Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » A főiskolai diplomámhoz még nem kellett anno nyelvvizsga. 40 elmúltam bőven, újra tanulnék, de nem nyelvet... lehet? fórum

A főiskolai diplomámhoz még nem kellett anno nyelvvizsga. 40 elmúltam bőven, újra tanulnék, de nem nyelvet... lehet? (beszélgetős fórum)


1 2
34. évanéne (válaszként erre: 33. - Unom)
2016. okt. 9. 11:07

Ha akarnám, le tudnám. De elég nagylány vagyok hozzá, hogy eldöntsem, megéri, érdemes-e nekem nyelvtanulásra időt, energiát, pénzt szánni. Egyértelműen semmi értelme az én személyes esetemben. Sokan vannak így ezzel.

Egyszerűen nem látom be, mi értelme a kötelező nyelvvizsgának.

33. unom (válaszként erre: 32. - Évanéne)
2016. okt. 9. 09:04

40 éves nem öreg. Ha egy egyetemet, főiskolát el tud végezni, akkor egy nyelvvizsga se lehet akadály. Nem bénák, hülyék, vagy fogyatékosok.

Gondolom, ha előírás lenne, szükséged lenne rá, te is le tudnád tenni, ha akarnád.

Persze, a nyelvvizsga nem nyelvtudás, de legalább egy alapszintet feltételez. Vagy el kellene hinni bemondásra?

32. évanéne (válaszként erre: 30. - Unom)
2016. okt. 9. 08:46

Ácsi. Én 40-50 éves emberekről beszélek, akik még pár évtizedig dolgozni fognak, a végzettségüket meg pár évtizede szerezték.


Hogy nyelvet tudni szabadság, tény. De ennek semmi köze a nyelvvizsga megköveteléséhez.

Én pl jól beszélek németül, a határszélen élünk, járunk rendszeresen Ausztriába. Nyelvtanilag borzalmas vagyok, nyelvvizsgának a közelébe sem érnék, meg ugye a jó kis burgenlandi kiejtésem... Viszont rendszerint én fordítok a kollégáknak :-)a munkámban meg az elmúlt 20 évben nem tudtam nyelvet használni, nem hiányzott a nyelvvizsga, max a nyelvpótlékért, ami csupán adható.

31. Channa* (válaszként erre: 28. - 31bc25d879)
2016. okt. 9. 08:14

Az még egy másik időszak volt. Akkor még nem kellett a legtöbb diplomához nyelvvizsga.

Azt a jogszabályt, ami ide kapcsolódik 2003. körül hozták. Nekem sok ismerősöm ment ekkor főiskolára pont emiatt, azaz azért, mert nekik nem kell nyelvvizsga, aztán kiderült, hogy a jogszabály nem arról szól, hogy nem kell egyáltalán nyelvvizsga, hanem arról, hogy általános nyelvvizsga nem kell, de szakmai igen. Amikor ezek az ismerőseim letették a záróvizsgát, kérelmet írtak, hogy tekintsenek el ettől a követelménytől. Volt aki kapott mentességet, de volt aki nem. Jellemzően az kapott mentességet, aki szinte már 50 volt, amikor végzett.

Tehát, a jogszabály arról szól, amit írtam....

30. unom (válaszként erre: 29. - Évanéne)
2016. okt. 9. 08:06

A nyelvvizsgától nem, de attól, ha tud egy nyelvet, sokkal több információhoz fér hozzá, tájékozottabb lesz.

Szerintem ez nem egy hatalmas elvárás a 21. században attól, aki értelmiségi pályára készül. Ráadásul egy középfokú nyelvvizsga nem is teljesíthetetlen, főleg a diplomához képest

29. évanéne (válaszként erre: 27. - Unom)
2016. okt. 9. 08:02

Mivel jó 10 éve nem követem a felsőoktatást, szakot nem tudok mondani. Értelemszerűen nem vagyok képben vele, hol adnak fel idegen nyelven szakirodalmat, milyen területen nem fordításokkal, hanem eredeti szövegekkel dolgoznak.


Szakmát, konkrét munkaterületet kérdezel? Ok. Vidéki népművelő, aki a helyi közösségek életének koordinálása mellett a padok pakolásáért,a rissz-rossz cserépkályha beüzemeléséért is felelős, no meg rögtön, amint bezár a baba mama klub után, kinyitja a könyvtárat. Nyilván egy külföldi projektekben résztvevő kolléga eleve azért kerül be a projektekbe, mert nyelvet beszél.

Könyvelő, aki az APEH iránymutatásai alapján dolgozik. Igen, ha ugyanezt a munkát egy multinál szeretné végezni, a munkáltató elvárja a nyelvtudást.


Alsó hangon 22 éves egy ember, amikor az első diplomáját megszerzi. Hogy az életéhez, munkaterületéhez milyen nyelvre, és milyen szintű nyelvtudásra van szüksége, részben eldönti, részben az élet alakítja. Mindenesetre én abban nem hiszek, hogy egy akármilyen nyelvvizsgától (főleg ha az tényleg csak akármilyen) jobb szakember lenne.

28. 31bc25d879 (válaszként erre: 23. - Channa*)
2016. okt. 9. 06:21

Dehogynem volt. Régen sem kellett.

Aki betöltötte a 40. életévét és úgy nyert felvételt főiskolára, egyetemre NEM kellett nyelvvizsga.

A 90-es évek végéről és a 2000-es elejéről beszélek. Nekem ebből az időszakból van ismeretem.

Nekem kellett mert 33 voltam mikor felvettek és 37 mikor diplomáztam. Sok idősebb évfolyam társam repdesett az örömtől, hogy nekik nem kell. Aztán ismerek olyat is aki a mai napig nem kapta meg a diplomáját mert nem nyelvvizsgázott le.

27. unom (válaszként erre: 25. - Évanéne)
2016. okt. 8. 23:17
Mondanál ilyen szakot, ahol a nemzetközi szakirodalom nem számít?
26. Guruljka (válaszként erre: 25. - Évanéne)
2016. okt. 8. 23:11

Teljesen igazad van.


Sajnos!

25. évanéne (válaszként erre: 24. - Guruljka)
2016. okt. 8. 21:41

Amit írsz, valóban nem ide tartozik, ugyanakkor meg teljesen ide tartozik.

Nyaranta megfordul egy csomó diákmunkás a kezem alatt, 16 évestől felfele. Szinte mindnek van valamilyen nyelvvizsgája. De amint szóba kellene állni egy külföldivel, megáll a tudomány.

Azoknál az elsősorban reál szakmáknál, ahol a szakirodalom idegen nyelvű, eleve saját érdeke már az iskolában a hallgatónak, hogy megfelelő nyelvtudással rendelkezzen, a megfelelő nyelven.


Nekem azzal van amúgy bajom, hogy azoknál a szakiknál, akik az élet olyan területén dolgoznak, ahol nincs szükség nyelvtudásra, a szakmai fejlődésnek miért szabnak gátat a nyelvvizsgával? Miért jobb az, aki 15 éve letette a lovárit mondjuk?

2016. okt. 8. 21:25

Nem ide tartozik egészen, nyelvszakos vagyok, németes.

nagyon kis létszámú a levelezős csoportunk, sokszor összeraknak egyik-másik órán valamely más szak vagy kurzus csoportjával.


Ma olyanokkal voltunk együtt, akik szakfordítónak készülnek. Ez két féléves kurzus, és csak fizetős változata létezik.

A négy főből egyik sem tudott legalább valamennyire folyékonyan beszélni németül. Még az egyszerűbb szavakat is keresték sokszor, pedig igazán csak az átlagos szókincset használtuk.

És ha elvégzik a kurzust, teszem azt, megkapják a képesítést, akkor kikerülnek a fordítás világába? Milyen szöveget adnak majd ki a kezükből? (Vagy akár most is, mert van közöttük, aki a jelenlegi munkahelyén is használja már a németet.)


Én megadnám a diploma mellé a könnyen szerezhető nyelvi osztályzatot, de aki már szaknyelvi fordítónak készül, azt keményebben felvételiztetném. Én már eleve tudtam németül, de az alapszakhoz emelt szintű német érettségit kellett letennem, mert a régi érettségi csak sima volt, hiába van és volt német felsőfokú nyelvvizsgám is. Az alapszakon harmadik éve bővül a szókincsem és gyakorlom a kiejtést, a beszédet, mert a szakfordítóinak valamilyen diploma megléte a feltétele, mégis egyszerűbb volt a germanisztikát választani. Azért nem gondoltam volna, hogy aki alig pöntyögi a nyelvet, az is lehet szakfordító.

15-16 éve fordítok már. A jelenlegi szakfordító csoport tagjai egy kis általános (magazinból ollózott) német szöveget sem tudtak hibátlanul értelmezni.

2016. okt. 8. 07:07

Egyébként, sosem volt olyan, hogy nem kell 40 felett nyelvvizsga. Már úgy hozták az idekapcsolódó jogszabályt, hogy általános nyelvvizsga nem kell, de szakmai kell.

Persze ezt úgy közvetítették, hogy nem kell....

22. 31bc25d879 (válaszként erre: 10. - Tavaszilány)
2016. okt. 8. 06:41

Húha! Én még a régit tudtam.


Hát én azt mondom, hogy egy nyelvvizsga a felsőoktatás mellett ha valaki párhuzamosan tanulja a nyelvet is időben, energiában, tanulásban, fáradtságban felér még egy diplomával. Én csináltam munka mellett, gyerek, család mellett kétszer is.

21. unom (válaszként erre: 19. - Évanéne)
2016. okt. 7. 23:33
Eszperantóból is lehet nyelvvizsgát tenni :)
20. moonlight13 (válaszként erre: 18. - Channa*)
2016. okt. 7. 23:21
Hú, te naprakész vagy! Én leragadtam a réginél.
19. évanéne (válaszként erre: 16. - Guruljka)
2016. okt. 7. 21:59

Köszönöm, nagyon kedves Tőled! :-)

Én meg írtam nekik, délelőtt. Korrektül válaszoltak is.

Lényeg a lényeg: amennyiben diplomát szeretne valaki, tök mindegy, hány éves, kell a nyelvvizsga.

Igaz, intézményenként vannak könnyítések, lehetőségek. De levelezős, távoktatásos, vagy esti képzésnél nem életszerű.

Azért az vicces, hogy a vezetőképző, mint tanfolyam elvégezhető, eszperantóval is mehetek okosodni szinte bárhova, de a szakmámban mesterszakot nem végezhetek, csak nyelvvizsgával.

18. Channa* (válaszként erre: 11. - Guruljka)
2016. okt. 7. 20:00
Én mondtam, hogy kell....
17. moonlight13 (válaszként erre: 6. - 31bc25d879)
2016. okt. 7. 18:24
Én is úgy tudom, hogy 40 felett nem kell a diplomához a nyelvvizsga.
2016. okt. 7. 10:16

na én felhívtam a Felvi számát.


Azt a tanácsot kaptam, hogy hívd fel őket (06-1/477-31-31), mert én nyilván nem tudtam konkrét adatot mondani.

Ha alapképzésre jelentkezel, nem kell a nyelvvizsga.

Ha mesterképzésre jelentkezel, akkor viszont kellene.

Létezik egy gyűjtemény, a Szakképesítés.hu, itt az OKJ-s képzések vannak listázva.

2016. okt. 7. 09:55
És végtére is, diplomád már van. Másoddiplomához is kell vajon? Vagy fokozathoz?
2016. okt. 7. 09:53
Vannak könnyítések, ha jól látom, intézményen belül is lehet nyelvvizsgázni, és akkor csak könnyítenek valamit. Tényleg marhaság, hogy így csak a tanfolyam lehetősége marad, de az is elsülhet jól.
2016. okt. 7. 08:55

Lényeg a lényeg, kell.

Hogy ez mekkora baromság!

2016. okt. 6. 17:51
Ettől még lehet szerintem tanulni, csak nem kap róla diplomát.
2016. okt. 6. 17:50

Látom, kell, de sok könnyítés van.


[link]

2016. okt. 6. 16:42

Sajnos az már megszűnt, hogy 40 év felett nem kell nyelvvizsga! A 2015-ben végzettek mentesültek utolsónak, az utánuk diplomázóknak már kell!


Egyébként ez annyit jelent, hogy amíg nincs meg a nyelvvizsgád, nem kapod meg a diplomádat (vagyis olyan, mintha nem lenne).

2016. okt. 6. 12:19
Én azért nem vagyon annyira képben, mert eleve nyelv szakra jelentkeztem. :D
2016. okt. 6. 12:12

Az a biztos, ha "telefonos segítséget" kérsz. Ha felhívod az ügyfélszolgálatot, biztosan aktuálisan érvényes és autentikus választ kapsz. :D (Hű de szépen cirkalmaztam.) :D


[link]

7. 31bc25d879 (válaszként erre: 5. - Évanéne)
2016. okt. 6. 09:48
Neked már nem kell nyelvvizsga. Nézd ki, hogy mit szeretnél, tanulj, felvételizz és nosza.
2016. okt. 6. 09:46

Én 32 évesen lettem diplomás.

Úgy tudom, hogy ha 40 felett kezded el a főiskolát, egyetemet, nem kell nyelvvizsga.

2016. okt. 6. 09:24

Köszönöm a biztatást, aranyosak vagytok! De a fő kérdésem az, hogy ha nincs semmilyen nyelvvizsgám, akkor mi a helyzet???

Ja,és nem is szeretnék nyelvvizsgát tenni, nyelvet tanulni.

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook