Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » ÁNTSZ-nél dolgozók, segítsetek! fórum

ÁNTSZ-nél dolgozók, segítsetek! (beszélgetős fórum)


2011. szept. 29. 17:09
Köszönöm szépen!
2011. szept. 29. 15:38

Tájékoztató a fejtetvességről

A fejtetű jellemzői

A fejtetű (Pediculus humanus capitis) 3-4 mm nagyságú rovar, amely színét a haj színének megfelelően változtatja, ovális alakú petéit – amelyet serkének nevezünk – erős anyaggal szorosan a hajszálak tövéhez ragasztja. A serke rendszerint a halánték – és a tarkótájon található. A serke a hajszál növekedésével a hajas fejbőrtől eltávolodik, elhelyezkedéséből tehát a tetvesség időpontjára következtethetünk. A serkéből a tetvek 7-8 nap alatt kelnek ki. Általában egy-egy fejen – ha csak nem nagyon elhanyagolt – ritkán van 5-10 tetűnél több. Kizárólag az ember vérét szívja, naponta 6-12 alkalommal. Az éhezést rosszul tűri. Ártalmuk elsősorban a viszketés és vakarózás, amely felsebzi a bőrt és ennek következtében másodlagos bőrgyulladás alakulhat ki. A fejtetű fertőző betegséget nem terjeszt.


Terjedés


A fejtetű közvetlen érintkezés útján terjed, leggyakrabban úgy, hogy játék közben a gyerekek feje egymáshoz ér. Közös használati tárgyakkal – pl. sapkacserével, fésűvel – átvihető egyik személyről a másikra. A gyermekektől fertőződhetnek aztán a szülők, testvérek és egyéb családtagok, akik a fejtetűt továbbadhatják.


Felderítés


Fejtetvességre utaló gyanú esetén a hajat lazán szét kell választani. Első-sorban a fülek melletti, illetve mögötti területet kell gondosan megvizsgálni. Mivel a tetvek fény elől gyorsan menekülnek, ezért főleg a serkéket kell keresni. A serke és az élő tetű a barna és a fekete hajban szabad szemmel is könnyen észrevehető, a világos hajúaknál azonban már fokozottabb figyelem szükséges. A korpától való elkülönítés sok esetben igen nehéz lehet. A serke a két köröm között összenyomva pattanó hangot ad, míg a kikelteknél vagy az elpusztultaknál ez már nem tapasztalható. A fejtetvesség vizsgálatát kézi nagyító használata megkönnyíti.


Irtás


Elölésük aránylag egyszerű. A gyógyszertárakban beszerezhető tetűirtószerek (NITTYFOR, PEDEX, NIX) a tetveket és a serkéket rövid időn belül biztosan elpusztítják. A kezelést – a tetűirtószerhez mellékelt használati utasítás előírásai szerint kell elvégezni. A hajas fejbőrt és a hajat a hajszesszel alaposan át kell nedvesíteni, majd be kell dörzsölni. Ezután meg kell várni, amíg a hajszesz a hajra rászárad. (Ez az idő a felvitt mennyiségtől függően: 5-15 perc.) Ügyelni kell arra, hogy a tetűirtószer ne kerüljön a szembe, mert kötőhártya-gyulladást okozhat. A gyermek csukott szemét vattával kell védeni. Kisebesedett bőrfelületre nem szabad alkalmazni. A készítmények tetűirtó hatásukat a következő hajmosásig őrzik meg.


A tetűirtószeres kezeléstől elpusztult serkéket a gyermek hajáról el kell távolítani. Mivel a serkék a hajszálakhoz cementszerű anyaggal rögzülnek, az elpusztult serkék eltávolítása gyakran nem könnyű. A serkék a hajszálról ecetbe mártott sűrű fogazatú fésűvel, két körmünk közé fogva, esetleg csipesszel történő lehúzással, vagy egyszerűen a hajszál levágásával távolíthatók el.

A fésűn, kefén található fejtetvek néhány perces forró vízbe mártással, a sapkán levők pedig mosással pusztíthatók el.


Megelőzés


Ennek egyik leghatékonyabb tényezője a szülői gondoskodás. Vegyük figyelembe, hogy személyes tapasztalataink hiánya miatt gyakran magunk sem vesszük észre, ha a gyermek az óvodából, az iskolából vagy a nyári táborból tetvesen érkezik vissza, ezért a közösségbe tetvesen engedjük el.

Ha viszont nem figyelünk fel arra, hogy gyermekünk (különösen a füle körül) gyakran vakarja a fejét, otthon nem fordítunk kellő gondot a rendszeres hajápolásra, a hajmosásra és fésülésre, úgy a hajra került fejtetű könnyen és gyorsan elszaporodhat.

Ezért a gyermek tisztálkodásának, fésülködésének rendszeres ellenőrzése nagyon fontos. Időről időre vizsgáljuk át a gyermek haját, nincs-e benne élő tetű vagy serke.


Ha gyermekük olyan közösségbe járna, ahol fejtetvességről hallunk, a NITTYFOR vagy PEDEX tetűirtó hajszesznek a fejmosás utáni alkalmazása biztosan meggátolja a tetvek gyermekünk hajában történő megjelenését és a következő hajmosásig biztosítja a tetűmentességet.

Téves az a hiedelem, hogy a tetvesség csak piszkos, elhanyagolt családokban fordul elő. Fejtetűvel bárki fertőződhet, restellni csak azt kell, ha valaki eltetvesedik, mert ez azt jelenti, hogy nem törődött gyermeke gondozásával. Megkapni tehát nem szégyen, de eltitkolni, nem kezelni, továbbadni, és ezzel a közösséget veszélyeztetni nemcsak szégyen, hanem felelőtlenség is.

Gyermekközösségekben az iskola-egészségügyi hálózat dolgozói: védőnő vagy az orvos rendszeresen – de fejtetvesség előfordulásakor soron kívül is – szűrővizsgálatot végeznek. Ha tetves gyermeket találnak, értesítik a szülőket. A gyermek kezelése elsődlegesen a szülők feladata.

14. pteri (válaszként erre: 1. - 4c07880d46)
2011. szept. 29. 09:06

Nekem egy ismerősöm pont ezzel foglalkozik, ÁNTSZ-s.

Ha valahol gond van, úgy tudom a védőnővel megy ki a helyszínre, vagy egyedül és próbálja megoldani a problémát. Tehát az ÁNTSZ jó ötlet, lehet, ha telefonálnál és megkérdeznéd , nálatok ki az illetékes személy erre, vele személyesen jobb lenne beszélni.

2011. szept. 28. 22:07
Köszönöm mindenkinek a hozzászólását! Tudom, hogy nem lehet drasztikusan fellépni, én is tanár vagyok, csak másik suliban. De úgy érzem, senki nem tesz eleget azért, hogy ez megszűnjön. A védőnői előadás jó ötlet! És épp ma vettem Paranit-termékcsaládot, közel 5 ezerbe került. De nem sajnálom. Viszont más is kap családi pótlékot, meg egyéb ilyen-olyan támogatást, amit a gyerekre KÉNE költeni. Ez bosszant a legjobban! Az ÁNTSZ-vonalat megpróbálom. Hátha...
2011. szept. 28. 21:26
Akkor meg a családra kell küldeni. nem igaz hogy milyen emberek vannak! A saját gyerekével nem tud törődni.
11. 3da8f53e4a (válaszként erre: 10. - Frida85)
2011. szept. 28. 21:26
Éppen,hogy közösségbe se léphetne -diszkrimináció ide vagy oda - .... Hol vannak ilyenkor a védőnőitek?
2011. szept. 28. 21:24
Hiába tojnak be a tanárok,tesómék ovijában nagy probléma ez minden évben és azt mondta az óvónő hogy ők semmit nem tehetnek azon kívül hogy minden reggel lekezelik a problémás gyerek fejét mert ha hazaküldik tetű miatt diszkriminációnak számít.
2011. szept. 28. 21:20

Mi a házunkban lakó csótányos-ágyipoloskás alkoholistákra hívtuk ki az antsz-t, de azon kívül hogy megállapították hogy igen fertőzöttek semmit nem tettek. Mi azt gondoltuk, majd küldenek egy irtó brigádot, de semmi. A ház lakói dobták össze a pénzt az irtásra. Arra jó volt hogy rájuk ijesztettünk és a gyámjuk most festet náluk. :O

Szóval írj csak nekik, hátha kimennek a suliba és betojnak a tanárok!

8. 3da8f53e4a (válaszként erre: 1. - 4c07880d46)
2011. szept. 28. 21:19

Ha jól emlékszem szülőin (iskola) azt mondták, a fertőzött gyerek szigorú ellenőrzés közepette jöhet csak vissza az iskolába. Most nem rád értem, hanem arra, akitől folyamatosan" elkapjátok :( Ez tényleg sajnálatos dolog,hogy az egész családot szinte fertőtleníteni kell.

Nálunk a védőnő tartott előadást erről a témáról. Nálatok?

2011. szept. 28. 21:00
És lehet olyan fésűt is kapni, ami ha serkét, tetűt ér sípol.
6. Hisztikirálynő (válaszként erre: 1. - 4c07880d46)
2011. szept. 28. 20:59

Szió!

Szerintem nem veszítesz semmit azzal, ha írsz az ÁNTSZ-nek egy levelet. Ha más nem, akkor legalább annyit lehet kérni tőlük, hogy valami szóróanyagot juttassanak az iskolába a szülőknek, mert lehet, hogy a fertőző gyerek szülei nincsenek tisztában ezzel a tetütémával.

Osztályfőnök mint lép erre? Esetleg szülőin meg lehet beszélni, főleg, ha több szülőt is zavar ez a helyzet.

2011. szept. 28. 20:57

Ettől függetlenül szerintem érdemes rákérdezni, hátha mégis lépnek. A mi ovikban pl. rendszeresen ellenörzik a gyerekeket, még sosem kaptuk el...

Addig is, próbáltátok a Paranit tetű riasztó aeroszol-t, hogy legalább a Te kislányod ne kapja el?

2011. szept. 28. 20:55
Teafa samponnal moss hajat a gyereknek azt utálják a tetvek. Az ecetes öblítést sem csípik. Kisebb az esély, hogy megfertőződjön.
3. syria (válaszként erre: 1. - 4c07880d46)
2011. szept. 28. 20:55

Atyaúristen! A XXI. században ilyen probléma? :(


Érdekes, én felnőttem úgy "az átkosban", hogy ilyet még hallomásból sem ismertem.

2. zebracsikó (válaszként erre: 1. - 4c07880d46)
2011. szept. 28. 20:45

Szerintem semmit sem lépnek, maximum jelzik az adott kerületi/városi iskolaorvosi hálózatnak, akik jó esetben kimennek ellenőrizni, akinél találnak, annak megüzenik, mivel kell irtani és kész.


Sajnos nem kell már az iskolába/óvodába visszatéréshez az orvosi igazolás, hogy tetűmentes a gyerek. Már másnap nyugodtan mehet iskolába/óvodába , s fertőzheti tovább a többit.


Szomorú.


A terjesztő gyerekek fejét kezelje le a gyerekfelügyelő, napközis, szoc.munkás, asszisztens, ha van ilyen a suliban. Persze, neki sem a munkaköri kötelessége, de ha a gyerek anyja nem teszi meg, akkor valakinek meg kell tennie!!

2011. szept. 28. 20:39
Sziasztok! A kislányom elsős, elseje óta most már másodszor vannak a fején serkék. Míg óvodás volt, akkor is sűrűn kellett tetűirtót használnunk. Minden nap fürdünk, hetente 2-szer mosom meg a haját, ha kell többször is. Ágyneműt 2 hetente cserélek, szóval mi higiéniában élünk, azt hiszem, maximálisan. A gond az, hogy vannak szülők, akik nem irtják ki a gyerekük fejéből a tetűt, így soha nem szabadulunk meg tőle. A lányom egyik osztálytársának már tönkretette a haját a sok tetűirtó, mondanom se kell, ők is nagyon tiszták egyébként. Néhány szülővel arra gondoltunk, írunk az ÁNTSZ-nek. A kérdésem az, lenne-e értelme? Ha írunk, ők mit fognak lépni? Kérem, aki ott dolgozik, vagy tud valami tanácsot adni, segítsen! Köszönöm előre is!

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook