Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » A kislányom 5 éve pylorus stenosissal született, most 120 cm és 40 kg. Ez összefügg? fórum

A kislányom 5 éve pylorus stenosissal született, most 120 cm és 40 kg. Ez összefügg? (tudásbázis kérdés)


13. abgea (válaszként erre: 11. - Monesz07)
2012. dec. 30. 21:15

Szia!


Jó, hogy túl vagytok rajta.

Az eleje nekünk nehéz volt a fokozatos etetés miatt, mindig éhes volt.


Ne izgulj, szövődmény, bármi gond nem várható, nem is lesz

2012. dec. 25. 19:39

Szép estét mindenkinek!

40 éves a fiam, neki is ez volt a baja. 2 hetesen operálták, nehéz idők következtek nem volt ereje szopni, ezért kiskanállal kellett etetnem. Rengeteget kinlódtunk, aztán szépen rendbe jött. Mi kaptunk egy sok oldalas kérdőivet, kitöltöttük, visszaküldtük. Ma 180 cm 80 kg-os, Hála Istennek remekül van.

2012. dec. 7. 13:28

Sziasztok.

Látom nagyon rég volt itt pylorus stenosis témában hozzászólás,mi is túl vagyunk a műtéten.Valaki tud tanácsot adni mire számíthatok a jövőben ezzel a dologgal kapcsolatban.Lehetnek még esetleg valamiféle tünetek szövődmények.

2008. márc. 21. 08:34

Csecsemőkori gyomorkimenet-szűkület (pylorus-stenosis)

(készült a Gyermeksebész Szakmai Kollégium betegtájékoztatója alapján)



A kórkép szinte kivétel nélkül 2-8 hetes életkorban alakul ki, fiúkban egy kicsit gyakoribb. Oka ismeretlen, lényege azonban az, hogy a kritikus életkorban a gyomorkimenet ürülését szabályozó izomzat néhány nap leforgása alatt a sokszorosára duzzadva elszorítja a gyomorból a patkóbélbe átvezető rövid pyloruscsatornát, melynek következtében a csecsemő által elfogyasztott táplálék alig vagy egyáltalán nem tud tovább jutni. A gyomorban maradó táplálék miatt szaporodó bő bukások a kórképre jellemzően egy-két nap alatt sugárhányásba torkollnak, ezzel együtt a székletek száma csökken, a csecsemő gyarapodása leáll, sőt a testsúlya esik is. Ez az állapot a normális táplálkozást lehetetlenné teszi, ezért műtéti megoldás nélkül az élettel nem összeegyeztethető. Mindezeken túlmenően a szervezet folyadéktereinek mennyiségi és kémiai egyensúlya is felborul, továbbá a nyelőcsövön visszaürülő gyomortartalom a légutakba kerülhet, ami súlyos légúti szövődményekhez vezethet.

A kórisme gyanúja a jellegzetes tünetek és az életkor alapján hamar fellállítható, amelyet ultrahang és laboratóriumi vizsgálatokkal erősítünk meg. Utóbbbiakat az egyéb okból (fertőzéses betegségek, húgyúti fertőzések, egyéb tápcsatorna betegségek) kialakuló csecsemőkori hányások elkülönítése céljából is elvégezzük.


A kórisme felállítása után a gyomorba tehermentesítő orrszondát vezetünk le, a szájon áttörténő táplálást leállítjuk. A kórkép érdemi kezelése csak műtéttel lehetséges, melynek javallatát a gyomorürülés akadályozottsága jelenti; célja az akadály elhárítása. A műtét előtti legsürgősebb teendő a gyomor tehermentesítése gyomorszondával. A műtét során a pyloruscsatornát lefojtó vaskos izommandzsettát hosszant behasítjuk és szétnyitjuk, mely által a gyomorkimenet elfolyási akadálya megszűnik. A szorítás oldása után a nyálkahártyaduzzanat hamar rendeződik, a hányások megszűnnek és átmeneti intravénás táplálás után fokozatosan megkezdhető a szájon át való táplálás.

A szükséges vizsgálatok, a műtét időpontja, az előkészítés és az altatás mikéntje - mint minden altatásban végzendő műtétnél - az altatóorvos véleményétől is függenek. Műtétre a só-víz háztartás rendezését követően kerülhet sor, a beavatkozás ideje ekkor már tervezhető.


A műtét után még átmenetileg orrszonda tehermentesíti a gyomrot, majd alkalmas időben és mértékben fokozatosan kezdjük a szájon át történő táplálást. A beteg hazaadásának a legfontosabb feltétele a zavartalan táplálhatóság.

Érdekes adalék, hogy élsportolók, olimpikonok között e csecsemőkori kórkép magasabb arányban fordul elő, és statisztikailag is kimutatták, hogy pylorus stenosison átesett gyermekek serdülőkorukra kifejezetten jól fejlett izomzatú, atlétikus ifjak lesznek.


Hát ezt találtam, ki tudja olimpikon lesz a lányodból?

Nem vihetnéd el pl:Úszni?

2007. nov. 22. 10:45
Ja, és papírokat mi sem kaptunk, se könyvet. Kontroll uh, és ennyi.
2007. nov. 22. 10:31

Sziasztok!


Az én fiam is pylorus stenózissal műtőtték 5 hetesen.

Ő 3960 grammal született, és nekem a védőnő mondta, hogy ez az izomzattal függ össze. Sok élsprtolót ezzel műtőttek.

Ő is nagyon eleven, szüksége van a mozgáshoz energiár.

Most is zép sólyban van. 9 hós, és 11,5 kg, 78 cm. Nem kövér, mert a magassága is megvan hozzá.

DE "hájat" nem tudsz fogni rajta, mert csupa izom pedig még kicsi. DE 4 hósan már támaszték nélkül ült, 7,5 hósan kikövetelte hogy sétáljunk vele, fogjuk a kezét.

Amúgy szerintem a pylorus stenózis nincs befolyással a későbbi súlyra. Szerintem.

2007. nov. 21. 12:26

Szia


Lehet asztmás gyógyszertől is sokat hízni. Én majdnem 20kgt híztam ahogy megállípították és írtak fel nekem olyan befúvót amit reggel este kellett. Visszamentem és adokinak mondtam h egyik rokon orvos mondta h szerinte attól híztam meg és azt mondta a tüdődoki h szerinte is úgyhogy nem kell szednem és azóta nem hízok. Olyat adott amit szükség szerint kell szedni.

Kérdezd meg attól aki felírta neki h nem-e attól van és ha kételkedsz a véleményében akkor kérdezz meg másik orvost is. Előtte sem voltam vékony én sem soha de ez még pluszba rásegített. De remélem gyorsan lemegy. Fogyóztatni gyerekeket nem szabad növekednek minden vitamin kell a kicsi szervezetüknek.

2007. nov. 21. 09:43

Szia!


Kisfiam májusban lesz 5 éves és őt is műtötték pyloros stenozis miatt, 5 hetesen. Most inkább cingár, mint kövér. Egyébként szerintem pont jól néz ki, egyes rokonok szerint sovány... Pedig eszik ám rendesen! Rengeteget mozog, szalad, ugrál, izeg-mozog.... Most kezdett el izmosodni egy kicsit, úszni jár minden pénteken. Nem hiszem, hogy a pylorussal összefüggésben lenne.

Teljesen meglepődtem, hogy milyen papírokat írtál, meg könyvet, na, mi nem kaptunk semmit! Megműtötték, kontrol, aztán szia. Azóta sem voltunk semmilyen vizsgálaton.....

2007. szept. 30. 19:40

Köszi hogy segítesz, rendi vagy.

Amikor hazajöttünk a kórházból a Veleszületett Rendellenesség Felügyelettől kaptunk sok papírt,amit három éves koráig félévente kellett kitöltetni az orvossal és elküldeni pestre, de semmit nem írtak vissza, sem azt hogy rossz vagy jó az eredmény. Kaptunk tőlük egy kis könyvecskét ami az emésztőszerv rendellenességeivel foglalkozik és abban azt írják, hogy az ilyen rendelleneséggel született gyermekek nagy súllyal születnek és fokozott izomerejűek. Nos a lányom 4340 g-al született. Ne egy hájas, pufók arcú kislányt képzelj el, hanem egy inkább izmosat. Az arcán nem látszik hogy duci, és a testén is csak azért mert "szerintem borzasztóan" nagy a pocija. A gyerekorvosunk szerint egyenlőre ne diétáztassam, mert előfordulhat, hogy 6-7 évesen megfordul a helyzet és lefogy. Én kételkedem. Igazat megvallva pajzsmirigyhormon szintet nem hiszem hogy néztek, de beszélek a drnővel és lehet megint elviszem egy kivizsgálásra.

2007. szept. 29. 21:16

Elvileg az így alkalmazott szteroidnak minimális a szisztémás hatása (tehát inkább csak helyileg hat), szóval nem hiszem.Az endokrinológián miket vizsgáltak? Lehet tényleg genetika, de valahogy akkor is jó lenne segíteni neki kordában tartani a súlyát, mert ez az egész életét tönkreteheti (lelkileg ésegészségileg is).Gondolom nézték a pajzymirigyhormon szinteket,kortizolt (ez az amit este 11-kor és reggel 7-kor szoktak levenni).

Azt írod, hogy egyáltalán nem eszik többet és nem mozog kevesebbet, mint a többi gyerek.

Nehéz kérdés. Megpróbálok utánanézni, és ha van valami ötletem, írok.

3. herchee (válaszként erre: 2. - 09d65bf33d)
2007. szept. 29. 20:12
Délig van oviban ott azt eszi amit a többi. Nasizni nem nagyon szokott, csipszet, csokit, üdítőt nem iszik, viszont imádja a kefírt, az ásványvizet, tejet, kenyérfélét keveset eszik. Imád mozogni, amint teheti fut vagy bicajozik. A családban senki sem vékony testalkat, talán ez is közrejátszhat. Endokrin vizsgálaton is voltunk és semmi rendelleneset nem találtak. Asztmás és az egyik spray amit használni szoktunk szteroid. Esetleg ez?!
2007. szept. 27. 09:07
Közvetlen a pylorus stenosisal biztos nem.Mennyit eszi, mennyit mozog? Valami más baja nincs?
2007. szept. 25. 09:20
A kislányom 5 éve pylorus stenosissal született, most 120cm és 40kg ez összefügg?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook