érdekel a szója KATTANJ IDE és OLVASD EL : [link]
2006. dec. 5. 22:47

Az, hogy a szója génmanipulált, már hosszú évek óta téma.Ezt úgy megjegyeztem, hogy amiről konkrétan tudom, hogy szóját tartalmaz, nem is veszem meg,még gyógyszeripari termékben sem.

Mi állítólag Amarikából hozzuk ha igaz, -akkoriban legalábbis még onnan jött, amikor ezt a témát kezdték feszegetni.

Ázsiában is azokon a tájakon nem hullik a nép, ahová még nem jutott el a fene nagy civilizációs fejlődés .Bár már nem valószínű, hogy nagyon lennének ilyen területek, én legalábbis így gondolom.

19. 4726e582cf (válaszként erre: 18. - Kiváncsi)
2006. júl. 6. 12:37

Hát nem tudom, nekem is valami ilyen jön le ebből. Bár én már paranoiás vagyok az ilyen dolgokkal kapcsolatban. Utálom, ha valamit el akarnak nekem adni, mi több, nagyon felhúzom magam rajta.


A szója szerintem nagyon jó rost és egyéb forrás. Ha ez a cikk, e-mail teljesen helytálló lenne, akkor a párom is nagyon beteg lenne, és a kollegáim is, akik vegák. Úgyhogy lehet rossz volt a mintavételük, ami annyit jelent, hogy balszerencsésen vizsgáltak embereket, pont olyanokat, akikre így hatott.


Amúgy mint bármi mást, a szóját sem kell túlzásba vinni :).

18. kiváncsi (válaszként erre: 8. - Zazuka)
2006. júl. 6. 12:30

Szia Zazuka!

Jóa tájékoztatásod de mit mond a prof arra hogy ázsiában évszázadokde lehet hogy évezredek óta fogyasztják a szóját és a legutolsó értesülésem az volt hogy valahogy nem hullanak jobban mint mi europaiak vagy az amcsik.

Nem lehet véletlenül ez megint valamelyik érdekcsoport porhintése amiatt hogy minket átlag fizetöképes embereket manipulálhassanak?

Lehet hogy már paranoiás vagyok de nekem nem stimmel hogy összefüggést hoznak az egészségtelen élsport és az évszázadok óta bevált szója fogyasztás között.

Nem bánnám ha több véleményt hallanék, mert én nagyon szeretem a szója termékeket és az egészségem fantasztikus mértékben javult mióta fogyasztom öket.

2006. júl. 5. 13:16
Szerintem nagyon egészséges,és finom is.
2006. júl. 5. 08:12
nagyon egeszseges es az olaj is amit belole nyernek nagyon jo
2006. jún. 18. 02:48

[link]


Ezt érdemes elolvasni!

14. emagdi (válaszként erre: 12. - 'szti)
2006. jún. 15. 15:18
jó, de amin kifejezetten rajta van hogy GMO free, az nem tartalmaz génmódosított szóját
13. emagdi (válaszként erre: 11. - 'szti)
2006. jún. 15. 15:18

igen, van, rengeteg dolog. szerintem az ember egy idő után rászokik hogy olvassa az élelmiszerek tartalmát (különösen diéták során), és látszik, hogy miben mi van, legalábbis a leírás szerint..


ezeket a "rejtett tartalmakat" úgy lehet kikerülni, hogy minél kevésbé feldolgozott élelmiszereket vesz/eszik az ember.

1 2 3

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook