Főoldal » Fórumok » Lélek & Szerelem fórumok » A modern kori házasságnak tulajdonképp mi a funkciója? fórum

A modern kori házasságnak tulajdonképp mi a funkciója? (beszélgetős fórum)


110. timycat (válaszként erre: 92. - Borian)
2023. márc. 22. 07:45

Szerinted a különvagyon csak ingatlan lehet?

Szerinted mindent utalással intéz mindenki?

Családon belüli vagyonelemek mozgása?

109. Borian (válaszként erre: 106. - Constanzes)
2023. márc. 22. 07:43

És a házassági szerződés esetén, ha 20 éve kötöttétek, gondolod, hogy minden úgy megáll, ahogy volt? Azt is meg lehet támadni, ha jelentős érdeksérelem áll fenn, a viszonyok jelentősen megváltoztak és akkor lehet számolgatni. Vagy: évente újrakötöd a szerződést.


Nincs iratszobánk. Több évnyi bankszl kivonat elfér egy dossziéban, ami régenni, azt "archiválom" és kimegy a kisházba a gyerekek régi játékai mellé. (Bizonyos kicseket nem engedtek eladni, elajándékozni, egy boltnyi legó, kisautó, bakugán, kukabúvár stb. van eltéve.

108. constanzes (válaszként erre: 107. - Aszparagusz)
2023. márc. 22. 07:41

A bank felületén is csak 5 évre visszamenőleg vannak meg ezek az iratok.

Amúgy is 5 év az elévülés a közüzemi díjak esetén is, sőt, ha jól rémlik gáz és áram esetén már csak 3 év.

107. aszparagusz (válaszként erre: 104. - Borian)
2023. márc. 22. 07:38

A számlák, bankkivonatok nekem is megvannak.

Az utolsó 3-4 év.

De nem a 15 évvel ezelőtti.

106. constanzes (válaszként erre: 102. - Borian)
2023. márc. 22. 07:37

Van egy külön irat szobátok? :)))

Amúgy még ez sem volt elég, hiszen utána végig kellett csinálni egy olyan folyamatot is, hogy akkor az a lakás aminek ára végigvándorolt több újabb lakásba/házba most akkor mennyit is ér, a beruházások értékét ki kellett számolni, egy tök bonyi számolási folyamat volt az egész, ahol minden egyes tételt el kellett ismerni, vagy vitatni kellett. Ha meg tud egyezni a két ember, akkor tök jó, de ha nem, akkor semmilyen irathalmaz nem ment meg sajnos egy "jó" kis pereskedéstől.

Nekem azóta új párkapcsolatom van, amiben nincs, és nem is lesz házasság, és semmilyen anyagi közösködés nincsen. Így legalább senkit sem a kényszerek tartanak a kapcsolatban. :)

105. Borian (válaszként erre: 103. - Constanzes)
2023. márc. 22. 07:36

Már nekem sem küldenek, de évente kinyomtatom az e-számlákat.

Egy banknál volt csak számlám, 3 költözésen vagyok túl, igen, minden papír el van téve.

104. Borian (válaszként erre: 101. - Aszparagusz)
2023. márc. 22. 07:34
A közüzemi számlák is le vannak fűzve, eltéve. Rossz szokás. Voltak már vitáim ilyen-olyan szolgáltatóval, hogy meddig szolgáltattak, mikor kapcsoták le az internetet, meddig voltam köteles fizetni, jó, hogy minden megvolt, azóta ez a szokás fennmaradt.
103. constanzes (válaszként erre: 97. - Borian)
2023. márc. 22. 07:33
30 évre visszamenően? :))) Az összes banknál, ahol valaha volt számlád? Nekem már nincsen papírformájú bankszámlakivonatom amúgy sem, és hát sokat nem segített volna ez sem, hiszen készpénzes fizetés történt. 3 költözés után még szerencse, hogy annyi irat is megvolt amennyi, így azért a nagy disznóságokat, hazugságokat ki lehetett védeni, de nem kívánom senkinek, hogy egy ilyen pert végig csináljon. Leginkább tartsa meg a saját lakását, legalább van hova menni, ha kell.
102. Borian (válaszként erre: 101. - Aszparagusz)
2023. márc. 22. 07:32
Igen.
101. aszparagusz (válaszként erre: 97. - Borian)
2023. márc. 22. 07:32
15-20 évre visszamenőleg?
100. Borian (válaszként erre: 95. - Aszparagusz)
2023. márc. 22. 07:31
Nem politikus vagy parlamenti képviselő vagyok. Nem azt írok be, amit akarok, C típusú átvilágításon is átestem, ott mindenbe belenéznek.
99. constanzes (válaszként erre: 96. - Constanzes)
2023. márc. 22. 07:31
Ja, és természetesen az a bankszámla amiről anno az egész hitel, lakásügylet ment már régen nem volt meg, hiszen anno csak a hitel miatt nyitottam.
98. Borian (válaszként erre: 96. - Constanzes)
2023. márc. 22. 07:30
... és természetesen az ingatlanos papírjaim is megvannak.
97. Borian (válaszként erre: 95. - Aszparagusz)
2023. márc. 22. 07:30
Én elteszem, lefűzöm a bankszámlakivonatokat.
96. constanzes (válaszként erre: 92. - Borian)
2023. márc. 22. 07:26

Ha ez ilyen egyszerű lenne...

Egyrészt a válás jobbára nem 1-2 évvel a házasságkötés után következik be.

Én úgy jártam, hogy a 20 évvel korábban vásárolt és utána 3 évvel eladott lakásom papírjainak kellett volna mind meglennie, az exférjem pl. olyanokat állított, hogy még rajta volt a lakáson a jelzálog amikor eladtuk és a vételárból fizettük ki, már közösen. Szerencsére megvolt a 17 évvel korábbi adás-vételi szerződés amiben benne szerepelt, hogy tehermentesen került eladásra a lakás, de pl. a banknak már semmilyen a lakással és hitellel kapcsolatos dokumentuma nem volt meg, mert ennyi ideig nem kötelesek őrizni és megsemmisítették. A vevő készpénzzel fizetett, tehát utalás sincsen, de ha lett is volna, arról is meglenne a 20 évvel korábbi papír?

Szóval vannak a szép elvek, és van a valóság, az én korábbi lakásom ára bevándorolt egy újabb lakásba, majd az is el lett adva, és kemény 7 éves küzdelem volt mire pont került a vagyonmegosztásra, mindez több millió forintnyi ügyvédi költségbe, illetékbe és perköltségbe fájt nekem. Nekem egy tanulsága volt, a különvagyon maradjon is meg különvagyonnak, ne boruljon be a közösbe semmilyen formában, mert abból csak a szívás van. Nincs közösködés és kész. És mindenképpen belevenném egy házassági szerződésbe, hogy milyen kompenzáció jár a gyerekekkel otthon töltött évek miatti jövedelemkiesésre és a munkaerő-piaci helyzet végleges megromlására.

És akkor még egyéb disznóságokról nem is beszéltem amik például nálunk történtek, hagyjuk is, de én többet nem bíznék meg ennyire senkiben.

95. aszparagusz (válaszként erre: 92. - Borian)
2023. márc. 22. 07:19

Azért tizenévre nehéz visszakövetni a bankszámlák mozgását.

A vagyonbevallást ismerem. A vicc kategóriája. Azt írsz be amit akarsz, a kutya nem ellenőrzi.

94. aszparagusz (válaszként erre: 50. - Globus)
2023. márc. 22. 07:17

Az egy számlát értem, de egy kártyával hogyan oldjátok meg?

Egyikőtöknél van, a másik mivel fizet? Hord magával mindig annyi készpénzt, hogy egy váratlan kiadást is rendezni tudjon?

93. Borian (válaszként erre: 92. - Borian)
2023. márc. 22. 07:14
jav: házasságba
92. Borian (válaszként erre: 90. - Aszparagusz)
2023. márc. 22. 07:14

Nem, de az kimutatható, hogy az előző lakáseladásból származó összeg hová folyt be és onnan utalva lett a követkető ingatlan vételáraként. Mivel bérből, fizetésből élünk és én vezető beosztásúként évente vagyonbevallást is készítek, elég jól nyomonkövethető minden.

Az átlagos, bérből élő családok esetében nem valószínű, hogy bárkit "ki lehet forgatni a vagyonából". Anyukám is jogász, ő sem kötött sosem szerződést apukámmal, engem sem bíztatott ilyesmivel, pedig apum is, férjem is "egy szál bőrönddel" jött a házasságban - ez úgy látszik családi hagyomány. :-)

91. aszparagusz (válaszként erre: 68. - Fincsi5)
2023. márc. 22. 07:11

Havi 700-800 ezernél még a szülőknek kell besegíteni?

Hányan élnek ebből? Mert 2 főre azért nem olyan kevés.

90. aszparagusz (válaszként erre: 89. - Borian)
2023. márc. 22. 07:04
Nem valószínű, hogy a jelenlegi bankszámládon lévő összeg megegyezik azzal, ami a házasságod előtt volt.
89. Borian (válaszként erre: 87. - Timycat)
2023. márc. 22. 06:52
Mifelénk van nyoma a vagyonunknak (ingatlannyilvántartás, bankszámla, értékpapírszámla stb.)
88. Channa* (válaszként erre: 82. - Violet18)
2023. márc. 22. 06:45

"Tökéletesen működött 🤭"


És most is működik?

87. timycat (válaszként erre: 86. - Borian)
2023. márc. 22. 06:42

Nem érted. Papír nélkül hogy bizonyítod, hogy a külön vagyonod nem ázsiai hímringyók bugyingójába vándorolt?

Gyakorló jogászként mondom, hogy az emberek nagy hibája, hogy azt hiszik azért mert valami jogszabályban le van írva akkor az úgy is van, magától.

Ebben a témában már sokan meglepődtek, mert nem papírozták le a dolgaikat, aztán nem tudták bizonyítani.

86. Borian (válaszként erre: 80. - Timycat)
2023. márc. 22. 06:07
Lásd f, pont.
85. Borian (válaszként erre: 80. - Timycat)
2023. márc. 22. 06:06

Ptk. 4:38. § (1) A házastárs különvagyonához tartozik

a) a házastársi vagyonközösség létrejöttekor meglévő vagyontárgy;

b) a házastársi vagyonközösség fennállása alatt általa örökölt vagy részére ajándékozott vagyontárgy és részére nyújtott ingyenes juttatás;

c) a házastársat mint a szellemi tulajdon létrehozóját megillető vagyoni jog, kivéve a vagyonközösség fennállása alatt esedékes díjat;

d) a személyét ért sérelemért kapott juttatás;

e) a személyes használatára szolgáló szokásos mértékű vagyontárgy; továbbá

f) a különvagyona értékén szerzett vagyontárgy és a különvagyona helyébe lépő érték.

(2) A különvagyonnak az a haszna, amely a házassági életközösség fennállása alatt a kezelési, fenntartási költségek és a terhek levonása után fennmarad, közös vagyon.

(3) Az a különvagyonhoz tartozó vagyontárgy, amely a mindennapi közös életvitelt szolgáló, szokásos mértékű berendezési és felszerelési tárgy helyébe lép, ötévi házassági életközösség után közös vagyonná válik.

84. Violet18 (válaszként erre: 74. - Michelle.r)
2023. márc. 21. 22:20
23 perc alatt elváltam. Ebből 10 percig csak felolvasott a bíró. A legjobb dolog 🤣
2023. márc. 21. 22:17
Egyébként nagyon jó kérdés. 1x muszáj kipróbálni, amikor nagyon szerelmes vagy, olyan jó érzés az egész. Mondjuk boldogabb lettem volna ha az a pár ember nincs ott csak az anyakönyvezető. De amúgy nem sok értelmét látom a házasságnak, hacsak nem anyagi megfontolásból, de mindenképp szerződéssel. Amit látok ismerettségi körben is, évekig együtt vannak aztán kitalálják az esküvőt és 1 év múlva külön vannak 🤷‍♀️
82. Violet18 (válaszként erre: 8. - Pasionella)
2023. márc. 21. 22:14
Egyes országokban a férfi pénze közös, amit a nő keres, ha dolgozik mert nem muszáj, az mind a sajátja. Én is pont így csináltam. Tökéletesen működött 🤭
81. timycat (válaszként erre: 68. - Fincsi5)
2023. márc. 21. 21:26

Értem, de nyilván ha a fiad vesz egy tábla csokit abból ad a nejének, vagy nem számolják le forintra a bevásárlás végösszegét. Max egyszer egyik fizet máskor a másik és nem azt nézik, hogy ha a másik fizet akkor vajon az egyik a saját márkás helyett a drágábbat veszi-e le a polcról.


Köpködtek a külön kasszára egyszer itt a fórumon, valami okos gondolta megfog és bekérdezett, hogy ha a férjem vesz egy lábtörlőt akkor abba nem törlöm bele a lábam hanem átlépem? A többség az orránál se lát tovább.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook