Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » A gyereknek meseolvasás kell fórum

A gyereknek meseolvasás kell (beszélgetős fórum)


2008. szept. 23. 00:01
Hát hogyne kéne. Mi végigmeséltük a gyerekkorukat. Könyvből, fejből, diáról, ahogy jött. Az eredmény: gazdag szókincs, jó helyesírás, imádnak olvasni, mindkettő egyetemet végzett (ill. a "kicsi" még folyamatban van). Előbb mi olvastunk a párommal, majd felváltva a gyerekekkel - még akkor is, mikor már rég tudtak olvasni:)
2008. szept. 19. 14:02

Csak össze kell hasonlítani két gyerkőcöt, az egyik legyen akinek meséket olvasnak, a másik pedig aki meséket néz tv-ben. Az utóbbinak a fantáziája egy nagy nulla, mitől is lenne, hisz nem kell elképzelnie semmit, mert a tv már ad egy képet a meséről.

Én amikor kisebb volt a gyerkőc mindenféle meséket olvastan neki, most már 4 éves és látta a Hófehérke és a hét törpént és nem tudta kik azok a kicsi manók, mert ő nem ilynnek képzelte a törpéket.

A rajzain is látszik, hogy milyen fantázia dús. Mostanában mindig hajókat rajzol, igazi luxushajókat, medencével, vízeséssel, étkezővel, konyhával, kis lakásokkal, mindennel amit ő elképzel egy mindne luxussal felszerelt hajóról, amit persze még soha nem látott.

Na éppen ez a fantázia hiányzik a tv-n felnőtt gyerekekből.

2008. szept. 19. 13:51
Bence fiam lassan nyolc-és fél éves vagány nagyfiú. Ám szerencsére bármilyen önálló is már, azért esténként még odabújik egy -egy mesére. Most Frankli a teknős történeteit, vagy a Brumi maci kalandjait kell olvasnom neki. Remélem ez a csoda egy kis ideig még megmarad nekem!
27. maya80
2008. szept. 19. 13:37
Fontos a mese, mert tanul belőle a gyermek, elindul a fantáziája, megold általa problémákat...
26. o.andi
2008. aug. 13. 18:21
igen szerintem hasznos dolog,az én fiam amikor kicsi volt igényelte az olvasást!!sőt néha kitalált meséket is kért...
2008. aug. 13. 17:58
A kisfiam imádja a mesekönyveket, nem tellik el úgy nap, hogy ne hozza magától, és én örömmel olvasok neki!
24. Sirga
2008. aug. 13. 16:43

Halvány emlékkép, hogy anyukám esténként Gazdag Erzsi: Mesebolt című versgyűjteményéből olvasott fel. Aztán, ahogy iskolás lettem, ez - persze - elmaradt.(Viszont ettől én még nagyon utáltam olvasni! Inkább megírtam 1 könyvet, minthogy kiolvassak egyet! Ettől függetlenül bőbeszédű, jól fogalmazó gyerek lettem.)

A fiamnak már csak néha olvastam mesét: inkább kitaláltam neki! A lányomnál pedig előfordult, hogy közösen meséltünk: én elkezdtem, aztán belekérdeztem, hogy szerinte ezután mi történt? És aszerint folytatódott a mese. Volt 3 féle "szereplőgárda" - amolyan tanmese lett valamennyi, és már sajnálom, hogy nem vettem őket magnóra. Mindegyik egyszeri, és megismételhetetlen! Amikor pedig megismerte a Hupikék törpikéket, sokszor kért - akár napközben is -, hogy találjak ki törpmesét. Nem engedi lankadni a fantáziám! :) Úgyhogy legalább annyit köszönhetek neki én a mesékért, mint ő!

Kell a mese a gyerekeknek! Nálunk - mint írtam - ez nem olvasást jelent, de szükségük van rá! :)

23. winny
2008. aug. 9. 18:00

Mindig volt időm este mesélni a gyerekeimnek.Higgyétek el megéri.Nagyon sokat javít a szókincsükön.Visszakérdeznek.

Én csak úgy fejből meséltem.Ma is szeretnek olvasni.

22. alsi
2008. jún. 24. 20:40

Kedves Mindenki!

Látom már régebben indult ez a fórum, most megint feldobta a gép, hátha valaki okul belőle.

Én nem vagyok túlkézett a kérdésben, de vannak olyan emberek, kik szakmájuknál fogva ehhez is értenek, mármint ahhoz, hogy milyen mese kell a gyerekeknek.

A legtöbbjük azt javasolja, hogy fejből mondjunk mesét, kicsiknek elég olyasmit, ami vele/velünk történt meg azna, csak átírva úgy, hogy egy kis mackó reggel felkelt és csodálkozva látta, hogy már süt a nap. Anyukájával elmentek a boltba... stb. estig, amik történtek, és a végén lefeküdt aludni...

Ilyen egyszerű, nem kell hozzá még különösen nagy memória sem.

Aztán a későbbiekben a népmesék, tündérmesék az ajánlottak, ahol a kicsi képzeletben azonosulhat a főhőssel, aki gyakran a legkisebb fiú, akire nem is gondolnak a szülők, hogy pl. meg tud vívni a hétfejű sárkánnyal stb. vagy az eszével és a jószívűségével győz.

És azért fontos a szóbeliség, nem könyből, illusztrációkkal, mert a kicsi mesehallgatás közben elképzeli, amit hall, látja a "belső szemével", tehát saját maga szerkeszt hozzá képeket és ez megnyugtatja, segít feldolgozni a napi történéseket.

A mesefilmek azért nem jók, mert készen vannak a képek, nem kell dolgozia a belsőnek, és ezért nem is ad olyan megnyugtatást, mint a szóbeli mese.

Mesélni, mesléni, mesélni.

És ha már rajzfilmet nézetünk a gyerekkel, üljünk le mellé. Talán csodálkozni fogunk, hogy manaság nem éppen Frakk és Kukori a menő... és a mesefilmekből is dől az agresszió...

Szóval rajzfimet együtt nézzünk, hogy legyen kontroll.

Ennyit szerettem volna hozzáfűzni.

alsi

2008. máj. 11. 18:10
Egy éves kora óta minden nap mesélek a gyerekemnek.
2007. dec. 28. 10:37
Hát mese inkább, mint a sok szörnyszülöttel teli rajzfilmek.
2007. dec. 28. 10:02
kell neki olvasni
2007. dec. 28. 10:02
kell neki olvasni
2007. szept. 2. 08:08
Esetleg ha nagyon nem akar mesét hallgatni,vannak amik dvdn-könyvben megvannak...Kedvcsinálónak,hátha jobban érdekli majd...
16. RLindi
2007. szept. 1. 22:01
Mi is mesélünk esténként meg amikor igényli napközben is. Bábozni is szoktunk mese közben,nagyon élvezi a kislányom,aki nem egészen 2 éves.
15. mimmi
2007. szept. 1. 21:59
Igen.Nem szabad hagyni hogy csak dvdn éljen a gyerek.Ha tudsz mesét olvasni akkor az örök élmény marad mindenkinek.tessék kiprobálni!
2007. aug. 28. 14:45

Igen, most a DVD-k kötik le legjobban, és arról beszélgetünk, az is valami. Csak én pl amióta az eszemet tudtam, imádtam tatám meséit, olvasott, és olvasott, sose néztünk TV-t, pedig lehetett volna, valahogy mégse volt rá szükség...

Kicsit furcsa, hogy kisgyerek, és nem köti le, na mindegy, nem vagyunk egyformák. Meg aztán ritkán lehet velünk, 3 hetente 1 nap :-(((

De majd próbálkozunk!

Köszi a válszt

üdv

13. ccd9bb7d17 (válaszként erre: 12. - Swordgirl)
2007. aug. 28. 14:29
Azért csak meséljetek,vagy nézegessetek könyveket,az sem baj ha csak aláfestő szöveg elgyelőre...egyébként erre vidéken sok gyereknek nem olvasnak ahogy tapasztalom,mert "úgysem érdekli"...hát honnan tudják,ha nem próbálják?egyébként nem eröltetem,nem kötelező mesét hallgatni,csak ha van kedvük...az is jó ha nézzük...együtt...jobb a semminél...viszont van akit tényleg nem érdekel...akkor lehet velel mást csinálni,amihez kedve van...az a lényeg hogy személyes törődést is kapjon...
2007. aug. 28. 13:33

Mi van akkor, ha a 3,5 éves kisfiú nem szereti/nem figyel a mesére...?

Nem velünk él, hanem az anyjával, illetve az anyai nagyszüleivel, mert az anyja mindig dolgozik, de mikor nálunk van, és elkezdünk mesélni, nem figyel, és mással foglalkozik, játszik, nyaggat, hogy mást csináljunk.

Nem szokhatott hozzá? Vagy mi van ilyenkor?

2007. aug. 28. 13:29
Egyébként a nagyfiamat tegnap irattam be a gyerekkönyvtárba,most megy szeptemberben suliba...egy darabig még én olvasok neki,de ügyesen válogat már most is
10. ccd9bb7d17 (válaszként erre: 4. - Hoxa)
2007. aug. 28. 13:27
merész vagy...:-))én a kicsivel még mindíg várok,elég "izgőmozgó"...ha nem egyedül vinném őket,talán...de így tutira "elvesződne"az egyik:-))
2007. aug. 28. 13:20

Sziasztok!

Az én fiaim 4,5 és 2,5 évesek.Nagyon szeretik a mesét. A nagyobbik Péter minden este lefekvés előtt már szól, hogy jöhet a mese.Nálunk most micimackó megy.De ha nagyon fáradt vagyok akkor szívesen meghallgatja amit fejből mondok neki.Az öreg néne őzikéjét nagyon szreti.Van ,hogy kétszer is el kell neki mondani.A kicsit még nem köti le annyira.Ő is hallgatja de csak rövid ideig képes rá figyelni.Egyszóval nagyon megy nálunk a meseolvasás.

2007. ápr. 16. 10:30
Az én fiam 10 éves, 8 éves koráig, amíg nem tanult meg gördülékenyen olvasni, minden nap átlag 1 óra olvasásban "volt része". Most nagyon szeret olvasni, érdeklik a könyvek, koránál sokkal fejlettebb a szókincse és olvasás, szövegértés, egyéb versenyekre küldik.
7. Pitypang72 (válaszként erre: 6. - E71af41436)
2007. ápr. 16. 10:18

Kedves Pitzburg!

Dehogynem!

A mese nagyon fontos.

Én féléves kora óta mesélek a kislányomnak.

Sőt mesét találok ki. Sokszor mesefolyamok hömpölyögnek.

Mára már (7 éves lesz), ő határozza meg a mese alapjait, és én bontom ki.

A szakdolimat is erről írtam.

Üdv: Pitypang72

2007. ápr. 16. 09:36

senki nem olvas mesét?????

akkor mit csináltok a gyerekekkel???

2007. ápr. 13. 23:48
Nekem 13és 9 évesek a lányaim.Amai napig olvasunk meséket. Este kb. fél órát olvasunk, összebújúnk. Semmiért nem adnám ezeket a perceket.
4. Hoxa
2007. ápr. 13. 23:45
1 év múlva már talán mi is megyünk ilyen programokra. :)
2007. ápr. 13. 21:43

talán Hoxa nem öl meg ezért.....



Szombat (ápr. 14.)


Egész napos gyöngyfűzés (MinerAli)

Egész napos Gurgula készítés, fotózás Gombocskával (Naphegy Kiadó)


10:00 Játsszunk a mesékkel! – felolvasás, könyvkészítés, meseírás, játék királylányokkal, lovagokkal, tündérekkel, boszorkányokkal (Csimota Kiadó, egyszervolt.hu)

11:00 Boldizsár Ildikó dedikál

11:00 Bogyó és Babóca – Bartos Erika mesél, vetít és dedikál

12:00 Írjunk verset Lackfi Jánossal! – közös versírás, felolvasás, dedikálás

13:00 Böngészős vetélkedő a Naphegy Kiadóval

13:30 Olvassunk együtt Lázár Ervin meséket!

14:00 Mesezsinór – mese, játék Mann Györggyel (Pagony)

15:00 Beszélgetés Gombos Péterrel és Oszoli Mártával gyerekkönyvekről (Csodaceruza)

15:00 Ide nekem a Holdat! – kesztyűbábos előadás (Naphegy Kiadó)

16:00 Vekerdy Tamás beszélget a szülőkkel olvasásról, mesékről (Csodaceruza)

17:00 „Mikor az utcán átment a kedves...” zenés produkció József Attila versekkel (Székelyműhely)


Vasárnap (ápr. 15.)


Egész napos gyöngyfűzés (MinerAli)

Egész napos Tündéri Lonka baba készítés Rónay Katalinnal (Prospero Kiadó)


10:00 Böszörményi Gyula dedikál

11:00 Varázsszőnyeg – zenés, mesés produkció óvodásoknak, kisiskolásoknak (Szülők Háza)

13:00 Szegedi Katalin dedikál,

Játék Lewis Caroll Alice Csodaországban című könyve alapján (General Press, egyszervolt.hu)

14:00 2006 legjobb mesekönyvei és alkotói – beszélgetés az IBBY idei díjazottjaival

15:00 Dedikál: Marék Veronika, Baranyai András, Kárpáti Tibor

16:00 Panka és Csiribí – Berg Judit és Bujtor Anna báboznak, mesélnek,

Berg Judit és Pásztohy Panka dedikál (Pagony)

17:00 Aprók táncháza – tánc, ének, ritmusjáték óvodásoknak Csiszér Jolánnal



Helyszín: Budapesti Kongresszusi Központ


Gyerekprogramok az Árkád teremben

(alsó szint, büfé mögötti folyosó, A24)

2007. ápr. 13. 21:41

szia

igazad van , az én gyerekeim is szeretik sőt elvárják a mesét! Még a 12 éves kamaszodó fiam is szereti végoghallgatni. nálunk most a Grimm mesék a favorit, de végül is mindegy csak mese legyen.

És amit már nagyon sokszor hallgattak azt szépen eltudják ők is mesélni, ami nagyban segiti a fogalmazáskésségüket

2007. ápr. 13. 21:14

én kétgyerekes édes anya vagyok

és hagy kezgyem aval hogy édesanyámék minden este olvastak mesét de ha elmarat ketöt olvastak nekünk

kis gyerekeknek nagyon elég a rövid mese

én nagyon fontosnak tartom hogy vagy én vagy az apja olvason

mind a keten hol egyikünk hol másikunk olvas

az interneten és az ujságokba is olvastam eröl

olvasunk nekik mesét s nem baj ha a gyerek100-re kéri

a mesén nevelkedö gyerek böbeszédü gyerek .

s majd ha könyvet kel a kezébe venni szivesen teszi majd

a kisebik fiam is sokszor veszi a kezébe az ö kis könyveit s nézegeti én jo dolognak tartom az esti mese olvasását

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook