Főoldal » Klubok » Kertszeretők klubja

Kertszeretők klubja (nyílt klub)

Ezt a klubot mindenki olvashatja, de csak a klubtagok írhatnak bele.

Szeretnék csatlakozni ehhez a klubhoz!

1 2
44. Mida8181 (válaszként erre: 43. - Bc7f8a5625)
2010. szept. 9. 19:11

Köszi a választ.

Szép estét!

43. bc7f8a5625 (válaszként erre: 40. - Mida8181)
2010. szept. 8. 20:13

Kedves Mida!


A leander metszése inkább tavasszal javasolt.

A fiatalabb leandereket bokrosítás céljából ilyenkor is meg lehet metszeni,bár a korai virágzás így kissé eltolódik.Javaslom az idei hajtásokat

2-3 szemig vágd vissza,az így levágott ágakat gyökereztesd.


Üdv: Béla!

42. bc7f8a5625 (válaszként erre: 41. - 617d72f9d1)
2010. szept. 8. 19:58

Kedves Bagóca!


Az átlátszó színű cserepet azért szokták javasolni

mert abban a gyökerek is tudnak fotoszintetizálni,

de ez nem szentírás.

41. 617d72f9d1 (válaszként erre: 39. - Bc7f8a5625)
2010. szept. 8. 16:03

Köszönöm a választ!


Most azt tesszük, hogy megvárjuk míg a virágok elnyílnak (nem tudom meddig tart, hiszen most is erejük teljében vannak, s négy hónapja virágoznak), s utána levágjuk a virágos szárat, s a leveleket is.

S már csak remélni tudjuk, hogy újra fog hajtani.


Jól járunk el?

Még van egy kérdésem a jó kertész felé:

Igaz -e az, hogy csak átlátszó cserépben teljesedik ki az orchidea?

Édesanyám virága nem átlátszó cserépben van.

S csodálatos a virágzata.

A minap jártam egy faluban. Az egyik ablakban, volt egy sárgulásnak eredt levelű orchidea, nem kevesebb, mint húsz virágot hozott!

Hogy ez hogyan lehetséges, nem is tudom.

2010. szept. 8. 15:43

Kedves Béla,

Bár még korán van a leandereket behozni, de mostanában a következő probléma foglalkoztat.

A nyár folyamán szép nagyra nőttek a leanderek, teleltetni csak a lakásban tudom őket, de ilyen hatalmas virágok nem férnek el a lakásban. Arra gondoltam most ősszel megmetszem őket. A kérdésem az lenne, hogy mekkorára vágjam vissza őket. Úgy, hogy tavasszal már ne kelljen ismét metszeni őket, vagy még tavasszal is vágjam vissza őket. A levágott hajtásokat ilyenkor is sikerrel lehet gyökereztetni? Fásabb vagy inkább frissebb hajtás gyökereztetésével próbálkozzak?

Válaszodat előre is köszönöm. Szép napot:Mida

2010. szept. 5. 18:32

Kedves bagóca!


Elmondásod szerint valószínűleg vírus támadta meg a virágot.Ez az orchideáknál a legsúlyosabb betegség

nem lehet gyógyítani.Rovarok v. vágószerszám is okozhatja, a legcélszerűbb minél hamarabb leválasztani a beteg növényt a többitől mielőtt megfertőzné őket.


Virágzás után a növényen maradt virágszárat vágjuk le, így másodvirágzásra serkentjük a növényt. A második virágzásnál a virágok kisebbek, de ugyanolyan szépek. Ha a növény nem hoz virágot, az a tápanyag hiánya lehet. Fontos a megfelelő és rendszeres tápanyag-utánpótlás. Erre a célra vásároljunk orchideák részére gyártott speciális tápoldatot.

A növényt egy héten egyszer öntözzük, és soha ne álljon alatta a víz. Érdemes eső, vagy szénsavmentes ásványvizet használni a locsoláshoz. Rendszeresen, kb. kéthetente egyszer, táp oldatozzuk a növényt speciális orchidea tápoldattal.

Világos, meleg, de tűző naptól mentes helyen neveljük orchideánkat. Két-háromévente egyszer ültessük át, speciális orchidea közegbe. Odafigyelés és szakszerű gondozás mellett növény akár 4-5 hónapon keresztül is virágzik.


Üdv: Béla

2010. szept. 4. 17:38

kedves Béla,


az orchideákkal kapcsolatos kérdésem lenne: anyukám orchideája gyönyörűen virágzik már jó fél éve. Csak pár napja láttuk, hogy a növény szárán több helyen "macskaméz" szerű anyag bújt elő. Szinte ezzel egyidőben a növény levelei kissé elkezdtek (ismétlem: csak tényleg kicsit, de láthatóan) sárgulni.

Mi történhetett?

És kérdezném még, hogy az orchideát elvirágzás után hogyan lehet megtartani, lehet-e egyáltalán. Köszönöm.

2010. szept. 4. 15:08

Köszi a választ.

Szép napot! Mida

36. bc7f8a5625 (válaszként erre: 35. - Mida8181)
2010. szept. 3. 20:42

Kedves Mida!


Attól hogy a spenót magszárat hajt a levelei ugyan

olyan értékesek,károsnak semmiképpen nem káros az egészségedre.Nyugodtan fogyasztható.


Üdv: Béla

2010. szept. 3. 19:33

Szia kedves Béla

Az Új-Zélandi futó spenóttal kapcsolatosan szeretnék kérdezni.

Nemrégen szedtem le a levelit, és leforrázva, összeturmixolva eltettem a fagyasztóba.

Most az internetet böngészve egyik helyen azt olvastam, hogy ha magszárt növeszt, levelei már nem hasznosíthatók élelmezési célokra, míg a másik helyen azt írták, hogy az előnye éppen az, hogy miután magszárt növesztett, leveleit utána is fel lehet használni. Most mi az igazság? Tudsz nekem ebben segíteni?

Szép estét, üdv: Mida

2010. aug. 23. 18:11

Köszönöm szépen a soraid.

Szép estét.l

2010. aug. 23. 16:41

Kedves bagóca!


Termesztés előtt a termesztő edényeket midig fertőtlenítsük ki Menno Florades vagy Menno Ter forte fertőtlenítő szerrel.A muskátli föld nem rossz.

Ha lehetséges közepes vagy minőségi ár fekvésű földet válasszunk, mert az ifjaknak magas a tápanyag igényük.A megfelelő ph 5.8 és 6.2

közzé tehető.Alaptrágyának használjunk lassan lebomló műtrágyát (Osmocote Exact).

A tápoldatozást akkor kezdjük, amikor az első gyökerek láthatók,kb 14 nap.

Hőmérséklet:

Gyökeresedési szakasz 14 nap: 18-20ºC nappal, 16ºC éjszaka, 22ºC szellőztetési hőmérséklet.

Növekedési szakasz: 16-18ºC nappal, 15ºC éjszaka, 22ºC szellőztetési hőmérséklet.Erősödési szakasz

15-16ºC nappal, 14ºC éjszaka, 18ºC szellőztetési hőmérséklet.

Páratartalom:

Kerüljük a magas páratartalmat.

A túlzottan magas páratartalom betegségeket és növekedési zavarokat okozhat. Megnő a botritiszes fertőzés lehetősége, a növények a tápanyagokat nem tudják felvenni, alacsony a párologtatás, ami sejtrepedéshez vezethet. A nagy sejtek miatt lágyak, puffadtak lesznek a növények. Kerüljük a túlzott locsolást, a pangó vizeket.Éjszaka a hőmérséklet ne essen harmatpont alá.

Növekedés szabályozás:

Ajánlott koncentráció és gyakoriság fajtától és növekedéstől függ. Permetezzünk pl. 0,025-0,05 %-os Topflor vagy 0,15-0,20 %-os CCC 460 oldatokkal.

Álló muskátli: 2-3 hetente max. 2-3 alkalommal.

Félfutó muskátli: max alkalommal.

Balkon (tiroli): legalább 2 hetente, először cserepezés után 2 héttel.


Sok sikert!


Üdv Béla.

2010. aug. 23. 14:48

Kedves Béla!


Az én kérdésem az örök muskátlikra vonatkozik.

Mostmár azt hiszem, hogy el lehet kezdeni a kis hajtások ültetését, hogy jövő tavasszal friss növényekkel tudjam beültetni a virágládáimat.

Engem az foglalkoztat, hogy mikor tegyek le hajtásokat a muskátlikból, amik jövőre remélhetőleg csodásan fognak virágozni.

Milyen földbe tegyem a hajtásokat, és télen hogyan ápoljam majd őket, hogy dús növény legyen nekem.

Egy ismerősöm azt mondta, hogy tiszta muskátliföldbe ülteti a hajtásait. De nem minden évben, mert 2-3 évig nem háborgatja a virágládáit, csak tápoldattal locsolja őket.

Jó ez a megoldás???


Várom a választ,. és szép napot kívánok, bagóca.

31. bnepzs (válaszként erre: 30. - Bc7f8a5625)
2010. aug. 21. 14:52

Köszönöm a kimerítő és hasznos választ, ugyanis már teljesen el voltam keseredve, hogy kérdéseimre nem kapok megfelelő választ.

További szép napot kívánok.

Üdv: bnepzs/Zsuzsa

30. bc7f8a5625 (válaszként erre: 29. - Bnepzs)
2010. aug. 20. 13:37

Kedves bnepzs


A következő:


A szár- és levélrozsda (kórokozó: Kuehneola albida) citromsárga és sárgásfehér teleütőtelepei rendszeresen megtalálhatók. A narancsrozsda (kórokozó: Gymnoconia nitens) az elsöprűsödött hajtásokon képezi narancssárga ecídiumait.

A szeder botrítiszes gyümölcsrothadása (kórokozó: Botrytis cinerea) jelentős terméskiesést okoz. A rothadó gyümölcsöket borító szürke bevonat (konídiumtartó gyep) szembetűnő. A kórokozó fertőzési feltételei a málna botrítiszes gyümölcsrothadásánál leírtakkal azonosak.



Védekezés: A vesszőbetegségek elleni védekezés hatékony módja a letermett vesszők eltávolítása. A súlyosan károsodott, tüneteket mutató hajtásokat, a narancsrozsdától károsodott, elsöprűsödött hajtásokat is el kell távolítani. A további vegyi védekezést a málna vesszőbetegségei ellen ajánlottak szerint kell végrehajtani. E védekezések a szeder mikoszferellás levélfoltossága továbbá a szár- és levélrozsda ellen is eredményesek.


A botrítiszes gyümölcsrothadást a málnánál közöltek szerint kell megakadályozni.


A szederkártevők elleni védelem kevés beavatkozással megoldható.


A rügyfakadást követően jelentkező alkalmi kártevők (például a szamócaszelény, a tarka kis szövő vagy a sodrómolyok) észlelésekor foszalon (Zolone 35 EC) hatóanyagú szerrel védekezhetünk.


A rügyekben áttelelt szedergubacsatka ellen a rügyfakadás és a virágzás közötti időszakban endoszulfán (Thiodan 35 EC) hatóanyagú készítmény ismételt kijuttatásával védekezhetünk.

29. bnepzs
2010. aug. 20. 06:40

Köszönöm a tagságot!!

Kedves Béla ! Tulajdonképpen szederrel kapcsolatosan találtam rá erre a portálra, és szeretnék ezzel a finom gyümölccsel kapcsolatosan érdeklődni.2 éve kaptam tüskétlen szedret, gyönyörűek rengeteg gyümölcsöt termet,de a levelek alján, illetve a szárakon sárgás színű pöttyök vannak, melyek előrehaladtával a levelek leszáradnak a gyümölcsök pedig a fertőzés következtében csoportosan összeaszalódnak és szintén lehullanak.Ez valami peronoszpóra vagy mi lehet és milyen szerrel védekezhetnék ellene? Válaszát köszönöm: Üdv. Zsuzsa

2010. aug. 17. 20:47

Kedves Mida8181


Csíráztatás

A magokat a beérés után mihamarabb el kell vetnünk, ugyanis az idő előrehaladtával veszít a csíraképességéből. A jobb kelés érdekében meg kell vágnunk óvatosan a magocskák házát, vagyis a fekete külső részt. A magok ducibb végénél kell levágni.

Ezzel a magocskák jobb vízfelvételét segítjük.


Az ültetőközeg

Én föld+perlit keverékbe tettem magokat, igaz a magtok felvágása nélkül Perlit és tőzeg 1-1 arányú keverékébe vessük a magokat, hiszen van kellő mennyiségű tápanyaguk, a hajtáshoz. (Pótolnunk csak akkor kell majd, mikor az első pár igazi levél megjelent a sarjon.) Ez a közeg kellően stabil, hogy megtartsa a palántát, de mégis könnyű, és vízáteresztő, nehogy berothassza a magot.

A legeslegfontosabb, a megfelelő víz áteresztőképessége a talajnak, a keverék nem is annyira lényeges..!

A magok 0,5-1 cm mélyre kerüljenek, és mehet rájuk egy kevéske palánta föld, vagy a fentebb alkalmazott közeg.


Az elhelyezés

A kellő hőmérséklet 25 fok, a növénykék optimális esetben 10 nap alatt kikelnek. A párásodást megoldhatjuk bármilyen átlátszó párát megtartó üveggel, tetővel, lényeg, hogy levegőt is kapjon a növény (sokkal nagyobb a szüksége rá, mint a dugványoknak). Mérsékelten fényt is kaphat, de ne tűző napot.


Locsolás

Kétségkívül ez a legrosszabb szó rá, inkább nedvesen tartást kellene írnom. A mag (növényke) nem állhat vízben, mert nagyon gyakori a gombásodás, de ki sem száradhat. A magoncok törékenysége miatt nem szabad őket felülről locsolni, hiszen ezzel földre nyomjuk, rossz esetben el is törjük a szárukat! Amennyiben elérhető, gombásodás elleni szert lehet a vizükhöz (nagyon enyhén) adagolni -de sajnos én ilyen szert nem ismerek, bár nagyon kellene.


Kikelés után

A kikelt apróságokat, mikor kellően erősnek ítéljük (az első néhány valódi levélpár magjelenése után) szoktathatjuk mind gyakoribb levegőztetéssel a páramentességhez, illetve a naphoz. Ezek után hamarosan átültethetjük, és normál növénynek megfelelően kezelhetjük.



Sok sikert!


Üdv:Béla

2010. aug. 17. 17:17

Sziasztok,

Kedves Béla,

kérlek adj tanácsot. Van egy gyönyörű mocsári hibiszkuszom. Szeretném szaporítani. Megpróbálom a magját begyűjteni. Úgy gondoltam,hogy majd cserépbe elvetem a magokat, és tavaszra (ha sikerül,) lesznek kis növényeim, amit ki lehet ültetni. De mikor vessem el a magokat, és mikor és milyen nagyságú növényeket lehet kiültetni.

Válaszodat előre is köszönöm.

Jó munkát, szép napot Magdi

2010. aug. 12. 11:53

Köszönöm!


Szép napot!

25. bc7f8a5625 (válaszként erre: 24. - Horvathrekusi)
2010. aug. 12. 10:22

A kisebb, könnyen mozgatható növényeket mindenképpen vigyük fagymentes, napfényes helyre.

A babér egyébként -10fok-ig jól tűri a hideget.

Teleltetés előtt metsszük vissza a növényeket, így kisebb helyen elférnek, és nem hajtanak tovább.

A szabadban a kisméretű edényeket a peremig a földbe süllyeszthetjük, majd a növény tövét 5-8 centiméter magasan kupacoljuk fel mulccsal (lombbal,kéreggel, komposzttal),hullámpapírral burkoljuk.

2010. aug. 11. 13:24

Kedves Béla!


Segítségedet szeretném kérni. Ajándékba kaptam egy babér növénykét. Sikerült jó helyre raknom, nagyon szép egészséget és szinte a duplájára bokrosodott az elmúlt hónapban. Azt viszont sajnos nem tudom hogy hogyan teletessem? Mik a fontosabb teendők vele?

Válaszodat köszönöm!

2010. aug. 6. 13:22
elő= eső
2010. aug. 6. 13:21

Köszönjük a válaszodat a beteg juharral kapcsolatban.

Válaszodat olvasva először a farágó lepkére gyanakodtam, mert előtte, mint írtam, a kis juhar helyén egy öreg fűzfa volt, amit ki kellett vágni, mert valami belülről szétrágta a törzsét. Most jöttünk rá, hogy a nagy farágó lepke hernyója volt.

Meg is néztük a kis juhar törzsét, de sehol nem láttunk lyukat. Akkor ez talán kilőve.

Ha eláll az elő, lepermetezzük rózsa levéltetű ellen.

Még egyszer köszi. Reméljük helyrejön a kis fa.

21. 617d72f9d1 (válaszként erre: 20. - Bc7f8a5625)
2010. aug. 6. 10:59

Köszönöm szépen, nagyon kedves vagy.

És most, hogy megadtad az e-mail címed, akkor leszek bátor küldeni három képet.

A képeken két kedves növényem van, amiknek nem tudom a nevét.

A nagy zöld fával kapcsolatban pedig a véleményedet szeretném kérni, jó-e az a mód, ahogyan én megmetszem.

Szóval, akkor most küldöm a képeket, és a kérdésemet.


Köszi.

20. bc7f8a5625 (válaszként erre: 19. - 617d72f9d1)
2010. aug. 6. 10:46
Állok rendelkezésedre.
2010. aug. 6. 09:33

Szia kedves kertész,


köszönöm nagyon hogy felvettél.

Van egy kis konyhakertem, és egy nagy udvarom., bokrokkal, virágokkal.

Mindíg van valami gond, vagy kérdés, amire nem találom a válszt.

De Te biztosan tudsz majd nekem segíteni.

Előre is köszönöm.


És üdvözlök minden klubtársat.

18. bc7f8a5625 (válaszként erre: 17. - Fenife)
2010. aug. 5. 13:35
Priviben megküldtem.
17. Fenife
2010. aug. 5. 08:06

Sziasztok!


Köszönöm a felvételt. Remélem nem bánod meg, annyi kérdésem lenne. :-)


Nem biztos, hogy az egyik legfontosabban tudsz segíteni, hisz nem épp kerti növény, amiről érdeklődnék.


Kaktusz... A barátnőmnek és nekünk is sok kaktuszunk volt. A férjem kedvencei. A csajjal szomszédok vagyunk, tehát hasonló körülmények közt neveljük a növényeket. Az övé mégis gyönyörű, zöldek, virágoznak, az enyémeket mag akárhova teszem, csak meghalnak. Most legutoljára azt tanácsolta hozzam ki a lakásból tegyem ki a sziklakertbe (az ővéi is ott vannak)de ahelyett hogy rendbejöttek volna kisült mind. Miért???? Pedig az övét is ugyanúgy tűzi a nap.


Tudnál nekem tanácsot adni? Kellene valami speciális föld esetleg, vagy hogy tudnám olyan szépen nevelni őket én is mint a barátnőm. Szerintem mindent ugyanúgy csinálok... :-(


A válaszod köszönöm előre is, remélm nem voltam tolakodó.


Üdv: Kriszti

16. bc7f8a5625 (válaszként erre: 15. - 730baba4f8)
2010. aug. 2. 06:26

Igazán nincs mit.

A kérdésedre a válasz az adatlapomon.

Várom a képeket.

2010. aug. 1. 22:17

Köszi a privit Béla!

Neked a szakmád a kertészet?

Nekem is van pár szobanövényem,amit beteszek a naplómba,amig megnézed és mellé írom mit szeretnék róluk tudni. Mivel a gyerekem nemsokára járni fog,elsősorban az fog érdekelni melyik mérgező. Van még pár,aminek nem tudom a nevét,így nem is tudok olvasni róluk. Holnap fotózok! :))

1 2

Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook