Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Beregszász története fórum

Beregszász története (beszélgetős fórum)


Ez a fórum a következő íráshoz nyílt: Beregszász története

10. 793a9334d7 (válaszként erre: 2. - Loch ness)
2010. aug. 4. 12:05

Téged is kiigazítanálak: Beregovo az orosz neve, nem Berehovo. Így hívták hivatalosan évtizedekig, ez van a Magyar Nagylexikonban és az én személyimben is.

Egyébként a rendszerváltás nagy vívmánya volt nálam, hogy végre beírathattam az igazolványaimba, hogy Beregszász. A személyinél még szólni kellett, és akkor zárójelben odaírták a Beregovo után a magyar nevet és hogy Szovjetunió. Ez utóbbira különösen büszke vagyok, soha senki nem fog már ezentúl a Szovjetunióban születni. Meg a tanító néni is mondta elsőben, hogy a világ legnagyobb országában élünk, emlékszem, mennyire örültem, hogy ilyen jó nekem.


Te egyébként orosz származású vagy? Mert az oroszok gyakran ejtik a G-t H-nak (horod, hovorit).

9. 793a9334d7 (válaszként erre: 1. - 5d3fac1d2b)
2010. aug. 4. 11:47

Szia!

Örülök a topikodnak, nekem is Beregszász a szülővárosom. Kárpátalja egyetlen magyar többségű városa. Sok közöm nincs már ugyan hozzá, 7 éves koromban repatriáltunk Magyarországra, de még sok mindenre emlékszem. Tavalyelőtt voltam is ott a testvéremmel és az apukámmal (ő még Csehszlovákiában született Beregszászon, de hát ezt a sztorit biztosan ismered, ötféle országban lehetett ott születni).


Egy kis kiigazítás a cikkedhez: a Vérke nem folyó, hanem csatorna, ahogy lentebb írod is.

2007. szept. 9. 19:12

Átutazóban voltunk arafelé és megálltunk egy kispihenőre.Megnéztük a templomot ami nekem negyon tetszett mivel neogótikus stílusú és három hajós.

Szép kisváros,majdnem akkora mint a miénk.

2007. júl. 25. 11:42
Néhány hete jártam ott és nagyon megörültem cikkenek. :) Szép kis város! Nem sokat láttam belőle, de érdekes volt!
6. 5d3fac1d2b (válaszként erre: 3. - Loch ness)
2007. jún. 25. 17:51
Én ebben a városban születtem és nőttem fel!!!!Nagyon klassz kisváros!Sok szép emlékem fűzödik hozzá!Rendszerváltáskor nagyon elhanyagolták.....Most már pár éve elég jól fejlődik!Sajnos 1995.óta nem élek ott,mert ideköltöztem Magyarországra,de szüleim,testvérem,barátaim ott élnek!És mindíg Beregszászinak érzem magam!!!
5. 5d3fac1d2b (válaszként erre: 3. - Loch ness)
2007. jún. 25. 17:37
Semmi gond!Örülök,hogy hozzázoltál:-))))))
2007. jún. 25. 17:30

köszönöm ezt a cikket :)

jó lenne,ha mindenki írna egy ilyet a helyről ahol él:)

2007. jún. 25. 16:42
Bocs, m.aljon, most nézem, te beregszászi vagy. Jónak okoskodok... De igazából nem is neked, hanem, mint írtam, a többi olvasónak. Vegyük ezt egy kis kiegészítésnek :)
2007. jún. 25. 16:35

Két megjegyzés: a város hivatalos ukrán neve valóban Berehove, de azt a Kárpátalján élők nem használják, az ukránok se. Berehovo a helyi neve, a hivatalos várostáblára is ez van kiírva. Ugyanígy van Munkáccsal is (hivatalosan Mukacseve, de Kárpátalján Mukacsevo, szintén ez van a várostáblán is).

A Kárpátontúli megye pedig szintén fordítás ukránból. Magyarul Kárpátaljának mondják a megyét is. Csak Kijevből nézve Kárpáton túli terület, Magyarországról és helyből nézve a Kárpátok aljában van.

Ez nem kötekedés, csak figyelemfelhívás azoknak, akik nem ismerik Kárpátalját. Éppen azért örülök, hogy ez a cikk megjelent itt. Sokáig én sem tudtam róla szinte semmit. De érdemes ellátogatni oda, az emberek miatt is, és a gyönyörű, érintetlen tájak miatt is. Az érintetlenségbe valószínűleg az utak állapota is belejátszik, de még így is megéri. Nekem nagy élmény volt évekkel ezelőtt, és még ma is az.

2007. jún. 24. 11:00
A Vérke-folyó két partján, bort termő hegyek aljában húzódik meg Beregszász, ez a régi szőlő- termesztő és borászati hagyományokkal rendelkező kisváros.
Pápai Páriz Ferenc (1649-1716) neves református egyházi író "Dictionarium latino-hungaricum"-ában azt állítja, hogy már jóval a magyarok bejövetele előtt itt római telep létezett, amelyet Peregiumnak hívtak. Ez az állítás azonban nem bizonyítható.

Ugrás a teljes írásra: Beregszász története

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook