Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Asperger szindróma - Miért betegség és egyéb gondolatok... fórum

Asperger szindróma - Miért betegség és egyéb gondolatok... (beszélgetős fórum)

1 2 3 4 5 6 7 8 9
135. labolen (válaszként erre: 133. - Scluk)
2011. júl. 3. 17:45

Boldog szülinapot előre is! :)

Jó, hogy semmi gond nincs vele. Meg hát lányoknál azért kevésbé gyakori.

Remélem nálunk is csak egy kis beszédlemaradás van, merthogy harmadik gyerkőccel kevesebb időm jut mondókázni, mint a többiekkel. Majd elválik...

134. labolen (válaszként erre: 132. - Cis77)
2011. júl. 3. 17:41

Egy órát. :)

Tünetek, ami alapján kb 2 perc alatt megállapították, hogy autista: Bement, és tudomást sem vett a doktornőről. Szétnézett, kicsit csodálta a lámpát a plafonon, aztán odament a naptárhoz, és elkezdte mondani a számokat. De semmi kérdésre nem felelt. Aztán pár perc múlva közölte, hogy akkor menjünk haza. Nevére nem figyelt, igazából tényleg, mintha ott se lett volna senki. Ezután a doktornő tőlem kérdezte le a viselkedését, anamnézist. Mivel beszélt kiskorától, ezért módosította az autizmust aspergerre. Ezután mentünk a Vadaskertbe, ott is egy órát vizsgálták a gyereket, ott megerősítették a diagnózist.

Amúgy minden illik rá, szóval én biztos vagyok a diagnózisban. És főleg mert annyira látványos volt, szerintem hamar rájött mindenki, aki szakértő, hogy mi a gond vele.

Amúgy úgy keveredtünk oda, hogy mikor aug. elején kértem időpontot a Vadaskertben, ott csak októberre tudtak időpontot adni, nekem meg már kellett valami biztos diagnózis az ovikezdésre. A Bethesda meg fogadott 3 nap múlva.

133. scluk (válaszként erre: 131. - Labolen)
2011. júl. 3. 17:03
A kislányom csütörtökön tölti első életévét! :) Egyelőre nem úgy tűnik, hogy aspergeres lenne. Nagyon nyugodt, mosolygós kislány. Jól alszik, a fejlődése is normálisnak tűnik.
132. Cis77 (válaszként erre: 128. - Tanakodó)
2011. júl. 3. 16:49

tanakodó: a vadaskert fogad felnőtteket is.keresd itt a hoxán kimni-t,az ő férjét nemrég diagnosztizálták.


Labolen:ott kaptatok diagnózist?mennyi ideig voltatok bent?

131. labolen (válaszként erre: 132. - Scluk)
2011. júl. 3. 11:02

Ez az összecserélik a gyereket téma nálunk is ment. Én is küldtem a férjemet, hogy lesse, hogyan teszik rá a karszalagot! :)Volt is ilyen hír a médiában, hogy Csehországban másfél éves korában jöttek rá véletlenül, hogy tényleg nem saját gyereket hoztak haza. Aztán meg kicserélték a családok a gyerekeket. A mi fiunk meg akkor volt másfél éves szintén, és ő sem hasonlít egyikünkre sem. Ám a másik fiam mint egy klón, úgy hasonlít a bátyjára, így hát csak a mienk! Kétszer már csak nem cserélik el, ráadásul ugyanúgy! :)))

Nálatok amúgy milyen idős a kistesó? Nem izgultatok, hogy családban gyakrabban előfordul az asperger? Csak mert én nagyon aggódok. Emiatt is többek között. :) Bár azt mondtam, hogy ha olyan lesz, mint Latka, az nem vészes, azt megoldjuk. Csak ne legyen mélyebben a spektrumon...

130. labolen (válaszként erre: 128. - Tanakodó)
2011. júl. 3. 10:54
Szia! Szerintem is egy sima pszichiáter is tud diagnosztizálni. Mi például első körben a Bethesdában voltunk a gyerekkel, sima pszichiátrián, beutalóval. Előtte érdeklődtem, hogy ha ilyen gyanúm van, azt tudják-e igazolni, mondták, hogy vigyem be a gyereket, megnézik. Szóval én előbb telefonon érdeklődnék, aztán irány a háziorvos.
129. scluk (válaszként erre: 128. - Tanakodó)
2011. júl. 3. 10:41
Szia tanakodó! Miből gondolod, hogy Aspergeres vagy? Sok tünet igaz rád? Próbáltam neked neten utánanézni, hogy felnőtteken hol végeznek ilyen jellegű vizsgálatot, de konkrétumokat sajnos nem találtam. Szerintem érdemes egy pszichológust/pszichiátert felkeresni. Vagy talán a háziorvosnak megemlíteni, hogy adjon egy beutalót a körzeti pszichológushoz, akkor az ingyen van. Remélem tudtam segíteni.
2011. júl. 3. 01:15
Sziasztok, tudom, hogy nem ez a legmegfelelőbb hely, de nem tudja esetleg valaki, hogy felnőtteken hol végeznek asperger-vizsgálatot?
127. labolen
2011. júl. 1. 21:00

Az ügyetlenség nálunk is megvan. Bár én ezt annak tudom be inkább, hogy nem is gyakorolja, ezért nem fejlődnek a megfelelő izmok a kezében. Így nem tudja még rendesen fogni a ceruzát például. Az ollóról meg ne is beszéljünk! :)Csak ő még nem ülne le mondjuk alkotni valamit. Amit ő most szeret, azok az ovisoknak való feladatlapok. Van egy könyve, abból old meg ilyen kis labirintusokat, összehúzós feladatokat, párosítás, meg ilyesmik. Ehhez hajlandó ceruzát kézbe venni, de rajzolni azt nem!

A kiemelkedő logikai és matematikai érzék már korán kiderült? Csak mert én már előre gondolkodom, mihez lesz esetleg tehetsége. bár lehet még korai ezen agyalni. Bár viccesen mindig azt mondjuk a családdal, hogy legyen valami kutatóféle belőle, azoknak elnéznek minden furcsaságot. (Apukám atomfizikus volt, és neki is elnézték! Meg a kollégáinak is! :))

126. Cis77 (válaszként erre: 125. - Labolen)
2011. júl. 1. 20:48
nálunk a kiemelkedő logikai, matematika terület mellett a kreativititás nagyon erős. a lányom marha ügyetlen, amikor ollót látsz a kezében nem tudod hogy sírj vagy nevess.... ennek ellenére egész nap vágna és ragasztana. múltkor képregényt csinált füzetbe ragasztott kivágott formákat és rajzolt mellé. az eszében már hatalmas dolgok vannak, tutira valami építész, lakberendező, képregényíró lesz. csak ügyesednie kell hozzá.
125. labolen
2011. júl. 1. 20:36

Nálatok van a gyerkőcnek valami speciális érdeklődési köre? Mert úgy tudom lesz majd ilyen, csak nálunk én nem nagyon tapasztaltam ilyet. Legfeljebb a szám és betűmánia. Most inkább szám. pl nagyon érdeklik a könyvek oldalszámozása. Meg a villanyoszlopoké. :) Volt, hogy a sétaútvonal is aszerint alakult, merre volt a bizonyos számú villanyoszlop. :D De mondjuk a számolás már nem érdekli. Csak a számok leírt formája. Most 100-ig összeolvassa a számokat, és tudja hogy 200-ig is el lehet számolni. Ugyanígy, olvasni sem akar, csak ismeri a betűket.

Nálatok mi a helyzet e téren?

124. scluk
2011. júl. 1. 14:56

Na igen. Általában ez szokott lenni. Emlékszem, én sem aludtam oviban :D Feküdtem az ágyon, és vártam, hogy végre jöjjenek értem.

Vicces, hogy a gyerekek aludhatnának nappal, mégsem akarnak, a felnőttek meg nem tehetik meg, pedig erre vágynak :D

123. labolen (válaszként erre: 122. - Cis77)
2011. júl. 1. 14:44

Hát nálunk emiatt nem is erőltették. Azt mondták, ha meg tudjuk oldani, inkább pihenjen otthon, ahogy szeretne. Én meg ugye itthon voltam a másik kettővel, így hazahoztuk délben őt is.

Azt mondjuk nálunk nem szokták kérni, hogy csukja be a szemét az a gyerek, ami nem alszik. Csak hogy legyen csöndben és feküdjön nyugton.

122. Cis77 (válaszként erre: 121. - Labolen)
2011. júl. 1. 14:00

Nálunk a nagylány nem alszik az eleje óta, de 4 éven keresztül ágyban tartották alvás időben, szegénynek komoly kínzás volt. amikor valaki azt mondta csukd be a szemed rosszul lett. :(

mit küzdöttem érte, de nem értem el semmit. :(

121. labolen (válaszként erre: 120. - Cis77)
2011. júl. 1. 12:33

Nálunk ez nem szabály szerencsére. Egy csomó gyesen lévő anyuka gyereke bent alszik. Többek között a bátyámék kislánya is. Még Latka is bent alhatna, ha aludna. Egyszer még ki is próbáltuk, csak nem jött össze, mert csak nyöszörgött, meg mászkálni akart. Szóval nem az ovin múlik, hogy nem egész napos a gyerek. Lehet ez városonként változik.

Remélem legalábbis nem lesz nálunk ilyen szabály, mert a lányomat szeretném délután is bent tartani (ő ősztől kezd), pedig itthon vagyok a legkisebbel. Nem mondták, hogy ez gond.

120. Cis77
2011. júl. 1. 12:21
Lányok: sajna kistesósoknak az ovi félnapos. nem válogathatsz
119. labolen (válaszként erre: 118. - Scluk)
2011. júl. 1. 12:17

Hát nem marad le azokról, az igaz, csak gondolom így meg nem alszik otthon. Pláne, hogy aludt volna bent, ezért nem értem, miért nem hagyták. Egy alvó gyerekkel nem hiszem, hogy annyival több melójuk lett volna.

Mi még szerencsére nem tartunk a napközinél. Most még nem menne neki, itthon is ritkán jön a többiekhez, ha mondjuk itt vannak az unokatesók, vagy ismerős gyerekek. Inkább elvonul és egyedül játszik. Gondolom az oviban is ez van, csak a foglalkozáson vesz részt a többiekkel. Az iskolában is az órákat viselik könnyebben, én legalábbis ezt olvastam mindenfelé. Mert azok kötöttek, nem kell a társakkal foglalkozni. Aztán a szünetek már nehezebbek. A napközi is akkor jó nekik szerintem, ha van egy kötelező tanulós rész, addig se kell a többiekkel lennie. Az én fiam pl a tömegben nem tud mit kezdeni a többiekkel, de ha csak egy gyerek van, azzal foglalkozik. No majd meglátjuk, lehet hét évesen már könnyebb lesz ez a része is.

Az itthoni munka nálam azt jelentené, hogy vagy a szakmámban keresek valamit majd két év múlva, (logisztikus vagyok), vagy addigra kitalálok valami kreatív foglalatosságot, és azt csinálom. Itthon pl a gyerekek falát én festettem ki mesemintákkal, ilyenben gondolkozom. (Láttam itt is hirdet pont egy nő ebben a témában) De ez még a jövő zenéje. Aztán lehet mindenki olyan jó állapotban lesz, hogy nyugodtan visszamehetek 8-10 órára dolgozni! :) Ez lenne a legjobb, mert akkor a gyerekkel minden oké lenne. :)

118. scluk (válaszként erre: 117. - Labolen)
2011. júl. 1. 11:57

Azzal érveltek, hogy a foglalkozások délelőtt vannak, így nem marad le róluk. Az előző oviban és a bölcsiben pedig megkövetelték az alvást, amit a gyerkőm tudomásul is vett. Ezét is jobb lettvolna, ha maradhat. Az idegrendszerének jót tett volna az alvás.

Az otthoni munkát nagyon járd körül, mert a legtöbb átverés :( Én is próbáltam, és sok ismerősöm is. Hamar feladtam.

A napközivel kapcsolatban azért próbálok arra gondolni, hogy a közösségi szabályokat csak közösségben tanulhatja meg. Apró lépésekben igyekszem felkészíteni az ÉLETre. Mert ugyebár majd jön a középiskola, majd a munka. Akkor pedig már jól jönne, ha ügyesen alkalmazná a betanult dolgokat. Hiszen nem foghatom a kezét, nem kísérgethetem a nap 24 órájában élete végéig. Nekem is meg kell tanulnom kicsit elengedni. Nehéz lesz :)

117. labolen (válaszként erre: 116. - Scluk)
2011. júl. 1. 11:41

Jaj nagyon sajnálom. :( Nálunk még kicsi a fiam, ezért nem érzi, hogy bántás érné. Lehet nem is bántják. Ugye ő főleg 3-4 évesekkel van most együtt, nem is foglalkoznak vele igazán. Meg ezt szokták meg. Az óvónő meg azt mondja nekik, ha kérdezik hogy Latka mit miért csinál, hogy ő még pl nem tanulta meg hogy csöndbe kell lenni, vagy ilyesmi. Szóval nem leírja, hanem azt mondja, hogy csak még nem tudja. Egyébként tényleg nagy szerencsénk van a diagnózisunkkal, mert így mindenki máshogy áll a gyerekhez. Türelmesebbek talán. Meg mindent megbeszélnek velem, próbálták használni pl a kártyákat is, amiket csináltam. Nem napirendik, csak szabálykártyák. pl nem cserélgetjük a fogkeféket, nem szórjuk szét a játékokat. Igaz nem használt, de legalább megpróbálták. :)

Nálunk mivel nem alszik délután, emiatt nem is marad ott. Itthon se alszik, ott meg csak tortúra lenne mindenkinek hogy őt nyugton tartsák, még a fiamnak is, főleg neki. Így én is elhozom ebéd után. Én is ugye most még megtehetem. Aztán meg már most gondolkozom, milyen munkát lehetne itthon rugalmasan végezni, mert a napközitől én is tartok. :( Féltem őt a többiektől... Persze ezt se értik mások. :( Vagy csak túlaggódom? Bár pont a napokban láttam a játszótéren, hogy ugye már kezdeményezne ő is kapcsolatot a többi kisgyerekkel, azok meg mennyire elzárkóznak tőle. Hiába lehet nem kéne, az anyai szívem ilyenkor sajog...

Egyébként nem is értem mi alapján vették fel így, hogy fél nap. Tudtommal ilyen már nincs is. Az egy dolog, hogy javasolják, hogy vidd haza, de hogy köteleznek?

116. scluk (válaszként erre: 114. - Labolen)
2011. júl. 1. 11:18

Sajnos nem integráló ovi. Költözés miatt kellett ovit váltanunk az utolsó évre. Akkor már jártunk pszichológushoz, aki figyelemzavarral kezelte Bazsit (még nem tudtuk, hogy AS.) Az oviban az egyik óvónőnek valamilyen pszichológiai irányú végzettsége is van, tőle kaptuk a könyvajánlásokat.

De ezt leszámítva nem nagyon éreztem a segítséget. Sokszor sírva jött haza a gyerekem, hogy bántják a társai, az óvónők pedig ebből semmit nem vettek észre.

A másik problémám az volt, hogy csak fél napra vették fel. Hiába fellebbeztem a polgármesternél (pszichológusi szakvéleménnyel) arra hivatkozva, hogy amióta közösségbe jár, egész napos, és neki ez a természetes. Viszont a kistesó miatt most itthon vagyok, ezért nem engedték egész napra. Pedig nagyon sokat számított volna. Így el sem akart indulni, idegőrlő volt minden nap az indulás. ÉS ugye most kezdjük az iskolát. Hogy magyarázzam meg neki, hogy még napköziben is kell maradnia, mert hamarosan visszamegyek dolgozni?

115. scluk (válaszként erre: 111. - Labolen)
2011. júl. 1. 10:58
Ismerős dolgok :) Nálunk 3 különböző flakonban kell bevinni a szobába innivalót (víz és kétféle tea). Ha valamelyik kifogy vagy elfeljetődik, tuti, hogy pont az kell neki. Az "apás" játék mostanában a "gyűlés", ami abból áll, hogy összeszedi a plüssnyulait (összegyűlnek) és beszélgetnek. Vagy a Zöld Péter cmű mesét kell eljátszani Bazsi és a nyulak behelyettesítésével. Nagy a repertoár :)
114. labolen (válaszként erre: 110. - Scluk)
2011. júl. 1. 10:53

Marc Segar könyvéről én is hallottam.

De milyen jó, hogy nektek az oviban ilyeneket ajánlanak! Ez integráló ovi? Nálunk azt se tudták, mi az asperger. Igazából mi úgy kerültünk oda, hogy tavasszal felvették és nyáron kaptunk diagnózist, akkor meg már nem tették ki, hanem mondták, hogy lássuk mire megyünk együtt. Persze mondták, hogy sajnos fejleszteni nem tudják. De azt a környéken egy ovi sem tudja.

113. scluk
2011. júl. 1. 10:52
Bocsi, a gyerekem megkaparintotta a gépet hihi:D
112. scluk
2011. júl. 1. 10:52
őüépölk,hzjugtfrdefrcgvthbznjumk,-éáé.l,kmjnhbgvfrcdddvbfghnm hj,ł>m,nhj bgvfcdvgbhnmj bhgvcfxdcvbgfnhvvgfcdvbgcxfvbgcxvbgvcfvbgcdfvccfvcdfvdsfvgsdfcsdfcdsdcfvdfcdscfdfcsdfwsedfrwsdefswdeswdaswdswdswdfsedfsedrfrfwswswsedrwsdwrewedrewsfredrftredrresdrftrewsdrtrwasttrewserftgrewasedrfdewq
111. labolen (válaszként erre: 109. - Scluk)
2011. júl. 1. 10:50
Sajnos nálunk is a fiam is egészen kitolta a lefekvés idejét. Olyan hosszú és időrabló rutinsort állított össze, hogy alig bírom észben tartani. Emiatt valami kimarad mindig, aztán amiatt nem alszik. Ilyenek: 4 féle színű poharat meg kell tölteni vízzel, és mindből inni kell. Apával bizonyos játékokat végig kell játszani a telefonon, ő meg kacagva, visítozva nézi. Aztán le kell szaladni a húgához, és együtt egy csomó mesekönyvet meg kell nézni, bizonyos oldalakon. És még egy csomó mnden, ami nem is ennyire körvonalazott. Aztán talán hajlandó bent maradni a szobában, de még akkor is beszél, vagy elemlámpázik, vagy könyvet nézeget... De legalább már bent marad! :) Ja és van persze az "esti mese" ami mindig ugyanaz az egy szöveg, ráadásul nem is mese! hanem egy "összefoglaló" az itókákról, amit iszunk, víz, tej, gyümölcslé, szörp. :D ÉS persze ez a rutinkör csak bővül, elhagyni szinte alig lehet valamit! :)))
110. scluk (válaszként erre: 99. - Cis77)
2011. júl. 1. 10:47
Cis77: Örülök, hogy ajánlottál könyveket, szerintem meg fogom őket szerezni. Az oviban is mondtak párat: Catherine Lord és Michael Rutter - Autizmus és pervazív fejkődési zavarok; Marc Segar: Életvezetési útmutató Asperger szindrómában szenvedő emberek számára.
109. scluk (válaszként erre: 98. - Labolen)
2011. júl. 1. 10:29
Jaj, ne is mondd! Nálunk is mindennapos a műsoros est! "Szomjas vagyok, éhes vagyok, pisilni kell, stb." A nappali alvással már pár hónaposan is gondok voltak, aztán bölcsiben, majd oviban kénytelen volt aludni, de hétvégén és szünetekben meg sem próbáltuk. Felesleges volt. Este már a párommal félhullák vagyunk, a kistesó rég alszik, nagyfiam meg pörög, mint akit felhúztak.
108. labolen
2011. júl. 1. 09:36
OFF: kösz, hogy leírtad. Hát valamit nálunk is ki kell találni. Tegnap fél egykor aludt el. :( Lámpa ég bent nálunk is. Azt hiszem fél egyedül, talán ez életkori sajátosság is. A suttogót én is olvastam, és a következetesség terén igaza van szerintem is. Csak hát nehéz. No de erőt veszünk magunkon és akkor tényleg nekikezdünk. Köszi.
107. Cis77
2011. júl. 1. 07:20
ezt ismerem. :D
106. labolen (válaszként erre: 105. - Cis77)
2011. jún. 30. 21:49
Nem zavar igazán. :) Ha jellemeznem kellene magunkat, azt mondanám nagyon elfogadó család vagyunk. Egyesek szerint talán túlságosan is! :)))
1 2 3 4 5 6 7 8 9

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook