Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Ebben az esetben, milyen ellátás illetne meg szülés után? fórum

Ebben az esetben, milyen ellátás illetne meg szülés után? (tudásbázis kérdés)


16. e676663877 (válaszként erre: 15. - Nefaria)
2015. dec. 15. 17:18
De ha kirúgnak és kiír a doki is, akkor utána gyorsan elmész a munkaügyre, ha szükséges, és kéred az álláskeresési járadékot, mert az biztosítási jogviszonynak számít és GYED-re jogosít. Mert a GYED-nél az kell, hogy az igénylés napján jogviszonyod legyen. A munkanélküli ellátás annak számít.
15. nefaria (válaszként erre: 13. - E676663877)
2015. dec. 11. 09:25
de amúgy ez tényleg így van, ha felmondanak táppénz alatt, akkor a tp utáni napon kezdődik a fm idő.
14. nefaria (válaszként erre: 13. - E676663877)
2015. dec. 11. 09:24

Hát akkor bocsi, félreértettem :)


(ezt írtad: Táppénz alatt nem rúghatnak ki. )

13. e676663877 (válaszként erre: 11. - Nefaria)
2015. dec. 11. 09:07
Leírtam, hogy felmondhatnak táppénz alatt, DE amíg táppénzen van a munkavállaló addig nem foganatosítható a felmondás. Vagyis csak akkor lép életbe a felmondás, ha keresőképessé nyílvánítja az orvos. Ergo hiába mondanak fel táppénz alatt megmarad a munkaviszony, amíg az orvos ki nem ír táppénzről. Ez a gyakorlat.
12. nefaria (válaszként erre: 9. - Temmp)
2015. dec. 11. 08:47

Ez az AB határozat sajnos pont annyit ér, mint manapság a többi: lópikulát.


A törvény szövegéből csak azt vették ki, hogy " a felmondás közlését megelőzően".


Maga a rendelkezés most így szól:


"A (3) bekezdés a) és e) pontban meghatározott körülményre a munkavállaló csak akkor hivatkozhat, ha erről a munkáltatót tájékoztatta."


Majd a bírói gyakorlat kialakítja....de az tény, hogy a törvény előírja, hogy tájékoztatni kell. A bíróság meg megköveteli, hogy bizonyítsa a kismama, hogy tájékoztatta.

Nagyon-nagyon kíváncsi leszek, hogy a bíróság milyen ítélkezési gyakorlatot alakít ki mondjuk abban az esetben ha előbb történik a felmondás, mint a tájékoztatás ... hiszen ebben az esetben a törvény betűje szerint a munkáltató felmondása nem lehet szerintem jogellenes, hiszen egy olyan tény teszi azzá, amiről nem tudott. A kismama pedig hogy nem tájékoztatta - alapelv, hogy saját felróható magatartására senki sem hivatkozhat. Szóval mérhetetlenül kíváncsi lennék egy ilyen ítéletre :)


(neszesemmifogmdmegjól, és itt be is fejeztem a politizálást, elnézést a kitérőért :) )

11. nefaria (válaszként erre: 2. - E676663877)
2015. dec. 11. 08:40

Ez a régi törvényben volt benne, a táppénz ma már nem felmondást kizáró ok (sajnos).


Ezzel szemben a várandósság az (várandósság, szülési szabi, GYED-GYES alatti fizetés nélküli szabi is).


Viszont

1. erre a kismama csak akkor és onnantól hivatkozhat, ha bizonyítható módon (tehát írásban, minimum email) tájékoztatta a munkáltatói jogkör gyakorlóját a várandósság tényéről.

2. csak a (rendes) felmondástól véd meg.


(ahogy ezt a kérdező másik fórumjában is leírtam :) )


Így mivel rendes felmondással nem küldhetnek el, van munkaviszonyod, tehát járnak az ellátások (az más kérdés, hogy mi az alapja, miből számolják, ezt nem tudom, mert nem jogi kérdés hanem munkaügyes/bérszámfejtős/könyvelős - tehát hogy a fizud az alapja vagy a táppénz).

10. 5236d12e25 (válaszként erre: 4. - Lyna25)
2015. dec. 11. 07:16
8. héttől végig veszélyeztetett táppénzen voltam. Amennyiben már régóta a munkahelyeden vagy tehát nem most frissen kezdtél (meg van a 180 nap munkaviszony) akkor jár a tgyás szülés után. Nekem sajnos nem volt meg így csak a családit és a gyest kapom.
2015. dec. 10. 23:00

[link]

[link]


Felmondási védelemben részesülsz, nehogy hagyd magad kitenni, még közös megeggyezéssel se! Már az sem kell, hogy előre bejelentsd a várandósságot. Az AB visszadobta. (felső cikkben írják is)

Jövőre megint kavarnak valamit, meg nincs felmondási védelem, ha aztán szülés után nem mész fiz. nélküli szabira.


Boldog babavárást! :)

8. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 1. - Lyna25)
2015. dec. 10. 21:17
Ha tudnak a terhességedről, nem tehetnek ki.
7. e676663877 (válaszként erre: 6. - Lyna25)
2015. dec. 10. 21:02

A tények azok, hogy táppénz alatt felmondhatnak Neked, de a felmondás csak a keresőképesség helyreállásával léphet érvénybe. A munkáltatód tudja, hogy kismama vagy, ha fel is mond Neked akkor is csak, ha újra keresőképes lennél akkor lépne hatályb a felmondás. Szóval ennek a fényében minden ellátás megillet, ami biztosítási jogviszonyhoz kötött gyermekgondozási ellátás.


Az orvosod nem fog visszavenni táppénzről szülésig.

6. lyna25 (válaszként erre: 5. - E676663877)
2015. dec. 10. 20:56
Igen. Ő mondta, hogy nem szeretné de lehet , hogy elbocsátanak a felettesei. Ellenben Én azt hallottam, hogy terhesség alatt nem szabad kitenni senkit. Ezért most nem tudom mit gondoljak.
5. e676663877 (válaszként erre: 4. - Lyna25)
2015. dec. 10. 20:51
Akkor a munkáltatódnak ezek szerint bejelentetted a terhességedet, igaz?
2015. dec. 10. 20:48

Még fiatal, 6hetes csak veszélyes munkahelyen dolgozom, dolgoztam és így táppénzre vettek.

Egyébként, köszönöm az információt!

2015. dec. 10. 20:47

Itt egyértelműen benne van minden. :)

[link]

2. e676663877 (válaszként erre: 1. - Lyna25)
2015. dec. 10. 20:41

Táppénz alatt nem rúghatnak ki.


Emellett indokolni kell a munkáltatónak, hogy miért küldött el.


Amennyiben mégis elbocsátanak akkor GYES-re lehetsz csak jogosult, mert a TGYÁS és GYED igényléséhez az igénylés napján biztosítási jogviszony szükséges. Bár attól függ, hogy mennyi idős kismama vagy.

2015. dec. 10. 20:38
Kismama vagyok és táppénzre vettek. Esetleg ha kirúgnának határozatlan szerződésem ellenére, vajon milyen ellátás illetne meg szülés után?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook