A tehéntejről


A tej, mint már sokszor hallottuk: élet, erő, egészség. Sajna ez csak a házi tejekre igaz, nem a boltban kapható pasztörizált, hőkezelt tejekre.

Ugyanis az utóbbiakban a pasztörizálás révén elpusztul szinte az összes hasznos anyag, tönkremennek az enzimek, denaturálódnak a fehérjék, hasznosíthatatlanná válnak a vitaminok.

A tehéntejről

A tej összetevői: a tejzsír, a tejfehérje (pl. kazein, és a savófehérjék), a tejcukor (laktóz), a vitaminok és az ásványi anyagok.

A tej átlagos összetétele: 87,9% víz és 12,1% szárazanyag.

- A tejzsírban 4-5 olyan anyag található, amely külön-külön is, de együtt különösen nagyon fontos védelmet nyújtanak a szervezetnek. Az egyik pl. a konjugált linolsav (telítetlen zsírsav), amely a foszfolipiddal, a vajsavval, az A-vitaminnal és a béta karotinnal együtt jelentős rákellenes hatással bír.

Sőt! A tejzsír nem hogy növelni a vér koleszterin szintjét, hanem csökkenti azt.


- A tejfehérje: átlagosan 80% kazeint és 20% tejsavót tartalmaz.

A tehéntej átlagos fehérjetartalma 3,4–3,5%.

A szükséges egy napi fehérje bevitel azoknál az embereknél, akik könnyű munkát végeznek, 0,9 g testtömegkilogrammonként, ennél nagyobb a napi fehérjeszükségletük azoknak, akik nehéz, főleg fizikai munkát végeznek.


- A tejcukor: pl. a laktóz, amely egy diszacharid, ami glükózból és galaktózból áll.

Elősegíti az ásványi anyagok (kalcium, magnézium, foszfor) felszívódását, és a belőle képződő tejsav a vastagbélben meggátolja a káros bélbaktériumok elszaporodását.

Azokat az embereket, akiknél hiányoznak a tejcukor lebontásához szükséges enzimek, tejcukor-, vagy más néven laktózérzékeny embereknek hívjuk.

Ők is fogyaszthatnak tejtermékeket, csak nekik egy másik eljárással készítik azokat, a laktóz helyett, egy másik diszacharidot, pl. szacharóz-t használnak az eljárások folyamán.


- Vitaminok: B2-, B12- és B6-vitamin, A vitamin, D vitamin.


- Ásványi anyagok: jelentős a kalcium- (Ca), a foszfor- (P) és a szeléntartalom.


A tehéntejnek nemcsak egészségmegőrző, de egészségkárosító hatásai is ismeretesek.

Előbbiek a cikk elején olvasható összetevők, melyek az emberi szervezet számára fontosak, pl. a csontozatunk számára.


Egészségkárosító hatások:

Kutatások szerint növelheti a kialakulás veszélyét pl. a prosztataráknál a tej fogyasztása, és a tej magas zsír, cukor és koleszterol tartalma szerepet játszhat az elhízásban, valamint a szívbetegségek kialakulásában.

De a melamin egyik származéka a ciromazin növényvédőszer alkalmazása által, ami a permetezés során beépül a növénybe, majd a tápláléklánc által a tejbe is, az emberekben túlságosan nagy mennyiségben veseproblémákat okoz.


A tejből sokféle termék készül.

Tejkészítmények:

- tejföl: készülhet tejszínből savanyítással, vagy természetes úton megsavanyodott tejről (aludttej) szedik le annak föleként

- tejszín: a nyers tej gépi úton való lefölözésével nyerik.

Kapható már a frissföl, ami a tejföl olcsóbban gyártható utánzata, csökkentett zsírtartalmú, illetve növényi zsiradék hozzáadásával készül.

- joghurt: 5% zsírtartalmú tejből egy bizonyos fajta baktériumkultúrával való beoltással valamint alvasztással készül

- kefir: kefir kultúrával való beoltással készül

- aludttej: a tejsavbaktériumok hatására, külső emberi beavatkozás nélkül megalvadó nyers tej.


Tejtermékek:

- túró: a lefölözött aludttej felforralása után kicsapódó kazein.

- vaj: a tejföltől elválasztott tejzsír.

- író: a vaj és túrógyártás mellékterméke.

- sajt: savanyított és felfőzött tejből készül préseléssel.


Az egyik ismerősöm megkóstolva az egyik barátja anyukája által házilag készített sajtját, s azt dicsérve, hogy milyen finom, felbuzdultam, hogy én is megismerjem, hogyan is készül a sajt s milyen ízre.

A közelmúltban meg is látogattam a fent említett anyukát, s vele közösen elkészítettem életem első sajátját, aminek elkészítését meg is osztom veletek:

2 liter frissen fejt tejet beletettünk egy három literes fazékba, amihez adtunk 3-3.5 kávéskanál sót, majd feltettük a tűzhelyre és állandó kevergetés mellett kb. fél órát főztük. A tűzről levéve beleöntöttünk fél deci 10 %-os ecetet, majd negyed órát állni hagytuk, hogy kitúrósodjon. Ezután az egészet beleöntöttük egy vászonruhába, felakasztottuk, hogy kifolyjon belőle a savó. Időnként megráztuk és megnyomkodtuk, hogy tömörödjön a sajt. Majd 2 napra állni hagytuk.

A hölgy azt mondta, hogy ő szokott készíteni ízesített sajtokat is. Ugyanezzel az eljárással kell elkészíteni az ízesített sajtot is, mint ahogy az előbb leírtam. Amikor a sót hozzáadom a tejhez, akkor kell hozzáadni a fűszereket, ki amilyen ízű sajtot szeretne, pl. kaprot, fokhagymát, őrölt köményt…


Az általam (is) készített sajtból kaptam kóstolót, nagyon ízlett, igaz meglehetősen más íze van, mint a boltban kapható sajtoknak.


Remélem a fent leírtak alapján más is kedvet kap a sajtgyártáshoz, higgye el, megéri. :)




Írta: tinendo, 2009. május 28. 16:03
Fórumozz a témáról: A tehéntejről fórum (eddig 10 hozzászólás)

Ha tetszett, az alábbiakat is ajánljuk figyelmedbe:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook