Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Az iskolai nyelvtanulás elég a középfokú nyelvvizsga letételéhez? fórum

Az iskolai nyelvtanulás elég a középfokú nyelvvizsga letételéhez? (tudásbázis kérdés)

1 2 3 4 5
2009. ápr. 13. 12:51

Uncsitesóm angol szakon végzett, szóval felsőfokú nyelvvizsgája és diplomája is van belőle és azt mondja, hogy nehezen boldogul az angolokkal, hát még a skótokkal!


Ahogy kikerültem Skóciába, volt kint egy magyar nő, igaz neki csak középfokú nyelvvizsgája volt, de hónapokba tellett neki, mire kezdte érteni az embereket, hogy mit is mondanak. Mikor több mint egy éve kint élt (mi akkor költöztünk ki), akkor is mondta, hogy teljesen lefárad az agya nap végére, mert ezeket megérteni... Meg folyton azzal jött, hogy nem tudnak angolul. :P Aztán végül angol férje lett, vele megértik egymást. :D Szép pár lettek.

Amúgy ha meghallgatjátok a videót is, amit mellékeltem, akkor látható, hogy olyan, mintha két külön nyelvről lenne szó.

90. 3e0ba54fb8 (válaszként erre: 85. - MelisUK)
2009. ápr. 13. 12:48
Úgy kell neked :)) Hogy jut valakinek eszébe ógörögöt tanulni? Nem indult urdu szak? :DDD
89. MelisUK (válaszként erre: 86. - Lilura)
2009. ápr. 13. 12:44

Nos, annak csak örülni tudok, hogy neked könnyebb volt egy német mondatot összerakni, amiben minden egyes szónak megvan a maga helye. Nem modnom, a német kiejtés az valóban nagyon egyszerű, de egy mondatot összerakni kicsit bonyolultabb, mint egy angolt. Persze ha megszokod, akkor ugyanolyan könnyen megy mindkettő, de azért csak nehezebb a szabályok alapján összeilleszteni valamit, mindig minden esetre odafigyelni, mint szinte csak összedobálni a szavakat, nem?

Az amúgy természetes, hogy keverik a névelőket a németek is, hisz a magyar se beszél helyesen, az angol se.

88. MelisUK (válaszként erre: 87. - Lilura)
2009. ápr. 13. 12:40
Nos, nálunk ilyen különbség nem volt, hogy a németesek lettek volna a gyengébbek. ?! Nem azon múlik, hogy milyen tanuló vagy, hogy a szüleid melyik nyelvet gondolták ki neked még kisgyerek korodban, hogy melyiket tanuld majd. :P
87. lilura (válaszként erre: 80. - MelisUK)
2009. ápr. 13. 12:32
Nálunk pl gimiben meg fősulin is a németesek voltak a "gyengébbek"...mármint mindenki tudta, hogy bőven alacsonyabb pontszám elég volt a bejutáshoz, az egyéb területeken sem tündököltek annyira...Ez azért szerintem általános, emiatt nem csodálkozom, hogy nem szereztek nyelvvizsgát...:D
86. lilura (válaszként erre: 82. - 3e0ba54fb8)
2009. ápr. 13. 12:28
Mindkét nyelvet beszélem, angolul felsőfokon, németből meg középfok környékén voltam érettségi környékén...azóta meg ugyebár nem használtam, de nem is hiányzik. Nem éreztem nehezebbnek, tény, hogy más, de ennyi. Sokszor anyanyelvi németek is összekeverik a névelőket.
85. MelisUK (válaszként erre: 82. - 3e0ba54fb8)
2009. ápr. 13. 12:27
Én is beszélek mindkét nyelven, így van összehasonlítási alapom. Sőt, még nehezebb az ógörög. (Az egyetemen tanultam, majd Cipruson az újgöröggel is próbálkoztam.)
84. MelisUK (válaszként erre: 83. - 3e0ba54fb8)
2009. ápr. 13. 12:26
Igen, ez az amiről beszélek. :P
83. 3e0ba54fb8 (válaszként erre: 81. - MelisUK)
2009. ápr. 13. 12:18
Van egy baráti házaspár, a fickó amerikai, a csaj angol. Nagyon jókat szoktunk szórakozni azon, hogy tudnak fél órát úgy beszélgetni, hogy a másiknak fogalma ne legyen róla, miről beszél :)))
82. 3e0ba54fb8 (válaszként erre: 77. - Lilura)
2009. ápr. 13. 12:16
Feltételezem, te is beszélsz németül, ha így össze tudod hasonlítani, és akkor szükséges hinned, mert tapasztalatból tudod. Ha pedig nem, akkor aligha tudod megítélni. Egyébként bizonyos szempontból sokkal nehezebb, mert egészen más és sokkal kevésbé logikus a szerkezete mint az angolnak, viszont sokkal könnyebben tanulható a kiejtés, mert abban viszont a német az egyszerűbb.
2009. ápr. 13. 12:13

Itt egy kis ízelítő, az amcsi csaj és egy skót "párbeszéde". :P Egy szót nem ért az amcsi. :P


[link]

80. MelisUK (válaszként erre: 77. - Lilura)
2009. ápr. 13. 12:09

Nem fél éve élek kint, nem fél év múlva nem vették észre a kiejtésembeli különbséget, ha visszaolvasol, akkor láthatod, hogy azt írtam, hogy fél év alatt jobban megtanultam angolul anyanyelvi környezetben, ahol a nap minden percében használom a nyelvet, mint amit az iskolában sok-sok év alatt németből tanultam.

Ezzel a tanulás sebességére hívtam föl a figyelmet.

Nekem jó, ha egy évig ugyanaz a tanár tanította a németet, mindig mindent újrakezdtünk az új tanárokkal, nem is nagyon tanítottak, inkább mindenféle hülyeséget csináltunk az órán (még Sacher tortát is sütöttünk). Persze néha kellett szavakat tanulni és abból szódogák voltak, hogy legyen jegy is, de sose használtuk újra, így el is felejtettük. És nem én vagyok az egyetlen, aki németet tanult és akinek semmire se volt elég az iskolai német oktatás. Mindemellett pedig azt tapasztalatam, hogy az angolos csoport az osztályból ugyanazzal a tanárral ment végig és középsuliban rengetegen letették a nyelvvizsgát is. Pedig nem a jobb tanulók voltak, csak jó volt az angol tanár - és teljesen más a módszeer, amivel az angolt tanítják, teljesen mások a könyvek, stb.

Az anyanyelvi angolok már csak azért sem veszik észre, hogy magyar akcentusom lenne, mert Skóciában élek, itt rengeteg a dialektus és sokkal keményebb a nyelv, mint Angliában. Persze ott is van sok dialektus, de mégsem olyan durva, mint Skóciában. Persze rengeteg angol jön fel nyaralni a skót vidékre, így találkozom velük is. Eleinte nem is értettem, hogy mit beszélnek, annyival lassabb, nyugisabb a nyelvük. De belejöttem egy idő után.

Mivel itt rengeteg külföldi él a világ minden pontjáról, így plusszban még több akcentus is van a dialektusok mellett - és ha meghallják valaki akcentusát, akkor egyből kérdezik is, hogy honnan származik. De ha ügyes vagy és valamilyen dialektusban beszélsz, akkor nem fognak ilyen kérdéssel zaklatni. :P

79. MelisUK (válaszként erre: 77. - Lilura)
2009. ápr. 13. 11:54

Szivem, az angliai és az amerikai angol között oltári különbségek vannak! Itt Nagy-Britanniában minden városban más dialektusban beszélnek és a dialektusok megtanulhatók és nem veszi észre az ember a különbséget, ha ügyesen megtanulod. Persze aki Mo-on már tanult előtte angolt, az sose fogja megtanulni a jó kiejtést.


A német pedig igenis nehezebb nyelvtanilag, plusz sokkal több szóra is szüksége van az embernek, hogy normálisan kommunikálhasson. Rengeteg az összetett szó, ott vannak a névelők, stb. Semmi ilyen bonyodalom nincs az angolban.

Az ismerőseim, akik angol-német szakra jártak, mind első évben az angol diplomájukat szerezték meg, mert az ment könnyen, a németet meg köv. évre hagyták, mert sokkal nehezebbnek ítélték.

2009. ápr. 13. 11:37
Nekem gimiben 2-t sikerült letennem. Rigó közép C német és később angol, utóbbit ott kezdtem tanulni. Az igaz, h 3-4. osztályban felvettem az angolt faktnak, így onnan volt heti 5 órám a 3 helyett, magántanárom nem volt.
77. lilura (válaszként erre: 65. - MelisUK)
2009. márc. 19. 19:20

Na ez egy mekkora hülyeség...egyrészt nem hiszem, hogy sokkal nehezebb nyelv a német, sőt...máshogy kell tanulni, az tény, de ennyi. Semmi extra.

Azt meg, hogy az anyanyelvi angolok sem veszik észre, hogy külföldi vagy..nos, max nem szólnak érte, de hogy észreveszik, az 100%. Barátom egyik rokona kint él az Államokban 1956 óta, és az ő kiejtésén észreveszik...akkor majd a Te fél éved után nem vennék észre...hagyjuk már! Egyébként is, bármilyen nyelvet tanulsz meg, ha már elmúltál 7 éves, amikor kezded a tanulást, mindenképp lesz akcentusod...és ez TÉNY!

76. lilura
2009. márc. 19. 19:14
Én csak sulis alapokkal mentem el középfokúzni és meglett. Csak olyan suli kell hozzá:).
2009. márc. 19. 18:50
Ha emeltszíntű óraszámban tanulja, akkor elég lehet, egyébként nem - nyelvtanár vagyok :)))
2009. márc. 19. 17:25
Biztos,hogy nem elég.
2009. márc. 19. 03:15
szerintem nem, hacsak nem nyelvi tagozatos osztályba jár
2009. márc. 17. 16:03
nem mindig
71. petka
2008. okt. 21. 19:08
Iskola és tanárfüggő, de szerintem mindenképpes szükséges egy felkészítő tanfolyam, amely a típusfeladatokat gyakoroltatja. Ahova én jártam ott nulla volt a nyelvoktatás színvonala. Úgyértem a középiskolában.
2008. okt. 21. 18:28
van kinek elég van kinek nem
2008. júl. 31. 12:31
Ez sok mindentől függ. Iskola, tanár, volt-e nyelvi környezetben, és mennyire fogékony a nyelvtanulásra. De nyelvvizsga előtt mindenképp kell magántanár, ezen nem lehet spórolni. Ha más nem, max gyakorolni, de kell!
68. MelisUK (válaszként erre: 67. - 3e0ba54fb8)
2008. júl. 29. 10:42
Tényleg nagyon sokat jelent egy anyanyelvi tanár. Nem pusztán azért, mert anyanyelven beszél, hanem más az oktatási rendszer is a különböző országokban, valahogy én is fogékonyabb voltam a nem magyar oktatásra. :D Angolul is anyanyelvi tanártól és anyanyelvi környezettől tanultam meg nagyon gyorsan.
2008. júl. 29. 10:33

Nagy lutri, nekem valószínűleg szerencsém volt. 8 évesen kezdtem németet tanulni, bár 3 év múlva rettenetesen utáltam, mert az 5. tanár tanított, de a szüleim nem engedtek kiíratkozni a tagozatos osztályból. A mai napig gyenge pontom sajnos a német. A német középfokig bonyolult, nehéz, utána sokkal könnyebb.


Az angollal és a franciával viszont nagy mázlim volt, a franciát egy Svájcban felnőtt tanártól tanultam, az angolt pedig egy született angoltól, aki nemis beszélt magyarul, ráadásul képzett pedagógus volt. Ment is mindkettő, mind a karikacsapás :)


Hála a tanáromanak, a rettenetesen nehéz nyelvként elhíresült franciával sem volt soha gondom, az angol pedig szerintem az egyik legkönnyebb a világon. Bár ez utóbbi az ereimben is folyik, talán ezért érzem ilyen könnyűnek :)


Szerintem az nagyon fontos, hogy a nyelvtanárnak, ha nem is anyanyelvű, de legalább legyen anyanyelvi környezeti tapasztalata és ne kizárólag könyvből szerzett tudása.

66. MelisUK (válaszként erre: 65. - MelisUK)
2008. júl. 29. 10:18
Azt kifelejtettem, hogy az összes magyar anyanyelvű német tanár, aki engem tanított, a nagy nullával ért fel. Aki mellett megtanultam németül, az egy nyugdíjas német férfi, aki azelőtt egyetemen tanított német nyelv és irodalmat. Ő volt az, aki fantasztikus sebességgel meg tudott tanítani németül mind beszélni mind írni-olvasni. Azóta is nagyon jó barátok vagyunk és a legszebb, hogy magyarul egy árva szót sem tud, így hol németül, hol angolul társalgunk, ha találkozunk. Ha a párom is ott van, akkor mindig angolul, mert ő angolul tud. :D
2008. júl. 29. 10:14

Alapvető különbségek vannak Mo-on az angol és a német nyelvoktatás között. Általános, hogy a német tanárok nagyon gyorsan váltogatják egymást, mindig jön a teherbe esés. Az angol tanároknál ez valamivel ritkább.

Az angol ezerszer könnyebb nyelv, mint a német, ezért ha megfelelő a tanár és a gyerek is szorgalmas, plusz az egész osztály is halad a nyelvtanulás terén, akkor angolból könnyedén le lehet tenni a nyelvvizsgát, de a némettel nem ez a helyzet. Sokkal nehezebb és összetettebb nyelvről van szó és annyira ritka, hogy egy tanár végigvigyen egy osztályt és az osztály is hajlandó tanulni és jól is tanít az a tanár...

Németet általános másodiktól tanultam középiskola végéig, szóval addig 10 évig, ami egyenlő volt a nullával, majd az egyetem mellett jártam külön tanárhoz, így sikerült letennem a nyelvvizsgát. Angolul viszont fél éven belül jobban megtanultam, mint amennyire németül tudok. :D Bár azóta is folyamatosan csiszolódik az angol tudásom, de már az angol anyanyelvűek sem veszik észre, h külföldi vagyok. Inkább csak a közép-európai kinézetem miatt. :D

64. szabk
2008. júl. 29. 09:44
meg persze az sem mindegy hogy a tanuló otthon mennyit foglalkozik vele...
63. szabk
2008. júl. 29. 09:44
iskola és főleg tanárfüggő.
2008. jún. 22. 22:05
az attól függ...
1 2 3 4 5

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook