Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Durva hisztirohamok fórum

Durva hisztirohamok (beszélgetős fórum)


2015. ápr. 26. 02:43
ez elmulik,escsak atmeneti allapot es teljesen normalis,dackornak hivjak.ezen minden kisgyerek atesik.ne vedd eszre ha hisztizik es meglatod hamar leszokik rola/tapasztalat/.
2015. ápr. 25. 23:21
2015. ápr. 25. 23:16
Ezt hívják dackorszaknak.
4. nadry (válaszként erre: 3. - 4740439ec6)
2015. ápr. 25. 13:30
Köszönöm a hosszú választ. Sok igazság van benne. Egyáltalán nem szégyellem a gyerekemet. Viszont elég megvető lenéző tekinteteket lehet ilyenkor észrevenni. Természetesen én sem úgy kezelem a gyereket, hogy nem, nem kaphat meg valamit, probálom elterleni a figyelmét. Remélem változik a helyzet:(
2015. ápr. 25. 13:21

"A gyermek ebben az időszakban mindenre "nem"-mel válaszol, ha nem az történik, amit ő akar, földhöz veri magát stb. Ha számára kellemeset kívánnak tőle, azt is megtagadja.

A hiszti előjelei

Van néhány tényező, amelyek jelenléte estén nagyobb esély van a hiszti kirobbanására:

Célja lehet a figyelemfelkeltés: bár az elején a gyerek nem e célból kezd el hisztizni, de ha egyszer-kétszer a hisztijével elérte, hogy jobban felkeltse környezete figyelmét (akár pozitív, akár negatív értelemben), kedvet kap annak megismétlésére.

Jelezheti a függetlenségi törekvéseit, azaz az akaratát.

Oka lehet a gyerek frusztrációja: például a kétéves körüli gyerek még messze nem tudja olyan pontosan kifejezni magát, mint azt szeretné, és nem mindig sikerül megértetnie magát a környezetével. Továbbá, az is előfordulhat, hogy a gyereket meglévő képességei korlátozzák valamely tevékenység sikeres kivitelezésében. Az így kialakuló sikertelenségérzés, frusztráció torkollhat hisztibe.

Oka lehet a féltékenység (testvér, játék iránt egyaránt).

Fáradtság, éhség esetén még könnyebben kirobban.

Idegen környezetben, a megszokott rutin felborulása esetén is nagyobb az esély rá.

Könnyebb megelőzni, mint leállítani

Érdemes odafigyelni azokra az ismétlődő előjelekre, amelyek általában meg szokták előzni, és a következő alkalommal ilyenkor közbelépni.

Próbáljunk meg nem mondani „nem”-et. Használjunk helyette inkább olyan kifejezéseket, mint: „Majd később megkapod” ahelyett, hogy „Nem kaphatod meg”. Vagy: „Holnap amint felkelsz, játszhatsz tovább, de most le kell feküdnöd”, ne pedig azt, hogy „Most nem játszhatsz, sipirc az ágyba”. Vagy “Jó, majd később”, vagy „legközelebb mehetsz” – egy számára durva „nem” helyett.

Figyelmeztessük előre. Adjunk a gyereknek elég időt, és jó előre figyelmeztessük, ha új tevékenységbe akarunk kezdeni vele. Például így: „Öt perc múlva fürdened kell”; vagy „Tíz perc múlva el kell raknunk a játékokat, és le kell feküdnöd”. Legyen ideje rákészülni lélekben, még ha az időtartam hosszát nem is érti még.

Elterelő hadműveletek alkalmazása. Amikor a hiszti előjeleit érezzük a levegőben, alkalmazzunk figyelemelterelést, illetve helyettesítsük az óhajtott tárgyat, vagy cselekedetet valami mással, elérhetővel, pillanatnyilag is megtehetővel.

Fedezzünk fel szabályszerűséget. Ha a gyermek gyakran hisztizik, próbáljunk meg szabályszerűséget felfedezni abban, hogy pontosan mi történik a hiszti kitörését megelőzően, és hogy milyen körülmények között veszíti el türelmét, hátha sikerül megtalálni a gyakori kitörések okát, ami lehet például a fáradtság.

Mit tehet a szülő, ha már kitört a hiszti?

Semmiképpen ne kérleljük ilyenkor a gyereket. Például az utcán fagylaltért toporzékoló gyereknek lehetőleg ne vegyük meg a fagylaltot azért, hogy az emberek nehogy megszóljanak. Ezt viseljük el. Ha megvesszük másért vegyük meg, mert szoktunk ilyenkor venni, csak most a sietségünk miatt akartuk továbbcibálni.

Kezeljük humorral a meleg helyzeteket. Nevessünk és mondjuk ezt: „Jaj, ne, ha te lefekszel a földre, akkor nekem is le kell feküdnöm!” Csiklandozzuk meg e gyereket, ha már kezd lefele görbülni a szája – ez gyakran beválik!

A hiszti idejére tartózkodjunk a gyerekkel azonos szobában.

A hiszti elmúltával feltétlenül üljünk le beszélgetni a gyerekkel, szavakkal is megerősítve benne, hogy ilyen fajta viselkedéssel nem hat ránk, viszont ha képes kordában tartani ezeket a kirohanásait, ránk mindig számíthat. Továbbá mondjuk el neki, hogy tiszteletben tartjuk az érzéseit, a haragot is beleértve és segítünk neki abban, megtanítjuk, hogy szóban is kifejezze ezeket. (Természetesen mindezt ne egy másfél évessel tegyük.)

Soha ne büntessünk meg egy hisztiző gyermeket – ha a szülő erővel meg akarja törni, kétfajta eredményt érhet el: a gyerek minden alkalommal makacsabb lesz, szinte rászokik a "nem"-re; vagy pedig akarata sorvad, "engedelmes, jó gyerek"-ké gyávul, akinek nincs semmiféle önálló szándéka. Az akarat megtörése az alattvalóvá nevelés eszköze, az öntudatos, valósághoz ragaszkodó állampolgárrá nevelés ellentéte.

Újra meg újra gondoljuk át, vajon muszáj mindent, amit eddig megtiltottunk neki, megtiltani. Például a ruhaválasztásban a gyerek maga is beleszólhat, természetesen nem engedjük ki télen rövidnadrágban, de a lehetőségekhez mérten próbáljuk az ő véleményét is figyelembe venni, és ezzel csökkenteni a kényes helyzeteket. Adjunk neki több teret, és lehetőséget arra, hogy felfedezhesse a körülötte levő világot. Valamint legyenek vele szemben reális elvárásaink, egy gyerek nem viselkedhet felnőtt módjára.



Végül pedig: soha ne szégyelljük, ha gyerekünk a család, vagy épp idegenek előtt kezd hisztizni. A hiszti ebben az életszakaszban természetes jelenség, és nem utal sem a szülő nevelési hiányosságaira, sem pedig a gyerek jellemhibáira. A kitartó nyugalom, a halk hang általában megnyugtatja még a toporzékoló gyermeket is, főként ha a figyelmét is el tudjuk terelni valamivel."

Forrás:net

2. Rozália (válaszként erre: 1. - Nadry)
2015. ápr. 25. 13:03
Kínos helyzetben a 15 perc is hosszú időnek tűnik... A kisunokám képes fél délelőtt elhisztizni:( 2,5 éves.
2015. ápr. 25. 12:57

Sziasztok!


Azoknak az anyukáknak a véleményére lennék kiváncsi akinek kisgyerekük van, ti hogy kezelitek, kezeltétek a hisztis időszakot.?


2 éves a lányom, és az utóbbi időben elég durva napi rendszerességgel előforduló hosszú ideig tartó ( kb 15 perces) hisztiroham jön rá, ha valami nem ugy van ahogy akarja..Akaratos, ha elmondom neki hogy pl ezt meg azt nem szabad, márcsak azért is. Pl: Műanyag asztalkája van azon eszik. Mostanában fel akar mászni rá, kérem, többször, hogy ne tegye, természetesen nem hallgat rám, harmadszorra már elveszem az asztalt. Ennek a vége hiszti, de ez még semmi. Mondjuk elmegyünk egy bevásárlóközpontba ügyet intézni, meglátja a spárt, be akar menni, mondom nem megyünk be. Erre levágja magát szinte önkivületi állapotba kerül, és az egész bevásárlóközpontot végig üvölti.Ugyanez játszótér: Ebéd idő szépen mondom menjünk haza: nem, nem a válasz. Egy ideig várok, de aztán határozottam megfogom a kezét és kimegyünk, ennek is földrelerogyos hiszti a vége hazáig ja és közbe mindenki minket néz.

Tanácstalan vagyok. Ti mit tennétek, hogy lehet kezelni ilyen hisztit?????? Nem merek már nagyon sehová menni vele...:((


köszi a válaszokat.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook