Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Befolyásolták a szüleid a pályaválasztásodat? fórum

Befolyásolták a szüleid a pályaválasztásodat? (beszélgetős fórum)


22. massalhangzo (válaszként erre: 1. - 0ebc9a84e1)
2016. nov. 30. 21:03

engem probaltak befolyasolni, de nem tudtak :D szerintuk nagyon nem jol tettem (mai napig), en viszont orulok, hogy ugy alakult az eletem, ahogy


olyan nagy hibat a szulok sem tudnak veteni befolyasolassal. ritkan kesz egy gyerek egy hivatasra, palyara, idovel, tapasztalatokkal, tanulassal fejlodik. az mindenkinel mas lehet, hogy mikorra erik meg annyira, hogy ratalaljon a sajat utjara. ha addig nem azon az uton jart, nem jelenti, hogy mindaz nem a szamara helyes iranyba vitte


szerintem senkinek nem dol romba az elete csak azert, mert esetleg olyan szakmat, diplomat szerzett, amit nem akar hasznositani, hanem mas iranyba menne. arra nincs garancia, hogy ha egy gyerek valamit a fejebe vesz, vegigviszi, nem kot ki ugyanott a vegen, hogy nem is ezt akarja, nem is tudja hasznositani

2016. nov. 30. 20:48
Segítettek, de alapból nem volt sok választásom...
20. csikil4ny (válaszként erre: 17. - 0ebc9a84e1)
2016. okt. 23. 20:28
Igen, tényleg így van: ha szereted akkor jó volt a választás, ha nem szereted akkor adhatnak akármennyi fizetést, áldozat lesz a munka.
2016. okt. 23. 20:25
az én anyukám gyors- és gépíró volt és mivel ő volt a példaképem amióta az eszemet tudom más nem is szerettem volna lenni. és az vagyok több mint 30 éve. jó döntés volt, szeretem a szakmámat
18. Timilight (válaszként erre: 1. - 0ebc9a84e1)
2016. okt. 17. 09:48

Mivel én magam nem tudtam eldönteni, hogy hová szeretnék menni továbbtanulni, így a szüleim döntöttek helyettem. Elvégeztem a sulit, de nem a szakmámban helyezkedtem el. Aztán egyszer csak sikerült egy állás, amihez a végzettségem kellett. És imádom azóta is! Jól döntöttek a szüleim.


Velem ellentétben a lányom ötödikes kora óta tudja, hogy mit akar. És tesz is érte. Nem befolyásolom. Eldöntötte, kitart mellette, támogatom. Viszont az még a jövő zenéje, hogy jól választott-e.

2016. okt. 16. 23:57
Én is úgy làtom, hogy nincs biztosan jó vàlasztás - lásd informatikus - abban is lehet valaki kevésbé sikeres, ha nem szereti vagy nem illik hozzá. Abban tudsz sikeres lenni, amire nem sajnálod az időt és az energiát, mert szereted. Nekem azt mondogatták, hogy legyen egy "jó" szakmám, aztán azt tanulok, amit szeretnék. Sajnos most ebben a szakmában nem vagyok olyan jó, hogy az átlagosnál jobban keressek, viszont se időm se pénzem (főleg utóbbi) màst tanulni. Persze keresem a lehetőséget, de sosem lesz alkalmasabb idö a tanulásra, mint 18-23 évesen, ráadásul államin...
16. Channa* (válaszként erre: 14. - Cippora)
2016. okt. 16. 21:30

Hát nem. Hiába mondják, hogy informatikus hiány van...

Mindent csinál és főleg olyat, amihez köze nem volt.

15. ina87
2016. okt. 16. 21:22
sok ember nem abba a szakmában helyezkedik el amiről esetleg diplomája van,meg kell hallgatni a szülőket is és együtt dönteni tehát az sem jó ha szülő erőltet az sem ha a gyerek ragaszkodik annyira valamihez h más dolog szoba sem jöhet,nem kőnyű jó pályát választani de az első szempont az legyen olyan szakma ami akár 20 év múlva is ugyan abba lehessen dolgozni és olyan ami jól keressö állás...
14. Cippora (válaszként erre: 11. - Channa*)
2016. okt. 16. 21:22
De lehet az informatikával szerzett egy olyan szakmát,amivel el tudott helyezkedni,tudott dolgozni pénzt keresni,és mellette élt és tanult olyat ami jobban érdekelte.Nem? :)
13. globus
2016. okt. 16. 20:35

Voltak kósza ötletek, elbizonytalanodás, meg egyéb problémák, ezért elkísértek a pályaválasztási tanácsadóba. Ott nagyon röhejes teszteket kellett csinálni, ma már tudom, hogy volt köztük az a tintapacás pszichológiai is :D meg kártyákból szétesett pofákat szétválasztani szimpátia alapján többször, ketrecben golyót kergetni arra alkalmatlan szerszámokkal, elbeszélgetés stb. Végül megállapították, hogy kézügyességem nincs, de nagyon jó nyelvérzékkel rendelkezem, ezért legyek: dísznövénykertész.

Persze abszolút nem érdekelt a téma, egészen másfelé mentem.

12. csikil4ny (válaszként erre: 1. - 0ebc9a84e1)
2016. okt. 16. 20:31

Hű de jó kérdés!


Engem próbáltak befolyásolni: jogot kellett volna végezzek, teljesen ellentétes a személyiségemmel, felvételiztem a jogra is - tehát tanulni kellett, de nagylelkűen megengedték, hogy felvételizzek az általam választott szakra is. Végül jogra fizetéses helyre vettek fel, az általam választott szakra viszont államilag támogatott helyre, így végeztem amit szerettem volna és egyáltalán nem bántam meg, sőt! A munkám a hobbim, nem az a pénzes szakma, de mindennap örömet okoz. :)


Hogy én mit javasolnék a gyermekemnek? Kb. ugyanezt: álljon ki az álmai mellett, még akkor is ha nem fog meggazdagodni általa.

11. Channa* (válaszként erre: 10. - Cippora)
2016. okt. 16. 20:19

Mert én terelgettem az informatika felé, és csak a kedvemért végezte el.

Mint utólag kiderült jobban tetszenek neki az olyan melók, ahol emberekkel foglalkozik. Pl. pincérkedés.

10. Cippora (válaszként erre: 7. - Channa*)
2016. okt. 16. 18:19

A mai világban azt tartom elpocsékolásnak ha kitanul egy hasznavehetetlen szakmát amivel nem tud elhelyezkedni,és munkanélküli vagy közmunkás lesz hosszú ideig.1-2 év fiatal korban nem olyan megerőltető egy jó szakmáért cserébe,utána meg lehet álmokat megvalósítani (már ha a kettő nem egy és ugyanaz)


A leírásodból nekem nem jön át,hogy miért is pocsékolt el éveket MIATTAD.

2016. okt. 16. 13:58
Nem, hagytak gimnáziumba menni. Ott reál tagozatos voltam, aminek nagyon örülök, bár nem azon a vonalon mentem tovább. A gimi utáni választásomat is helyeselték, és én sem bántam meg.
2016. okt. 16. 10:59

felsőtagozatos koromban lebeszéltek a választott szakközépiskoláról,- fő érv: opda csak fiúk járnak - érettségi után már nem, bár magáért beszélt, hogy humán tárgyakból jobb voltam.


Sőt,édesanyám még a fiam pályaválasztását is befolyásolta középiskola előtt. ( ugyanazt az épitőipari SZKI-t javasoltam neki, ahova huszonévvel azelőtt engem nem engedett.)

Fiam tökműszaki, magától értetődött, hogy milyen pályát választ, bár 24 éves korára a PTI mellett még egy bölcsész/nyelvszakot is elvégzett.


Nem vagyunk elégedetlenek, de ha mindketten épitészek vagy földmérők lettünk volna - amit édesanyám meghiúsitott, az is ugyanilyen jó lett volna.

7. Channa* (válaszként erre: 5. - Cippora)
2016. okt. 16. 09:58

Engem befolyásoltak.

Sajnos 13-14 évesen az ember még nem nagyon tudja, hogy mi szeretne lenni.

Amikor ilyen idős voltam, akkor az akkori felfogás szerint "legyen egy jó szakmája a gyereknek", én tudtam is, hogy mi akarok lenni.

De az osztályfőnökömnek nem tetszett, ahová jelentkeztem, így a szüleimmel kitaláltak egy szerinte nekem való pályát, amit én, ahogy megtehettem, felülírtam.


A gyerekemet én terelgettem, de csak azért, mert fogalma sem volt, hogy mit csinálna. Informatikát céloztunk meg, mert érdekelte, de miután elvégezte a szükséges sulikat, mást szeretett volna csinálni, így először pék és cukrász szakmát tanult, amivel nem tudott elhelyezkedni (mert nem volt gyakorlata), majd teljesen véletlenül egy pincér képzésre iratkozott be (amire jelentkezett, az nem indult még sem), és azóta ezt is csinálja, és szereti is.

Tehát, a gyerekem az én befolyásolásom hatására elpocsékolt jó pár évet...

2016. okt. 16. 08:38
nem
2016. okt. 16. 07:53

Nem befolyásoltak semmiben,pedig kellett volna.18 évesen nem volt még elég tapasztalatom,és nem hoztam jó döntéseket továbbtanulás terén sem.

Most leszek 30,tavaly óta tanulok,jövőre főiskolára szeretnék menni,de gyerek,család,munka mellett ugye sokkal nehezebb.Én úgy tervezem,hogy mindenképpen le fogok ülni a lányommal még a középsuliban és beszéljük át hogy gondolja a jövőt.Támogatnám én mindenben,de mindenképp azt szeretném ha egy életképes szakmát vagy diplomát szedne össze elsőre.Úgy gondolom először olyat tanuljon az ember amiből meg tud élni,majd utána jöhetnek az álmok megvalósítása (már ha a kettő nem jelenti ugyanazt) én két évet pazaroltam el egy olyan szakma tanulására amiből nem tudtam megélni,felesleges időpocsékolás volt az egész,nem mellesleg rengeteg pénzbe került...

4. kisj
2016. okt. 15. 19:30

Engem befolyásoltak a szüleim, de mégis megszerettem a szakmámat, sőt "megimádtam".

A fiamat nem befolyásoltam semmiben. Ő választott, méghozzá határozottan, de mégsem akar a végzettsége alapján munkát vállalni.

2016. okt. 15. 18:04
Azt tanultam és az lettem ami akartam. Mindig mindenben támogattak. Ma is, most is. És én ugyanígy a lányomat.
2016. okt. 15. 16:32

Heló!

Soha semmibe nem szóltak bele, ha mégis, akkor inkább tanácsot adtak. Mindig mindenben támogattak, így van ez a mai napig is.

A szakmámat szeretem, a munkám majdnem a hobbim. Nem vagyok milliomos, de nekem nem is az kell a boldog kiegyensúlyozott élethez.

2016. okt. 15. 14:28
Sziasztok! Arról szeretnék beszélgetni, hogy Titeket mennyire próbàltak befolyàsolni a szüleitek a pàlyavàlasztàsban? Hagytàtok magatokat vagy jàrtàtok a sajàt utatokat? Hol tartotok most, elégedettek vagytok-e vagy ma már valamit màsképp csinàlnàtok? Én sajnos hagytam magam befolyásolni, ìgy lett ugyan egy jó szakmàm, de tudom, hogy nem igazán hozzàm illő. Viszont tudok olyat is, aki azt bánja, hogy nem fogták szigorúbban és most olyan diplomája van, amivel nem tud elhelyezkedni. Persze ahàny ember, annyi történet. (Itt csak a tapasztalatok megosztàsa lenne a cél, nem a sajàt problémàmra keresem a megoldást) Beszélgessünk! :)

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook