Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » A szociális hozzájárulást /szochot./, 27%-ot, a számla adó fizeti vagy a kifizetőhely? fórum

A szociális hozzájárulást /szochot./, 27%-ot, a számla adó fizeti vagy a kifizetőhely? (tudásbázis kérdés)

13. Remoni
2012. júl. 12. 08:03
Igazán nincs mit.
2012. júl. 12. 06:31

Szia Remoni!


Én azt hittem, hogy szuperbruttósítani csak az adóbevallásnál kell/lehet. Akkor, amikor megkapom a több száz helyről:-) az év végi elszámolásokat, hogy mit vontak le az évközi kifizetésekkor. Erre nem is gondoltam, hogy év közben ilyet tegyenek/tehetnek! Azt hittem a szuperbruttósítás fogalma a begyűjtött igazolások után merülhet fel, ha azok bruttó összege együttesen meghaladja a 2 M 424 000 Ft-ot.


Ám most már mindent tudok, remélem. Nagyon hálás vagyok! Köszönöm a segítséged!!!!

11. Remoni
2012. júl. 11. 21:32

Már csak azért sem ártana, hiszen így a számla 100%-ból vonnak 16% szja-t. Ha adsz nyilatkozatot a 10% költséghányadról, akkor a 100%-10%=90%-nak a 16%-át vonják le. És akkor többet kapsz kézhez.

Ha mégsem megy nekik, akkor sem fog elveszni a különbség, mert majd év végén visszaigényled a különbözetet, no de az azért addig az államnál kamatozik,nem nálad.

Én nyilatkozat hiányában biztos szuperbruttósítanék, mert így ártok kevesebbet. Ha sokat vontam, akkor majd év végén visszakapja, de ha keveset, akkor fizetheti a pótlékot is.Szóval én nyilatkozat nélkül tuti bruttósítanék. Vagy kiverném a nyilatkozatot a számlaadóból.

2012. júl. 11. 16:14

Szia!


A "másodállásnak" a 16% -ról írtam nyilatkozatot, az áll benne, hogy minden esetben vonják le a számlák összegéből. Ebben másról, más jövedelmemről, nincs szó. (Első kettőből nem tették, de a 3. és 4. számlából kompenzáljuk)

Költségelszámolásom nincs, automatikusan a 10 %-ot vonok majd le a bevallásánál, nem gyűjtök a költségekről számlát.

Azt mondod, hogy ők képesek lennének szuperbruttósítani, és ezért többet levonni? Még a 16%-ot sem akarták! Úgy kértem nyomatékosan! Bocsi, hogy nehézkes vagyok, de abszolút nem értek hozzá, de szeretem tisztán látni a dolgokat.

Ha azt mondod, hogy nyilatkozzak mindig, én megteszem. Nagyon köszönöm!!!

9. Remoni (válaszként erre: 8. - Mandarinmandarin)
2012. júl. 11. 10:25

Igen, pont azért, hogy ne szuperbruttósítsanak. Honnan tudná egyébként, hogy mennyi az éves összes jövedelmed, ha nem adsz nyilatkozatot?

A nyilatkozaton meg van több másmilyen adat is még, pl a költség elszámolásról is. Azt is tudniuk kell.

Ha rám hallgatsz minden számládhoz hozzátűzöd ezt a nyilatkozatot, csak, hogy véletlenül se szúrják el, és nehogy kifizessék neked a teljes összeget.

8. mandarinmandarin (válaszként erre: 7. - Remoni)
2012. júl. 11. 00:22

Kedves Remoni!

Annyira hálás vagyok, hogy segítesz! Még csak annyit kérdeznék:

Akkor is kell ez a nyilatkozat, ha 156 000-es bruttóm (évi 1M 824 000 Ft), és a kiadott 3 db 30 000-es számlám tuti nem éri el a 2 M 424 000 Ft-ot?


Előre is köszönöm!

2012. júl. 10. 18:23

Oké, így már értem.

Először azt tisztázzuk, hogy szochot ebben az esetben senkinek sem kell fizetnie. Az csak munkabért terhel.

Amit itt fizetni kell, az 16% szja és 27% EHO (egészségügyi hozzájárulás). A könyvelődnek igaza van, idén január 1-től ezt minden esetben a kifizetőnek kell vonnia. Nem csak az EHO-t fizeti ő, de az szja-t is. Csúnyán megbüntetik a kifizetőt, ha nem teszi. Az szja-t kifizetői minőségében kell levonnia a számlád értékéből és neked már csak az szja-val csökkentett összeget fizetheti ki, így kvázi már nettó összeget kapsz. Év végén a számláidról, a levont szja-ról és a kifizetett EHO-ról ugyanolyan igazolást kell, hogy kapj, mint a munkabéredről. Ezt kell majd bevallani az szja bevallásodban. (az EHO-t nem)

Ahhoz, hogy a munkáltatód jól vonja tőled az összegeket, kell, hogy adj neki egy nyilatkozatot a költségeidről, az "szuperbruttóról".

Itt találsz ilyet: [link]

A 3.pontban a mellőzést húzd alá.

6. mandarinmandarin (válaszként erre: 4. - Remoni)
2012. júl. 10. 13:23

Biztosan rosszul kérdeztem. Nem vagyok hozzáértő. Elnézést. Közalkalmazott vagyok, pedagógus, ezen felül adok magánórát, és az után számlát a gyermekvédelemnek a gyerkőc után, mert 7-es adószámmal rendelkező vállalkozó is vagyok...régebben szellemi szabadfoglalkozású.

A gyermekvédelem fizeti az órabérem, csak éppen a 27 %-ot nem akarja. Az a kérdés, hogy nekik van igazuk, vagy a könyvelőmnek, aki szerint a kifizetőhelynek kell ezt állnia.

Én 16%-ot fizetek, meg majd az év végi adót, ha egyáltalán meg fogja haladni a a keresetem az évi Bruttó 2 424 000 ft-ot, de a ped bér , meg néhány számla nem fogja:-( így nem kell szuperbruttósítani, többletet adózni, azon felül, amit közalkalmazottként levonnak a béremből előre.(Persze csak ha jól vonják, jól számolnak:-))

Eddig ennyit tudtam kinyomozni.


Minden segítségre szükségem van, nagyon szépen köszönöm a válaszod!

Nem akarok adót csalni,annyit nem ér a dolog, de ha nem az én dolgom a akkor ne én fizessem. Remélem most már egyértelműbb voltam.

5. mandarinmandarin (válaszként erre: 3. - THM-01)
2012. júl. 10. 13:10
köszönöm
2012. júl. 10. 10:11

Fura a kérdés. Számla után nem kell szochot fizetni. A kifizető a kifizetett munkabér után fizet szochot. Ha pedig te kényszervállalkozó vagy, akkor a egyéni vállalkozóként a bevételeidből levonod a kiadásaidat és a "nyereséged" után fizetsz szja-t. Ha pedig nincs főállásod, amiben legalább heti 36 órát dolgozol, akkor a minimálbér után fizetned kell a a járulékokat (a szochot is), d ennek semmi köze a számláidhoz vagy ahhoz, hogy van-e bevételed. Ha nincs akkor is fizetni kell.

Szóval nem nagyon értem a kérdésed.

Egyáltalán milyen számláról beszélünk, milyen formában vagy vállalkozó?

2012. júl. 10. 09:22
kifizető
2012. júl. 10. 09:18
Január 1-től változás történt az adózásban. az egyértelmű, hogy a 16%-ot a (SZJA) a számlaadó fieti, de kinek kell 27%-ot befizetnie? A kifizetőhelynek, vagy a számla kiállítójának?
2012. júl. 10. 09:16
A szociális hozzájárulást /szochot./, 27%-ot, a számla adó fizeti vagy a kifizetőhely?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook