Főoldal » Írások » Hobbi & Otthon témák » A tavasz hírnöke: a hóvirág

A tavasz hírnöke: a hóvirág


A hóvirág kedvelt korai virágzó kertjeinkben. Nem csoda! Mert a csinos növények általában már januárban tavaszi hangulatot árasztanak. És még ha meg is fagy a föld a kertben , vagy újra esik a hó: úgy tűnik, a hóvirág nem bánja
A tavasz hírnöke: a hóvirág

Januártól márciusig a fehér csüngő virágaival és hosszú zöld levelével díszíti a kopár talajt és magához vonzza az első rovarokat. A könnyen kezelhető hagymanövény minden évben megbízhatóan visszatér és idővel kiterjedt telepeket képez, amelyek nem igényelnek további gondozást.


A hóvirág a közeledő tavasz első hírnöke. Kényes hajtásaikat már akkor ki merik dugni a földből, amikor még alig látni más növényt. A hó és a fagy nem zavarja őket. Ha megvizsgáljuk kicsit, fedezhetjük, hogy a növény körül a hó kissé olvadtabb. Ennek oka, hogy a növény glicerint termel, amivel csökkentheti a fagyáspontot.


A hóvirág eredetileg a Közel-Keleten és Európa egyes részein honos. A görög filozófusok több mint 2000 évvel ezelőtt leírták a növényt, és Galanthusnak nevezték el, ami tejvirágot jelent, és virágainak színére utal.

Az őshonos hóvirágot több száz éve termesztik dísznövényként.


Az évelő hagymanövény a nyári hónapokban pihen, télen pedig kihajt. Először a hosszúkás zöld levelek jelennek meg. A virágot kezdetben fedőlevelek borítják, amik megvédik a hidegtől. Virágai januártól márciusig nyílnak. Egyes fajoknál a belső szirmok jellegzetes zöld mintázattal rendelkeznek.

Kora tavasszal a virágok magházzá fejlődnek, amelyekben a magvak beérnek. A magvak összegyűjtésével és elhordásával a hangyák is hozzájárulnak a növény terjedéséhez.

Virágzás után a levélzet még néhány hétig megmarad, hogy a hóvirág fotoszintézis útján tápanyagokhoz jusson, amelyek a hagymában elraktározódva biztosítják a következő évi bimbózást. Az anyahagymán apró hagymácskák fejlődnek, amelyekkel a növény az évek során felszaporodik és nagyobb telepet alkothat. Szaporításhoz virágzás után ezeket a kicsi hagymákat leválaszthatjuk, vagy a hóvirág telepet ásóval több részre osztva több helyre is szétültethetjük.


A hóvirág hagymáit körülbelül 5-8 cm mélyre kell ültetni a talajba. A csúcsnak felfelé kell mutatnia. Kb. 10-15 cm távolságot kell hagyni az egyes hagymák között. Nem kell őket öntözni vagy trágyázni, mert ha túl sok a tápanyag, sok levél képződik, de virág nem nő.


Jó tudni, hogy a hóvirág mérgező. A növény minden része különféle alkaloidokat tartalmaz. Ezek hasi fájdalmat, hányingert, hányást és hasmenést okoznak. A hagyma különösen mérgező. Háziállatok, például kutyák, macskák, hörcsögök, tengerimalacok vagy nyulak sem fogyaszthatják a növényt.



Néhány arborétumban tavasszal gyönyörködhetünk a hatalmas hóvirág telepekben. A képen az Alcsúti Arborétum hóvirágmezeje látható. Ennek első példányait a József nádor által alapított alcsútdobozi uradalom kertészei telepítették a 19. század végén. Minden évben látogatható a Hóvirágünnep során, 10 és 17 óra között.




Írta: fülemüledal, 2023. március 1. 10:35
Fórumozz a témáról: A tavasz hírnöke: a hóvirág fórum (eddig 4 hozzászólás)

Ha tetszett, az alábbiakat is ajánljuk figyelmedbe:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook