Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » A GYED alatt felgyülemlett szabadságokból kiváltható-e néhány nap, attól függetlenül, hogy jelenleg még GYES-en vagyok? fórum

A GYED alatt felgyülemlett szabadságokból kiváltható-e néhány nap, attól függetlenül, hogy jelenleg még GYES-en vagyok? (tudásbázis kérdés)


1 2
2013. márc. 8. 13:19
2013. márc. 8. 13:19
Nagy nehezen találtam egy régi Mt. szöveget, helyesebben az utolsó verziót, a tavalyi új MT. hatályba lépése előtt, érdemes a rendes szabadság megállapítását elolvasni, ott van 261-es lábjegyzetes megjegyzéssel, hogy 2011. augusztus 1-től van így, vagyis, még régebbi verzióra vissza kell lépni, amennyiben a gyedet hamarabb kezdte valaki... sajnos legtöbb helyen egyáltalán nem képesek a jogszabályok megfelelő értelmezésére.
2013. márc. 8. 13:06

2012. évi LXXXVI. törvény


ezek tartalmazzák az átmeneti rendelkezéseket, ebben egyértelműen le van írva, hogy az új mt kihirdetése előtt megkezdett fizetés nélküli szabadságok esetében a régi szabályozás az irányadó.


Megjegyzem az én bérpapíromon helyesen számolta ki a munkáltató a felgyűlt szabadságnapjaimat, és arról megfelelően tájékoztatott a gyed lejártáig minden hónapban.

35. c9f9b53798 (válaszként erre: 27. - Arer)
2013. márc. 8. 12:47
a gyed első félévére továbbra is jár, de nem mindegy, hogy a gyedet mikor kezdted, ha 2011. augusztus 1. előtt, akkor még a régi számítási mód vonatkozik rád
34. egresbokor (válaszként erre: 33. - C9f9b53798)
2013. márc. 8. 12:46
hát nem sok van benne, ezt bogarászom...átmenteni rendelkezéként annyir rnak, hogy a munkáltató megállpodhat a szabadság 6 hónajának pénzbeli megváltásában azokkal, akiknek a fizetési szabadság a tavalyi év második felében ért véget.
33. c9f9b53798 (válaszként erre: 30. - Egresbokor)
2013. márc. 8. 12:41
biztosan az átmeneti rendelkezésekben erre kitérnek, hogy mi van, ha valaki 2011. augusztus 1-je előtt már gyeden volt, ott van a váltóvonal, ezt a részt sokkal hamarabb (egy évvel korábban) szigorították, mint mielőtt az új Mt. hatályba lépett
32. egresbokor (válaszként erre: 27. - Arer)
2013. márc. 8. 12:39

már csak a szülési szabia jár.

Mt. 115.§

31. c9f9b53798 (válaszként erre: 25. - Nina82)
2013. márc. 8. 12:38

Nem, nem törölték el, amennyiben a gyed időszaka 2011. augusztusa után kezdődött, úgy valóban már a csökkentett mértékű szabadságnapok száma jár (ami bent maradt szülés előtt, a tgyás idejére, és a gyed első fél évére), amennyiben a gyed időszaka augusztus előtt kezdődött, akkor a régi jogszabály van érvényben: ami bent maradt szülés előttről, a tgyás idejére, és a gyed első évére.


Nekem legalábbis ez az utolsó információm erről.

2013. márc. 8. 12:37

nos, elővettem a Munka törvénykönyvét, és igen, tavaly július 1-től a szabadság naptári évenként és munkában töltött idő után jár. A munkában töltött idő fogalmát elég szűkra szabták...

a gyermeknevelési időkből a szülési szabadság tartama tartozik bele csupán.

29. Nina82 (válaszként erre: 27. - Arer)
2013. márc. 8. 12:31

Arer, sajnos én csak azt tudom mondani, amit a munkáltató személyügyi osztályán nekem mondtak és számoltak...

Kicsit reménykedtem benne hogy nem így van, elszámolták, de sajna nem.


Ha úgy lenne, hogy a gyed első évére járna az adott évre számolandó teljes szabadság (min. 20nap életkortól, gyermekektől függően), akkor nekem is többnek kellett volna lennie, mint amennyit számoltak.


Érdemes lenne megkérdezned a munkahelyeden, hogy mi újság erről és mit tudnak ők.

28. Nina82 (válaszként erre: 26. - Noozimanoo)
2013. márc. 8. 12:26

Legalább te nem lepődtél meg noozimano :)


most már mindegy is, rég dolgozom azóta :) munka ezerrel...:)

27. Arer
2013. márc. 1. 15:01
Most akkor mire jár szabi? Csak a szülési szabadságra, ami 168 nap? Eddig járt a fizetésnélküli szabadság egy évére, vagyis 1 év gyedre is. Most már nem jár?
26. noozimanoo (válaszként erre: 25. - Nina82)
2013. márc. 1. 14:57
Ezt nekem még előre mondták... :/
25. Nina82
2013. márc. 1. 14:41

Sziasztok!

az eredeti kérdéshez kapcsolódóan írnám le az én esetemet: idén január 21től kezdtem dolgozni és felvilágosítottak, hogy azért csak ennyi a szabim amennyit mondtak, mert GYED alatti szabikat eltöröték, szóval GYED alatt nem is jár már szabi...szerintetek?

sziasztok!

24. mkriszti81 (válaszként erre: 22. - C9f9b53798)
2013. febr. 25. 18:24
köszi szépen :)
23. noozimanoo (válaszként erre: 16. - Egresbokor)
2013. febr. 25. 17:59

Akkor annyi...

Nem tudom, mennyi az alap, csak a pedagógusi.

22. c9f9b53798 (válaszként erre: 20. - Mkriszti81)
2013. febr. 25. 15:38
Heti max. 30 órában, vagy otthon "időkorlát" nélkül pl. távmunkában, vagy saját vállalkozásban.
21. c9f9b53798 (válaszként erre: 20. - Mkriszti81)
2013. febr. 25. 15:37

Akkor a felszámoló tájékoztatott arról, hogy a gyes már passzív jogon fog járni.

Részmunkaidőben dolgozhatsz, igen.

20. mkriszti81 (válaszként erre: 17. - C9f9b53798)
2013. febr. 25. 15:27

lehet nem jól írtam, a cég jogutód nélkül szűnt meg, az új ami lett helyette, teljesen más néven, más tulajjal működik (csak helyileg ugyanott és ugyanazon termékeket árulja)


A felszámoló biztos annyit mondott, hogy ha lejár a gyedem, akkor mindenképpen megszűnik a munkaviszonyom.

Kérdés már csak az, hogy az új cég felvenne-e, de hülyék lennének, hiszen nem mennék oda vissza dolgozni (ha azt hazudnám, hogy igen, akkor lehet felvennének, de ennyire gerinctelen nem vagyok).


Más: a kislányomat a mai naptól adtuk családi napközibe, ott azt mondták, hogy a gyed lejárta után ha elmegyek 4 vagy 6 órás munkakörbe, akkor jár a gyes is pluszban.

2013. febr. 25. 15:13
Helyesbítek, azért a jogutód cégről kellett volna értesítést küldeni, hogy a munkáltatód neve megváltozott... stb.
2013. febr. 25. 15:11
Lehet felszámolás, vagy működés változatlan formában, vagy jogutódlással...
17. c9f9b53798 (válaszként erre: 15. - Mkriszti81)
2013. febr. 25. 15:10

Épp ezt akartam írni, hogy a csődeljárás vége lehet a felszámolás és a működés ugyanebben a formában, vagy jogutódlással, ahogyan ez a munkáltatód esetében történt.


Mivel van jogutód cég, így a passzív állományban lévő dolgozókat automatikusan átveszik, ezért nem értesítettek Téged. A gyed lejártát követően így dönthetsz, hogy maradsz gyesen, vagy visszamégy dolgozni. Akkor ugye ki kell adják a szabadságaidat, amennyiben nem kívánnak foglalkoztatni, megtehetik, hogy felmondanak pl. az átalakulás körülményeire hivatkozva megszűnt a munkaköröd... stb... és még a gyermeked három éves kora előtt elbocsátanak, mert a felmondási védelem csak fizetés nélküli szabadság mellett jár az új mt. szerint az anyukának gyereke hároméves koráig.


Amennyiben nem szűnt meg a munkaköröd, vagy van a végzettségednek megfelelő munkakör, akkor fel is ajánlhatják azt, vagy folytathatod a régi munkakörödben. Lehetőséged van a gyermeked három éves koráig a részmunkaidős foglalkoztatás igénybevételére is.


Amennyiben dolgozol, úgy már a gyes nem jár. De azt munkanélküli nagyszülő, munkanélküli férj, vagy nyugdíjas nagyszülő igénybe veheti, természetesen a gyermek akkor nem lesz bölcsődei ellátásra jogosult.

16. egresbokor (válaszként erre: 13. - Noozimanoo)
2013. febr. 25. 14:57

tizenpár napod hogyan?

20 nap az alapszabadság, ezen felül jár pótszabadásg a gyermekek után, és életkor alapján is.

15. mkriszti81 (válaszként erre: 10. - C9f9b53798)
2013. febr. 25. 14:45

A csődeljárás a gyed-em kezdetekor kezdődött, nekem azóta ők semmilyen papírt nem adtak (nem is voltam bent hivatalos ügyben, csak párszor "látogatóban"). Nem tudom, hol tart az ügy, a felszámoló cég egyszer felhívott, hogy kérik az irataim másolatát, de nem adtak címet, azóta hiába szóltam már...

A gyed-em most májusban fog lejárni, így nem tudom, mire számíthatok.


A cég teljesen új formában és név alatt tovább működik, az aktív dolgozókat át is vették, de engem biztos nem fognak (mondjuk nem is maradnék, máshova akarok menni)

14. Tavirózsa :) (válaszként erre: 8. - Mkriszti81)
2013. febr. 25. 14:12

Hát ez nem valami jó hír. :S

Max. beperled őket, de akkor sem vagy semmivel sem előrébb.

13. noozimanoo (válaszként erre: 12. - Noozimanoo)
2013. febr. 25. 14:05
jahh, most pedagógus vagyok, tehát 40-50 napról lenne szó. Ahova megyek, ott majd tizen pár napom lenne évente.
2013. febr. 25. 14:02

Hűűű, ezeket jó tudni!

Nekem olyan kérdésem lenne, hogy ha lejár a gyedem, de nem ugyanoda megyek vissza dolgozni, én mondok fel, akkor mi a helyzet a szabadságaimmal?

2013. febr. 25. 14:00
én meg táppénzen vagyok mivel nem tudják megoldani a kismamák foglalkoztatását és most kaptam a levelet a munkáltatomtol hogy ha 31napot meghaladoan tp n vagyok akkor arra az évre idöarányosan kapom meg a szabikat.tehát mivel juniusban szülök igy csak 10-11szabim marad igy nem félek attol hogy nagyon összegyülne.nem tudom hogy a tgyás és a gyed alatt vajon el e veszik a szabikat.
10. c9f9b53798 (válaszként erre: 6. - Mkriszti81)
2013. febr. 25. 13:57

És mi lett a vége a csődeljárásnak? Félszámolás, vagy még folyik, esetleg tud tovább működni?


Nem mindegy.


Ha felszámolás lesz a vége, akkor a munkavállalói bérek az első helyek egyikén állnak a kielégítési sorrendben.


De ez bonyolult és összetett folyamat. Mi az utolsó hivatalos papír, amit kaptál a munkáltató részéről?

2013. febr. 25. 13:53

A munkáltató az új mt szerint két dolgot tehet:

1. a munkába visszatérést követő hatvan napon belül meg kell kezdeni a szabadságok kiadását (vagyis amint a ki nem adhatóság oka megszűnik) - a gyakorlatban rögtön ezzel kezdenek általában.

2. kifizeti egy összegben, ha megszünteti a munkaviszonyt.

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook