Főoldal » Fórumok » Diéta & Fitness fórumok » 60 kg fel, 56 kg le, 40 kg fel, 45 kg le. Íme az átalakulás! fórum

60 kg fel, 56 kg le, 40 kg fel, 45 kg le. Íme az átalakulás! (beszélgetős fórum)


Ez a fórum a következő íráshoz nyílt: 60 kg fel, 56 kg le, 40 kg fel, 45 kg le. Íme az átalakulás!

249. f3000dc5ef (válaszként erre: 248. - Krisz42)
2012. dec. 30. 18:19
ezt most hagyjuk abba, pláne mivel Bev sem paleos. Én meg vagyok ló :D ahogy te sem.
248. Krisz42 (válaszként erre: 246. - 117b1693d0)
2012. dec. 30. 18:15
Nem mindenkinek az jò,ami neked.Én a paleotól rosszul lennék,ennyire nem kell a hús.Ésa lovak is gyönyörűen izmosak a zabbal is,ott hol a hús?Szerintem az ősember nem női hormonokkal telepakolt marhát evett,viszont úgy néz ki,h sokkal règebben esznek gabonát az emberek.
247. 880331b0ba (válaszként erre: 196. - Krisz42)
2012. dec. 30. 17:55

sziasztok!! A cikkírónak, nagy-nagy gratula!!!

Asszem, én is elkezdem a fegyencedzést, és mellé odafigyelek a kajálásra is. Mindenkinek sok sikert, és kitartást, valamint olvadó kilókat kivánok!!!

246. 117b1693d0 (válaszként erre: 244. - Vi68)
2012. dec. 30. 16:21
Meglepődnél, ha elhagynád a gabonákat és lemenne a húgysavszinted?
245. zinnia (válaszként erre: 234. - B1e131b6d7)
2012. dec. 30. 16:02

egy pasi csak legyen szőrös

:))))

244. Vi68 (válaszként erre: 240. - AlBundy)
2012. dec. 30. 15:36
Sajnos úgy látszik a testemet nem tájékoztatta arról senki, hogy mennyi fehérje után mehet fel a húgysavszint és kaphat köszvényes rohamot. Legközelebb megmondom neki.
243. ericika2 (válaszként erre: 242. - Belluka)
2012. dec. 27. 19:51

Szerintem is jól nézel ki Laci, semmi meggyötörtség.


A borotvád meg nehogy előkeresd, szerintem nem célod, hogy body buildernek nézzél ki- a mellkasi "bozont" akit zavar, ne nézze.

242. belluka
2012. dec. 27. 19:36
Sztem, meg egész jól néz ki, egyáltalán nem meggyötörten. Lehet, hogy egyeseknek savanyú a szölő ?
241. ericika2 (válaszként erre: 238. - Titzi)
2012. dec. 27. 18:26

Szerintem az anyagcseréd takaréklángon működik a folyamatos diéta miatt.

Eszel te fehérjét?

240. AlBundy
2012. dec. 27. 15:24
Fehérjéből testsúlykg 1,5-2x-estől normális táplálkozás mellett még nem kéne köszvényes rohamot kapni annál többet meg nem kell enni fehérjéből sem.
239. Vi68 (válaszként erre: 232. - 0e83a78045)
2012. dec. 27. 15:02
Egy saját friss tapasztalatot hozzátennék a húst-hússal erőltetéséhez:nem voltam nagy húsimádó, beértem heti 1-2-szeri fogyasztással, de a hasonló diétákat olvasva én is megpróbáltam egyre több húst, fehérjét enni, a végén már csak húst zöldséggel, bár néha már úgy éreztem, a fülemen folyik ki, és inkább semmit nem eszem, csak fehérjét ne kelljen. Ekkor egy rutin vérvételen nagyon rossz lett a véreredményem, mégpedig a húgysavszint(400 fölött),ami egyenes út a köszvényhez, és a szív és érrendszeri betegségek kockázatát 4-szeresére növeli. A húgysav a purin bomlásterméke, ami pedig legnagyobb mértékben a húsokban, halakban, szójában, hüvelyes zöldségekben található meg.Vagyis az én húsos diétám ide vezetett, most viszont minimális mértékben szabad purint tartalmazó dolgokat ennem.Mi ebből a tanulság számomra? Az, hogy nem vagyunk egyformák, ami másnak jó, az nekem nem. Inkább kellett volna saját testem jelzéseire hallgatnom, ami azt kiabálta, hogy nem kell hús!Az én karácsonyi menüm:saláták, és hogy mégis karácsonyihoz hasonlítson: purinmentesítetten elkészített hús és leves,és sütemény, mert a sors fintora, hogy az alig tartalmaz purint! Tehát másoknak is csak annyit mondhatok, hogy a húst se vigyék túlzásba, figyeljék a vérképüket, ne az első köszvényes rohamnál vagy szívrohamnál kapjanak észbe, én talán megúsztam.
238. titzi (válaszként erre: 232. - 0e83a78045)
2012. dec. 26. 22:17

nagyon örülök,hogy elégedett vagy,egy picit talán meggyötörtnek tűnsz az utolsó képen,de lehet,hogy csak sok a gondod per pillanat


az ünnepi ebéd nálunk ma:lazac,osztiga(8kcal),kecskesajt,dió a családom sütőtökös qinoat evett köret gyanánt,én pedig megtámadtam a gyümölcsös tálat(alma,mangusztán) is és ennyi,napi egyszeri étkezés ennyi,nem több

szenteste bűnöztem :ettem bonbont,de döbbenetes módon nem híztam-sőt-szóval nem értem,pedig nem szerénykedtem el a dolgot

ja es gyümölcslé grapefruitból

szóval kalóriabevitelem nem indokolna,hogy hízzam,akkor hol a hiba?

mozgás csak a háztatrásban,sok a teendő ilyenkor

237. titzi (válaszként erre: 231. - 0e83a78045)
2012. dec. 26. 22:09

Kellemes Ünnepeket,boldog új évet!

köszönöm a választ!

ez egy nagyon érdekes gondolatmentet-miszerint a mi szervezetünk jobban reagál a hazai növényekre,ez ellentmondani látszik annak a mostani felfedezésnek,amely szerint a tápláléknak van bizonyos géneket bekapcsoló hatása.HA igaz az,hogy mindannyian afrikából származunk,akkor a génjeink igenis ugyanúgy kell reagáljank a narancsra,mint teszem azt egy gambiai allampolgáré.

Bennem nincs ázsiai vér,de azt tudom,hogy azok a gyümölcsök ,zöldségek,amelyeket Thaiföldön fogasztottam nagyon jó irányba mozdítottak el az egészségem és a közérzetem,nagyon jól reagált a szervezetem az ottani környezeti hatásokra,azóta is vágyom oda vissza.

egyzserűen nem voltam éhes-megettem a helyiek chilis zöldmangójat ,imo gyökerét és nem voltam éhes álló napnyi városnézés,talponlevés ellenére sem.

A magyar fajtákat erősen móddosították,hosszú évtizedek óta az ország területén meg nem honosodott fajtákkal nemesítették...számomra a fenti gondolatmentet ennek fényében megdőlni látszik.

A gabonanövények genetikai tartalmaát évente változtatjak a kutatóintézetek,annak érdekében,hogy a változo klimaban termésmaximumot produkálhassanak a termelők.Röviden én nem hiszek abban,hogy a hazánkban kapható növényekhez évmilliok,évezredek alatt hozzáedződött a genetikai állományunk ,hiszen növénynemesíytés(távoli fajták keresztezése) már a genetikai mérnökösködés előtt létezett.

Hovatovább az állatállományunkban is más nemezetek által meghonosított fajtakat használjuklegalább 70 éve(gondoljunk csak a jól tejelő fríz fajtájú tehenekre,amelyek dán erdetűek)

236. 0e83a78045 (válaszként erre: 234. - B1e131b6d7)
2012. dec. 25. 21:19
őszintén.kutyát nem érdekel hogy kinek mi tetszik,főleg nem egy pasi véleménye érdekel.van barátnőm,neki így jó.ha de borotválod magad,mint egy pun.it akkor egészségedre,én azért még nem megyek át köc.ögbe.
235. Krisz42 (válaszként erre: 234. - B1e131b6d7)
2012. dec. 25. 21:13
Bocs,de nem hiszemh neked akar tetszeni.A nők vonzzák.És írta is,h most kezd el edzeni.Sokkal jobb,mint kövéren.Vagy te a csupasz mellkasú,kövér pasikra buksz?:))
234. b1e131b6d7 (válaszként erre: 1. - 0e83a78045)
2012. dec. 25. 20:28
Hát nemtom tesó, nekem az utána kép se vonzóbb mint a kiindulás. Kéne még pár év edzés, mert ez így csak csont és zsír, meg azt a mellszőrt is takarítsd el szerintem.
233. Krisz42 (válaszként erre: 231. - 0e83a78045)
2012. dec. 25. 17:29
Ezen-mármint hazai gyümölcs-én is agyaltam,de itt akkora keveredések vannak a nepessegben,egyébként is bevándoroltunk,azét nem tartom teljesen reálisnak.A harcosok étr.ben pedig a nőknek sok citrusfogyasztást ajánl-hormonok miatt-és ha valaki itt születik,de Afrikába kerül kicsiként,akkor is egészséges marad attòl a gyümölcstől.Az igaz,h az alma is egészséges,nem kell déli gyümölcs és persze a szezonális gyümölcsök a legegészségesebbek,szezonban.
232. 0e83a78045 (válaszként erre: 230. - Titzi)
2012. dec. 25. 14:35

elégedett vagyok nagyon is.az egész dologban ,életmód,van egy nagyon szembetűnő változás.MÉRTÉKLETESSÉG:


pl a mai,ünnepi ebéd.ettem húslevest sok zöldséggel és főtt hússal.


majd jött a második,azaz sok sok hús,mellé zöld köret.kívántam,de ugy éreztem eleget ettem,nem feszült a hasam,egyszerűen csak elég volt.így nem ettem.majd eszek belőle később,majd du 4kor vagy amikor megéhezem.

anno nem tudtam megállni ezt,addig ettem mig ki nem pukkantam:)

231. 0e83a78045 (válaszként erre: 228. - Titzi)
2012. dec. 25. 14:32

Kellemes Ünnepeket!


gyümölcs:folytattam egy érdekes beszélgetést egy kollégámmal.ö csak a hazánkban jelenlévő gyümölcsöket eszi,mondván mi ide születtünk,ilyen a gyomrunk,ránk szerinte nincs akkora hatással pl a narancs mint az alma.


én is hasonlóan eszek.azaz hazaiakat.főként almát szoktam enni,nem mondanám hogy rendszeresen,de eszek.hetente kb 1 kiló gyümölcsöt fogyasztok.alma mellett és ha tehetem,akkor epret,málnát,és sokszor még ananászt.


mozgás.nem tudom pontosan mennyi volt a mostani maximális súlyom.138 nál mértem és fotóztam magam,de utólag derült ki hogy rossz volt a mérleg és 5-6kilóval mért kevesebbet.a mostani digitális már jó,illetve én mértem magamat fizetős BMI gépen is.nah amikor 116kg voltam,akkor kezdtem el túrázni,avagy kimozdúlni,108kg nál vettem a biciklit.most 100-101 vagyok és most kezdtem el edzeni,fegyencedzés.


túra alatt értem.hetente vagy 2 hetente mentem el túrázni,ez lehet belvárosi városnézés,avagy várak és hegyi séta is.átlag 5-12km es gyalogtúrák voltak,egy napon.a bükk-i túra volt eddig a leghúzósabb,akkor 12 kilométert gyalogoltunk.


aszalt gyümölcsöt nem szoktam enni.igyekszem csak frisset.ha zöldséget eszek,azt is ropogósra főzöm,nem puhára.


a frissen facsart gyümölcslé jó,bár ebből sem ittam sokat.inkább nyáron ittam,akkor narancsot facsartam.

230. titzi
2012. dec. 25. 13:49
elégedett vagy az eredménnyel?
229. titzi (válaszként erre: 227. - 0e83a78045)
2012. dec. 25. 13:46
hány kilónál kezdtél el mozogni?
228. titzi (válaszként erre: 227. - 0e83a78045)
2012. dec. 25. 13:45

kellemes karácsonyt!

köszönöm a válaszod!pont azt a könyvet nem olvastam

a cukrok kizárásánál kérdezném: te a gyümölcsöket is kizártad? különösen az aszaltgyümölcsöt most így télen?szeretem a frisselt préselt gyümölcsleveket is,erről írták valahol,hogy gyorsan megemeli a vércukrot

a liszt kizárása nem probléma,nem eszem már vagy 15 éve

227. 0e83a78045 (válaszként erre: 226. - Titzi)
2012. dec. 24. 15:51

én a könyvből az alapot használtam,ill azokat a recepteket ami megtetszett.

alapok.szénhidrát kizárva.

cukor kizárva

illetve a só.

ennyi.persze nekem is volt olyan napom,hogy megettem egy csokit,vagy egy sajtos akármit,de ez annyira kevés esetben fordult elő,hogy mondhatom hogy min 90% osan update 1-es kódu ételekből raktam össze a kaját.


én a norbi recepkönyvét használtam,illetve amelyiken az énekes csajjal van elől.


közben előjött egy probléma,és sürgősen kell ellene tennem,hisz alacsony a vérnyomásom.mivel alig ettem sósat,nem kivántam az italt(vizet)igy nagyon leesett a folyadék bevitelem.ennek következménye az alacsony vérnyomás.néha volt hogy hirtelen felálláskor megszédültem.teszem hozzá nemegyszer semmit vagy csak 2-3dcl ert ittam.szó szerint elfelejtettem inni.persze ez az en hibám.


mi segített?nézd én csak betartottam ami le van írva,amit fent mondtam.azokat kizártam és ennyi.én nem erölködtem.ha csalódás volt hogy nem ment le sok,akkor ettem kevesebbet,ekkor kb napi 1kilonyi ételt.ha kaloriajat kerdeznéd,ennek a kilonak kb 1000-1500kcal t számoltam.amugy meg nem figyelem.


mozgás azután jött csak amikor jócskán lefogytam,akkor megjött a kedvem.kár hogy csak ekkor,hisz mozogni jó,mozogni kell.szóval ha teheted,mozogj.szerintem jo a gyors gyaloglás is,erdőben meg kellemes:)Kitartást!

226. titzi
2012. dec. 24. 13:39

Szia!

Gratulálok az eredményedhez!

NAgyon örülök a sztoridnak,mivel az én helyzetem hasonlatos a tiedhez sok tekintetben.

szeretnem megtudni,.hogy a norbi féle könyv alapjan mennyiben alakítottad másként a dolgokat a paleolit könyvhöz képest?

az általad említett könyvhöz nem tudok hozzájutni,de a paleolitot ismerem,sőt a köver ember nem bűnös című könyét is volt alkalmam elolcasni ,amelynek tömör lényege a cukor,liszt,tehat izolatumok kerülése azok vércukor emelő hatása miatt.

Én egyszer 45 kilot fogytam életmodvaltassal visszajött 20 és azóta a fogyokurak még raktak rám ötöt.

Mivel a te sztorid olyan ,mint az enyém,ezért kérdezlek,mi segytett most.Kőkemény akarat ezúttal vagy az,hogy kizartad a stresszt,cukrot szénhidratot,mert nem teljesen jött le a cikk elolvasása utan,én a cikkből úgy értettem,hogy eroltetett napi edzések helyett csak kellemes mozgást választottal,amikor időd ésa kedved engedte.

225. Krisz42 (válaszként erre: 223. - Shaun)
2012. dec. 23. 21:16
Tudod én azért nem támaszkodnék maximálisan a tudományra.Ha egy ember ahogy öregszik sok izmot veszít,akkor hogy lehet pl.egy 70éves ember izmos.A másik,amivel nem sokat foglalkoznak,a nők hormonháztartáa.Gondolj bele,hogy nekünk állandóan változik,egy hónapon belül is.És végül at esti evés.A harcosok étrendje pont ezt javasolja és ha elolvasod a tudományos alapozottság mellett ott van a tapasztalat és az élettèr,ösztönök-egészen az ókortól-befolyása a táplálkozásra.És erre az életmòdra mèg nem panaszkodott senki,belekötni se tudtak,hibát se találtak benne.Az orvosok,táplálkozástudományi szakemberek is elismerték.A tudományban is vki ezt állítja,vki mást.A melltartóról régen azt mondták csak az hordja,akinek nagyok a mellei,mert ellazítja a kötőszöveteket.Ma már az is hord,akinek nem kellene,mert ez az üzlet,még az orvos is azt szajkózza.
224. 0e83a78045 (válaszként erre: 223. - Shaun)
2012. dec. 23. 21:03

megdolgoztatta az agyamat:)lehet én vagyok buta,de amit bemásoltál,valahogy nem az átlag emberekhez szól.meg kell védjem norbit.a könyvét mikor olvastam,1szer sem álltam meg hogy:MI VAN????

nah itt többször is.érthetetlen módon leírva,ami nekem mindog azt sugalja,hogy eltüntetik a valóságot.legalábbis az én szememben.olyan mint a politika.beszélnek,de nem értem miről.


mindig vannak kritikák,ez igy helyes,hisz egy dietetikus munkája a tét.ha beismerné hogy jó,ők éhen maradnának.


hozok ennél egyértelműbb páldát.baromi jó,és szép autó a ford mondeo,még se mindenki azzal jár.


kamionosként egyet megtanultam.olyan hogy tökéletes nincs.ha beugatsz a rendőrnek,legyen minden tökéletes,ha megakar ,megfog büntetni,azaz talál hibát.


én amikor megírtam a cikket,igenis ajánlani akartam,sőt ajánlom is,annak aki akar változtatni.aki nem akar,annak meg oly mind1,mit hozol érvnek,vagy épp ellenérvnek.

223. Shaun (válaszként erre: 222. - 0e83a78045)
2012. dec. 23. 20:20

Anyu is azért merte venni, mert azt az igét hirdette, hogy szénhidrát mentes. Persze azt tudta, hogy szénhidrátmentes nem létezik, de amin az a logó van, hogy cukorbetegek is fogyaszthatják, és ez mindenféle eü szerint igaz, azt megvette. Aztán kezdett rosszul lenni, csak nem volt jó az egyensúly, és amikor letette, és ismét magára számolt, kezdett jobban lenni. Majd jött a cikk, miszerint megtévesztett, és több panasz is érkezett rá.

A szívével kapcsolatban én sem arra értettem, egyszerűen a médiában való ömlengés az, ami már irritáló!

Nem lehet egy pletykaújságot anélkül kézbevenni, hogy ne ott virítanának azzal, ami magánügy.


De amiről beszéltem, és lényeges olvasdel ezt is.

-------------------------------------------------

A Norbi Update népszerűsége „A Norbi-titok” 2004-es kiadása óta töretlen a lakosság körében. Norbi Update-jelzéssel 2004 decemberétől több olyan termék kapható, amely „elsősorban – de nem kizárólagosan – azon fogyasztók részére készült, akik e szerint a módszer szerint állítják össze étrendjüket”. (1) A táplálkozással szakemberként foglalkozók azonban az „életmódrendszerben” több hibás értelmezést, megalapozatlan állításokat fedeznek fel, a termékek kódjában pedig nem látják a rendszert.


A Schobert Norbert által kidolgozott étrend elméleti hátterét „A Norbi-titok”, illetve a „Norbi Update-zsebkönyv 2005” című könyvekből ismerhetjük meg. E művekben az anyagcsere endokrin szabályozásának élettani alapjai olyan szinten elnagyoltak (vö. például [2, 3]), hogy azok az ok-okozat összemosásával válnak „világossá”. Terjedelmi okok miatt egyetlen kiragadott példára kényszerülünk: „A kor előrehaladtával egyre kevesebb növekedési hormont termel [agyalapi kapitány], ezért van, hogy az idősebbek lassabban fogynak.” A növekedési hormon (GH) hiánya valóban okoz a kisdedkortól kezdve növekedési retardációt, valamint az egyébként részarányos testalkatú gyermekeknél bizonyos fokú – főként törzsre lokalizálódó – elhízást is eredményezhet, azonban idősebb korban jellemzően nem okoz lassúbb fogyást. (4) Az idősebbek lassúbb fogyásának hátterében az életévekkel arányosan és fokozatosan csökkenő izomtömeg áll: hatvanöt éves kor után az izomzat tömege tízévenként 10%-kal csökken, nyolcvanéves korra az izomsejtek száma fele a fiatalokénak, húsz-huszonegy éves korban a test tömegének kb. 45%-a a vázizomzat, s ez az arány hetvenéves kor felett 27%-ra csökken. (5) Az izomsejtek energiaszükséglete és -felhasználása nyugalomban is nagyobb, mint a zsírsejtek energiaigénye. Bár az alapanyagcsere a testfelülettel van lineáris kapcsolatban, mértékét alapvetően a zsírmentes testtömeg határozza meg (ezen belül a vázizomnak mintegy 20%-os részesedés jut). (6)


A „szénhidrátszegény aminosavak” kifejezés ugyan tudományosnak látszik, de nem létezik. A fogyókúrában indokolatlan és hiba kiemelni egyedül az l-karnitin szerepét, hiszen bizonyítva van pl. a cink (7) és a konjugált linolsav, azaz a CLA (8) hasonló hatásossága is.

Az aerob testedzést a vércukorszint normalizálásának lehetséges módjaként említi a szerző diabétesz mellitusz esetén (bár a korlátairól nem tesz említést [9]), ugyanezt alacsony vérnyomás esetén már nem teszi meg, helyette az energiaitalokat javasolja. Az energiaitalok preferálása túlzó („kifejezetten ajánlott”), a mellette felsorakoztatott érvek egyoldalúak. A „megjelentek az édesítőszerrel készült italok, elmondhatjuk: az energiaitalok nem hízlalnak” megszövegezés ugyan igaz, azonban a hazánkban forgalomban levő harmincegyféle energiaital közül mindössze öt termék cukormentes (10). Bizonyos összetevőikről (koffein, taurin) csak pozitívumokat említ, másokról (pl. ginszeng, glukuronolakton, guarana, inozit) egyáltalán nem szól, s a „mértékkel” mennyiség igen kevés tényt tartalmaz. A hazánkban forgalomban levő energiaitalok már említett összetevői és egymáshoz viszonyított arányuk miatt bekövetkező stimuláló hatás rokon lehet a pszichostimuláns (legális) kábítószerek (11), illetve doppingszerek (12) hatásával. A túladagolás szorongást, izgatottságot, pánikrohamot, fejfájást, alvászavarokat, remegést, szívdobogásérzést, vérnyomás-emelkedést és szapora pulzust okozhat.



Kritikát fogalmaz meg más étrendekkel (pl. a vércsoportdiétával és az Atkins-diétával) kapcsolatban is. Az ovolakto-vegetáriánus étrend káros voltát szintén egyoldalúan „bizonyítja be”, a jótékony hatásairól elfeledkezve, valamint minden vegetáriánus irányzatot egyszerűen egy kalap alatt említ. A szerző egy-egy mondatban igyekszik hangzatos megállapításokat tenni, mint: „a szója sem jobb a többi növényi eredetű tápláléknál, a közhiedelemmel ellentétben nem ugyanaz a fehérje van benne, mint a húsban” – azonban a kevés tény mellett igen sok mellébeszélést találunk, hiszen a különböző élelmiszerek, alapanyagok és ételek eltérnek a többitől, vegyes étrend esetén kiegészítik egymást, s nem jobb vagy rosszabb egyik a másiknál. A szójabab fehérjében gazdag, s ez a fehérje az összes növényi eredetű fehérje közül az egyik legértékesebb, mivel a legkedvezőbb arányban tartalmazza a fontos aminosavakat. Értékes az olajtartalma is, mert élettanilag fontos telítetlen zsírsavak (pl. linolénsav) vannak benne. Ugyanakkor a szójabab olyan anyagot is tartalmaz, amely a fehérje értékesülését gátolja. Ezt hőkezeléssel közömbösítik. Bár a szójafehérje biológiai értéke csaknem azonos a húséval (13), a legtöbben tudják, hogy a szója nem hús.


Bántó, személyeskedő gondolatot szintén találunk a könyvben: A „vegetarianizmus (…) nevében benne van a lényege. A vegetáláshoz jó.” A latin eredetű vegetus szó ugyanakkor azt jelenti: erejében levő, erőteljes, élénk, eleven, vidám. Vajon mire gondol a szerző, amikor vegetálást emleget?



Azt állítja, hogy van működő alternatívája a fogyókúrák helyett: az Update olyan étrend/életmód, amely mellett nem kell egy életen át edzeni, diétázni (mint kiderül, egy kicsit azért mégis: „lényegében és esetenként csökken a kalóriák és szénhidrátok mennyisége…”, illetve „feleannyit a bármennyihez képest”). A vércsoportdiétánál említett pozitívumot – „rendszert vittek az addigi rendszertelen életükbe” – az Update-nél nem említi, viszont aki nem tartja be a módszert, annak nem segít. Itt arról is ír, hogy milyen nehéz megváltoztatni a felnőtt ember szokásrendszerét, amellyel egyetértünk.


Az Update-diéta/életmód, véleményünk szerint több divatos étrend összevágásából született. Az Atkins-diéta hangsúlyozza pl. a szénhidrátok szerepét az elhízásban, így szénhidrátszegény, de zsírgazdag fogyókúrás étrendet hoz létre, amelyről már bizonyították (14), hogy nem igaz az elméleti háttere. A táplálékok glikémiás indexét is figyelembe veszi az Atkins-diéta. Kerülni kell e szerint a magas glikémiás indexű (GI) táplálékokat a fogyókúrában (ezzel egyetértünk), de a kisebb glikémiás indexű fruktóz fogyasztása, illetve a glükóz helyettesítése fruktózzal a fogyókúrában semmi esetre sem célravezető. A zsírban gazdag Update pedig a zsírdús pontdiétára emlékeztet, amelyben kisebb pontszámot kapnak a zsíros, de szénhidrátban szegény ételek, s fordítva: nagyot az alacsony zsírtartalmú, de szénhidrátgazdagok.


Ez az „elmélet” arra a hibás és elnagyolt nézetre épül, hogy csak a szénhidráttól hízunk (el), a zsírtól nem. A Zóna-diéta is felfedezhető benne (szintén a vércukorszint és inzulinszint meg az elhízás kapcsolatából indul ki). Az Update felhasználja az elválasztó étrendek sajátosságait is (pl. Testkontroll, Paleo-diéta), amelyek szerint a különböző napszakokban más-más tápanyagot kell enni. Célszerű továbbá ezen étrendek szerint a különböző tápanyagokat egymástól is elválasztani. Az Update rendszerét őseink táplálkozásával is magyarázza, azonban ez az érvelés az antropológusok kutatásai szerint nem állja meg a helyét. (15) Hibás az a nézet, hogy őseink a vadászás miatt csak este ettek többet, illetve a nyersanyagokat (gyümölcsöket, zöldségeket, húst) külön fogyasztották. Minden fogyókúrás termékbe fruktózt és édesítőszert tenne, pedig a fruktózt fogyókúrában nem ajánljuk.


Az Update-et rendszernek szánta Schobert Norbert, de jelen állapotában inkább egy rendszer nélküli halmaz. Sem táplálkozástudományi alapelvek, sem logika nem fedezhető fel benne (pl. egy helyen amellett érvel, hogy nem kell a jól összeállított étrendet vitaminokkal és ásványi anyagokkal kiegészíteni, máshol pedig: „a bevitt pluszok jótékony hatást eredményezhetnek”). „A Norbi-titok 1. kötet” az elméleti alapot tartalmazza, a Zsebkönyv – amelyet a tervek szerint évente frissítenek – a táplálékokat sorolja be.



A szerző megfogalmazza az Update-életmódrendszer tízparancsolatát is. Egyetértünk a 3. ponttal (amely szerint az orvosokkal együtt kell működni, főleg ha diétával együtt járó betegsége van valakinek), az 5. ponttal (amelyben a napi ötszöri és kiegyensúlyozott étkezésre hívja fel a figyelmet), a 6. ponttal (amelyben a mértékletes, rendszeres sportról ír), a 7. ponttal (fogyasszunk kevesebb cukrot) és a 9. ponttal (eszerint nem kell az étrendet vitaminokkal és ásványi anyagokkal kiegészíteni, ha jól állítjuk össze), s elméletben a 10. ponttal is egyetértünk, hiszen ez a család szerepét, az idősek megbecsülését taglalja, bár nehéz beilleszteni az előző kilenc pont koncepciójába.



A szerző a táplálékokat három osztályba sorolja rendszerében. Az 1-es gyakorlatilag korlátozás nélkül fogyasztható, a nap bármely szakaszában. A 2-es korlátozva fogyasztható, de csak du. 3 óráig, míg a 3-as kódúak csak délig és minimális mennyiségben fogyaszthatók. Az élelmiszercsoportok kód szerinti felosztása számunkra nem világos, Norbi bevallása szerint ezt ne is firtassuk. Mint említettük, a táplálékok napszaki szétválasztásával nem értünk egyet, azonban a táplálékok besorolása olyan formában jó is lehetne, hogy korlátlanul, korlátozva, illetve minimális mennyiségben fogyaszthatók. Ha valaki alaposan átnézi a konkrét ételeket az Update kódrendszerében, nem talál benne logikus felosztást, pl. ha nem ehető szénhidrát, akkor miért 1-es a BB muskotályos bor, vagy miért 1-es a bő zsírban sütés a teflonban sütéssel szemben a fogyókúrában. Zsebkönyvében a szerző részletesen besorolja a kódrendszerbe az élelmi anyagokat, élelmiszereket és ételeket. Sajnos, az ételek mellé csak egy-egy esetben ad részletesebb leírást, pl. hogyan készül, ill. miért kapott mondjuk 1-es kódot, annak ellenére, hogy az ételeknél – az alapanyagokon túlmenően – fontos az ételkészítés is.

Érthetetlen, hogy Schobert Norbert miért preferálja (ráadásul már-már túlzásokba esve) az alkoholos italokat és a dohányzást.


Összességében: néhány pontot ki tudunk emelni az Update-étrend pozitívumaként, de nem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy a rendszer igazolásául szánt kutatási eredmények gyakran félreértelmezettek; nyilvánvalóan öncélúak, s egyelőre hiányoznak a szerző igazolását alátámasztó eredmények.


Hivatkozások és irodalom:

1. URL: [link] (2005. szeptember 4.).

2. Szollár, L. (szerk): Kórélettan. Budapest, Semmelweis, 2001.

3. Greenstein, B.: Rövid endokrinológia. Budapest, Springer, 1997.

4. Ilyés, I.: Az elhízás mai szemlélete. Budapest, Medicina, 2001, 66. o.

5. Szamosi, K.: Nők, fiatalkorúak és idősek sportja. In: Jákó, P. (szerk.): A sportorvoslás alapjai. Sárbogárd:, Print City, 1998, 373–383. o.

6. Pucsok, J.: A sportolók táplálkozása. In: Jákó, P. (szerk.): A sportorvoslás alapjai. Sárbogárd, Print City, 1998, 417–442. o.

7. Indian Pediatr., 42, 433–442, 2005.

8. Tidsskr. Nor. Laegeforen., 124, 3051–3054, 2004.

9. Ángyán. L.: Sportélettani alapismeretek. Pécs, Motio, 1993.

10, Lelovics, Zs.: Energiaitalok. In: Lelovics, Zs. (szerk.): Élelmiszer-adatbank. Kézirat, 2005.

11. Nutr. Neurosci., 7, 127–139.

12. Bakanek, Gy. (szerk.): Drog és dopping nélkül a Magyar Sport tisztaságáért. Budapest, ISM, 1999.

13. Szabó, S. A.: Súlyemelők, testépítők, erőemelők táplálkozása, különös tekintettel a fehérjeszükségletre, proteinkoncentrátumok felhasználására. Hungarian Sport Science Online, 1, 1998.

14. J. Am. Diet. Assoc. , 104, 537–542.

15. Bogin, B. A.: The evolution of human nutrition. South Hadley, Bergen and Garvey, 1998.

16 .J. Clin. Endocrinol. Metab., 84, 4185–4190.


Pálfi Erzsébet dietetikus, főiskolai tanársegéd

SE Egészségügyi Főiskolai Kar Dietetikai Tanszék

palfierzsebet@se-efk.hu

Lelovics Zsuzsanna dietetikus

lelovics@yahoo.com

222. 0e83a78045 (válaszként erre: 219. - Shaun)
2012. dec. 23. 19:48

cukorbetegségről nem sokat tudok.értem már akkor miért szidod.lehet hangsulyoznia kellett volna hogy bizonyos esetekben nem javallot,bár en úgy ismertem meg a cukorbetegeket hogy maximálisan tisztában vannak azzal hogy mit lehet és mit nem.tegyük hozzá,több 10ezer embernek segített ez a módszer,legyen bárkié is.hansúlyozva volt itt a fórumon is hogy nem feltétlenűl a szegény emberek módszere,bár maga az egészséges élet sem ezen kategória.persze ezzel lehet kötegedni.én azzal maximálisan tisztában vagyok,hogy ma nagyon nehéz,és hiába akarna sok ember húst enni,ha örül hogy 1 kiló kenyeret megvesz,de ahogy mondtam,erről nem norbi tehet.


a szive nem az életmodja miatt olyan,hanem veleszületett rendellenesség,igaz most valami bektérium támadta meg.én csak a legjobbakat kívánom neki,hisz maradjunk abban hogy az ő könyve változtatta meg az életemet.ha mennie kell,menni fog,ettől a módszerben én hiszek.


jobbulást a mamádnak!

221. Krisz42 (válaszként erre: 219. - Shaun)
2012. dec. 23. 19:43
Az az igazság,h ha vki változtatni akar,nagyon utána kell nézni mindennek.Én 10évig Kanadában éltem és mikor hazajöttem,már ment az update.Persze néztem ki ez,mi ez,de nem ugrottam rögtön,persze az is az igazsághoz tartozik,h akkor 33éves voltam és két gyerekkel is 10évvel fiatalabbnak néztek és mivel a gyerekeimen kívűl semmim ne volt,nem is lett volna pénzem semmire.De most,mielőtt változtatni akartam,előtte nagyon utánanéztem mindennek.Sajnos sokan panaszkodtak az orvosokra is fogyás ügyében.De én most már értem,miért utálod annyira Norbiékat.Ő kövér volt,ezért a mesterséges édesítőszereket nyomta.Na engem onnan már nem èrdekelt.Aztán kirakatba tették magukat és az életüket,onnan már elegem volt belőlük.
220. f3000dc5ef (válaszként erre: 219. - Shaun)
2012. dec. 23. 19:34

Mi van veled Shaun?

Elég vacak életed lehet, ha más sikerére és boldogságára ráugrasz.


Mindenkinek van édesanyja...nem csak neked. Az én édesanyám pl. maximálisan támogat engem. És nem sértődött meg azon, hogy én már nem eszem pl. a süteményét.


És én is igyekszem drága cuccok nélkül megúszni az életmódváltást.


És soha nem vettem Norbi cuccokat, nem is értek vele egyáltalán egyet, de aki igen, annak is joga van hozzá.


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook