Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Adósság öröklése fórum

Adósság öröklése (beszélgetős fórum)

1 2 3
2010. szept. 14. 10:26
2009. aug. 9. 10:06

Tiszteletem!

Szeretném megkérdezni, hogy az apai adóságom örökölhetem-e?

Szüleim elváltak, 10 éves koromtól külön élünk.

Apám nem tartotta velem a kapcsolatot, sőt gyerektartásdíjat sem fizetett utánam.

Időközben összejött egy Román állampolgárságú nővel, aki szült is neki egy kislányt, ő most 4 éves.

Tegnap beszélgettem az unokanővéremmel, és ő mondta, hogy keressek valami ügyvédet, mert az apám már összehozott valami 10 milliós tartózást (autóvásárlás, lakásfelújítás, stb.) és ezt mivel az egészségi állapota egyre rosszabb, (nem sok van neki hátra) velem fogják majd kifizettetni!

Annyit tudok róla, évek óta nem beszámítható!

A lakás, az autó nem tudom kinek a nevén van, nem is érdekel, én tőle soha nem számítottam semmire, (nem is kaptam semmit) de azért az életemet, már ne tegye teljesen tönkre!

Várok valami ötletet!

Kérem, segítsen aki jártas ezekben a dolgokban!

Üdvözlettel!

András

29. Pae75
2009. jún. 30. 12:42

Kedves Fórumozók!


Nővérem nemrégiben elhunyt. Tetemes banki tartozást (milliók) hagyott maga után. Nincs férje, élettársa, csak egy 24 éves fia. Érdeklődnék, hogy mi lesz az adósságokkal? Kinek kell megtérítenie? A fiának semmije nincs; minimálbért keres, albérletben lakik. A ruháin kívül semmi nem maradt a testvérem után.

Behajthatják a tartozást a többi élő rokonon is (szülők, testvér)?


Válaszaitokat előre is köszönöm!

28. milkamama (válaszként erre: 12. - Andrea2007)
2009. jún. 27. 00:46
Csak akkor hajthatók be az állam felé tartozás ha a hagyatéki tárgyalásig leadják az igényüket a közjegyzőnél,Bármilyen szerv is legyen utána nem követelhet semmit az örökösökön.Apukámnak is sokféle volt tatozása,de a hivatalos szervek megkeresésünkre azt felelték a pontos összegről felvilágosítást nem adhatnak nekünk.Így mi Nem fizettünk egy fillér tartozását se meg,Mivel igényt nem nyújtottak be.Tárgyalás után pedig nem tehetik meg.Jó esély van rá hogy a gyermeked se fizet semmit adósságot .
2009. febr. 8. 15:10
Nekem is egy nagy problémám van, de még itt sem tudom pontosan, hogy végül is mi a megoldás. Az apám vállalkozó, és több milliós tartozása van.(személyi kölcsön). Semmi nincs a nevén. Ilyenkor a gyermekei, 3 testvérem van, kötelesek kifizetni a tartozását?
2008. szept. 19. 09:37
Én úgy tudom, hogy ha az örökös lemond az örökségről, ügyvéd előtt, akkor az adósságot sem örökli.
25. era417 (válaszként erre: 24. - Dávid79)
2008. ápr. 6. 20:56

Kedves Dávid!

Az A-hitelhez van egy automatikus biztosítás, ami azt jelenti, hogy -ha nem egy felmondott hitelről van szó-, akkor a örökhagyó elhalálozásának a napján felhasznált hitelösszeget a biztosító kifizeti.

2008. márc. 3. 16:58

Hy mindenkinek.

Nekem is mint mindenkinek van egy kissebb problémám. Mégpedig hogy édesapám több mint két éve meghalt. volt egy OTP tartozása valami A hitel.

Én nem örököltem semmit. De ők mégis úgy gondolják hogy fizessem meg nekik ezt a csekély 160 E forintott.

Ijenkor mit tegyek? Igaz volt Apukámnak haszonélvezeti joga a lakásomon. De úgy tudom ez nem tárgya az örökösödésnek.

Kiváncsian várom az ötletekett

23. petrikek (válaszként erre: 22. - Ludmila)
2008. jan. 27. 16:29
De eddig mi volt a biztosíték a hitelre?
2008. jan. 24. 19:08
Sziasztok! Én is ugyanabban a cipöben járok,mint az elötem szóló! Annyi különbséggel,hogy férjem,aki elvált,de van egy 12 éves fia,nekem egy 9 éves kisfiam! Én is,csak banki hitelmilliókat örököltem,ráterhelték a két bank a lakásomra,s ha szerencsém van,akkor a hid alatt fogunk fiammal aludni,mert a bankihitel körönyörtelen! Ha van ötletek,kérlek benneteket segitsetek! 5o% szoc.járadék,családi pótlék az össz jövedelmünk! Férjem,sajnos,aki családfenntartó volt nemrégen hirtelen elhunyt,s mindent örökölt a gyermek,de a hitelt,melyek 2o éves lejáratuak,azt rámterhelte a két bank,de,hogy miböl fizetek???????????????? Csak a Jó Isten tudja,vagy én is megyek a férjem után!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
2007. dec. 4. 00:10

Kedves Sünciné!


A Polgári tvkönyv (1959. évi IV. törvény)rendelkezik az öröklésről. A 679. § (1) bek. szerint " az örökös a hagyatéki tartozásokért a hagyaték tárgyaival és annak hasznaival felel a hitelezőknek. Amennyiben a követelés érvényesítésekor a hagyaték tárgyai vagy hasznai nincsenek az örökös birtokában, annyiban az örökös öröksége erejéig egyéb vagyonával is felel."


Tehát a lényeg, hogy a korábban említetteknek megfelelően csak az örökölt hagyaték erejéig felelős az örökös a tartozásokért.


A törvény a kielégítésre sorrendet állít fel a különböző hagyatéki tartozások között (677. § (1) bek.):

"a) az örökhagyó illő eltemetésének költségei;

b) a hagyaték megszerzésével, biztosításával és kezelésével járó szükséges költségek (hagyatéki költségek), valamint a hagyatéki eljárás költségei;

c) az örökhagyó tartozásai;

d) a kötelesrészen alapuló kötelezettségek;

e) a hagyományon és a meghagyáson alapuló kötelezettségek."


Főszabály szerint ilyen sorrendben kell rendezni a hagyatékból a tartozásokat.


Én az előző hozzászólástól eltérően úgy vélem, ezeket a tételeket mindaddig behajtják, amíg a hagyaték és hasznai fedezik, a temetés csak annyiban különleges, hogy annak költségeit kell legelőször kifizetni. De ha van miből, sor kerül az összes többi hagyatéki tartozás egyenlítésére is.

20. Szapi
2007. nov. 21. 21:43

A magyar jogban ági örökségi rend van. Az elhunyt után végrendelet hiányában mindent a gyermekei örökölnek, függetlenül attól, hogy együtt éltek-e, kitagadta-e, fizetett-e gyt-t stb. (ebben az esetben a házastárs csak haszonélvezeti jogot szerezhet.) Ha nincs gyermeke akkor jön házastársa, ha az sincs szülőre visszaszáll, illetve egyébb élő rokonokra. Az adósságot

az örökölt javak erejéig hajtják be. Egyetlen adósság van, amit viszont könyörtelenül behajtanak az a temetés költségei. Ezt arra értem, ha nincs aki és amiből eltemettesse, akkor az önkormányzat megteszi, de az örökös pl a gyermek a költségeit köteles megfizetni. Ha nincs miből, akkor az örökölt javakból behajtják, jelzálog a házra stb.

Nem vagyok jogász, az ismeretségi körömben történt hasonló eset. A legfontosabb itt sok infót összeszedhetsz, de kérdezz meg egy ügyvédet vagy közjegyzőt.

2007. nov. 21. 21:08
Nem ruházható át az örökség az államra? Ez érdekes!
2007. okt. 30. 11:35
Én is úgy tudom,hogy hiába mond le az örökségéről,az adósságot azt sajnos örökli.Én is azt javaslom,próbáljatok egy irást szerezni tőle ,amin leirja,hogy nem az ő lánya.De kérdez meg egy ügyvédet.
2007. okt. 26. 19:59

Nagyon köszönöm segítségeteket. Mindenképpen ügyvédhez kell fordulnom. Gondolom olvastátok az előzményeket és nem hiszem hogy a lányom ezt érdemli. Keményen dolgozik, hogy tanulhasson.

Valóban az adósságot ráverik mindenképpen.

Nemrég beszéltem a volt sógórnőmmel és az adóssága csak egyre nő. Már több millió forint. Ráadásul még a saját testvérének a gyerekét is becsapta.

Valóban szemét egy tőrvény. Igazad van Maya!!!!!

16. 53cc09e608 (válaszként erre: 1. - Sünciné)
2007. okt. 26. 19:38
Van egy ötletem ,de ezt azért beszéld meg ügyvéddel is ! Kérj a volt férjedtől egy igazolást ,hogy a lánya nem az Ő lánya !!!!!!!! És ha ez megvan akkor ,talán nem kell megfizetnie a tartózást!
15. 53cc09e608 (válaszként erre: 10. - Zsófi-82)
2007. okt. 26. 19:34
Ha nulla forintot hagy rá is ráverik az adósságot ! Sajnos !
2007. okt. 26. 19:33
Sajnos fogja örökölni ,de bármennyi az adóság csak azt hiszem 1200000ft kell kifizetnie ! szemét egy törvény ! Nekem is kikellett fizetnem !
13. Tom77 (válaszként erre: 12. - Andrea2007)
2007. okt. 24. 02:18

Szia Andrea!


Nem tudom, időközben talán találtál választ a kérdéseidre, de ha nem, adótartozás ügyében ezt találtam az apeh oldalán:


"Az örökös felelőssége az elhunyt személy adótartozásáért az örökrésze erejéig terjed, több örökös esetén az örökrészük erejéig és az örökrész arányában felelnek az örökhagyó tartozásáért, de az adótúlfizetés is ennek megfelelően illeti meg az örökösöket."


Tehát adótartozás ügyében ezek szerint nyugodt lehetsz/lehetünk.

A többi kérdésben sajnos nem tudok biztos választ adni Neked, remélem ez azért egy kis jó hír a fiad számára :)

Üdv, Tomi

12. andrea2007 (válaszként erre: 11. - Sünciné)
2007. okt. 11. 09:55

Sziasztok!

A segítségeteket kérem, mert olvasva a hozzászólásokat, látom, hogy Ti már járatosak vagytok az adósságöröklés témában, amivel én még csak most szembesültem.


Elváltam pár éve, gyerektartást nem kapok. Az ex-nek irdatlan adósságai vannak (bankok, végrehajtó, gyerektartás, magánszemély felé, közüzemi számlák, adótartozás), szóval minden, amit el lehet képzelni. Vagyona, tulajdona nincsen. Van egy felnőtt lánya és tőlem egy kiskorú fia.


Azzal rémísztett meg akaratlanul egy ismerősöm, hogy ezeket a tartozásokat az ex két gyereke arányosan örökli. Ez elképesztő, ugyanis fejenként több tíz millió lesz az összeg, mire az ex meghal (mivel nem fizet és nincs munkája + minden tartozás kamatokkal terhelődik folymatosan).


Szerintetek a fiam egész élete a tartozás fisszafizetéséról fog szólni, vagy tényleg igaz, hogy az öröklés arányában (pozitív) öröklődik a (negatív) tartozás is?


Köszi a segítséget. E-mail címemre is írhattok: munka2007@index.hu


Andrea

11. Sünciné (válaszként erre: 10. - Zsófi-82)
2007. okt. 7. 12:59

Köszi a segítséget!

Logikusan gondolkozol!!!! Szerintem igazad van. Erre még nem is gondoltam!!

Köszi

10. Zsófi-82 (válaszként erre: 9. - Sünciné)
2007. okt. 7. 11:13

Szia! Én úgy tudom, hogy nem feltétlenül kell lemondania az örökségről. A lányod csak annyi adósságot örökölhet, amennyi javat örököl. Tehát ha nulla forintot hagy rá az apja, akkor hiába az adósság, senki nem fogja számonkérni rajta. Vagy ha ráhagy egy 4 mFt-os ingatlant és mellé 10 mFt tartozást, akkor a bank elviszi a házat és ezzel ki van tisztázva. Értelemszerűen 10 mFt hagyaték és 4 mFt tartozás után csak 6 mFt-ot kapna meg.

A lényeg, hogy csak adósságot nem örökölhet. Természetesen kivétel, ha adóstárs vagy kezes pl. egy hitelnél, de úgy látom, itt nem erről van szó.

9. Sünciné (válaszként erre: 8. - 19d3364658)
2007. okt. 7. 11:06

Nekem biztos nem, mivel már 3 éve elváltunk, esetleg a lányomnak.

De ha lemond mindennemü örökségről ezzel kizárja magát az öröklésből vagyis az adósságból is. Az az apa aki - igaz szóban - de kitagadta a lányát tagadja ki az örökségből is.

2007. okt. 7. 08:42
Annál rosszabb nincs. Ha beszélsz ügyvéddel, még akkor is kevés az esély, hogy nem te kell kifizesd
2007. szept. 22. 15:17
Ügyvéddel beszéld meg. Annyit megér.
2007. aug. 28. 11:27
Igen, örökölni csak elhunyt személy után lehet. Mivel apuka 6 éven keresztül - mint már írtam - sem anyagilag sem lelkileg nem támogatta a lányomat. Ezzel szemben lelkileg teljesen összetőrte. Mindazok után, hogy mi otthagytunk neki mindent - és jelen pillanatban csak adóssága van, több millió forint - nem szeretném ha a lányom fizetné ki az adósságát. Mi a nulláról indultunk és több mindent feltudunk mutatni. Nem azért dolgoztam, és tanítattam a lányomat, hogy Ő fizesse ki mindezt. Nem ezt érdemli.
2007. aug. 27. 16:36

Szerintem örökölni csak elhunyt személy után lehet vagyont és adósságot is.

Úgy értelmeztem, hogy ez most nem az a helyzet.

Nem olyan egyszerű ez a kérdés.

Több irányból is meg kell közelíteni.

Mindenképpen ügyvéd segítségét kell kérni.

2007. aug. 26. 12:05
Köszönöm a segítséget!!!!!! Az én véleményem is az, hogy ha lmond az örökségről akkor az adósságát sem örökli meg. Még hozzá tenném, hogy amikor külön váltunk én ( sajnos ) mindent otthagytam neki. Lakás, kocsi, telek.
2007. aug. 26. 11:53
Ha lemon az öröklés jogáról akkor az adósságot sem örökli.Van egy barátom aki így is tett.(Én úgy tudom) Egy szakamber tanácsa nem árthat.
2. petrikek (válaszként erre: 1. - Sünciné)
2007. aug. 26. 11:50
Hát ez gáz. Szerintem sürgősen meg kellene kérdezned egy ügyvédet...
1 2 3

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook