Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » A kenyerem sütésnél miért vízszintesen terül el? Miért nem lesz magas? fórum

A kenyerem sütésnél miért vízszintesen terül el? Miért nem lesz magas? (tudásbázis kérdés)


1 2
41. Guruljka (válaszként erre: 39. - Globus)
2017. máj. 8. 01:39

Másodjára is joghurtot emlegetsz, pedig a receptben kefir van.

Nem tudom, van-e különbség, elvileg a joghurt savanyúbb.

40. Guruljka (válaszként erre: 39. - Globus)
2017. máj. 7. 22:18

Pont az ilyen nehezebb lisztekre való, azért pont ezt küldtem.

A cukrot is mind beletetted?


Nagyon örülök, hogy ízlik, veszek liszteket! Őrölt kömény mindig van itthon, a lenmagtól nagyon félek és kerülöm.

39. globus (válaszként erre: 38. - Guruljka)
2017. máj. 7. 17:08

Hát még milyen finomak!

Csipet köménytől illatosak, és öregtészta nélkül is tökéletes. Pedig joghurtot nem tudtam tenni bele, egy kanál tejföllel + több folyadékkal pótoltam. Köszönöm a receptet, heti 1x meg fogom sütni.

2017. máj. 7. 17:03
De hisz ezek csodaszépek! :D
37. Guruljka (válaszként erre: 36. - Globus)
2017. máj. 7. 17:02
Köszi, tegnao a gépen csak rövid ideig bírta.
36. globus (válaszként erre: 35. - Guruljka)
2017. máj. 7. 17:01
Azt hittem, tegnap láttad, megismétlem :)
35. Guruljka (válaszként erre: 34. - Globus)
2017. máj. 7. 16:25
várom! :D
34. globus (válaszként erre: 33. - Guruljka)
2017. máj. 6. 21:03
Kicsit összenőttek, készítettem róla fotót. Sajnos fényképezőgépem nincs, ócska telefonnal így sikerült, feltöltöm.
33. Guruljka (válaszként erre: 32. - Globus)
2017. máj. 6. 20:47

Örülök!


Kipróbálom az őrült köményt legközelebb. A fiam vegyen magának bolti kenyeret, én már nem bírom. Sütök inkább magamnak. Ő fiatal, még a vasszöget is megemészti.

32. globus (válaszként erre: 31. - Guruljka)
2017. máj. 6. 18:53

Köszönöm szépen, láttam ám, hogy kiírtad.

Valamiért ragadós lett a tésztája formázáskor. Joghurt helyett kis tejfölt tettem bele hígítva, finomnak tűnik. Lenmagot + őrölt köményt, utóbbit sosem hagyom ki kenyérfélékből, imádom :) 8 db jó nagy zsemlét formáztam belőle, amiből 1 db biztosan elég egy napra. Só mennyisége így tökéletes.

2017. máj. 6. 16:41

Kenyérrecept gáz- vagy villanysütőhöz

A legegyszerűbb, gáz- vagy villanysütőben készíthető kenyérhez is a teljes kiőrlésű liszteket ajánljuk, egy nyolcszáz grammos kenyérhez 250 gramm teljes kiőrlésű rozslisztre és ugyanannyi teljes kiőrlésű tönkölybúzalisztre lesz szükséged. Szárított élesztőből egy teáskanálnyit, sóból két teáskanálnyit adj a lisztekhez, majd másfél-két csapott evőkanál cukrot az élesztő miatt. Ha mindezt összekeverted a magokkal, akkor mérj ki 180 ml vizet és 175 ml kefírt, illetve másfél evőkanál olívaolajat, majd ezeket keverd össze a lisztes keverékkel. Hagyd meleg helyen kelni egy órát, majd a sütőpapírral kibélelt tepsibe vagy jénai edénybe, esetleg őzgerincformába téve süsd közepes hőmérsékleten körülbelül 40-45 percig. Alig több mint másfél óra alatt egészséges, ropogós héjú, igen tömör, jóízű kenyeret kapsz, de felvágni csak kihűlt állapotában érdemes.

30. Guruljka (válaszként erre: 28. - Globus)
2017. máj. 6. 16:05

Lehet bizony.


Mindjárt kikeresem.

29. globus (válaszként erre: 28. - Globus)
2017. máj. 6. 16:03
Találtam egy majdnem jó receptet Limaránál, de kell bele öregtészta. Meg lehet csinálni, de vele tolódik a sütés holnapra... esetleg nélküle, csak élesztővel?
28. globus
2017. máj. 6. 15:51

De jó, hogy írtok!

Régebben sütöttem itthon kenyeret. Csakis magamnak, mert férjem az ilyen bio, teljes kiőrlésű, mindenféle magokkal dúsított extrákat nem szereti :)

Szóval újra sütnék, inkább kis buci formákban, most csak tk. tönköly és világos rozsliszt van itthon fehér búzaliszten kívül, lehet belőle összehozni valamit?

27. Karott (válaszként erre: 22. - SzánI.)
2017. máj. 6. 14:55

Ezeken a helyeken nézz körül ötletekért:


[link]

[link]

[link]


Profik, s az alapokat is leírják.

2017. máj. 6. 14:46

Ahányan sütnek kenyeret, annyi féle tanácsot fogsz kapni! :)


Ha szerinted a kenyér maga jó, csak azzal van baj hogy lapos, akkor mindenféle változtatás nélkül próbáld ki egy jénaiban megsütni! A forma kedvéért.


De az összetevőkön, kelesztésen, dagasztáson szerintem egyenlőre ne változtass, ha ez finom és jó állagú!

25. Mezei Virág (válaszként erre: 1. - SzánI.)
2017. máj. 5. 17:32

Én is nem rég sütök kenyeret és az enyém is finom, de lapos lett.

Éppen formát keresek én is.:) Már tudom, milyet szeretnék, csak meg kell még venni.


Ezt pedig, megosztom veled:

[link]

Érdemes elolvasni.

2017. máj. 5. 17:24

A régiek azt mondták, addig kell a kenyeret dagasztani, míg "csöpögni kezd az eresz", azaz meg nem izzad a homlokod. :D

Vagy 40 perc legalább. A tésztába nyomott ujjad nyoma azonnal tűnjön el, akkor jó a tészta.

23. Guruljka (válaszként erre: 22. - SzánI.)
2017. máj. 5. 16:57

Nem kell cukor.

Én sütök porélesztővel is sokszor.

Van recept sütőporral és íróval, ha valaki saját vajat készített előzőleg, akkor ott áll egy pohárnyi íróval, amit erre fel tud használni.


De amikor házi krémsajthoz (ami tzatzikihez is isteni) szűrőben lecsöpögtetek joghurtot, annak a savója is alkalmas.


A kovászra sokféle recept van.


Az élesztő úgy is felfut, ha langyos vízbe teszed, kis liszttel. Tényleg ne legyen kézmeleg, csak olyan 30 fok körül. És kell úgy 15-20 perc neki.


A kelt tészta alapja, hogy minden hozzávaló langyos legyen! A lisztet is azért szokás átszitálni, hogy fellazuljon és kicsit meg tudjon langyosodni.A helyiségben is kellemes meleg legyen, és ne legyen huzat. (Régen a kemence mellett dagasztottak, nem véletlenül!) Tehát az élesztő -vizes bögrét se érje huzat. Kis ruhával le lehet azt is takarni.

Fontos, mert sokan nem gondolnak erre: a kenyeres ruha (letakaró konyharuha) ne legyen öblítős! Én ezekhez még mosószerként is csak mosószódát használok, ami illatmentesen tisztít.

2017. máj. 5. 16:28

Köszönöm a tanácsokat. Valószínűleg kézzel kell gyúrnom és keményebbre. Majd próbálgatok. Még csak egy hete sütogetek kenyeret. De nagyon finom.


Ki lehet hagyni a cukrot belőle? Azt hittem az alapon kell az élesztőhöz.


Kovászt készített valaki? Huhh hát az sem sikerül. Ha valaki csinált már ilyet beváltan, légyszíves Írja meg mit hogyan miben milyen fokon. XD

21. gribedli*** (válaszként erre: 12. - Yennefer)
2017. máj. 5. 13:21
Így van. Amit kézzel gyúrsz, össze sem hasonlítható azzal, amit a gép csinálna, mármint kézzel sokkal szebb lesz, mint a kenyérsütőgépben.
20. gribedli*** (válaszként erre: 3. - SzánI.)
2017. máj. 5. 13:17

Sok a víz és sok az élesztő ebben a receptben. Megértem, haa géped keményebbre nem tudja, de akkor vagy megelégszel azzal, hogy szétterül, vagy kézzel gyúrod meg, a megfelelő adagokkal.


És ha szűkebb, kisebb tepsiben csinálod,azzal is persze logikus, hogy magasabb lesz, de végülis a széles tepsin is megállna,ha az adagokon változtatnál

19. Karott (válaszként erre: 3. - SzánI.)
2017. máj. 5. 09:16
Túl gyors a kelése. Sok az élesztő, a kovásszal lassabban kel. A cukor is gyorsítja a kelést, simán kihagyható. Befolyásolja még a liszt minősége, fajtája, érdemes hozzá kenyérlisztet venni, meg kitapasztalni, melyik neked a legjobb. S végül a sütőn is sok múlik. Érdemes olvasgatni, s próbálgatni a receptek között.
18. Sirga (válaszként erre: 3. - SzánI.)
2017. máj. 5. 06:37
Olyan irányban kel, ahogy helye van. Ha sütőlapra/tepsibe teszed, oldalra nő. Ha formába/edénybe, akkor előbb kitölti azt, aztán felfelé. :)
17. Anyagi (válaszként erre: 3. - SzánI.)
2017. máj. 5. 06:18

Vannak kenyér sütéshez forma-tepsik. Olyan szögletes kenyér lesz belőle.

Én kedvelem a formát, jól szeletelhető, látványos és pl. szendvicshez a legjobban, leggazdaságosabban felhasználható forma.

16. forrest2010 (válaszként erre: 15. - Guruljka)
2017. máj. 5. 03:02
nem próbáltad még káposztalevélre téve a tésztát ? és úgy sütni ? nem pont ezt a tésztát , de 1 kizsírozott kacsasütőbe sütöm , csak a zsírra még teszek pluszba káposztalevelet , ami ugyan előfordul , h egészen sötétre sül , de olyan jó kis ízt ad a tésztának / valamikor éreztem az ízét és ízlett is nagyon / :)
2017. máj. 5. 01:48

Az átlag tészta nem terül el, mert alaposan kidagasztom.

Mindig forró sütőbe kell tenni, egy lapos tálka vízzel is benne. Kell a gőz.


Én egy idő után gyorsan megspriccelem vízzel még pluszban, a sülés közben. Amikor kiveszem, vizes ecsettel megkenegetem (az már oda van készítve). Attól lesz szép fényes.


Habár nem folyik szét, mégis kicsit tömör lesz a tészta. Kipróbáltam a dagasztás nélküli kenyeret, azt csak össze kell állítani, fakanállal. És eddig ez lett a legszebb kenyerem. ízre is stimmel. :D

Már nem tudom, ki írta a receptet, csak gyanúm van. Nem hoxás.


LUSTÁK KENYERE

A héja vastag, ropogós, a belseje kicsit tömörebb, de tele van lyukakkal. Ráadásul a várakozáson kívül alig van vele munka.


Laktató, de nem lehet egy szeletnél megállni!!!!


Jó előző este neki állni, mert a kelesztési idő hosszú.


Hozzávalók:


(1 csésze = 2,5 dl)


3 csésze BL 80-as liszt (fontos, hogy BL 80-as legyen vagy használj sima liszthez búzasikért) (365 g)


1,5 csésze víz (ez 3,75 dl) (375 g)


1 teáskanál szárított élesztő (cca. 5 g)


1,5 teáskanál só


(Én adtam hozzá 2 evőkanál lenmag őrleményt, ízesítheted, ahogy akarod.)

Egy kerek jénai fedővel, vagy valamilyen forma, de le tudd fedni.


A lisztet szitáld át egy nagyobb tálba, keverd hozzá a sót és az élesztőt. Öntsd hozzá a vizet, a magokat és egy fakanállal keverd össze. Jól hallottad fakanállal keverd! Nem kell dagasztani, olyan lesz, mint a sűrű galuska tészta. Ha elkeverted az anyagokat, takard le egy konyharuhával és 12 órán át keleszted. Igen-igen 12 órán át NEM NYÚLSZ HOZZÁ!

12 óra után, kiborítod egy erősen lisztezett deszkára. Fogj egy lapos fakanalat, vagy palacsinta forgatót és lapítsd el. Ha kézzel csinálod, csupa ragacs leszel. Az egyik felét hajts be középre, majd a másik oldalát is. Aztán ugyanezt merőlegesen. Ezt azért tesszük, hogy megállítsuk az erjedési folyamatot, vagyis nyomorgatod a tésztát.

Lisztezd be, takard le és újra pihentesd fél órát.

Közben készítsd elő a jénait, az aljára tegyél zsírpapírt vagy kend ki és jól lisztezd be, hogy ki tudd venni belőle a kenyeret. Zsírpapír szerintem jobb.

Ez nem egy olyan kenyér, amit meg tudsz formázni, a tepsiben sütés közben elfolyna. Ezért kell a forma.

Most ügyesen tedd a tésztát a jénaiba. Nem lesz egyszerű, egy lapáttal könnyebb lesz. A hajtogatott fele legyen alul, bár ez a kelés után nem nagyon fog látszani.

Melegítsd elő a sütőt 230 fokra. A kenyér tetejét spricceld meg vízzel és szórd meg szitálva, liszttel. Erre azért van szükség, mert magas hőfokon sütöd és így nem fog megégni a héja. Ha magokat is akarsz rá szórni, azt a liszt előtt tedd meg.

Fedd le és 35 percig süsd, aztán vedd le a fedőt és süsd még 25-30 percig. A hőfokon ne változtass. Meglátod, hogy a triplájára kel és szépen kireped, ahogyan egy igazi kenyér.

Forrón az igazi.

2017. máj. 4. 22:49

Mindig ovális jénaiban sütöm. Mikor kezd színesedni leveszem a tetőt róla.

Én nem por élesztőt használok. A rendeset morzsolom bele és kenyérsütőben dagasztom.

2017. máj. 4. 22:47

A lehető legmagasabb hőfokra melegítsd elő a sütőd és abba tedd be! A sütő aljába önts egy pohár vizet (ha elektromos) vagy tegyél az aljába lábasban vizet.


Nagyon magas hőfokon sütés az egyik titka. És a kétszeri kelesztés.

Én nem tennék csak 1 csomag élesztőt ebbe a lisztbe. Viszont tennék bele 1 ek olajat.


Ha formában sütöd (pl. jénaiban), akkor nem laposodik el.


És ne gyúrd keményre, puha, lágy tésztája legyen, nagyon kidolgozva. Én spirálos robotgéppel csinálom, szuper kenyereket sütök.

12. Yennefer (válaszként erre: 3. - SzánI.)
2017. máj. 4. 22:30
kézzel kell gyúrni. nagyi sem géppel csinálta ;)
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook