Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Mi a különbség a vörösáfonya és a tőzegáfonya között? fórum

Mi a különbség a vörösáfonya és a tőzegáfonya között? (tudásbázis kérdés)


2014. jún. 15. 16:17
Köszönöm a válaszaitokat ! Igazából -röviden -csak arra lettem volna kiváncsi .,h. amire szedem évek óta a tőzegáfonyát,beszedhetem a másikat is ? Úgy értékelem -igen.
2014. jún. 15. 15:24

Vörös áfonya



A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából



Vaccinium vitis-idaea

Természetvédelmi státusz

Közönséges

Magyarországon védett

Eszmei érték: 10 000 Ft

Rendszertani besorolás

Ország: Növények (Plantae)

Törzs: Zárvatermők (Magnoliophyta)

Osztály: Kétszikűek (Magnoliopsida)

Rend: Hangavirágúak (Ericales)

Család: Hangafélék (Ericaceae)

Nemzetség: Áfonya (Vaccinium)

Faj: V. vitis-idaea

Tudományos név

Vaccinium vitis-idaea

L.


A vörös áfonya (Vaccinium vitis-idaea) a hangafélék (Ericaceae) családjába tartozó hegyvidéki növény, az erdei fenyvesek jellegzetes örökzöld törpecserjéje, népies nevén: havasi meggy, kövi málna.

A fekete áfonyához hasonlóan közkedvelt, de savanyú íze miatt csak feldolgozott formában fogyasztják.

Magyarországon a Zempléni-hegységben a Mecsekben, illetve a Nyugat-Dunántúl néhány pontján, például az Őrségben, Göcsejben, a Kőszegi-hegységben él. Hazánkban jóval ritkábban fordul elő, mint a fekete áfonya. Levelei télen is megtartják élénkzöld színüket.


xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx


Tőzegáfonya



Virágzó tőzegáfonya

Természetvédelmi státusz

Magyarországon védett

Eszmei érték: 10 000 Ft

Rendszertani besorolás

Ország: Növények (Plantae)

Törzs: Zárvatermők (Magnoliophyta)

Osztály: Kétszikűek (Magnoliopsida)

Rend: Hangavirágúak (Ericales)

Család: Hangafélék (Ericaceae)

Nemzetség: Áfonya (Vaccinium)

Faj: V. oxycoccos

Tudományos név

Vaccinium oxycoccos

L.


A tőzegáfonya (Vaccinium oxycoccos) a hangafélék (Ericaceae) családjába tartozó, Magyarországon védett, tőzegmohalápokon élő jégkorszaki reliktum növényfaj.


Elterjedése, élőhelye

Észak-Amerika, Európa és Ázsia északi részein elterjedt, tőzegmohalápok nedves részein él.

Jellemzők

Alacsony, 5-10 centiméter hosszú, meddő, legyökerező oldalhajtásokkal rendelkező örökzöld törpecserje. A levelek elliptikusak, hegyes csúcsúak, legfeljebb 15 milliméter hosszúak, élük visszahajló, színük fényes zöld, fonákuk fehéres. A virágok a kúszó hajtások csúcsán erednek, a kocsányok 2-4 centiméter hosszúak, enyhén pelyhesek, hosszuk felénél általában két apró levélcsökevényt viselnek. Az enyhén rózsaszínű, vagy fehér színű párta négy cimpájú, a cimpák hátrahajlók, 5-6 milliméter hosszúak.

Felhasználása[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

Védettsége miatt termésének gyűjtése, termesztése Magyarországon engedélyhez kötött.


Közeli rokona a hazánkban nem őshonos amerikai tőzegáfonya (Vaccinium macrocarpon) azonban szabadon termeszthető.


xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

2014. jún. 15. 15:10
2014. jún. 15. 15:08
Vagyis szerintem a tőzegáfonya másik neve vörösáfonya.
2014. jún. 15. 15:07
Már valaki leírta itt a Hoxán, hogy mi a különbség. Most néztem a neten. Ott is a tudásbázisnál tette fel ezt a kérdést egy Agines nevű felhasználó 2009-ben. Leírja valaki részletesen, h. mi a különbség.
2014. jún. 15. 15:06
Szerintem nincs különbség közte, mivel a tőzegáfonya vörös színű. De miért nem keresel rá a neten.
2014. jún. 15. 14:45
Rendeltem tőzegáfonyát egy helyről 2 dobozzal ,s most vettem észre ,hogy az egyikre vörösáfonya van irva...Mi a különbség ?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook