Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Befőzés télire fórum

Befőzés télire (beszélgetős fórum)


1 2
2007. aug. 13. 15:57

Sziasztok!


Én is sok dolgot szoktam eltenni télire,sajnos a tavaly ez kimaradt,mivel júliusban szültem,sem elôtte,sem utána nem volt kedvem/energiám a konyhában tevékenykedni.:DDDD

Bizony hiányoltuk is egész télen a házi lekvárokat,meg savanyúságokat!:)))

Az idén már túlvagyok az eper,málna,barack lekváron,meggykompóton,ecetes uborkán,de szeretnék még eltenni jópár dolgot. Szoktam paradicsompaprikát ecetben,lecsót,zakuszkát eltenni,ezeket az idén sem szeretném kihagyni.

Fagyasztani kevés dolgot tudok,mert nem nagy a hûtônk fagyasztórésze,így marad inkább a befôzés.


Ha érdekel valakit,a zakuszka receptjét az adatlapomon a receptek közt megtaláljátok,oda teszek még fel ha idôm lesz recepteket!

Addig is várom a jobbnál-jobb ötleteket!:)))

23. Szapi (válaszként erre: 22. - Rozália)
2007. aug. 13. 14:58
Köszi szépen, ki fogom próbálni! A piros szörpbe nem kell tartósító?
22. Rozália (válaszként erre: 21. - Szapi)
2007. aug. 13. 05:06

A piros:

2 kg leszemezett érett bodzabogyót 1 kg cukorral egy órát főzzük, majd leszűrjük. A forró levet üvegekbe töltjük és szárazgőzben hagyjuk kihűlni.

(Ez a receptje, roppant egyszerű, de nagyon kevés és nagyon sűrű szörp lesz belőle. Én főzés előtt botmixerrel összetörtem a bodzát.)


Fehér szörp:

15 db bodzavirágot egy nagyobb edénybe teszünk. 2 kg cukrot felfőzzük 6 liter vízzel, h kihűlt, elkeverjük másfél dkg borkősavval és ugyanannyi citromsavval, majd a bodzavirágra öntjük. Hűvös helyen 3-4 napig állni hagyjuk, leszűrjük, és belekeverünk egy kávéskanálnyi szalicilt. Üvegekbe töltjük, hűvös helyre tesszük. Higítva fogyasztható.

(Én ezt csináltam meg. A könyvben, amiből kinéztem, itt van a bodzavirág-üdítő is, te biztosan azt csináltad meg.)

21. Szapi (válaszként erre: 20. - Rozália)
2007. aug. 12. 23:57
Hogyan teszed el a piros bodzaszörpöt? Bodzalekvárt szoktam csinálni. Üdítőt is rendszeresen csinálok a virágból, de nem tudom tartósítani, csak pár napra hűtőben. Télire is lehetne? Hogyan? Most dunsztolok 16 üveg körtét, remélem már kész, mert kezdek álmos lenni. Most már csak birsalmát fogok eltenni, csinálok birsalmasajtot és kész... tele a kamra minden finomsággal!!!
2007. aug. 12. 08:46

Én az idén először tetten el bodzalekvárt és piros bodzaszörpöt is. Eddig csak a bodzavirágból készített szörpöt csináltam meg. És először csináltam apró sárga ringlóból lekvárt. Megtévesztésig hasonlít színre, ízre a sárgabarackhoz. És tettem el cseresznye, meg meggybefőttet. Ezek megteremnek a kertben, így ingyen van, csak a cukrot kell megvenni.


Az uborkát én úgy teszem el - a tisztítást, üvegberakást azt hiszem, felesleges leírnom -, hogy az üvegbe rakott uborka mellé dugok tormát, szórok rá bőven egész feketeborsot, mustármagot, koriandert, pár szem szegfűborsot.


Felöntő lé 5 l-es üveghez:


2,3 l víz

30 dkg kr. cukor

8 dkg só

4 dl 10 %-os, vagy

2 dl 20 %-os ecet

1 csapott kávéskanál

kénpor


Felforralom, lehűtöm, bele a kénpor és hidegen az uborkára öntöm. Lezárom és mehet a kamrába.


Ugyanezt a felöntőlevet használom mindegyik savanyúsághoz. Ha vágott vegyeset teszek el, akkor a léből kihagyom a sót, mert - ugye - a vágottat lesózzuk.

19. anngi (válaszként erre: 17. - Szapi)
2007. júl. 24. 15:32
orulok neki en is szeretem ha tele a kamra meg a pince telen szerintem sokat meg lehet sporolni telen ha van otthon minden
18. bnedora (válaszként erre: 17. - Szapi)
2007. júl. 19. 19:22
Ez igen! Gratulálok:))))
17. Szapi
2007. júl. 19. 17:19
Én minden évben több száz üveg befőttet teszek el télire. A 90%-a tavaszra elfogy. Az őszibarack kivételével minden gyümölcs van a kertünkben, venni alig kell valamit. Akkor miért ne? Az anyukám dunsztolós technikájával dolgozom, mindig minden eláll. Meggy, cseresznye, sárgabarack már kész, a sárgabarack lekvár is. Ma főztünk, anyóssal közösen, üstben paradicsomot. Nekiugrottunk 40-50kg-nak. Kb. 25 liter lett. Ez volt a második akciónk, de megbeszéltük, hogy van még üres üvegünk. Tettem el szörpöket és zselésítővel dzsemeket is. A lecsón még gondolkodom, abból sok maradt tavalyról. Savanyítani nem nagyon szoktam, csak a dinnye héját teszem el. Inkább befőttesek vagyunk.
16. bnedora (válaszként erre: 14. - Anngi)
2007. júl. 17. 12:17
Én is ezen gondolkodom. Sajnos az üvegben eltett uborkák nekem nemigen jönnek be. Pár éve műa. hordóban vegyesen teszem el, ami még most is jó. Az a jó a hordós savanyúsággal, hogy folyamatosan lehet a különböző anyagokat (uborka, paprika, hagyma, dinnye, karfiol, sárgarépa, stb.) hozzáadni.
2007. júl. 17. 12:11

Sziasztok!

Tudja-e valaki, hogy miért jönnek fel az üveg tetejére az eltett anyagok (gyümölcs, uborka). Hiába teszek rá leszorítót, mégis feljönnek, és fenn is maradnak.

14. anngi
2007. júl. 13. 16:06
ki hogy teszi el az uborkat telire es szerintetek jo e mar betenni? vagy meg nincs itt az ideje de most tele a piac es olcso?
13. anngi
2007. júl. 11. 17:08
szisztok nincs itt senki?
12. anngi (válaszként erre: 10. - Margareta51)
2007. júl. 8. 18:52
koszi szepen a sargadinyes dzzsemet hetfon kiprobalom
11. anngi (válaszként erre: 8. - Gkreka)
2007. júl. 8. 18:51
azer szeretem volna ezt inditani de sokat nem erdekli vagy meg nincs itt az ido meg mindenki lazit a befozessel?
10. margareta51 (válaszként erre: 6. - Menyó)
2007. júl. 7. 22:47
Olajon parolom a felszeletelt paprikat,amikor uveges hozza adom a paradicsomot es keves sot,ha kesz uvegekbe rakom le kotom es kidunsztolom 2x,vagyis a viz forrastol szamitva 20 percet fozom a vizbe hagyom kihulni es ujbol megismetlem.Ha a paprikat ledaralod es a paradicsomohejat lehuzod es ugy csinalod a lecsoalapot feltudod hasznalni zakuszka kesziteshez telen,vagy az ajvart is tudsz kesziteni.A mennyisegeket nem tudom megadni mivel szemre dolgozom de ha valakit erdekel akkor amikor fogom a legkozelebb csinalni mindent lemerek es az idot is fogom figyelni.
2007. jún. 25. 08:30
vagy kene a hoxa receptekhez egy alkategoria lekvarok, befottek, savanyusagok, hatha felkerulnenek jo kis receptek
2007. jún. 25. 08:28
tud valaki egy weboldalt, ahol jo receptek vannak lekvarok, befottek, savanyusagok eltevesehez?
2007. jún. 24. 23:33
Befőttet készitek:nagyszemü megyből,cseresznyéből,sárga és őszi barackból.Lekvárt csak barackból,savanyúságot mindenfélét.A tartósitószert csk nagyon kis mennyiségben használok,helyette citrom savat teszek.Nagyon jól tartósit az is,sőta gyümölcs eredeti szinét is megóvja.A lekvárra pedig egy kevés étolajat szoktam önteni, az elzárja a levegőtől.
2007. jún. 24. 22:54
A nagyim tavaly kipróbálta milyen a lecsó eltéve, és nagyon bevált. Megkérdezem majd mivel tartósította és lehet ilyet is készítek...
5. Menyó (válaszként erre: 4. - Anngi)
2007. jún. 24. 22:53

Josta


Plural:Josta

Család:Grossulariaceae – Ribiszkefélék

Faj:Ribes nidigrolaria


Növény

A josta a feketeribizli és az egres keresztezéséből jött létre. A nemesítést Kölnben, Németország, a Max-Planck-Intézetben Dr. Rudolf Bauer végezte el, 1970 körül. Kereskedelmi forgalomban 1975 óta van. A tüskétlen cserje, hosszú hajtásaival inkább a ribizli, mint az egres cserjéjére hasonlít.


Termés

A sötét színű, sima héjú, és szőr nélküli termés kb. 3 g súlyú, gyümölcsének húsa zöldes, valamint magokat is tartalmaz.


Íz

Ízét tekintve mindkét szülőtől „örökölt” valamit. Kitűnő gyümölcslé és zselé készíthető belőle. Mivel olajmirigyet nem tartalmaz, a jostának nincs meg a tipikus ribizli- íze. Az egres frissítő savanyúságához áfonyaszerű íz társul.


Érési ideje

Július és augusztus között.


Tárolás

2 és 7 °C között, kb. 2 - 4 napig tartható el.


Lekvárt akartam belőle készíteni, de lehet inkább gyümilét fogok.

4. anngi (válaszként erre: 3. - Menyó)
2007. jún. 24. 14:17
miaz a josta?
2007. jún. 24. 11:04

Szia!

Én mindkét variációt használom. Cseresznyét, meggyet, epret, szedret, barackot fagyasztok le zacskóban vagy dobozban.

Nemrég főztem málna lekvárt és még vár rám a josta és meggy.

2007. jún. 24. 07:14
minden befozesi tippet varok most a meggy szezon van
2007. jún. 24. 07:02
tippeket befozesre telire ,szerintetek a gyors fagyasztott vagy a hagyomanyos modszerek jobbak ,hogy telen tele legyen a polc minden finomsaggal.
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook