Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Az édes anyanyelv II. fórum

Az édes anyanyelv II. (beszélgetős fórum)


Ez a fórum a következő íráshoz nyílt: Az édes anyanyelv II.

1 2
30. Dodi44 (válaszként erre: 11. - BESTia ☺)
2014. dec. 17. 02:02

valakik azt mondjak a ja'r es a megy ertelme ugyan az... vagy megsem?


mert nem mindegy ha egy hastancosno"nek ja'r a hasa, vagy megy a hasa!

legalabb is a szinpadon...

:D


De ha megengeditek, megemlitenem, a helyesirasnak az is egy kriteriuma, melyik evben olvassuk azt a mondatot...

Akkor tenyleg mi is a helyes iras, ha ev fuggo"???

1790 elott vagy utanna? Vagy O"seink nem tudtak helyesen irni? Tehat akkor mindenki muveletlen volt?

Talan teljesen muveletlen volt, ki az O' Magyar Maria siralom-ot irta, vagy az a bacsi aki azt irta, "Feheruaru mene hadi utu rea'" Tehat akkor csak a 21. szazadban elok mehetnek a helyesirasok menyorszagaba?

Egyaltalan, kinek van joga azt kimondani, hogy "amit en mondok az a helyes!"

Akarki ma's ma'st mond, azert szekunda jar!

A "Tudalekos Akadekia"-nak? Azt eppen melyik politikai "izmus" nacio kontrolalja?

Teszem azt, ha az erettsegin azt mondtam volna, hogy "megtapasztalom" a labom sem erte volna a foldet, ugy kipenderitettek volna... meg hogy "beva'llalom" mi a rossz az "elva'llalom es az azt tapasztalom"-ban?

Most akkor az akkori erettsegire felkeszito Magyar tanar, vagy a mostani nem tudott helyesen irni? Ki kapta volna a szekundat? Vagy az ev szamoktol fuggok, most vagyunk butak, vagy azok fogunk lenni?

--- a te'ma kimerithetelen---

:D

29. Dodi44 (válaszként erre: 6. - Syria)
2014. dec. 17. 01:28

Magyarban az "ando' endo" nem hasznalando' !

:D

2014. dec. 17. 00:36

szuper jó az irásod "syria"!


gratulálok,és köszönöm az élményt!

27. k_nm (válaszként erre: 23. - BESTia ☺)
2014. dec. 16. 21:31

Nem feltetlenul rossz a sorrend.

Nekem a nyelvhelyessegrol az a velemenyem, hogy a nyelv egy elo dolog. Es mint olyan, folyton valtozik, ezt rugalmasabban kellene kezelnunk. Itt most nem a tajszolasokra gondolok, vagyis de, egy kicsit azokra is, mert azok meg szepen kikopanak a nyelvunkbol.

26. syria (válaszként erre: 12. - Unom)
2014. dec. 16. 20:39
Igazad van. Nem akarod a kabaréjelenetet hasonlókkal bővíteni? :)
25. M0ncsa (válaszként erre: 24. - Virag32)
2014. dec. 16. 19:32

:DD

Igen, en is.

24. virag32 (válaszként erre: 23. - BESTia ☺)
2014. dec. 16. 19:01
Még mindig jobb, mintha azt írná,hogy "ellehet" érni, azért gondolkodás nélkül ölök.
23. BESTia ☺ (válaszként erre: 13. - Zefex)
2014. dec. 16. 14:31

Most figyeltem:

"El lehet azt a hatást érni." Igen, rossz a szavak sorrendje.

22. eunuch
2014. dec. 16. 10:43
Azt én is hallottam tájszólásban: Jössz minálunk? (Jössz hozzánk?)
21. 4fe6ec7f77 (válaszként erre: 1. - Syria)
2014. dec. 16. 09:07

Igazad van sok mindenben.

De az "elmegyek nálad" sőt én még úgy is használom "nálunk volt" XY nem tartom helytelennek,kicsi koromtól így szoktam meg,tájszólás mi így mondjuk itt. :)

És nem is tudtam hogy ezt nem érti valaki,csak mikor itt egy ismerős kérdezte hogy ezzel mit akarok mondani?! :)

20. BESTia ☺ (válaszként erre: 13. - Zefex)
2014. dec. 16. 08:58

Megnéztem, hogy hangzik a "rendszeresen a mondat végére teszik az igét" mondat úgy, hogy az ige van hátul. Érdekes, bár ennél jobban zavar az, amikor az igekötőt teszik a mondat végére.


Az -e kötőhanggal már hallottam ilyet is: nem-e lehetne-e, hogy...

Lyully...

2014. dec. 16. 08:54
Sőt, "az orrodat is tisztíccsa." Ismerős?
2014. dec. 16. 08:22

A suk-sük-re van egy kedves mondókám, amit el szoktam mondani, ha ilyent hallok...csak az a baj, nem értik, néznek bambán.

Mondassuk úgy is, csak báncsa a fület, sőt nem is báncsa, hasogassa!

2014. dec. 16. 08:20
Teljes mértékben egyetértek.
16. Ági0830 (válaszként erre: 9. - BESTia ☺)
2014. dec. 16. 06:33
Pedig Anna helyesen válaszol. A "hívó" fél szempontjából Annának jönnie kell, Anna szempontjából viszont mennie.
2014. dec. 15. 22:14
Hihetetlenül jó cikk! :)
14. M0ncsa (válaszként erre: 10. - 4c3a5e5783)
2014. dec. 15. 20:44

Pedig ahogy olvasgatom a portalt, sajnos meg az sem eleg neka :(


Syria, joooo cikk voooot! Koszonjuk :) Nekem si vesszoparipam a helyesiras. A hibak szamomra olyanok - hogy stilusos maradjak -, mint a fals hangok a zeneben ;)

13. zefex (válaszként erre: 9. - BESTia ☺)
2014. dec. 15. 20:41

Azt hittem, egyedül vagyok az "örömet okozzal", de most ezzel örömet szereztél nekem :)

Az írott anyagokban, kivált szakcikkekben rendszeresen a mondat végére teszik az igét. Mi erről a véleményetek?

12. unom (válaszként erre: 11. - BESTia ☺)
2014. dec. 15. 20:21
Szerintem ez egy kifejezés, nincs vele baj. ha mégis van, akkor a repülőtér-nek is új nevet kell keresni.
2014. dec. 15. 20:19

Nagyon sok minden rosszul rögzült az emberekben is:

Buszról leszállni? Inkább lelépni kellene.

2014. dec. 15. 19:59
Azért a -ba, -be, -ban, -ben alkalmazásához sem szükséges egyetem.
2014. dec. 15. 19:59

-Suk, -süktől is falra mászom. De a -nák, -néktól mégjobban.


Két apróság még:


Örömet okoz helyett örömet szerez lenne.

Ha okozunk valamit, az negatív. Szerez pozitív.


Valahol olvastam: mikor hívnak, "Anna gyere!", rögtön mondjuk: "Megyek." Helyette a Jövök lenne a helyes. Lehetséges.


Szerintem nyomatékként van a kijelentő mondatok végén felkiáltójel. Bevallom, ezt egyetlen esetben én is használom: "Mindenkinek bátran ajánlom!"

8. BESTia ☺ (válaszként erre: 6. - Syria)
2014. dec. 15. 19:41

Az elmegyek náladra nekem is az a véleményem, mint a többieknek, valakinél tájszólás. Viszont oviban elkezdték mondani a gyerekek egymásnak: Mehetek a házatokba (lakásra gondolt).


Tanárok leginkább ott követték el a hibát, még mikor én jártam suliba, hogy rossz jegynek volt kisjegy, de jó jegynek nem. Ha a gyerek nem készült, egyest kapott. Ritka (de volt) olyan tanárom, aki ugyanígy, egy-egy jó válaszért adta az ötöst.


Amúgy nekem a -gat, -get nem tetszik. Természetesen, a drága jó nyelvünknek erre is van kivétele. :D

Nem mindegy, hogy valaki takarít vagy takarítgat. Néha egy kicsit takarítok? Úgy persze seosem lesz vége. :D

Tudjátok mi a kivétel?

2014. dec. 15. 19:35

Hú, még nem olvastam végig, (a többire is biztos lesz megjegyzésem), csak egy megjegyzés a -ba, -be felcserélésére:


Nem mindegy, hogy legénnyel, leánnyal, vagy legény nyal, leány nyel. xD

6. syria (válaszként erre: 5. - Zefex)
2014. dec. 15. 16:05

Örülök, mert úgy tűnik, több dolog van, amiben egyetértünk, mint amiben nem. :)


Ami az egyest illeti, azt lehet úgy is adni (pl. kis egyes), amit mondjuk egy kisebb, jól megoldott célfeladattal semmissé lehet tenni. A lényeg az lenne: tudatosodjanak a gyerekekben, mennyire fontosak az alapvető helyesírási szabályok, amelyek között kétségtelenül vannak kegyetlenek a maguk kivételeivel; (igekötők egybe-külön írása, szóvégi rövid-hosszú magánhangzó, stb.) vagy a sokak által rettegett j-ly.


Oké, oké, maradjon a tájnyelv, feltéve, hogy a suk-sükölés nem tartozik oda. :)

(A tájnyelven használata szerintem nem ad felmentést az alapvető szabályok ismerete alól.)

2014. dec. 15. 13:55

Nem azt írom le, amiben egyetértünk, hanem a különvéleményemet.

Én nem szeretném, ha egy-két helyesírási hibáért

egyest kapna a gyerek, miért kellene meggyűlöltetni vele az írást? Nem azt mondom, hogy ne legyen kijavítva, de ne részesülön drákói bűntetésben, mert az esetében ez az lenne.

Én határozottan szeretem a tájnyelvet, bár már alig hallani, és nagyon örülök, amikor egyszerűnek titulált emberektől szép, választékos beszédet hallok! Lehet, ha leírnák, sok lenne benne a helyesírási hiba, de a beszéd tökéletes!

4. virag32 (válaszként erre: 2. - Unom)
2014. dec. 15. 09:33

Én is borsóziknak szoktam mondani,meg aokszor látom leírva is,de lehet,hogy helytelen. :-)


Arra én is akartam reagálni,amit írtál: a "voltunk apámékhoz" és az "elmegyünk apáméknál" tájnyelvi dolog. (Ettől persze nem helyes,de létező jelenség.)

2014. dec. 15. 09:26

Nagyszerû! Gyönyörû nyelvünk van!

Ember legyen a talpán, aki más anyanyelvû lévén tudjon szépen beszélni.

De olyan édesek, amikor mégis megpróbálják!

2. unom
2014. dec. 15. 09:12

Jó cikk, tetszett.

Két megjegyzésem van: szerintem az "elmegyek nálad" tájnyelvi jellegzetesség, ahogy a rag lehagyása is, pl. "elmegyek Tamásék".

A másik: a hát nem borsódzni szokott?

2014. dec. 15. 09:08
A szülők szerepe egyértelmű az anyanyelv kapcsán is, de mit lehet várni azoktól, akik iskolázatlanok maradtak? Itt lép be az oktatás felelőssége. Ám a sikerhez olyan tanterv kellene, ami a hangsúlyt az alapvető készségekre: írásra (ezen belül helyesírásra), olvasásra (különös tekintettel a szövegértelmezésre), logikus gondolkodásra helyezi. Ha ez a három megvan, akkor a többi szinte magától jön.

Ugrás a teljes írásra: Az édes anyanyelv II.
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook