Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » A liszt molyosodása, bogarasodás, kukacosodása. Mit csináltok? fórum

A liszt molyosodása, bogarasodás, kukacosodása. Mit csináltok? (tudásbázis kérdés)


1 2
2010. okt. 23. 21:30
Keveset tartsunk otthon és rendszeresen szitáljuk át. De lehet hűtőben is tartani kisebb mennyiséget rövid ideig.
2009. jún. 15. 12:47
En is vettem mar olyan kis zsakos lisztet, amibe kukacok voltak. Fogtam es kidobtam.Mondtak a boltban, hogy vissza kellett volna vinni. Otthon, ha nem nagy mennyisegben tarolod a lisztet, akkor tedd be, a hutobe.A bab, lencse, sargaborso zsizsikedeset, ugy lehet megakadalyozni, hogy ezeket beleteszed uvegekbe, es baberlevelet teszel ra.
39. Icus (válaszként erre: 37. - Diagonalt)
2008. szept. 5. 08:05
Ha visszaolvastál, akkor azt is kellett volna olvasnod, hogy ha megszitálod a lisztet, milyen érdekes dolgok és állatkák kerülnek ki belőle:(
38. 'szti (válaszként erre: 34. - 5464505f6a)
2008. szept. 5. 07:53
az elelmiszermolynak a latin neve Plodia interpunctella, talan igy talalsz rola tobb infot
2008. szept. 5. 07:14

Most,h végigolvastam látom,h a bontatlan bolti csomag a gond.Amint megláttad,h zsizsikes a blokkal együtt menj vissza,kérd el a vásárlók könyvét és jelentsd be.Utána pedig járj más boltba lisztet venni.

Viszont ha nem tudtad,h zsizsikes,és a szekrényedben tároltad,akkor tényleg jobb,ha beleraksz egy csokor levendulát.Meg alaposan kitakarítod.

Én soha nem szitáltam a lisztet,nincs is szitám,és nem is férne el az extrakicsi konyhámban már,és még élek.Tehát nem kell átesni a ló túloldalára sem.Tény,h még nem találkozta gyárilag zsizsikes liszttel,de szerintem azonnal mentem volna vissza reklamálni.

2008. szept. 5. 07:01
Nagyon egyszerűen távol lehet tartani a molyokat a szekrénytől.Belepakolsz levendulát.Nekünk a ruháink között és az élelmiszerek között is van levendula.Ha már megzsizsikesedett,akkor meg ki kell borítani a kukába.
35. 1366d1807f (válaszként erre: 29. - Badonyimariaeva)
2008. szept. 4. 21:55
Én is jártam már így, nem is egyszer. Vittem haza a lisztet, sütni akartam, és láttam, hogy sajnos nem csak liszt van benne. Kidobtam. Kinek van gusztusa már hozzá?
2008. szept. 4. 21:04
Nem tud vki egy használható oldalt, ahol a molyokról kicsit bővebben utána tudnék olvasni?
33. Icus (válaszként erre: 30. - Gevi1931)
2008. aug. 26. 17:16
De, a "döglött" benne marad a lisztben:(
2008. aug. 7. 12:07

Én ha esetleg ilyet találok,megetetem a malacokkal.

Viszont a szavatossági időt nézzétek meg,otthon is érdemes rá odafigyelni.Általában az ember tudja,miből mennyi szokott elfogyni.Mi a malomból szoktunk lisztet venni nagyon jó minőségű,igaz hogy 10 kg-os kiszerelésben van,de inkább azt,mint hogy a boltból vegyek.Ha ott kell valami miatt vennem,csak 1-1-kilót veszek.

2008. aug. 7. 08:38
NEKM MÉG SOHA NEM VOLT ILYEN. ÉN SPEJZOLOK BE ILYENEKET. AKKOR VESZEM MEG, AMIKOR KELL.
2008. aug. 7. 08:09
Mikor meg veszem az ilyen árukat liszt , rizs kakaó, mazsola, füszerpaprika,bab, griz stb még sorolhatnám mindig egy napra be teszem a mélyhűtőbe és ugy rakom a pocra azota nincsen moly a kamrámba.
2008. márc. 8. 13:13

Sajnos én is észre vettem,hogy nagyon sok lisztben már benne vannak a molyok mostanában.

Már többször kikellett dobnom egész csomagot.

Üvegbe töltöttem a múltkor egy akkor vásárolt csomagot és mikor elővettem benne voltak a molyok.

Kidobtam az egészet!

2008. márc. 8. 11:22
Kidobni!! Egész kamraszekrényt átnézni, selejtezni, mosószeres vizzel átmosni. Én félévente végig csinálom. :(( (utálom)
27. direne
2008. márc. 7. 22:55
Kidobom.
26. lily3
2008. jan. 12. 21:37
én is kidobom,olyan gusztustalan.Anyukám azt mondta kössem zacskóba,de ugyis volt benne lepke.Előfordult,hogy a bontatlan liszbe valami lárva volt.FÚJ
2008. jan. 12. 20:20
Az kérdés,hogy betartják-e,de cukrászműhelyekben előírás VOLT szitálni a lisztet.Hogy most az-e nem tudom.
24. caravell (válaszként erre: 20. - 54ec386d0c)
2008. jan. 12. 14:08
A cukrászatban olyan feltételekkel tárolják,hogy nem megy bele, ha belemegy meg kell semmisíteni,nem szitálgatni. Ha eleve bogaras lisztet hoznak valahonnan, akkor azt visszaszállítják (és jön a per).
23. caravell (válaszként erre: 14. - Donyta)
2008. jan. 12. 14:04

Nem, Te azt írtad,h betegséget okozhat. Végeztem ilyen irányú kísérletet, steril lisztre, búzadarára stb. telepítettünk különböző élelmiszerekben is előforduló rovarokat és később vizsgáltuk mikrobiológiailag (a benne lévő baktériumokat):semmi olyasmit nem találtunk benne, ami az emberi szervezetre káros lehet. A rovarok egyes részei azok, amik allergitálhatnak.


És,hogy akkor miért tiltják a rendeletek? Azért,mert az ilyen táplálék degusztáló és csökkentett tápértékű, nem utolsó sorban pedig higiéniai kórjelző: amiben ez van, ott olyan higiéniai feltételekkel tárolták,hogy más is lehet,ami veszélyes.


De véleményem szerint nem kell átesni a ló másik oldalára. (nagyanyáink is leszitálták de felhasználták...)A házatrtásban azért veszélyes, mert ha elszaporodik, akkor mindent tönkretesz és nehéz kiírtani. Erre való pl. a klór (amiről szintén nem írtál)...


Bocs, nem akartam okoskodni, csak tizenévig vittem az ország egyetlen akreditált ilyen irányú laboratóriumát és végeztünk hatósági vizsgálatokat ezrével.

22. ccd9bb7d17 (válaszként erre: 20. - 54ec386d0c)
2008. jan. 12. 13:29
a piros paprikámban bízok legjobban,pedig az nem steril nagyüzemi körülmények között készült...talán ép ezért:))egy ismerős bácsitol veszem a piacon,és bárhogy átnézem,nincs benne oda nem illő....
21. supin
2008. jan. 12. 13:03
Bizony sajnos szitálni kell ,nincs más megoldás. Vagy nem eszel lisztes terméket!
2008. jan. 12. 12:39

Otthoni körülmények között a szitálás megoldható, de mi van a pékségben és a cukrászatban?


A szitált lisztbe találtok "valamit" akkor elhasználjátok vagy kidobjátok ?


Én az örölt paprikát dobtam ki, mert a szitán fent akadt 2-3 mocorgó kukac és nem volt gusztusom tovább főzni vele.

19. Icus (válaszként erre: 18. - Ccd9bb7d17)
2008. jan. 12. 12:17

néha jobb:((


De nincs minden zacskóban! Ezt nem értem. egymás mellett a két lisztes zacskó. Az egyik jó a másik a kukában landol:(

2008. jan. 12. 12:10
húúú,én nem szitálok....igérem ki fogom próbálni....vagy jobb a tudatlanság?...ki tudja mennyi mindent etetnek meg velünk:((
17. Donyta
2008. jan. 12. 10:09
Megmondom őszintén, hogy nem minden estben teszem meg.. Pedig úgylátszik jobb lenne! Ezentúl nem fogom kihagyni.
16. Icus
2008. jan. 12. 09:37
Na igemn és a szitán még fenn marad a molygiliszta kicsi burka, ami fehér és szintén nem lehet látni szitálatlan lisztben, vagy a pici kikellt kukacokat sem lehet észre venni, csak aakor ha a szitán fenn akad!:(
15. Icus
2008. jan. 12. 09:34

Az érdekelne, akik itt hozzászóltak. Szitálják-e a liszet?


Én azóta szitálom, amióta anyósom (20 éve) megmutatta egy szitálás alkalmából, miminden kerülhet ki belőle!


Ismétlem a zacskón nem látszik semmi, mert nem venném meg. Ha kinyitom és akkor észre veszem, rögtön kidobom. De, hogy egyszerre vett lisztnél, az egyik jó a másik nem, ez érdekes:(


Amikor szitálom és vékony rétegben elterül, akkor lehet látni ezeket a pici(1-2mm-es) pálcika szerű bogarakat. És azért látom, mert mozognak!! ha lefegysztom, akkor is bennelehet, de akkor nem mozog és nem is veszem észre.


Teljes kiőrlésűnél, bio teljeskiőrlésű lisztet veszek. És még nem vettem olyat, ami ne lett volna bogaras. Ezt előszőr vékony rétegben egy tányérra kiterítem és úgy ellenőrzőm!! Ha, simán használom észre sem lehet venni, ezeket!!:(

14. Donyta (válaszként erre: 12. - Caravell)
2008. jan. 12. 09:25
Köszi! Ezeket már lejjebbb én is megírtam...
13. caravell (válaszként erre: 3. - Icus)
2008. jan. 12. 09:20

A teljes kiőrlésű lisztnek sem szabad rovarosnak/molyosnak lennie, nyugodtan reklamálj,ha biztos vagy benne,hogy már úgy hoztad, ilyenkor leellenőrzik a raktárban/üzlettérben lévő termékeket (különös tekintettel ugyanarra a gyártási számra) és utánajárnak. Nem ritkán pereskedések lesznek belőle, hogy ki a felelős, a bolt, vagy a szállító cég vagy a nagybani raktár stb. De ez Téged nem érint,viszont magadat és másokat is megkímélsz az ilyen áruktól,mert igenis megfelelő higiéniával és óvintézkedésekkel lehet tenni ellene.


Sajnos vegyszereket is használnak pl. a gabona betárolásakor stb., ez már más téma, ezzel nem értek egyet, de a lényeg, hogy az ilyen termék megreklamálható. Nagyon minimális szennyezettséget az EU is engedélyez,de NEM ÉLŐ bogarakat!


Az új rendeletek értelmében az MGSZH-nál (Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal) vagy az Állategészségügyi Intézetnél lehet reklamálni,ha az üzletben nem tudjátok elintézni,vagy úgy látjátok, hogy a probléma állandó.

12. caravell (válaszként erre: 8. - Donyta)
2008. jan. 12. 09:13

Valóban jobb másik boltot keresni.


Baj egészségileg egyébként nem lehet belőle, nagyon nagy mennyiségben és nyersen arra érzékenyeknél válthat ki enyhébb allergiát, hasmenést de semmi más nem igazolható. Csak degusztáló. (Egyes kultúrákban fogyasztanak rovarokat, sőt, van ahol a terheseknek és a kisgyerekeknek előjoguk van egy-egy kövérebb kukacra mert magas a fehérje tartalma...)


Éppen ezért, amin szemmel látható rovarosodás nincs, azt nem is kell kidobni, viszont minden terméket be kell 24 órára tenni a fagyasztóba, azt is amin semmi nem látszik. Őrölt borstól kezdve mindenbe belemennek és szaporodnak, ami szárított növényi.


A konyha/spejz/tárolószekrény stb. felületeit klórtartalmú szerrel kell lemosni, polcokat stb. különös gonddal a sarkokra, repedésekre. Ha lehetőség van, egy tisztasági meszelés is szükséges: attól függ, mennyire szaporodott el és mióta.

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook