Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » A láz és lázcsillapítás korszerű tudományosan megalapozott gyakorlata fórum

A láz és lázcsillapítás korszerű tudományosan megalapozott gyakorlata (beszélgetős fórum)


Ez a fórum a következő íráshoz nyílt: A láz és lázcsillapítás korszerű tudományosan megalapozott gyakorlata

1 2
11. gerna (válaszként erre: 9. - Szijjarto)
2008. szept. 17. 15:56
A 41 C fokot nem tudom elfogadni, vagyis én személy szerint lázcsillapítót vennék igénybe gyereknél, felnőttnél egyaránt.
10. szijjarto (válaszként erre: 8. - Gerna)
2008. szept. 17. 15:55

Világos, ön túlzásnak tartja. De meg is tudja indokolni, hogy miért?


A lázas deliriumról se tudunk túl sokat. Az biztos ,hogy ártalmatlan. Viszont ijesztö és kellemetlen lehet a gyermek számára is a félelmetes tartalmú hallucináció. ( Valamikor kellemes tartalmúak a halucinációk...;))

Egy cikket találtam, ahol japán kutatók egyenesen a lázcsillapitó gyógyszereket keverik gyanúba, mint a lázas delirium okozóját. Érdekes feltevés, de azért ezt még igazolni kell a jövöben további vizsgálatokkal. Nem gondolom, hogy a gyermek számára kellemetlen, vagy az állapotának megítélését megnehezítö lázas deliriumban ne kéne lázat csillapítanunk. De amikor választunk a lehetöségek közül, akkor olyat válasszunk, mely nem fokozza gyermekünk szenvedését. Én paracetamolt vagy Ibuprofent ajánlanék.


A lázas delirium, megváltozott tudatállapotnak felel meg, szerintem a "kába lesz vagy nehezen ébreszthetö" kategoriába gyakran belefér.

De ha rövid idö alatt spontán vagy a láz csillapitásával elmúlik, akkor nem feltétlenül szükséges orvoshoz fordulni, ha más súlyos betegségre( pl agyhártyagyulladásra) utaló tünetek nincsenek.

Ismert lázgörcsös gyermeket sem szükséges egy otthon átélt már lezajlott görcs után feltétlenül orvosnak látnia. Elég a telefonos kontaktus. Tudom ez is rémisztönek hangzik, de tanusithatom ,hogy nagyon jól müködik, ha megfelelöen szervzett és képzett szakemberek végzik az eü. szolgáltatást.

9. szijjarto (válaszként erre: 7. - Gerna)
2008. szept. 17. 15:42

És miért nem tudja elfogadni? s mit jelent az, hogy nem tudja elfogadni?


Megértem, hogy sokakat nagyon meglep szinte sokkol az "Új" szemlélet a lázcsillapításról, hiszen évtizedekig egészen más információs környezetben nevelkedtünk és még ma is sokan orvosok is a régi nézetek szerinti ajánlásokkal gyakran agressziv, félelmet keltö módon bombáznak minket. Senki sem vállal szívesen kockázatot, föleg nem, ha a saját gyermekéröl van szó.

Ez is idöbe fog telni, mire szélesebb körben elfogadottá válik. Akárcsak a nézet arról, hogy a föld nem lapos, hanem gömbölyü...



Én már annak is nagyon örülök, ha sikerül a gyermekek többségét egyértelmüen kínzó és orvosilag haszontalan fizikai lázcsillapítást visszaszorítani. S ne tessék elfelejteni nem arról van szó, hogy nem szabad lázat csillapítani!

Csak arról, hogy nem kell!

De, ha a lázcsillapítás enyhíti a szenvedést, javitja a közérzetet, vagy van racionális nyeresége, akkor lehet alkalmazni. Ez esetben viszont alkalmazzunk olyan eljárást, mely a gyermekünk számára nem kellemetlen.

8. gerna (válaszként erre: 5. - Szijjarto)
2008. szept. 17. 07:45

A 38 C fok alatt mindenképpen lázat csillapítók egy részénél el tudom fogadni a "láz-fóbiás" jelzőt. A 41 C fok határt azonban túlzásnak tartom.


"Mikor kell orvoshoz fordulni" felsorolásából hiányolom a lázas delirium esetét, ez gyereknél-felnőttnél egyaránt előfordulhat. A szülő számára rendkívül ijesztő jelenség, akárcsak a lázgörcs (ami akár 38 C körüli hőmérsékletnél is jelentkezhet, egyes gyerekeknél rendszeresen előfordul).


Persze ott van a felsorolás alján:

"Ha gyermekének más tünetei is vannak, ami miatt aggódik szintén beszéljen háziorvosával."

7. gerna (válaszként erre: 5. - Szijjarto)
2008. szept. 17. 07:34
Aki 38 C-fok alatt mindenképpen lázat csillapít, az tényleg lehet "láz-fóbiás". De a 41 C fok határt (?) nem tudom elfogadni.
6. szijjarto (válaszként erre: 2. - Szeri8)
2008. szept. 17. 00:34

ha valaki önt vádolja gyermek kínzással annak tessék megmutatni az alábbi szavazást a fizikai lázcsillapitásról, melyet még most is hivatalosan ajánlanak kollegáink tömegei ( mintha csak a középkorban élnénk...):

[link]


Azért a legegyszerübb lenne, ha csak akkor tetszene orvoshoz vinni a lázas gyermekét, ha az indokolt. Ennek kritériumait is elég jól sikerült meghatározni: [link] oldal alján is megtalálható.

Gyakorló szülöként magam is tudom, milyen aggodással jár, ha a gyermek beteg. S a szülöknek ilyenkor meglódul a fantáziájuk és a legszörnyübb betegségeket gyakran látják kifejlödni lázas ,elesett gyermeküknél.

Pedig legtöbbször ártalmatlan virus fertözésekröl van szó, amelynél az orvosi vizsgálat nem segit, s a gyermek orvoshoz cibálása, s maga a vizsgálat is csak megterhelö.

Itt óriási kulturális különbségek is vannak népek országok között.( Melynek egy része indokolható a súlyos ,halálos betegségek gyakoriságának különbségével is). Mig a nyugati, északi országokban, ha lehet inkább nem mennek orvoshoz , s a megfázást meleg italokon kivül mással nem nagyon kezelik, addig a déli, keleti országokban a legkisebb lázzal panasszal igyekeznek orvoshoz fordulni és igénylik valamilyen orvosság felirását, s szinte elfogadhatatlan számukra, hogy bizonyos betegségekre nincsen hatásos orvosság( pl a gyakori gyomor bél fertözésekre).

5. szijjarto (válaszként erre: 4. - Gerna)
2008. szept. 17. 00:12

A cikk abstractját tudom mutatni(angolul).

Az áll benne ,hogy a szakirodalom átnézésével nem találtak leirást igazán veszélyes szövödményröl, melyet a láz okozna.

De forditsuk meg a kérdését tud -e ön olyan tudományos vizsgálatról, mely igazolná, hogy a magas láz szöveti károsodást, agykárosodást vagy halált okoz?

Én sokat kerestem ,de ilyent nem találtam. S a világ számos neves intézetében dolgozó orvos kollegám sem.

Akik azt állitják, hogy pedig vanak erre utaló leirások, azok általában lazán kezelik a dolgot... és egészen más területek megfigyeléseit veszik át. Mint pl. az oxigén hiány okozta agyi károsodás csökkenthetö a fej hütésével újszülötteknél, vagy a agyvérzett( gutaütött) betegeknél a láz rontja a betegség lefolyását. Ezeknek semmi köze a gyermekek infekció okozta lázához, mely ártalmatlan, sött valószinüleg hasznos.

Bár ez nem tudományos értékü bizonyiték, de érdemes elgondolkodni azon, hogy azon országokban ( Hollandia,Kanada) ahol már évtizedek óta nem csillapitanak kötelezöen lázat, eddig semilyen szövödményt nem irtak le, nem közöltek. Pedig mindkét ország hirhedt a rendkivül preciz és magas szintü egészségügyi ellátásáról.

Honlapomon részletes linkgyüjteményt találhat a szakirodalomhoz.


De ime a cikk részlet:

Am J Dis Child. 1980 Feb;134(2):176-81.Related Articles, Links

Fever phobia: misconceptions of parents about fevers.


Schmitt BD.


Eighty-one parents bringing their children to a hospital-based pediatric clinic were surveyed about their understanding of fever. Most parents were unduly worried about low-grade fever, with temperatures of 38.9 degrees C or less. Their overconcern was designated "fever phobia." Most parents (52%) believed that moderate fever with a temperature of 40 degrees C or less can cause serious neurological side-effects. Hence, most parents treated fever aggressively: 85% gave antipyretic medication before the temperature reached 38.9 degrees C and 68% sponged the child before the temperature reached 39.5 degrees C. A review of the literature showed that the only serious complications of fever were febrile status epilepticus and heat stroke, two rare entities. The great concern of parents about fever is not justified. Health education to counteract "fever phobia" should be a part of routine pediatric care.

2008. szept. 11. 06:47

Engem érdekelne az a módszer, amivel bizonyították, hogy: "A magas láz (41 fokig) biztosan nem okoz agykárosodást, halált vagy szöveti károsodást.)"

Meg van jelölve az ide vonatkozó szakcikk, végülis elolvashatja, aki akarja... már ha elő tudja ásni valahonnan. Nem tudok elképzelni olyan módszert, amivel ezt az állítást "biztosan" alá lehet támasztani.

2008. szept. 11. 06:17
Lázcsillapításra (és fájdalom csillapításra is) én Dinamikus krémet használok.Gyógyszer mentes megoldás, ajánlom mindenkinek!
2007. dec. 20. 12:56

Három gyerekes anyaként én ezeket az elveket követem, de sajnos ha valakinek ezt elmondom, akkor úgy néz rám, mint egy gyermek kínzóra, mivel hagyom, hogy a láz dolgozzon, de szerintem csak így fejlődik ki rendesen az immunrendszer. A gyermek orvosunknak meg el sem merem mondani. Az orvosok azt hiszik azért megyünk hozzájuk, hogy rögtön gyógyszert írjanak fel. Én speciál azért viszem orvoshoz a gyermekeimet, hogy az orvos meghallgassa a tüdejüket, hogy tiszta-e, jók-e a szívhangjai.

A lázgörcsöt meg szerintem meg lehetne előzni, ha megfelelő mennyiségű B vitamint és magnéziumot jutattnánk a szervezetbe.

2007. okt. 11. 23:17
A lázcsillapítás orvosi elvei kb. 20 éve megváltoztak, mióta kutatások igazolták, hogy a láz hasznos és nem veszélyes. Ennek ellenére a világ számos országában, így hazánkban is szinte semmit sem változott a gyakorlat. Továbbra is a láztól való indokolatlan félelmek és mára már tudományos vizsgálatokkal megcáfolt tévedések vezérlik a lázzal kapcsolatos magatartást mind a szakemberek mind a szülök körében.
A cikk ismerteti a korszerű orvostudomány ismereteit és gyakorlatát a lázzal kapcsolatosan és felveti azokat a kérdéseket, melyekre a hazai orvosoknak is választ kell adniuk, amikor állást foglalnak a lázzal kapcsolatban.
A láz hasznos és nem veszélyes. Csillapítani nem kell.
A lázcsillapítás egyetlen célja a beteg közérzetének javítása. Ezért csak olyan eljárás javasolt, mely a közérzetet javítja és nem jelent jelentős kockázatot a beteg számára.

Ugrás a teljes írásra: A láz és lázcsillapítás korszerű tudományosan megalapozott gyakorlata
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook