Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Betűzési probléma első osztályban!Diszlexia?Hogyan segítsek helyesen Neki? fórum

Betűzési probléma első osztályban!Diszlexia?Hogyan segítsek helyesen Neki? (beszélgetős fórum)


1 2
39. encifinci (válaszként erre: 37. - Zebracsikó)
2010. okt. 9. 16:03
Logopédiádiára mi is jártunk és most is fog keleni csak a felmérés nem volt meg még.
38. encifinci (válaszként erre: 37. - Zebracsikó)
2010. okt. 9. 16:02

Nem tudom milyen módszerrel és miylen a tanterv alapján haladnak,de gondolom minden gyerek más szinten van és mivel ezek szerint DAni le van maradva igyekszem neki segíteni.

Ma a piacra menet kitaláltam hogy mondok egy szót és neki az utolsó hanggal kell mondani egy új szót.Itt kiderült ha a szó magánhangzóra végződik akkor azt nem tudja pl autó-nál ő t-vel akart új szót mondani ha mássalhangóra végződött a szó akkor azt tudta.

Ma a két betűs szavakat betűztük még hát.... ez sem nagyon megy:( meg erőltetni sem nagyon akarom már ma már mondta hagyjuk abba:(

37. zebracsikó (válaszként erre: 34. - Encifinci)
2010. okt. 9. 07:44

vagy a módszer nem jó, vagy a gyermek beszédészlelése, vagy mindkettő.


a tanítóténinek sem ezzel a tananyaggal kellett volna először kezdenie....főleg nem úgy, hogy gyakoroltatja azzal a gyerekkel a betűzést, akinek az ehhez szükséges alapkészség még nem stabil.

Alapvető pedagógiai tény (de a józan ész is ezt mondja), hogy azt akészséget, ami nem működik nem gyakoroltatjuk, hanem alámegyünk, megnézzük melyik szinten akadt el a gyerek és onnan kezdjük tanítani.


Bármilyen furán hangzik, a logopédiára járó gyerekek (persze nem a súlyos nyelvi zavarosokra gondolok) elég nagy előnyben vannak az első osztályban az olvasástanítás szempontjából, mert sokkal nagyobb bennük a nyelvi tudatosság és fejlettebbé válik a beszédészlelésük, mint azoknak, akiket "elkerül a logopédus" :))

36. encifinci (válaszként erre: 35. - Andrea0223)
2010. okt. 8. 20:41
Dehogynem:)Minden segítséget szívesen fogadok:)és köszönöm
35. andrea0223 (válaszként erre: 33. - Zebracsikó)
2010. okt. 8. 19:56

Azt,hogy magánhangzókkal kezdődöket gyakoroljunk elöször azt nekünk is mondta tanitó néni.

De zebracsikó nagyon jól leirta mit kell csinálni,hát én ennyire jól nem tudtam segiteni!

34. encifinci (válaszként erre: 33. - Zebracsikó)
2010. okt. 8. 19:10

Szia!

Köszönöm a segítséget és az ötleteket.Kipróbáljuk így is.Azért nem értem miért nem hallja vagy tudja mert ha így kérdezem mi kezdődik SZ-el akkor azt tudja,volt olyan feladat a suliban ahol ezek voltak a feladatok és azokat mind megtudta csinálni:)Nekem az is furcsa valamelyik szónál tudja miylen az első betű hol meg oylat mond hogy nincs is benne:(

2010. okt. 8. 18:53

Ha az első hangot sem tudja leválasztani a szóról, akkor még nem is szabad betűztetni a gyermeket!!


játsszatok először olyat, hogy jól hallható hangot (például S, SZ, R) kell adott szóból kihallania.

pl. rajzolsz egy kígyót, ez lesz a SZ hang. Sorolsz neki hangokat(mássalhangzókat) s neki az legyen a feladata, hogy koppantson egyet az asztalra, ha a SZ kígyóhangot meghallotta.

Utána nehezítve: szavakat sorolsz, s koppantson annál a szónál amelyikben hallotta a kígyó SZ hangját. (eleinte mondd neki úgy a szavakat, hogy a SZ hangot kicsit erősebben ejted, hogy könnyebben ki tudja hallani, utána már nem kell)


(ugyanígy S, R hangra is lehet)


Így egy kicsit a hangokra irányítod a figyelmét.


Azután keressetek szavakat, amik SZ hanggal kezdődnek, mondj neki néhány példát: szoknya, szánkó stb. Ha nehezen megy , akkor kezdd el neki a szót: pl.mire gondol anya? SZÁÁÁ......és jó esetben eszébe jut pl. a SZÁmítógép vagy SZÁnkó, SZÁj, stb.


(ugyanezeket a feladattípusokat más hangokra is lehet csinálni)


ha már megy neki, hogy talál olyan szavakat, amik SZ-vel kezdődnek, akkor már valószínűleg el tudja dönteni, melyik szóban hallja a legvégén a SZ hangot. Válogassatok szét szavakat aszerint, hogy kígyóSZ hanggal kezdődnek, vagy SZ hanggal végződnek. Majd ha ez is megy, akkor olyan szavakkal is foglalkozhattok, amikben van ugyan kígyóSZ hang, de nem az első, nem az utolsó, hanem a szó belsejében van. És így már 3 csoportba tudjátok osztani szavakat.


Ha ez megy már stabilan szépen különböző hangokkal, magánhangzókkal is, akkor térhettek csak rá a betűzésre!!!!!!!!!!!!


először magánhangzóval kezdődő 2 betűsekkel gyakoroljatok: őr, ás, él, stb.


utána a mássalhangzóval kezdődőeket.

2010. okt. 8. 17:48
Most megint elszomorodtam egy óra alatt 5 szót nem tudunk lebetűzni már nem tom mit csináljak,azt mondta mondjuk a sír szóban nem is hallja az í-t nek csak s r.ááááááááá:(
31. andrea0223 (válaszként erre: 30. - Encifinci)
2010. okt. 8. 11:37

Köszönöm,kedves vagy !Hidd el menni fog majd.

Én is elérzékenyültem amikor odaadta,azért lett narancssárga papiron,mert az kedvencem!Meg a dinócsontváz..na az is,az meg az ő kedvence!

2010. okt. 8. 11:21

Számolni nekem is jobban szeret:)

Olvastam a napolódat,aranyos a kisfiad:)

A kézzel amit írt szöveg...hát elérzékenyültem:)

2010. okt. 8. 11:14

Menni fog majd meglátod,csak rá kell éreznie a dologra.Azt hittem én is tavaly ilyenkor,hogy a Patrik sosem tanul meg olvasni,de ....

Alakulunk..és jól megy a számolás,meg szépen ir!

2010. okt. 8. 10:45
Még annyi a suliba az úton betűztünk de áá az eperben neki volt t meg l is:( de nem adjuk fel:)
27. encifinci (válaszként erre: 26. - Andrea0223)
2010. okt. 7. 21:30
Igyekszem:)..remélem ő is kitart:)most lefekvéskor azt mondta holnap is gyakoroljunk..ennek örülök
2010. okt. 7. 20:23

Igen a gyakorlás mindennek a titka,csak légy vele pozitiv,bátoritsd,segitsd.De arra vigyázz,hogy ne menjen el a kedve az egésztől!

Kitartás!

2010. okt. 7. 19:13
1 órát tanultunk de uhh ez nem lesz könnyű menet.Képeket kell rajzolnom és annyi kis kockát alá amennyi betűből áll,minden szóban egy adott hangnak a helyét kell bejelölnie...nagyon nehézen megy.De csináljuk:)
24. encifinci (válaszként erre: 22. - Zsú1965)
2010. okt. 7. 16:45
Köszönöm hogy írtál.Most kíváncsian várom lesz-e javulás és a felmérésekre is kíváncsi vagyok miből kell esetleg fejleszteni.Bár vannak kétségeim a felméréssel kapcsolatban.Mi kisvárosban lakunk,sztem hetente kijár max vki nevelési tanácsadóba fogalakozni a gyerekekkel...nem sok jót remélek tőlük.Viszont logopédust most javasolt a tanítónéni.Oda már mult éven is jártunk.
23. encifinci (válaszként erre: 17. - Andrea0223)
2010. okt. 7. 16:40
Hazaértünk gyorsan leírom mivolt.Beszéltem a tanítónénivel hogy Dani csak azt a szót tudja betűzni amit megtanul kívülről...rácsodálkozott.Kérdeztem hogy segítsek otthon hazahoztuk az olvasókönyvet abból elmodta mit hogyan gyakoroljunk..most kis kajcsi beszélgetés aztán nekilátunk ezt csináljuk egy darabig aztán ha nem megy jöhet a következő lépés.A suliban lesz felmérés de nem nagy jeletőségű ahogy észrevettem.De remélem most hogy tudom hogy segítsek kicsit jobb lesz:)
22. Zsú1965 (válaszként erre: 1. - Encifinci)
2010. okt. 7. 15:50

A mi esetünkben az iskola nem volt partner, amikor aggódtam, mindig leintettek. Én magamtól, és egyedül, gyerek nélkül mentem el a nevelési tanácsadóba, ahol először egy pszichológusnő kérdezgetett, és már aez alapján mondta, hogy valószínűleg diszlexiás a fiam. Utána végeztek vele egy tesztet, ami sajnos ezt igazolta is.


Ha bármilyen kétséged van, menj ne várj, és ne szégyeld. A gyerekem már 24 éves, 139-es az IQ-ja, de ha akkor mindent a tanítónőjére hagyok, és nem hallgatok a megérzésemre, akkor most még olvasni sem tudna.


És ha időben mész, nagyon sok lehetőség van.

21. b892d196e8 (válaszként erre: 20. - Encifinci)
2010. okt. 7. 15:44
Az egy fejlesztő foglalkozás és 4-dik osztályig van.
20. encifinci (válaszként erre: 18. - B892d196e8)
2010. okt. 7. 14:49
A szótagolás nekünk is nagyon megy.Az észpörgető az mi?
19. b892d196e8 (válaszként erre: 18. - B892d196e8)
2010. okt. 7. 14:29
Jah...és persze én is foglalkozom vele .
2010. okt. 7. 14:27

Sziasztok!


Nekem is most ment elsőbe a kisebbik fiam.

Nálunk is nagy problémát jelent a betűzés.

A szótagolással minden rendben van,de közvetlen utána vették a betűzést és eleinte keverte a kettőt.

Most kezd járni az észpörgetőbe is + gondoltam magán tanárra is aki foglalkozna vele.

2010. okt. 7. 14:22
Most megyek,mert tornára kell mennem!A naplómban van írva a mi különleges sulinkról ha lesz időd és érdekel olvasgass róla!
16. encifinci (válaszként erre: 15. - Andrea0223)
2010. okt. 7. 14:16
Ezek jó dolgok..oviban nekünk is volt közös foglalkozás:) bár az ugy nézett ki én csináltam Dani meg rohangát le nem tudtuk ültetni:)De remélem itt is lesz majd iylen..és érjek is rá:)
2010. okt. 7. 14:13

Mi is 7 évesen mentünk suliba!Patrik mostanában rákapott a rajzolásra,szinezésre.Vettem neki egy könyvet amiből lehet rajzolni tanulni,meg az osztálytársak is rajzolnak egymásnak és ezeket is rajzolgatja!

Nincs is már olyan sok idő,ha hetente,vagy 2 hetente 2 órát számolunkaz ajándékok gyártására at nem is olyan sok.Egyébként is van ahol már mikuláscsomagot árulnak!:(

Mi meg együtt vagyunk,és kézműveskedümk!Ez egy ilyen suli!De nagyon jó!

14. encifinci (válaszként erre: 13. - Andrea0223)
2010. okt. 7. 14:07
Mi késtünk egy évet mert nem akart rajzolni színezni..most is uálja de nyáron sokat javultunk.Fejlesztőbe nem járt de logopédushoz igen.Jó korán készültök adventre:)
2010. okt. 7. 14:05

Rendben,mondjuk én nem leszek csak 7 után,mert csuhédiszeket csinálunk az iskolában az adventi vásárra!De kiváncsian várom a fejleményeket.Akár ha nem akarod megosztani mindenkivel privát levelet is irhatsz majd!

Az ha aggódsz az nem baj!Mi sokat jártunk fejlesztésre már oviban is,mert látszott,hogy nem lesz egyszerű az első év!Figyelemzavaros a fiam!De beérett a munka gyümölcse!Hajrá!

12. encifinci (válaszként erre: 11. - Andrea0223)
2010. okt. 7. 14:01

Örülök hogy jók a tapasztalataid:)Remélem csak én aggódom túl a dolgot de hát anya vagyok:D

5 körül írom tudtam-e érdemben beszélni a tanítóval.:)

2010. okt. 7. 13:58

Meséld majd el mire jutottatok!Ha megbeszéled a tanitó nénivel a problémát akkor szerintem nem siklanak majd el felette!Hisz a cél az,hogy minden kisgyermek megtanulja az olvasást!

Nálunk nagyon segitőkészek,jól is veszik a gyerekek az akadályokat!

10. encifinci (válaszként erre: 8. - Andrea0223)
2010. okt. 7. 13:54
Volt hallásgondunk,de orr és torokmandula kivétel után ez megszünk.Ennek egy éve.
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook