Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Beszélgessünk a pályaválasztásról... fórum

Beszélgessünk a pályaválasztásról... (beszélgetős fórum)

1 2
2014. okt. 7. 13:47
Sziasztok! Kezdődik a pályaválasztás. Én a véleményetekre lennék kíváncsi a különböző szakmákkal kapcsolatban. A nagy fiam 8-dik osztályos és nem tudjuk hogy milyen szakmát is válasszunk. Nem nagyon szeretne leérettségizni,mert ő diszlexiás és diszgráfiás és fél hogy nem sikerül. Szeretne minél hamarabb szakmához jutni hogy elmehessen dolgozni és pénzt kereshessen. Az ilyen szakmák hogy pl.: kőműves,ács,asztalos,lakatos stb... szóba sem jöhet. Egyáltalán nem érdeklik az ilyen szakmák és nem is neki valók. Meg nem szeretném ha olyan társaságba kerülne ahol belevinnék a gyerekek valamilyen rosszba. Ő mindig jó gyerek volt,soha nem volt probléma a magatartásával,szeretik a tanárok. Eszébe jutott a szakács szakma. Azt mondta hogy azt érettségi nélkül is ellehet végezni és akár utána még mindig lelehetne tenni az érettségit ha később mégis szeretné. Az utóbbi években sok gyerek ment szakácsnak. Lehet hogy csak azért szeretne ő is annak tanulni mert több ismerőse is oda ment és jövőre is mennek többen. Azért is gondoltam erre az okra mert én minden nap főzők és ő soha nem jön magától hogy segíteni szeretne, és soha nem kérdezi hogy mit hogyan kell főzni. Mind ha nem is érdekelné. És nagyon ügyetlen is. Már jó pár tányért és poharat összetört. Mindig kapkod,minél gyorsabban kész akar lenni mindennek. De viszont a kisgyerekek nagyon érdeklik őt. Szereti a kisgyerekeket. Ezért gondoltam hogy olyan szakma kellene neki ahol kisgyerekekkel kell foglalkozni. De nem tudom hogy fiúknak van-e ilyen szakma. Nőknek nagyon sok van. Pl.: óvónéni,dajka,csecsemő és kisgyerek ápoló vagy gondozó stb... De fiúknak nem tudom. És azt sem tudom hogy kezdjek neki az iskolák vagy a szakmák keresésének. Kérlek írjátok meg a véleményeteket és hogy ti hogyan csináljátok/csináltátok.
46. laszlozsu (válaszként erre: 45. - Pné Veronika)
2009. szept. 7. 23:46
Látod, ez a dolog rákfenéje, hogy 14 évesen ezt még ők nem érzik, nem látják be. Hogyan is tennék, hiszen mit tudnak még az életről. Amit mi mondunk nekik, úgysem hiszik el. Én sem hittem el a szüleimnek semmit, amit előre megjósoltak. Most még éretlenek ehhez. Legfeljebb "ütöm-vágom", hogy a gimiben is tisztességesen tanuljon, ha valamit el akar érni az életben, ha már mindenképpen ezt akarja.
45. Pné Veronika (válaszként erre: 43. - Laszlozsu)
2009. szept. 7. 22:34

Nem akarlak riogatni, de egy ismerős kislány is így járt. :-( Végigszenvedte a gimit, nagy nehezen leérettségizett, majd ott állt egy szál bizivel és semmihez nem értett. Tovább tanulni nem akart, most kitalálta, hogy csinál valami gyorstalpalós szakot:kutyakozmetikusnak "tanul".

Szerintem a 4 év elvesztegetett idő, ha valakinek olyan ambíciói vannak már ilyenkor(továbbtanulásra értem), akkor érdemes, de egyébként, nem lesz mit felmutasson magának. Érettségivel pedig mint tudjuk a mai világban kitörölheti a popóját az ember...:-/

44. Pné Veronika (válaszként erre: 39. - Kriszti71)
2009. szept. 7. 22:30

Akkor asszem nekem szerencsém van a fiammal...:-))

Ő asztalos szeretne lenni és a Kozma Lajos Faipari-ba szeretne jelentkezni. Akkor ha elvégzi lesz szakmája és érettségije is, és ha akar mehet tovább a technikumba...Még előtte állhat jó pár év tanulás, de ha akar elmehet dolgozni is...

Végül is lesz még mindig választási lehetősége...

2009. szept. 7. 22:05

Sziasztok!

Hát mi is hasonló cipőben járunk, úgylátom több anyukatársammal együtt. A fiam most kezdte a 8.-at. Ő gimibe szeretne menni. Találtunk is egy olyat,ami 5 évfolyamos nyelvi tagozatos osztályt is indít. Azt hiszem harmadik, illetve ma már 11. évfolyamon nyelvvizsgát fog tenni az addig intenzíven tanult nyelvből, s ezután fogja csak a második nyelvet felvenni. Neki ez szimpatikus, több barátja is jár oda. No itt kezdődik az én gondom, mert tartok tőle, hogy inkább ez a vonzereje a gyerekem számára. Mi van, ha ellustálkodja a gimit, éppencsak annyit teljesít, hogy azért minden meglegyen. Akkor sok esély nincs továbbtanulásra, viszont ha itt megáll, ugye tudjuk, hogy ma már egy gimnáziumi érettségi, mint végzettség, szinte semmit nem ér. Ezzel szemben az intenzív nyelvtanulás viszont mellette szól, a nyelvvizsga mellette szól. Hát nem egyszerű.

42. kriszti71 (válaszként erre: 41. - D879a0c5b4)
2009. szept. 7. 22:01

Jogos,igazad van,én is a szakközépiskola mellett voksolok.

Na de hogy abból is melyik,végülis van elég sok.

2009. szept. 7. 21:57

Akit én ismerek, mindenki megbánta a gimnáziumot... Jobb egy szakközépiskola a szakma miatt, de ti tudjátok :)


Én anno a közgáz mellett döntöttem, érettségi utáni szakmatanuláskor jöttem rá, milyen rosszul tettem és váltottam informatikára.

Persze lehet, hogy pl. egy könyvelő-szoftver fejlesztésekor ez miatt előnyben leszek, szóval legyen hozzá kedve, a többi jön magától, ki tudja, mit hol fog tudni hasznosítani az ember :)

2009. szept. 7. 21:56

Amúgy mi is támogatjuk mindenben,ami neki a legjobb.

Ma voltam szülőin de az osztályfőnök nem nagyon segít minket semmiben,mármint az egész osztályt,lesz---ja.....

39. kriszti71 (válaszként erre: 38. - Pné Veronika)
2009. szept. 7. 21:54

Szia,végülis már nyár óta ezen rágódunk,szereti a számítógépet,de ez még nem jelenti azt hogy olyan sulit szeretnénk.

Jó lenne esetleg egy gimi neki,őszerinte.

De most szerintetek honnan tudja egy 14 éves hogy mi szeretne lenni,de ha mégis talál valamit ami tetszik neki,akkor meg biztos hogy el tud helyezkedni abban a szakmában???

38. Pné Veronika (válaszként erre: 36. - Kriszti71)
2009. szept. 7. 21:48
Mihez van tehetsége? Számítógép, kreatívkodás, festés, barkácsolás....sok minden van...
37. Pné Veronika (válaszként erre: 35. - D879a0c5b4)
2009. szept. 7. 21:47
Szerintem is... Az én fiam így választott... Elvégre nekem (és minden anyának) az a dolgom, hogy mellette álljak...Tanulni Ő fog.
2009. szept. 7. 21:41
Jó de nincs neki konkrét elképzelése,sajna....
35. d879a0c5b4 (válaszként erre: 34. - Kriszti71)
2009. szept. 7. 21:40
Olyat válasszon, ami érdekli :))
2009. szept. 7. 21:39

Halihó,van erre valaki,mert nekem is ez a téma most igencsak aktuális lett.


Segítsetek,milyen iskolát válasszon a fiam???

Most kezdte a nyolcadikat,4.2 az átlagja.

2009. júl. 14. 11:40

A kisfiam most lesz 8. osztályos, tehát mi is erősen pályaválasztás előtt állunk.

Van a munkanélküli központokban lehetőség egy felmérésre, ami alapján megmondják, hogy mely területekre alkalmas a gyerek. Nálunk a suliból elvitték őket, de a kislányom az saját maga ment, bejelentkezett és megcsinálta a teszteket. Szóval kiderült, hogy gyakorlati érzék egyik gyerekemnél 7 %, másiknál 8 %. :o)) Amúgy az asztalosság régebben nekem is tetszett és a kovácsmesterség is, de időközben töröltük mindkettőt. Miután a teszt is ezt hozta ki, örültünk, hogy hjéééé, tudtuk.

Kisfiam a pincér szakmát választaná, természetesen érettségivel (4-es felett van az átlaga). Gondoltam, hogy az ugy kb. 5 év lesz. Hááááááááááááát nem... először szakközépiskola 4 év, sima érettségit ad, aztán lehet ráfejelni + 2 évet, ami megadja a szakmát. Ha fordítva csinálná, akkor 3 év szakmunkásképző és utána 4 év az érettségi. Hááát csak pilláztam. Miért kell egy szakmához és egy érettségihez 6-7 év? És csodálkoznak, hogy kergék az ifjak a középiskolákban. Szerintem a pedagógusok nincsenek felkészülve, hogy 6-7 évik új tudásanyaggal tömjék a fejeket, ha pedig ez nincs, akkor a gyerekek bizony eszetlenek. Már előre félek... Jár oda kislány, és mondta, hogy ne oda vigyem a fiamat, mert ott nagyon nehéz jónak lenni... Most akkor adjam gimnáziumba? Huh, teljesen tanácstalan vagyok... :o(

32. Annaaa (válaszként erre: 31. - Pné Veronika)
2009. júl. 13. 17:03

A párom is pont ezért szereti...Ő bútorasztalos, és mindíg fotózgatja a kész műveit..büszkén mutogatja, hogy ezt ő csinálja...Szerintem egy szép szakma, és folyamatos a sikerélmény..

Mellesleg jól jön később is a családalapításnál, ha olcsón, szuper, egyedi bútorokkal rendezheti be a lakását..Arra lesz csak igazán büszke..

31. Pné Veronika (válaszként erre: 13. - Annaaa)
2009. júl. 13. 16:06

A szerencsém az, hogy szakközépbe szeretne menni, ráadásul az asztalos szakma érdekli. :-))

Azt mondja nagyon tetszik neki, ahogy egy darab fából "lesz valami"...Mindegy, mi az, csak hogy Ő készítette...Arra gondoltam, hogy ha már most ilyen elismerően és "szeretettel" beszél a szakmáról, akkor már rossz nem lehet... Aztán meg majd elválik mi lesz belőle, építőipari asztalos, bútorasztalos...vagy akár tanulhat is tovább valami plusz szakkal.

2009. júl. 13. 16:03
Köszi mindenkinek aki eddig írt...Gyorsan végigolvaslak benneteket...
29. Fiatal nő (válaszként erre: 27. - D879a0c5b4)
2009. júl. 13. 15:20

Kérném az eredetit hivatalos pecséttel, aláírva. Bemutatásra. Illetve annak a fénymásolatát.


Na igen, vannak olyanok is. De a szakmai gyakorlatok értékelését is el lehetne kérni, hogyan tudták alkalmazni a "tanultakat". Az mégis gyanús, ha valaki színötös, de a gyakorlatai meg vackok... :-S

Bár ha jól tudom, akkor a gyakorlati helyek is sokszor megcsinálják, hogy leigazolják, oszt' ott se volt a delikvens... Áááá, de nehéz... :-)

28. Fiatal nő (válaszként erre: 24. - D879a0c5b4)
2009. júl. 13. 15:17

Persze, tudást IS. De továbbra is érdekelne az Index. Egy szak elvégzése sok félévből áll. Ha mind vacak, vagy ha a legtöbb jó... Azért nem feltétlenül lehet mindig mindenhol mázli vagy rossz külső hatás.


Az a baj, hogy a fősulin rengeteg olyan csoporttársam volt, akit kis túlzással utáltam, mert annyira sz*rt*k bele az egészbe, és mindig átrugdalták őket, meg minden. És ezek a (bocsánat a szóért, de) sz@r alakok kaphatnak munkát ebben a szakmában... A gondolatától is rosszul vagyok. :-/ Ezért nem tudom "védeni" a 2-es diplomásokat. Valami borzalom. :-S

27. d879a0c5b4 (válaszként erre: 25. - Fiatal nő)
2009. júl. 13. 15:17

És ha végigpuskázta az x évet? Mert ismerek olyat is...

Ne érts félre, nem akarok kötözködni, csak érdeklődöm :)

Amúgy nálunk nincs is index...

Illetve csak elektronikus formában, az első másfél év indexét nyomtatva egy sima nyomtatólapra a negyedik félév beiratkozásakor kaptam meg, simán lehet hamisítani; na meg elkeverni valahova :)

26. 707655fba1 (válaszként erre: 25. - Fiatal nő)
2009. júl. 13. 15:14
Sok szerencsét!!
25. Fiatal nő (válaszként erre: 23. - 707655fba1)
2009. júl. 13. 15:13

Én ezt máshogy tapasztaltam eddig, de biztos van ilyen is. Épp ezért kell az egész tanulmányt végignyálazni. Az azért túlzás, hogy valakinek minden félévben minden egyes vizsgán mázlija legyen. Én meg tudok olyat, aki színjeles. És tényleg magasan okosabb, mint sokan mások.

Persze tény, hogy egy szakmát elsajátítani (szerintem) gyakorlatban lehet igazán. Valaki hiába keni vágja az elméletet, de ha a gyakorlatban nem tud mit kezdeni vele...

A cégnél természetesen a hozzáértés is figyelmbe vevődne, de megnézném az Indexeket is. Vagy előtte, vagy utána. De belepillantanék mindenképpen.

2009. júl. 13. 15:05

Minősítést nem érdemes nézni, mert egyrészt lutri, másrészt akármilyen külső hatás miatt is lehet az rossz, családtag halála, betegség, munka, családfenntartást, stb...

Én biztos, hogy a tudást nézném... Mint ahogy normálisabb helyeken is a nyelvtudást nézik, nem a nyelvvizsga-bizonyítványt...

23. 707655fba1 (válaszként erre: 20. - Fiatal nő)
2009. júl. 13. 14:59

Az, hogy valaki 5-össel végez, még nem jelenti azt, hogy a "szakmát" jobban tudja, mint az, aki "csak" 3-as, 4-es.

Ha egyszer gazdag leszel és lesz egy céged majd a hozzáértést is vedd figyelembe. Ugyanis aki már vizsgázott (min. érettségi) az tudja hogy rohadtul lutri az egész vizsga!

22. Fiatal nő (válaszként erre: 21. - Marjann)
2009. júl. 13. 14:58

Én is ezt mondom. Aki bekerül és tanul, az persze, hogy elvégzi.

De én meg tudok olyanokról, akiket kivágtak, meg ezredszerre buktatnak meg, mert...


Egyébként manapság "bárki" bekerülhet a felsőoktatásba. Mondják is az oktatók, hogy a felvett hallgatók kb. 10-15%-a lenne csak érdemes arra, hogy ott tanuljon, a többi alkalmatlan lenne, nem oda való, stb.

21. Marjann (válaszként erre: 16. - Fiatal nő)
2009. júl. 13. 14:54

Lehet, hogy nincs igazam, de én magam körül azt láttam, hogy ha valaki igazán akar tanulni, és be tudott kerülni egy egyetemre, akkor el is tudja végezni. Egy dolog kell hozzá: hogy tanuljon. (mondom, biztos vannak kivételek, de én ezt láttam). Az, hogy hányas a diplomád nem számít, én voltam több helyen interjúzni, egyáltalán nem kérték, ezeregy más szempont előrébb van. Az én szakmámban legalábbis.

Az viszont igaz, hogy a diploma manapság már semmire sem garancia. Pl: jelentkeztem egy állásra, kétszer annyit kerestem volna, mint mások hasonló diplomával. Csakhogy ők nem diplomást kerestek, féltek, hogy egy idő után zavarni fog, hogy nem a végzettségemnek megfelelő állás. Ámbár gyanítom ez csak kamuszöveg volt:D A lényeg, hogy egy jó szakmával könnyebb elhelyezkedni, mint egy tömegdiplomával.

20. Fiatal nő (válaszként erre: 17. - 707655fba1)
2009. júl. 13. 14:54

"Ha így lenne, a diplomások NAGY %-a nem kapna munkát!" -> Egyébként ez lenne a helyes. Vagyis hogy aki becsülettel és jól teljesít, tanul, aki komolyan veszi a tanulást, az legyen előnyben. A sok link bunkó meg, aki épp, hogy átmegy kettesekkel... Na, ezeket én nem venném fel sehová. :-S

Ha egyszer gazdag leszek és lesz mondjuk egy cégem, akkor elkérem az Indexmásolatokat is... X-)

19. Fiatal nő (válaszként erre: 18. - Fiatal nő)
2009. júl. 13. 14:51
Ha meg mégsem, akkor előbb-utóbb úgyis kiderül, érte-e hozzá, vagy sem. Ha nem, kirúgják. Ezt lehet megspórolni, ha az ember megnézi a minősítést is.
18. Fiatal nő (válaszként erre: 17. - 707655fba1)
2009. júl. 13. 14:50
Dehogynem. Igényes munkahelyen figyelik a minősítést is.
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook