Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Család név fórum

Család név (tudásbázis kérdés)


8. szaszy88 (válaszként erre: 3. - Auróra2010)
2021. jún. 5. 11:18
Koszonom
7. szaszy88 (válaszként erre: 4. - 9b10f3d7ff)
2021. jún. 5. 11:18
Erdekes volt . Koszonom
6. szaszy88 (válaszként erre: 2. - 9b10f3d7ff)
2021. jún. 5. 11:18
Koszonom szepen
5. Bichi (válaszként erre: 1. - Szaszy88)
2021. jún. 5. 10:36
Csodálkoznék, ha valaki itt többet tudna, mint a Google találatok listája...
2021. jún. 5. 00:33

Antal

Típusa Apanévi eredetű, magyar családnév.

Változatai Antal 16 558, Antall 10, Antaly. Más változatokkal együtt összesen: 16 622.

Eredete Egyesek ismeretlen etimológiájúnak tartják az Antal nevet. Mások a görög ’bátor, merész’ jelentésű

… [™ntínoosz] szóból származtatják, mely több görög és római néven keresztül nemzetségnévvé lett a

Római Birodalomban. Mai nevünk közvetlen forrása mindenképp ez az Antonius nemzetségnév, amely igen

népszerű volt a kereszténység első századaiban, és ötvennél több martirológiumi szent viselte. Így gyakori

keresztnévvé válhatott világszerte. Nálunk is sokszor előfordult az Árpádok és Anjouk korában. Már a XIII. század

elején megindult a magyarban az n > l hangváltás és az o > a nyíltabbá válás (Antalius ~ Anthaleus), a század

végére pedig a latin -ius végződés elhagyása is bekövetkezett. Így Antal alakban vált általánossá. Apára utalva

gyakori családnév lett belőle ’Antal nevű személy fia, leszármazotta’ jelentéssel. Az Antaly alakok lehetnek palóc

nyelvjárási ejtésűek, de az Antali név írásváltozatai is.

Elterjedtsége Általánosan elterjedt, de Erdélyre különösen jellemző.

Névváltoztatás Jó néhányan, Anton, Adler, Kohn, Singer, Spitzer nevűek névmagyarosítási céllal vették föl a XIX.

században.

2021. jún. 5. 00:30

szerintem nem zsidó név. Mint utónév latin eredetű, a zsidó vezetéknevek pedig német hangzásúak. Sok zsidót ismerek, de Antall nincs köztük. Ha a volt miniszterelnökre gondolsz, neki anyai ágon voltak izr. felmenői.

Az Antal szerintem egy átlagos magyar eredetű vezetéknév, pl Antal Imre

2021. jún. 5. 00:29
2021. jún. 5. 00:23
Sziasztok. Sokat olvastam rola de kivancsi vagyok a ti tudasotokra is . Barmit tudtom az “Antal” csaladnevrol legyszi irjatok le .... honnan szarmazhat? Zsido nev lehet? Ha nincs magyarositva stb stb koszonom a segitseget

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook