Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » A fiam nem akar suliba járni az osztálytársa miatt.Mit tegyek? fórum

A fiam nem akar suliba járni az osztálytársa miatt.Mit tegyek? (beszélgetős fórum)


1 2
2012. márc. 16. 07:38
És sajnos tényleg felesleges átíratni a fiadat egy másik iskolába, mert azoknak is megvannak a maga "Marcelljei" - az nem jó megoldás. És még akkor a te gyereked hiheti azt, hogy vele van a baj, nem a Marcellel...:S
47. urbanszkyviki (válaszként erre: 16. - F1e23b97ee)
2012. márc. 16. 07:26

De hisz már állást foglalt azzal, hogy a másik fiút nem bűnteti és az anyja is bemehet bármikor, a többiek szülője viszont nem...:S

Én a helyedben ezt tenném: ha az igazgató is tud már a helyzetről, akkor hozzá, ha csak az ofő tud róla, akkor hozzá - bemennék, szépen, kedvesen, ámde baromira határozottan közölném vele, hogy mi a helyzet állása, a konkrét tényeket, azt, hogy a kisfiú illetve az anyukája képtelen a megegyezésre, és ultimátumot adnék (sajnos, ha nem tesznek semmit, akkor muszáj!): vagy kapnak még egy esélyt, hogy orvosolják a problémát, vagy a nyilvánossághoz fordulsz orvoslásért - ez lehet egy feljebbvaló, a média, stb. Nem vagyok én ilyen fenygetőzős ember, de a gyereked érdekeit kell nézned, és a másik fiúnak, vagy általánosságában véve az ilyen gyerekeknek nem lehet megengedni ezt a viselkedést, és itt nem lehet arra hivatkozni, hogy válás, meg miegyebek, bár tudom hogy megviseli a gyereket a válás, de mindek van az anyuka??????? Az ő dolga lenne a kicsi fia lelkivilágának erősítése, nem az iskoláé, és nem ajnáltatnia kellene magát hanem egy kicsit jobban odafigyelnie a saját gyerekére. Arra senki nem gondolt még, hogy az a gyerek az anyja figyelmét akarja magára vonni ezzel a viselkedéssel? :S Nem a gyerek a hibás sosem, hiszen még kicsi, hanem az , aki neveli - és így pontosan is érthető, hogy az anyja miért viselkedik így. Annak a Marcell gyereknek segítségre és az anyjára lenne szüksége, nem engedményekre az iskolában, a tanárnő nagyon nem jól kazeli a helyzetet.

De ha ez a javasolt megoldás nem tetszik, mert azért valljuk be kicsit drasztikus, akkor egy humánusabb megoldás: keress hasonszőrű szülőket, akiknek a gyerekeivel még packázik a Marci gyerek, és együtt hívjatok össze egy szülői féle megbeszélést, vagy ilyesmit, de ott kell lennie tanárnak, igazgatónak is jó lenne, és persze azérintett anyukának. Ha ész érvekkel, és nem támadólag léptek fel, akkor az objektív véleményeket és tényeket már nem lehet szőnyeg alá seperni, és az intézmény vezetőjének lépnie kell.......

46. ae55128da6 (válaszként erre: 43. - 17edc27aec)
2012. márc. 16. 07:00
Tudod ezzel úgy voltam leszarom a károkat csak ne bántsa a fiam.. :(
45. ae55128da6 (válaszként erre: 38. - 17edc27aec)
2012. márc. 16. 06:58
Ez már számomra biztos így van ugyanis kedden szolt az ofő az anyukának hogy megint nagy "balhé" volt a fiam és a fia közt...erre szerda reggel a kisfiú jött egy ajándékkal az ofőnek mert múlt héten a névnapja volt....ezzel csak az a problémám miért nem hétfőn köszöntette fel?...miért pont az után hogy az anyukának szólva lett..ha fel akarta volna már hétfőn felköszönti.
44. ae55128da6 (válaszként erre: 29. - Lencsy)
2012. márc. 16. 06:45
Szegény kislányod...:( A phsziologust már intézem Milánkámnak mert sajnos hiába járt az igazgatónál a kisfiú másnap megint bántotta a fiam..ez után ismét szóltam az anyukának akivel végig elbeszéltünk egymás mellet...következő nap nem vittem...nem mertem suliba vinni..a hétfőtől meg én is rettegek mi lesz mert ahogy te is írtad lelkileg már kikészült a fiam...Az osztályfőnök az utolsó beszélgetésüknél azt mondta az a baj,hogy Milán már annyira kivan éleződve erre a kisfiúra,hogy már ha csak a közelébe vagy az asztal közelébe megy már szorong Milán....erre mondtam,hogy ezt magyarázom..a fiam kikészült lelkileg....szóval az ofő is látja még is most úgy érzem a fiamat akarja rossznak kihozni..miből érzem,gondolom ezt?Március 14-én beírta a márciusi magatartást ami eddig csak piros a fiamnak minden nap és még is csak jót kapott..lehet a tanárnő már előre tudja a maradék 2 hétben rossz lesz a fiam és kap majd zöld vagy fekete magatartást valamelyik napra...Azt mondja nekem az ofő van egy másik kisfiú a Bandi akivel állandóan össze akad Milán...nekem Milán Bandira nem panaszkodik..a másik tanárnő meg pont azt mondta nekem Milán matekórán állandóan segít a Bandinak de így a figyelmét elvonja a Bandi...Hát rá kérdeztem a fiamnál aki állitja nem szokott a Bandival veszekedni..ezek után meg kérdeztem a Bandi anyukáját aki mondta neki nem panaszkodik a fia soha a fiamra csak arra a Marcelre aki a fiamat is bántja...anyuka rákérdezett a fiánál a fia meg mondta hogy nem soha nem szoktak....most ezek után mire gondoljak van értelme harcolnom hogy maradjon a fiam ha az ofője ilyen vele szembe?
43. 17edc27aec (válaszként erre: 40. - 97f33311ff)
2012. márc. 13. 16:02
Na az meg a másik! A kabátját, és a játékait szépen elvinném a szüleinek, és benyújtanám a számlát! Fizesse ki a szülő azokat a károkat, amiket okozott a gyereke! Ne legyünk már madarak.
42. mydnight (válaszként erre: 38. - 17edc27aec)
2012. márc. 13. 11:44

Az iskolát támogatják, nem kicsit! :(

A tanárt ismerem... nehezen nyeli le a békát, de kénytelen... igazgatói utasítás. Jó mi?

41. mydnight (válaszként erre: 35. - Derintini)
2012. márc. 13. 11:41

A gyerek sztem nem hiperaktív, szimplán neveletlen. A szülőknek persze tökéletes!

A tanár meg... meghúzza magát, mert felsőbb utasításra csönd van.

Nekem privát annyit tanácsolt, hogy ne írassam a fiam napközibe, mert az a gyerek is ott van.


Óóó, problémamegoldás :) Ismerem a szülőket, nem rosszakaratúak csak... érted... a gyerek viszont gonosz. A szó legszorosabb értelmében. Lehetetlen hatni rá. Az a fajta, aki a szemedbe hazudik, mindehez szőke, kékszemű, angyalarcú...


Néha kicsit megropogtatnám dühömben :(

40. 97f33311ff (válaszként erre: 39. - 17edc27aec)
2012. márc. 13. 10:10
a kabátját is elvihetné, azt is szétszakította
39. 17edc27aec (válaszként erre: 9. - Ae55128da6)
2012. márc. 13. 09:40
Miért nem viszed el a törött játékokat az anyukájának? Kárt okozott a gyereke, fizesse ki! Nem tudom miért nem mertek határozottabban fellépni.
38. 17edc27aec (válaszként erre: 34. - Mydnight)
2012. márc. 13. 09:35
Biztos a szülők támogatják az igazgatót és az osztályfőnököt, azért védik. Régen nálunk is voltak ilyenek.
37. 17edc27aec (válaszként erre: 6. - Ae55128da6)
2012. márc. 13. 09:28

Miért nem kéred meg a férjed, hogy menjen a suli elé és kapja el azt a gyereket? Velem is szórakoztak kiskoromban, aztán elmondtam itthon, hogy mi a baj. Másnap fater késöbb ment be dolgozni, hogy elvigyen a suliba, megmutattam neki, melyik az a problémás gyerek. Fater kiszállt a kocsiból, és odaszólt a gyereknek eréjesen: "gyere csak ide kisfiam. Ha még egyszer hozzá nyúlsz a fiamhoz, megrángatlak apáddal együtt, megértetted??"

A gyerek majd össze sz.rta magát, szünetben rám se mert nézni.

Sajnos néha így kell beszélni az ilyen neveletlen gyerekekkel, hogy hatásos legyen.

2012. márc. 13. 08:46

Szia,


én két évig! éltem ezzel a problémával:( Az én kisfiam osztályába is ez volt a helyzet.23 gyerekből 3 " nemzetiségi " + 2 magatartászavaros... Először én is azt gondoltam, nem lehet elmenekülni a problémák elől, megpróbáltunk minden megoldási lehetőséget. 2 ÉVIG!!!! Másdik osztály végén aztán úgy éreztem,ha két évig nem változott semmi, akkor már nem is fog. Csodálom a kisfiamat, hogy kibírta eddig.... Második év végén átirattam egy másik iskolába. És életem egyik legjobb döntése volt, bánom, hogy nem előbb tettem meg. Régi iskolájából, osztályából rajtunk kívül még 6 ! gyermeket vittek el, hasonló problémák miatt....Tehát, ha esély sincs arra, hogy a problémás gyerektől megszabaduljatok, ISKOLAVÁLTÁS!!!! A gyerek érdekében, minél előbb!

35. derintini (válaszként erre: 34. - Mydnight)
2012. márc. 12. 21:42

Azt hiszem, kezdem érteni a problémát.

Akkor innentől az intellektuális verziókat hagyjuk is.

(csak zárójelben: sajnos jól irtad, ott tanárok vannak, nem pedagógusok.)

Hozzám is járnak milliomos csemeték, mégsem verekszik egy sem. Mert minek.Onnantól kezdve , ha egy szülő felé nem kötelezi el magát a tanár, nincs felette hatalma. Sok srác jobban hallgat rám, mint a saját apjára. Igaz, én még csak 4 éve vagyok velük együtt. Viszont a következetesség, no és néha egy kis férfias morgás megteszi a hatását.

Visszatérve.

A problémás gyerekekre ráfoghatják, hogy hiperaktiv, innentől a legtöbb nevelő széttárja a karját, hogy hát ez van. Na most akkor mit csináljak.

A nevelőktől -számomra egyértelmű- nem kapsz segitséget.Sajnos.

Oldd meg a problémát. Egyedül. Remélem érted.

...

Sztem.

34. mydnight (válaszként erre: 33. - Derintini)
2012. márc. 12. 21:31

Nálunk legalább 7 olyan gyerek van, aki verekedős, kötekvő, rongáló és viselkedés problémás. Egy osztályban. Lopkodnak, verekednek, zavarják az órát, felállnak, járkálnak tanítás alatt.

Értsd úgy, hogy visszadumál a tanárnak!

De sajnos nem lehet ellenük tenni. Hiába zavarja az osztály nagyobb részét :(

Az egyik kisfiú, idős szülők gyereke, milliomos apuka, román anyuka... a gyerek el van szállva magától. Egy ideggyenge, gonosz, pofátlan, és neveletlen kölyök. Ahhoz képest az iskola a fenekét nyalja, pedig veri a többit, zavarja az órát! Visszadumál a tanárnak. Stb.

A fiam gyomrát, fejét üti, karmolja.

Na, ennek a gyereknek KITŰNŐ a magatartása!!! Míg az én fiamé csak jó. Na, no comment. És ennek a szülőnek hiába panaszkodik a többi szülő, csak mosolyog, hisz a tanárok szerint nincs gond...

33. derintini (válaszként erre: 32. - Mydnight)
2012. márc. 12. 21:25

Nyílván.

Viszont ebben a helyzetben - mivel több gyermek is érintve van- nehogy már az a kis közösség 5-10 gyermek futamodjon meg.

Egy ilyen SZMK összeülés során szembesülhet az érintett doktornő is helyzettel. Ahogy a mondás tartja: HA egy ember mondja, hogy részeg vagy, nevesd ki, ha 2-3 , akkor gondolkozz el rajta, ha több mint 5, feküdj le és aludj:)

A csoporttudat nagy erő és iszonyat kellemetlen tud lenni, mikor látja a dokinő, hogy 5-10 helyről ugyanaz a panasz jön az ő szeretett fiacskája ellen. Ha az osztályfőnök szól, az egy dolog, arra lehet legyinteni, de 10 szülő véleményére semmiképp.

Én ezt lovagolnám meg.

Persze mást is, de ez nem ebbe a topicba tartozik.Khm.

Sztem.

32. mydnight (válaszként erre: 30. - Derintini)
2012. márc. 12. 21:19
Van az a típus, aki úgy szocializálódik otthon, hogy csak az erőszak nyelvét érti. És ez sajnos nem vicc.
31. mydnight (válaszként erre: 30. - Derintini)
2012. márc. 12. 21:18

A kisfiamat egy kisebbségi osztálytársa a tarkójánál megfogta és beleverte a fejét a falba.

A tanárok ártatlan pofival nem tudnak az ügyről.

Gyerek terrorista maradt.

Egy nap láttam, hogy reggel rugdossa a fiamat.

Odamentem hozzá, megfogtam a kis kezét, lehajoltam a füléhez és közöltem vele, mosolyogva, kedves hangon, hogyha még egyszer meglátom, hogy hozzá ér a fiamhoz, vagy megtudom, akkor szépen, apránként töröm el az ujjacskáit. (SOSE TENNÉM MEG) Hányingerem volt utána, az igaz, de azóta se bántja a fiamat.

2012. márc. 12. 21:13

Szia.


Ne vidd el a suliból.

Semmiképp.

Minden iskolában osztályonként is van SZMK(Szülöi Munkaközösség). Összehívni az osztályfőnök engedélye nélkül is lehet az SZMK vezetőnek.

Rendkivüli SZMK összehívása(mivel több gyermek is érintve van az ügyben), amelyen az osztályfőnök , az érintett gyerekek szülei és Te is vegyetek részt. Őszintén mondjátok el a problémáitokat a doktornő anyukának-szembesitsétek a helyzettel, de normális keretek között. Ezen a megbeszélésen gyerek semmiképp ne legyen ott! Itt hozzatok határozatot, ha és amennyiben nem változik a helyzet, akár az intézmény elhagyását is fontolgatjátok-csak meglebegtetni, nem kell komolyan gondolni !( jó, ha ezt a nézetet legalább 10 szülő képviseli)...a jelenlegi gyermekhiány mellett rögtön nem a rosszalkodó srác lesz a fontos ! Ha nincs gyerek, tanár se kell..

Ha a megbeszélés után sem változik a helyzet, akkor sem jó módszer a lekenyerezés( ezt veszek a gonoszkodó kisfiúnak, meg az, hogy majd békén hagyja a gyerekem...)... a bunyó, nincs más. A fiadnak önmagát kell megvédenie-de tudjon róla, hogy Te végig mögötte állsz akkor is, ha majd emiatt behivatják akár az igazgatóhoz is.

Azt meg végképp nem tartom jó ötletnek, hogy Te igazitsd el a rosszalkodó kisfiút. Ahhoz a gyerekhez semmi közöd, tehát nem neked kell megfélemlitened és nem is teheted meg.Mivel vagy akkor több, az általad elitélt magatartásformánál?...

Sztem.

29. Lencsy
2012. márc. 12. 21:03

Elmesélem a 14 éves lányom történetét , hátha ez segít neked !

Sajnos mikor ő kezdte az első osztály , egy olyan osztályba került ahol kimondottan rossz , rossz képességű, verekedős fiúk jártak , zömében kisebbség! 14 fiú 5 kislány volt a felállás . Mindenképp ebbe a suliba szerettük volna hogy járjon, mert német tagozatos, közel van stb . Egy álom kedves , jófej tanítónénink volt ..a lányomat és még pár kislányt mindig kiemelte a sorból , mert őket valóban ki lehetett emelni a tudásuk és viselkedésük alapján . Alsó tagozatban kevés volt a probléma ..ha volt is leginkább a fiúk közt ! Mindig úgy gondoltam jó hogy lányom van , mert így kevesebb az esély hogy megverik stb . Eljutottunk a felső tagozatig , mikor is új osztályfőnököt kaptak egy férfi személyében . Kezdődtek a gondok ..

Hazáig rugdosták a lányomat ha jobb jegyet kapott mint ők . Napi szinten elloptak valamijét . Üvöltöztek utána az udvaron,hogy "mocskos magyar" ! Számtalanszor felkerestem a tanárokat az igazgatónőt , de mindig azt kaptam, hogy a lányom túl érzékeny és nem tudnak tenni semmit , mert nem egy vagy két gyerek a rendbontó hanem szinte az egész osztály .. és egy egész osztályt megváltoztatni egy gyerekért nem lehet ! Annak tudatában ,hogy a tanároktól hiába kér segítséget , a lányom többé nem panaszkodott. Kérdeztem minden nap , mi volt a suliban ..mindig azt mondta nem bántják már ..leálltak . Megnyugodtam ! Pár hét talán hónap telt így el ..mikor azt vettem észre, hogy reggel mikor felkel ingerült , üvölt ok nélkül, sokat szédül, fáj a feje ..orvostól orvosig hordtam mindenhol azt mondták a lányom egészséges . Én tudtam hogy ez nem igaz de nem tudtam már hová vinni így felkerestünk egy pszichológust ..aki a 3. beszélgetés után közölte a lányom kikészült lelkileg és lassan idegileg is ..AZONNALI SULI VÁLTÁS ! A tanévből ekkor 3 hét volt vissza , de akkorra már olyan rossz állapotban volt a gyerekem, hogy igazgatói engedéllyel nem kellett bejárjon , lezárták a jegyeit . Szeptembertől másik suli , azonnal befogadták az új osztályba , most boldog, kiegyensúlyozott ..vissza kaptam a mosolygós lányomat :)

Tanácsom :

Ha nem jutsz dülőre a tanárokkal , az igazgatóval, fogjatok össze a szülőkkel ..és ha ez sem segít vidd el a gyermekedet , mert nagyon komoly gondokat tud okozni a lelki kikészülés ! Ne várd meg míg pszichológusra és neurológusra lesz szükség mint nálunk ! Én hülye voltam, hogy nem léptem meg ezt a legelső jelnél !

28. mydnight (válaszként erre: 9. - Ae55128da6)
2012. márc. 12. 21:00
Nekünk is van ilyen. Én addig unszoltam a fiam, míg visszaütött. Igaz, az enyém egyáltalán nem ütött eddig vissza.
2012. márc. 12. 20:55

Szia. Ha tudod vid el a fiadat inkább másik suliba. Nálunk van az oviba egy verekedős kisfiú és őt védik az óvónők,mert otthon nincs náluk minden rendben. Kéremszépen ezért teszi tönkre a többi 20gyerek kis lelkivilágát mert náluk nincs rendben minden??????????????? Sajnos mi nem tudunk lépni :( Már voltunk vezetőnél de ők isa kisfiűt védik mert ez természetes ilyenkor meg tanulják megvédeni magukat a mieink. Ugyhogy változtattam és eddig azt mondtam ne üssön,most már azt mondom üssön vissza ha bátja. Egy baj van. A kisfiú kétszer akkora mint az enyém :S

Sajnos nekem az ovival csak rossz tapasztalatom van. Bár mindenki azt mondja higgyem el a suliba rosszabb lesz,gonoszabbak a gyerekek. Hát nemtudom. Valmait elrontottunk volna? :(

2012. márc. 12. 20:38
Hogy mondhat ilyet a tanárnő, hogy csak akkor menjenek már oda hozzá, ha jót mondanak erről a Marcell gyerekről? Szerintem a tanárnő felelőssége lenni elrendezni a helyzetet, de ő ehelyett (talán megpróbálta, de nem kellően) megpróbálja figyelmen kívül hagyni az egészet. Ebben az esetben én azt javaslom, hogy fogj össze a többi szülővel, akinek szintén piszkálja a gyerekét és forduljatok az igazgatóhoz.
25. g1977g
2012. márc. 12. 17:24
nálunk is volt egy ilyen. 2x beszéltem az anyukával, semmi hatás. utána megvártam reggel a gyereket, és tök normálisan, de szigorúan elmondtam neki, hogy le lehet szállni a fiamról, ha nem akkor majd a fiam apukája fogja megkeresni, de abba nem lesz köszönet. erre a gyerek sírva fakadt, még én kísértem be a suliba, hogy ne álljon ott bőgve. Pont jött a tanító néni, nekem adott igazat, hogy hátha ez használ neki. Tényleg használt, azóta szerencsére nincs baj, sőt van hogy együtt sétálnak haza a zebráig.
2012. márc. 12. 16:08
A másik gyerek is gyerek. Biztos van oka mit miért csinál. Nem őt kell lehordani, hibáztatni, hanem a szüleit...De lehet hogy csak én vagyok ennyire hülye. de ettől függetlenül nem szabad hagyni, hogy ez folytatódjon, tényleg kicsit meg kell ijeszteni a gyerkőcöt.
2012. márc. 12. 16:04
Milyen tanár az ilyen aki így áll hozzá? Hát nem is értem, hogy hogyan gondolja? Megoldást kellene keresni ami mindenkinek jó, és nem elvárni, hogy a másik tűrjön. Szegény kisfiad. Szerintem is az igazgatóval kell beszélni, mert ez a tanár nem segítőkész. és elnézést, ha írtam olyat amit már más is, de nem olvastam vissza az összes hozzászólást.
22. zebracsikó (válaszként erre: 11. - Ae55128da6)
2012. márc. 12. 13:13

én a kiskölyökkel beszélném meg a dolgot: határozottan mondd meg neki, hogy ha merészel a fiad közelébe menni vagy akár rá mer nézni, akkor nagyon meggyűlik veled a baja. Fenyegetően, a fülébe súgva mondd el ezt neki és válaszra se várva hagyd ott.

Szerintem eléggé betojik majd ettől.

2012. márc. 12. 12:47
Ja és Doctor Emerettel egyetértek. Nincs más megoldás, mint alaposan megleckéztetni a másik gyereket. Ami bennem még felmerülne... Párom kung fu edző, gyerekeket oktat. Én elgondolkodnék a helyedben h valami harcművészetre beirassam, a sport jót tesz, másrészt a harcművészetet tanuló gyerkőcök megtanulják, hogy maradjanak higgadtak, megtanulják megvédeni magukat, és mivel gyerekeknél is természetesen van már "küzdelem" kicsit megkeményednek. Mind lelkileg, mind testileg, hisz a gyakorlatok során óhatatlan hogy néha ők is bekapnak egy egy kis ütést, pofont. A párom tanítványainál elsőzör persze törik a mécses, megy a hiszti, de nagyoin jól rávezeti őket, hogy nem kell egy kis odaütéstől sírva fakadni. Hanem meg kell szokni, nem megijdeni, és megvédeni magad a másikat "hatástalanítva" . Legalábbis a kung fu nem arról szól, hogy verd agyon a másikat, csak arról, hogy ne találjon rajtad fogást a másik, és leszereld.
2012. márc. 12. 12:40
Én az a kisgyerek voltam épp mint a fiad. Nem volt olyan nagy baj, csak épp mint ahogy írtad, piszkált a másik, és igen, én is így éltem meg, hiába nem votl akkora nagy a baj. A vége az lett, hogy anyám átvitt egy másik suliba. Ott oké volt minden, de jó sok évvel később a középsuliban hasonló bajom adódott egy tanárral, aki rámszállt... és keresztbe tett ahol tudott.. eredmény megint az, átmentem másik suliba. Utólag nagyon bánom. MErt csak azt tanultam meg, hogy a nehézségeket el kell kerülni, nem pedig megoldani. Megtanultam hogy kell megfutamodni. És ma felnőtt fejjel istentelen nehéz elérni, hogy szembenézzek az akadályokkal. Úgyhogy biztos nehéz lett volna ha abban a suliban hagynak, de ha mellettem állt volna a családom, és segítettek volna megértetni velem, hogy ne vegyem fel, és sz..jam le az egészet, akkor az első pár nehéz hetet leszámítva, belejöttem volna, és hasznomra vált volna. Én nem venném ki a helyedben. Inkább beszélj a másik gyerek szüleivel, vagy magával a gyerekkel. Higgadtan, megértően.
19. bnedora (válaszként erre: 7. - 97f33311ff)
2012. márc. 12. 11:38
Nem kell ahhoz olyan bőrűnek lenni. Sajnos, nagyon sok szülőt nem érdekli gyermeke magaviselete, sőt, ha megjegyzik, még nekik áll feljebb...
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook