Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Csendőrpertu, avagy hány éves koráig tegezhető le egy fiatal? fórum

Csendőrpertu, avagy hány éves koráig tegezhető le egy fiatal? (beszélgetős fórum)


1 2 3
2011. júl. 4. 13:42

Lehet, hogy furcsának tűnik, de az ötödik osztályos tanítványaimat már csak magázom kivétel nélkül. A kisebbeket csak akkor, ha valami rosszat, főleg illetlent tesznek. Rögtön tudják ilyenkor, hogy baj van... azonkívül mindenkit még akkor is, ha ismerjük egymást. Csak egy példa: a fogorvosom szülei, de még a nagyszülők is nagyon jó barátok voltak. Ő bár fiatalabb tőlem, mégis magázom és "doktor úr"-nak szólítom, mert neki ez a megszólítás jár, és pedig kezétcsókolommal köszön és a keresztnevemen szólít (mert velem szemben így illik). Szóval mindketten tudjuk, hogy mi illik adott helyzetben.

Mivel kisfaluban éltem, természetes volt, hogy tegeztek. Amikor édesanya lettem, azt mondták, hogy mostmár "kezétcsokolomot" illik köszönniük és magáznak, mert velem így illik... Nem tegezek ismeretlenül le senkit, még az utcaseprőt sem. Ha letegeznek, visszamagázom...

2011. ápr. 29. 02:02

Ha egy felnőtt szeretné, hogy egy szintén nagykorú embertársa magázza, akkor neki is magázódni kell (kivéve, ha nagyon idős, ez a kor szerintem kb.60 évtől van, ki mit gondol?) 22 éves nő vagyok, az egyetemen tanultam meg, hogy ha tegeznek, akkor vissza lehet tegezni. Én új ismeretségnél inkább magázódnék (kb. 15 év korkülönbség fölött), de ha a "Jó napot!"-omra "Szia" a válasz, akkor én is átállok a tegeződésre, vagy azért is magázom, hátha észre veszi magát. Emiatt a kettősség miatt gyakran nem tudom, melyiket használjam, mert az emberek elvárása is elég különböző sajnos. Aminek viszont utána tudtam olvasni, hogy alapvetően magázódni illik, a tegeződést a nő ajánlhatja fel, egyneműeknél az idősebb. De sajnos ez a szabály nem segít eligazodni, amikor manapság boldog-boldogtalan letegez mindenkit ismeretlenül. Azzal, hogy tegeződve is ugyanúgy meg lehet adni a tiszteletet, nem értek egyet. Természetesen magázva is el lehet küldeni a másikat melegebb éghajlatra, csak nehezebb. Tegezve viszont nekem nehezemre esik nagyobb tisztelettel beszélni valakihez, nem a szokásos haverkodós beszédstílussal, mint amit a hozzám közelállókkal használok (pl. tanár). Ilyenkor segítő kifejezések: kérlek, légy szíves, elnézésedet kérem

Fura volt, amikor először ilyen hangnemben beszélt hozzám valaki, olyan stílusban, mint a magázódás, csak tegező megfogalmazásban. Én maradtam volna a magázódásnál, csak nem illik visszautasítani, ha megkérnek, hogy tegeződjünk.

Szívesen fogadok véleményeket.

2009. szept. 13. 19:15

A falu bolondját mindenki tegezi...

Azért ebben van némi tanulság.

2009. szept. 13. 19:12
Múltkor azt mondta egy protokoll szakértő a TV-ben,hogy a nagykorúakat már nem illik egyoldalúan letegezni.Ha kényelmetlen az idősebbnek a magázás,akkor a magázva tegezést (szervusz Béla bácsi!) felajánlani még mindig jobb megoldás.
66. 3e0ba54fb8 (válaszként erre: 37. - Kocska)
2009. szept. 13. 10:25
Hol van az a külföld, ahol nincs a tegezés és a magázás között különbség? ;))
65. 3e0ba54fb8 (válaszként erre: 1. - D4b0dd2692)
2009. szept. 13. 10:09
Elég nagy bajban van az az ember, aki csak azzal tudja kivívni a tiszteletet, hogy nem lehet őt letegezni :))
64. Fiatal nő (válaszként erre: 59. - Fiatal nő)
2009. szept. 13. 10:07
+ azon ismerős felnőtteknek, akik valamiért "magasabb pozícióban" állnak, mint mi. Ha Ők felajánlják a tegeződést, lehet tegezni őket is. :-)))
63. Fiatal nő (válaszként erre: 54. - 707655fba1)
2009. szept. 13. 10:05
A "szervusz" is tökéletes, de a "sziá"val sincs semmi baj. :-)
62. Fiatal nő (válaszként erre: 53. - Anka71)
2009. szept. 13. 10:05
Igen.
2009. szept. 13. 10:05
Én szinte mindenkit tegezek,a környezetemben,kivéve a szomszéd mamát,őt már durva lenne!Tudják,hogy nem vagyok szemtelen,és nem élek vele vissza!
2009. szept. 13. 10:04
Ha persze az idősebbik fél, illetve a nő (vagy akár férfi is) kéri/felajánlja a tegeződést, akkor természetesen ezekre az írott/íratlan szabályokra nincs szükség. De általánosságban ennek így kéne zajlania. Szerintem.
2009. szept. 13. 10:03
Amúgy ha abszolút semmi jelentősége nem lenne a magázódásnak és a tegeződésnek, akkor valamelyik egyáltalán nem is létezne. Szóval mivel van, ezért illik használni is. A magázódás a(z) ismeretlen felnőtteknek szól, illetve azon ismerős felnőtteknek, akik a gyermekek szempontjából nézve például ismerős/barát rokona, ismerőse, családtagja, stb.
58. Fiatal nő (válaszként erre: 57. - Bcicus)
2009. szept. 13. 10:00
Szerintem is.
57. Bcicus
2009. szept. 12. 18:10
Szerintem 18 éves koráig. Ha megbeszélik az természetesen már más, de élből szerinetm csak kiskorút.
2009. szept. 12. 18:10

Nekem 35 éve /17 voltam / azt mondta a leendő férjem 70 éves nagymamája: tegezve is meglehet adni a tiszteletet.

Ebből tanulva engem mindenki tegez /értem ez alatt a most 14 éves lányom osztálytársait is. Semmi bajom nem lett amikor a fiam először hozta el a barátnőjét , és megkértem Őt a tegezésre.Szóval nekem nem megy a magázás... Miért várnám el egy fiataltól a magázást ,közben én letegezem ...???

2009. szept. 12. 18:08

Az alap kérdés (tegezni/magázni, szia/jó napot) egyéni hozzáállástól függ.

Én pl. nem haragszom érte, ha akár a fiammal egyidősek is letegeznek.

Tegeződve is meg lehet adni a tiszteletet, viszont fordítva is igaz, ha magázok valakit, akkor is el lehet küldeni melegebb éghajlatra, ha az adott helyzet ezt kívánja.

54. 707655fba1 (válaszként erre: 53. - Anka71)
2009. szept. 12. 17:53

Bocsánat, hogy közbeszólok.

Az, hogy ki mit köszön, szerintem lényegtelen.

Köszön, tehát a tiszteletet megadja.

A "jó napot"-ra ebben az esetben szerintem a "szervusz" a válasz.

53. Anka71 (válaszként erre: 52. - Fiatal nő)
2009. szept. 12. 17:41
Tehát akkor ő köszön nekem "jó napot"-tal, én meg köszönök "szia"-val?
52. Fiatal nő (válaszként erre: 49. - Anka71)
2009. szept. 12. 17:24
Miért kéne visszamagáznod egy 13 éves kis csitrit? Evidens, hogy Te tegezed, Ő magáz...
51. Anka71
2009. szept. 12. 17:07

Gyorsétteremben a 20 éves is simán letegezi a 60 éveset (volt rá példa az ismeretségi körünkben).

Egyébként én sem sértődök meg soha, ha tegez valaki.

Inkább úgy vagyok, hogy nekem eszembe sem jutna, csak azért egy vadidegent tegezni, mert egyidősek vagyunk, nekem ez nem elég ok, ha amúgy vadidegen az illető.

Ilyen alapon tegeződhetnék a nőgyogyimmal, a fogdokimmal, a lányom tanárnőivel. Szerintem fura lenne, de ahogy visszaolvasok, van, akinek ez még simán belefér.

2009. szept. 12. 10:30
Augusztusban a banki ügyintéző simán letegezte a 18 éves lányomat,mikor az egyetemhez kellett számlát nyitnunk a számára.Nem akadtunk ki ezen,csak sokszor a hivatalos helyen sem tudják,mikortól magázzanak valakit? Én már bóknak veszem,ha egy gyorsétteremben letegez egy fiatal.
49. Anka71 (válaszként erre: 36. - Fiatal nő)
2009. szept. 12. 09:56

Oké, de akkor: én is köszönjek "jó napot"-tal a lányom 13 éves osztálytársnőjének?

(Mert ha az természetes, hogy ő nekem azzal köszön, akkor nem tudom, nem lepődne-e meg, ha én is így viszonoznám).

És egyre inkább, a hozzánk járkálós kislányok is így köszönnek nekem (tehát nem csak a suli előtt ha összefutunk).

48. Anka71 (válaszként erre: 47. - D4b0dd2692)
2009. szept. 11. 20:17

Szerintem attól is függ, hogy milyen helyzetben találkoznak.

Pl. szerintem már huszonegy-néhány éves korban sem illik mondjuk egy bankban tegezni az alkalmazottat, csak mert az ügyfél is annyi. Pont egy rokon lány volt így, húszévesen nyitott számlát (az első munkahelyéhez kellett), és itthon felháborodva mesélte nekem, hogy ő tegeződött az ügyintézővel, és az következetesen magázta, holott egyidősek voltak. Hát, mondtam neki, hogy tán így illik.

Megint más, ha mondjuk kirándulás közben egymás mellé csapódnak. (Ez persze az én véleményem).

Pl. ha elmegyek egy továbbképzésre, akkor idegenekkel is tegeződünk, szakmán belül. De az APEH-ban ha ügyintézek, hiába vagyok szakmabeli az ügyintézővel, lehet, hogy a végzettségünk is ugyanaz, akkor is magázom, nem is kérdés (25 évesen is magáztam).

47. d4b0dd2692 (válaszként erre: 46. - Anka71)
2009. szept. 11. 20:11
Akkor az egyidős (idegen) fiatalok hány éves korukig tegeződhetnek szerintetek?
46. Anka71
2009. szept. 11. 19:48
Szerintem vadidegent akkor sem illik tegezni, ha velem egyidős. Pl. eszembe nem jutna a gyerekem tanárnőjét, vagy a banki alkalmazottat, vagy a postásnőt letegezni, csak mert ő is kb. 38 éves, mint én.
2009. szept. 11. 19:42
Vadidegeneket nem illik letegezni, főleg ha köztünk jelentős korkülönbség van. Még akkor sem, ha a másik fiatalabb.
2009. szept. 11. 19:40
Amikor én középiskolában jártam (sajnos már 21-22 éve) magáztak minket a tanárok. Furcsa is volt nagyon.
2009. szept. 11. 19:39
20 éve vagyunk együtt. Az esküvőnkön a párom pertut ivott anyukámmal. Én magázom anyósomékat, de nem is tudnám tegezni Őket. Bár mindegy is, ha eddig nem ajánlották fel, már nem is fogják. Mondjuk jellemző...
42. 89b99f816e (válaszként erre: 41. - D4b0dd2692)
2009. szept. 11. 19:15
Osztályfőnök minket is,mert ő közelebb állt hozzánk, mint a többi tanár. Amúgy volt, aki tegezett minket, volt aki magázott, általában a sznob vagy doktorival rendelkező tanárok, vagy csak akik úgy érezték, ez a helyénvaló gimiben. De szerintem ezen már nehéz manapság kiigazodni, hogy mi is a jó valójában. Úgyhogy ami az embernek eszébe jut az adott szituációban :)
2009. szept. 11. 18:52
A végzős osztályát tegezte a gimiben az osztályfőnök.
1 2 3

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook