Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Adózás, ti tudjátok? fórum

Adózás, ti tudjátok? (beszélgetős fórum)


11. murva (válaszként erre: 10. - 9b10f3d7ff)
2013. jún. 12. 21:07
Az ingatlant még nem adtuk el.Az unokám nevére vettem tavaly egy lakást,alkalmi vétel volt,de a lakás felújításra szorul,van egy olyan gondolatom,hogy elcserélném egy felújítottra,hogy megússzam a felújítással járó "élményeket",de ez eszem be nem jutott,hogy Gyámhatóság.....
2013. jún. 11. 12:40

A kiskorú, fiatalkorú szerezhet ingatlant öröklés útján,vagy a szülők eleve a gyerek nevére vásárolnak (hogy a hagyatéki eljárás és azzal járó költségeket megspórolják, de ennél tovább nem gondolkoznak, és nem tájékozódnak)

Minden szép és jó, amíg az élet vagy a szükség nem hozza úgy, hogy az ingatlant értékesíteni szeretnék, ekkor döbbennek rá, hogy már nem rendelkezhetnek vele szabadon. Nem vásárolhatnak szabadon érte, egy nagyobb vagy egy kisebb ingatlant, nem költözhetnek szabadon, odébb néhány utcával, vagy akár egy másik városba, valaki minden lépésüket ellenőrizni fogja és ez a valaki a gyámhivatal. Hiába Ők vásárolták, és hiába Ők a gyermek gyámjai. Nincs semmi baj a gyámhivatallal, kedves segítő kész emberek dolgoznak ott is (sajnos személyes tapasztalatom van, az én lépéseimet is ellenőrzik), de a törvényeket kell felügyelniük. De gondolkodjunk eladhatjuk a más vagyonát? Nem. És a gyermekemét, miért az nem másé? Még ha az a más a gyermekünk is! Így a szülő, a gyermekét sem adhatja el!


Egy ilyen esetben a gyermek lesz az eladó, de a szülő lesz a törvényes képviselő a jogügylethez, tehát az Ő hozzájárulása szükséges. Tehát, a szülő elvileg el tudja adni, de itt jön a gyámhatóság szerepe, aki ellenőrzi, hogy az eladásból, a kiskorúnak csak előnye származhasson:


áron alul nem eladható az ingatlan

és a vételárnak is a kiskorú tulajdonába kell kerülnie

Mi történhet a vételárral?


egy újabb ingatlan vásárlása esetén, legalább ugyanolyan értékű tulajdon részt kell szereznie a kiskorúnak

vagy a pénz egy úgynevezett gyámhatósági fenntartásos számlán kell elhelyezni.

Gyámhatósági fenntartásos számláról amit tudni érdemes, (ha már itt tartunk szólok néhány szót, bár bízom benne keveseknek van, mert az egy kedves szerettünk elvesztését jelzi):


szülő erről a számláról, csak a gyermek érdekében vehet fel pénzt

az elköltést számlával kell igazolni

tehát a pénzen nem tehető befektetési alapba, részvénybe, modern kötvénybe, és egyéb kockázatosabb megoldásokba sem, esetleg állampapírba, de az sem egyszerű, mert a jók időben, nem lejegyezhetőek…

számla kamata általában kevesebb, mint az egyéb banki megoldásoké

egyetlen egy előnye van, nem kell kamatadót fizetni, még abban az esetben sem, ha egyébként igen

a számla tulajdonosa a gyermek

szülő jogosult rendelkezni bankon belül pl. lekötésről, de nem biztos, hogy érdemes, mert van olyan hely, ahol kevesebb jár így, mint lekötés nélkül. Zárójelben jegyzem meg, hogy a gyámhatóság miért nem ellenőrzi a bankot, hogy kizárólag a gyermek számára legelőnyösebb módon tarthatja a kiskorú pénzét, a gyámhatósági fenntartásos számlán, a szülő nem, de a bank okozhat veszteséget a gyermeknek? Nem vagyok benne biztos, hogy amit itt néhány sorral korábban leírtam, mindenki tudja, mert pont ellentétes az általános gyakorlati tapasztalattal (lekötve magasabb kamat érhető el).

Ha szeretném röviden összefoglalni, az ingatlan, ha nem is egyszerűen, de eladható, a következő sorrend betartásával:


értékbecslés (megalapozott, valódi)

adásvételi szerződés megkötése (tájékoztatni kell az eladót a kiskorú tulajdonodról, mert jóval hosszabb lesz az ügymenet)

vételár elhelyezése betétben (teljes)

gyámhivatali hozzájárulás kérése

gyámhivatal hozzájárulása (ha a gyermek számára nem előnytelen hozzájárulnak)

szerződés teljesítése (tulajdon jog átadása)

vételár sorsa: az új ingatlannak vagy a vételárnak a tulajdonosa továbbra is a gyermek marad, a fölötte a szülő szabadon nem rendelkezhet, csak a gyámhatóság engedélyével.


Kedves fórumindító, még mindig az a kérdésem, már eladtátok a lakást?

9. angéla19 (válaszként erre: 1. - Murva)
2013. jún. 11. 12:08
Kiskorú gyerek tulajdonában lévő ingatlan értékesítése esetében a fizetendő adó (SZJA) számítására, bevallására ugyanazok a szabályok érvényesek mint egy felnőttére. Ha jövedelem keletkezik az értékesítésből, akkor a gyerek nevén és adóazonosító jelén kell az éves SZJA bevallásban bevallani, amit a szülő (törvényes képviselő)ír alá és fizeti meg a NAV felé.
2013. jún. 11. 10:46

Még nem adtátok el, csak szeretnétek?


A gyermek nevére íratott bármilyen vagyontárgy a gyermeké, ha a földhivatalnál a gyermek nevén van, akkor azt csak a Gyámhatóság engedélyével lehet eladni, hiszen ők vigyáznak a gyermek vagyonára annak nagykorúságáig, hogy a hozzátartozó ne kótyavetyélhesse el. Az ingatlant csak nagyobb értékűre lehet cserélni, a gyermeket anyagilag kár nem érheti.

7. murva (válaszként erre: 5. - 9b10f3d7ff)
2013. jún. 11. 10:35
Miért nehéz és miért kell nyomós érv hozzá?
6. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 5. - 9b10f3d7ff)
2013. jún. 11. 10:34
Na túl bonyolítottam, nyilván valamelyik szülő, rokon a gyermek gyámja, és a gyermek ingatlanát a gyámhatóság felügyeli.
5. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 4. - Sz.j.)
2013. jún. 11. 10:32
Nem én tettem fel a kérdést, csak leírtam, hogy a gyámhatóság engedélye kell hozzá, és mivel baromi nehéz értékesíteni egy gyermek nevén lévő ingatlant,nagyon nyomós érv kell hozzá,azért javasoltam, hogy a kérdező érdeklődjön a Gyámhivatalnál. A gyermek gyámja nem jogi személy, a Gyámhivatal meg igen.
4. sz.j. (válaszként erre: 3. - 9b10f3d7ff)
2013. jún. 11. 10:23
A kiskorú saját maga adózik az eladott ingatlana után, hiszen az ő tulajdonában volt az ingatlan. Az adóbevallást írja alá a gyámja
3. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 2. - 9b10f3d7ff)
2013. jún. 11. 10:15
Ők a kiskorú képviselői, és biztos ha engedélyt adtak rá, akkor az adózásról is tudnak adni felvilágosítást.
2013. jún. 11. 10:14
A gyámhivatal engedélye kell hozzá.
2013. jún. 11. 10:11
Amikor kiskorú nevén lévő ingatlant értékesítünk,hogyan adózunk utána,úgy mintha a szülő nevén lett volna,melyik szülőén?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook