Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » A spermiumok DNS állományának a töredezettsége is állhat a gyakori vetélés hátterében fórum

A spermiumok DNS állományának a töredezettsége is állhat a gyakori vetélés hátterében (beszélgetős fórum)


Ez a fórum a következő íráshoz nyílt: A spermiumok DNS állományának a töredezettsége is állhat a gyakori vetélés hátterében

1 2
17. labmagister (válaszként erre: 14. - Nadine81)
2017. jan. 9. 12:37
Ahhoz, hogy egy spermium megtermékenyítsen egy petesejtet, el kell jutnia a petesejtig (elégséges szám, életképesség, jó alak/morfológia), át kell "vergődnie" a petesejtet körülvevő sejt- és makromolekularétegen, tapadnia kell a hialuron molekulákhoz (HBA teszt, hialuron binding assay) és utána össze kell olvadnia a petesejt membránnal (akroszóma reakció). Ez folyamatok láncolata. Bárhol sérül a lánc, a végén nem lesz természetes úton fogantatás. A lánc egyes lépéseire vannak diagnosztikai módszerek. Ondó analízisből ki lehet mutatni ezeket a hiányosságokat. A lánc hiányosságainak ismeretében lehet kezelési és/vagy mesterséges megtermékenyítési módszert választani.
16. labmagister (válaszként erre: 15. - Zsanci79)
2017. jan. 9. 12:25
Magán andrológiai rendeléseken, meddőségi centrumok andrológiai rendelésein lehet önköltségesen kérni a HBA, DNS fragmentációs és egyéb teszteket. Az intézmények/orvosok árai között különbségek vannak, az olcsó is ugyanazt a HBA tesztet csinálja, mint a drága. Érdemes összevetni az árakat. Mivel a férfi kivizsgálása a cél, ezért az andrológus több vizsgálatot ír elő és azokra lehet csomagárakat kérni/kapni. Csomagban olcsóbbak a vizsgálatok, mint egyenként. A DNS fragmentáltságra két fő módszer fut. A cikkben preferált, áramlási citometria alpú ugynevezett SCSA (sperm chromatin structure assay) és a Halosperm módszer. Az SCSA több ezer-tízezer spermium egyedi értékelése alapján ad korrekt számszerű értéket. A nemzetközi szakirodalom is ezt ajánlja, de egy áramlási citométer kb. 30 millióba kerül, és ezért Mo.-on kevés helyen csinálják így. A Humancell SCSA-t csináltat. Természetesen a Halosperm is korrekt értéket ad, bár ez egy gyorsteszt és csak néhány száz spermiumot számol meg a biológus mikroszkóp alatt.
15. zsanci79 (válaszként erre: 14. - Nadine81)
2017. jan. 9. 11:47

Szerintem ez csak fizetősen megy magánlaborba.

Csak úgy biztosan nem csinálják meg beutalóra, mert ez nem egy alap vizsgálat.

Mi a Humancell-ben csináltattuk. Elég drága volt.

14. nadine81 (válaszként erre: 13. - Labmagister)
2017. jan. 9. 10:43
Tegnap miután olvastam a cikket, azóta foglalkoztat jobban ez a téma. Tehát ezt a hba tesztet andrologia vizsgálaton kell kérni és fizetni kell érte? Vagy esetleg megy magán labor útján is? Mondjuk ez utóbbi nálunk nem annyira egyszerű, mert a főváros messze van.
13. labmagister (válaszként erre: 11. - Nadine81)
2017. jan. 9. 10:23
Amit leírtál,az tagadhatalanul így van. Közhelynek hallatszik, hogy minden ember jelentősen különbözik a másiktól. Viszont éppen ezért van az, hogy a orvostudomány a személyreszabott gyógyítás irányába halad, szemben a hagyományos "tömeg" betegség diagnosztikai és kezelési sémákkal. Van akinek jobban oda kell figyelnie az egészségére, míg másoknak olyan adottságaik/tartalékaik vannak, amiből jócskán tékozolhatnak. Annyit tehetünk, hogy felismerjük, melyik kategóriába tartozunk és tudatosan aszerint próbálunk élni. Ahogy Ti is.
12. labmagister (válaszként erre: 10. - Zsanci79)
2017. jan. 9. 09:46
Minden mérésnek van elfogadható hibahatára. Ez nem azt jelenti, hogy rosszul számolnak, hanem ahányszor elvégeznék a HBA tesztet, annyiszor kicsit más eredményt kapnának, még ugyanabból az ondó mintából is. Ezért azt gondolom, hogy a 77% az majdnem 80%, amely már a kíváló kategória alsó határa. Gondolom, ezért nem mondtak semmit, mert ez jó eredmény. Ez itt egy érthető összefoglaló a HBA tesztről és a FER14 jelű szer potitív hatásáról. www babatszeretnenk.hu/wp-content/uploads/2011/06/dr_osvath_peter_lilly_akademia_2009_09_18.pdf
2017. jan. 8. 23:18
Nagyon hasznos cikk, köszönöm az infót :) amikor ilyeneket olvasok, és miután 2 vetélésem volt, egyből az villan be, hogy azok a párok akik isznak, drogoznak vagy drogoztak évekig, illetve csak épp buli kapcsolatból lesz tök részegen terhes a nő, ott érdekes, nem töredezettek a spermák, nincs a nőnek Inzulinrezisztencia, pajzsmirigy alulműködés, pco, magas prolaktin, véralvadás zavar... Mi nem iszunk alkoholt, nem kávézunk, nem cigizünk, sose drogoztunk, párom sport ember... én meg sose gondoltam volna, hogy a kajával ártok magamnak a legtöbbet :/
10. zsanci79 (válaszként erre: 8. - Labmagister)
2017. jan. 7. 10:50

Ertem. Nekunk nem volt olyan ROS vizsgalat, de egy csomo mindent szedett a parom, Fer14-et, cinket szelent es Q10-et is.

A mennyiseggel nem volt gond, viszont 2 honap alatt 25%-rol 40%-ra nott a pr gyors mozgok aranya is es mas is jobb lett.


Nagyon jo hogy irsz meg cikket, a neten sok helyrol kell osszecsipegetni ezeket az infokat.

Még annyit kerdeznek, hogy a 77%-os HBA eredmeny minek szamit? Mert azt latom hogy a papiron 80% feletti van irva, de nekunk erre nem mondtak semmi rosszat.

9. labmagister (válaszként erre: 3. - NLbaby)
2017. jan. 7. 09:07

Az tisztítás ebben az esetben azt jelenti, hogy az magas DNS fragmentáltságú ondót le kell fagyasztani, majd felolvasztás után grádiens centrifugálni. Megfigyeléseink szerint az így "tisztított" spermiumok DNS fragmentáltsága alacsonyabb lesz, mint a fagyasztás és centrifugálás előtt. A fagyasztás önmagában ront a fragmentáltságon, azért kell még tovább tisztítani. Ki kell hangsúlyozni, hogy ez a módszer nem biztos, hogy minden esetben segít. Személyre szabottan meg kell és lehet vizsgálni, hogy az egyén ondó mintája ténylegesen jól reagál-e a tisztításra. Ha igen, akkor a mesterséges termékenyítési eljárás előtt érdemes elvégeztetni egy ilyen "tisztítást". Tehát először diagnosztikai céllal célszerű elvégeztetni a vizsgálatot. Ennek eredménye mondja meg, hogy érdemes-e "tisztított" spermiumokkal végezni valamely mesterséges megtermékenyítést.


Másik dolog a mágneses szeparálás. Itt a programozott sejthalál (apoptózis) állapotában levő spermiumokat távolítják el. A módszer nem bonyolult, viszont nem is olcsó. Többször nekifutottunk, de a magyar andrológusok oldaláról nem kaptunk támogatást. A helyzet változhat a közeljövőben. A Humancell-nél valószínűleg elérhető lesz ez a tisztítás még ebben az évben. Ha a betegek igénylik, az orvosok sem állhatnak ellen sokáig. Akkor viszont mindenki örömére Magyarországon is elérhető lesz ez a korszerű módszer.

8. labmagister (válaszként erre: 2. - Zsanci79)
2017. jan. 7. 08:50

A C és E vitamin tényleg sokat segíthet. Viszont az antioxidáns kezelés az andrológiában két élű fegyver. Az andrológus akkor ír fel ilyeneket, ha magas a spermiumok szabad oxigén gyök (ROS) tartalma, amely DNS fragmentáltságot eredményezhet. Ahhoz viszont meg kell méretni a spermium ROS (és nem az ondóplazma pl. Oxisperm) tartalmát. Ha ez nem történik meg és a páciens úgy kap antioxidáns kezelést, hogy a spermiumok ROS tartalma nem magas, akkor drasztikusan csökkenni fog a spermium szám az ondóban,ami egyértelműen káros. Ez azért van, mert a spermiumok normál érési folyamatához is szükséges az oxigén gyökök (ROS) valamilyen szintű jelenléte.Szóval ha valakinek magas a DNS fragmentáltsága, meg kell nézetni a ROS tartalmat (áramlási citométeres módszer javasolt) és attól függően eldönteni, hogy szabad-e/kell-e antioxidáns kezelést alkalmazni. A kérdés még egy kicsit ennél is bonyolultabb, mert a ROS tartalom mellett az ondó antioxidáns kapacitását is mérni kell és ennek figyelembevételével kell meghatározni az antioxidáns kezelés mértékét. A közeljövőben (2-3 hét) erről is fogok cikket közzétenni.


Igazad van, a HBA teszt nagyon fontos, mert ha a spermium nem kötődik a petesejt burkát alkotó szövetréteghez, nem jön létre a megtermékenyülés. Negatív HBA eredmény kizárhatja a spontán termékenyülést. Az inszeminálás és az IVF is nagy valószínűséggel eredménytelen lesz.

2017. jan. 6. 16:56
Te egyebkent jartas vagy, vagy erintett vagy a temaban?
6. zsanci79 (válaszként erre: 5. - NLbaby)
2017. jan. 6. 16:54
Ertem. Akkor gondolom a nem elo vagy nem mozgo spermiumokat valasztjk ki.
5. NLbaby (válaszként erre: 4. - Zsanci79)
2017. jan. 6. 16:10
Azzal a technikaval sajnos nem valogataatoak ki a jo DNS allomanyu spermak.
4. zsanci79 (válaszként erre: 3. - NLbaby)
2017. jan. 6. 15:53
Szerintem arra gondolnak, hogy centrifugálják, mossák, és specko tápoldatba teszik a spermát, pl. inszem esetében biztosan így van.
3. NLbaby (válaszként erre: 1. - Labmagister)
2017. jan. 6. 14:37

Arra kivancsi lennek, hogy ez pontosan mit takar:


az ondó „tisztítása” csökkentheti a fragmentáltságot és jobb eséllyel végezhető el valamely asszisztált reprodukciós eljárás.


Tudtommal ennek egyetlen modja a Magnetic-Activated Cell Sorting (MACS), ami jelenleg Mo-on nem elerheto eljaras.

2017. jan. 6. 14:30

Jó ez az összefoglaló cikk. A vitaminok tényleg sokat segítenek.

Emellett HBA tesztet is érdemes végeztetni.

2017. jan. 6. 14:13
Human Reproduction, Vol.27, No.10 pp. 2908–2917, 2012 cikk nyomán
Gyakori vetélés esetén az orvosok az okokat elsősorban a pár nő tagjának a szervezetében keresik. Pedig lehet, hogy a probléma a spermiumokban van. Kevésbé köztudott, hogy a spermiumok DNS állományának egy speciális elváltozása is okozhat az első trimeszterben (terhesség első harmada) vetéléseket. Ugyanis, ha olyan spermium termékenyíti meg a petesejtet, amely DNS állományának magas fokú a töredezettsége (fragmentált DNS), akkor kétszer, háromszor nagyobb a valószínűsége annak, hogy az első három hónapban elhal a magzat.

Ugrás a teljes írásra: A spermiumok DNS állományának a töredezettsége is állhat a gyakori vetélés hátterében
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook