Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Ha gyes alatt szülnék mi alapján számítanák a 2. babánál a tgyás-t és a gyed-et? fórum

Ha gyes alatt szülnék mi alapján számítanák a 2. babánál a tgyás-t és a gyed-et? (tudásbázis kérdés)

1 2
44. ájrin
2011. okt. 26. 19:12

Sziasztok!

Csak egy kicsit illik a témához, de Ti vagytok azok, akiket meg tudok kérdezni. Szóval most én kérek segítséget:)))


A kisgyermeket nevelő anyák munkába való visszatérése több okból is nehézkes. Egyik oldalról a kisgyermek beilleszkedése a közösségbe nem zökkenőmentes, másrészről az édesanyák szakmai tudása a munkahelytől távol töltött idő alatt megkophat, elavulhat. Ez utóbbi problémára lehet megoldás az, ha a kismama ismeretei bővítése céljából tanulmányokat folytat, akár a kisgyermekkel otthon töltött idő alatt is.


A szakdolgozatomra készülök és a kérdéskört vizsgálva az a szándékom, hogy megismerjem milyen tanulási tervek jöhetnek szóba, milyen körülmények között, és hogy ez a szándék miért fontos nektek.


A felméréshez kérem a segítségeteket, de szívesen veszek bármi hozzászólást a témában.


A kérdőívet itt tudjátok kitölteni:


www.kerdoivem.hu/kerdoiv/482937617/

(ha a link nem működik, akkor az adatlapomon biztosan jól van fent)


Örök hálám!

43. ájrin (válaszként erre: 42. - Pen80)
2011. aug. 15. 11:22
De Neked nincs előző évi jövedelmed, azért lép életbe az a verzió, amit válaszoltam a leveledre.
42. Pen80 (válaszként erre: 10. - Ájrin)
2011. aug. 15. 08:50
Basszus, az oeptől kaptam ezt a választ. Még ebben sem lehet bízni.
41. ájrin
2011. aug. 14. 19:02
Pandas és Clau nektek is írtam privit. Remélem, segítettem.
40. ájrin (válaszként erre: 37. - Kicsilányka1984)
2011. aug. 14. 18:59
Írtam privit.
39. pandas (válaszként erre: 37. - Kicsilányka1984)
2011. aug. 14. 17:02

ténlyeg????

na faszák az új törvények!!!


és fasza hogy ezen kell filózni, hogy hogy vállaljuk be a gyereket, pedig én is mindig ezen filózok...

olyan nehéz követni ezeket az ellátásokat...

38. pandas (válaszként erre: 35. - Clau26)
2011. aug. 14. 17:00
a gyed milyen esetben magasabb a tgyásnál?
2011. aug. 14. 16:05

szóval.én januárban szültem.az új törvények szerint ha a két gyerkőc között nincsen 180 ledolgozott nap akkor a minimál bérből számolnak ki:((((((

ami kb 48-50 e ft.sana ez van.

36. éva1951 (válaszként erre: 34. - Ájrin)
2011. aug. 14. 14:23
Nem kellene megsértődni!
35. Clau26
2011. aug. 14. 13:18
Ha jól értelmezem amit irtatok akkor annyi pénzt kapnék ha gyes alatt szülnék,mint a kislányommal volt a tgyasom..hát ez nagyon nem lenne jó,ugyanis nekem a gyedem 20000ft-al több mint a tgyasom volt..szóval mégsem szaporodunk úgy látom..
34. ájrin (válaszként erre: 32. - Éva1951)
2011. aug. 14. 12:11
Én pedig 16 évig tb ellenőr...
33. éva1951 (válaszként erre: 30. - Ájrin)
2011. aug. 14. 07:36
de csak akkor, ha kedvezőbb a minimálbérnél.
32. éva1951 (válaszként erre: 27. - Ájrin)
2011. aug. 14. 07:34

15 évig voltam TB ügyintéző, ezek a szabályok állandóan változtak, de a lényeget tekintve nem. Általában mindig a táppénz szabályokhoz kapcsolódtak. Gyakorló TB ügyintézőként rengeteg kacifántos üggyel találkoztam. Az itt feltett kérdésekre, a kevés információ hiányában nagyon nehéz konkrét választ adni, csak az általános szabályokat lehet elmondani. Konkrét ügyben, csak az illető összes, a megállapításhoz szükséges ismerettel lehet pontos tanácsot adni.

Hát szerintem én is azt találtam, amit Te mondasz. Lányeg, hogy vizsgálni kell volt e előző évben , vagy a szülést megelőzően 180 napi jövedelme.


A mostani szabály az OEP honblapjáról:


""

A gyermekgondozási díj összegének megállapítása


A gyed alapjául szolgáló jövedelem meghatározása

A gyermekgondozási díj alapjául szolgáló naptári napi átlagkeresetet a táppénzre vonatkozó rendelkezések szerint kell megállapítani.

A gyermekgondozási díj összegének megállapításánál csak azokat a jövedelmeket lehet figyelembe venni, amelyek után a biztosítottnak pénzbeli egészségbiztosítási járulékot kell fizetnie.


A gyed alapjául szolgáló jövedelem meghatározása, ha

􀂾 a szülőnek a gyed kezdőnapját közvetlenül megelőző naptári évben van 180 napi jövedelme


Ha a gyed jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben a szülőnek volt 180 naptári napi jövedelme, akkor a gyed-et a gyed jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben elért jövedelem alapján kell megállapítani.


􀂾 a szülőnek a gyed kezdőnapját közvetlenül megelőző naptári évben nincs 180 napi jövedelme


Ha a gyed-re jogosult szülőnek a gyed jogosultság kezdőnapját közvetlenül megelőző évben nem volt 180 naptári napi jövedelme, akkor a gyedre való jogosultság kezdő napját megelőző naptól visszafelé – maximum a jogosultság kezdőnapját megelőző naptári év első napjáig – számított 180 naptári napi jövedelemből kell a gyed összegét kiszámítani, ha a biztosítási idő folyamatos. Ha a biztosítás megszakadt, a megszakítást megelőző jövedelmet nem veszik figyelembe a számításnál.


􀂾 a szülőnek a gyed kezdőnapját közvetlenül megelőzően nincs 180 napi jövedelme


Ha a szülőnek a gyed-re jogosultság kezdőnapját megelőző évben, illetve azt közvetlenül megelőzően sincs 180 naptári napi jövedelme, akkor a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér lesz a gyed alapja (ha a gyed-re való jogosultság kezdőnapján fennálló szerződés szerinti vagy a tényleges jövedelem a minimálbért nem éri el, az a szerződés szerinti jövedelmet kell figyelembe venni, szerződés hiányában pedig a ténylegesen elért naptári napi jövedelemből számítják a gyed-et).


E szabály alól kivétel az, akinek azért nem volt meg a 180 napi keresete, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben vagy gyed-ben részesült.


􀂾 a szülő a gyed-re jogosultság kezdőnapját megelőző évben, illetve azt közvetlenül megelőzően táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben vagy gyermekgondozási díjban részesült, és ezért nincs meg a 180 naptári napi keresete.

Ha a szülőnek az irányadó időszakban [a gyed-re jogosultság kezdőnapját megelőző évben, illetve azt közvetlenül megelőzően] azért nem volt 180 naptári napi keresete, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, feltéve, hogy ez kedvezőbb, mint a minimálbér.


A kifizetőhely vagy az egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szerv kérelemre tájékoztatást nyújt a megállapított ellátás összegének kiszámítása során figyelembe vett adatokról.


Munkahely változtatás hatása a gyed összegére

A gyermekgondozási díj összege akkor sem változik, ha a szülő munkahelyet változtat és az új munkáltatójánál ugyanazon gyermek után ismételten gyermekgondozási díjat kér.


A gyermekgondozási díj mértéke


A gyermekgondozási díj a figyelembe vehető jövedelem naptári napi átlagának 70 %-a, azzal, hogy a gyed maximálisan megállapítható összege igazodik a mindenkori minimálbérhez, a gyed legfeljebb havonta a mindenkori minimálbér kétszeresének 70 százaléka lehet. Ennek megfelelően a gyermekgondozási díj 2011. évi felső határa havi bruttó 109.200 Ft.

A gyermekgondozási díj összegéből az adókedvezmények figyelembevételével a személyi jövedelemadó-előleget, a biztosítottat terhelő nyugdíjjárulékot, magánnyugdíjpénztári tag esetén a magánnyugdíjpénztári tagdíjat a folyósító levonja."""

31. Liza13 (válaszként erre: 30. - Ájrin)
2011. aug. 13. 20:30
Köszi! :)
30. ájrin (válaszként erre: 28. - Liza13)
2011. aug. 13. 19:31

De inkább így nézzük: a gyed-et megelőzően ha összejön tgyás-gyed-táppénzből (vagy-vagy is lehet) összesen 180 nap, akkor mondhatjuk azt, hogy azért nem volt 180 nap, mert tgyásban, gyed-ben táppénzben részesült.

Ekkor a gyed alapja meg fog egyezni az előző ellátás, azaz a tgyás alapjával.

29. ájrin (válaszként erre: 28. - Liza13)
2011. aug. 13. 19:28
Javarészt: ha az irányadó időszakot nézzük, akkor nagyobbik részében kapott gyest.
28. Liza13
2011. aug. 13. 17:53
Árin, és mit takar ez a "javarész"? Ha 1-2 hónappal belecsúszunk a gyesbe, akkor máris a minimálbér az alap?
27. ájrin (válaszként erre: 26. - Éva1951)
2011. aug. 13. 17:46

Éva, az a szabály már nem érvényes. Ez megváltozott régen.


Ha a GYED/GYES folyósítása alatt születik meg a baba, akkor vizsgálni kell, hogy nagyobb részben miért nem volt meg a 180 napi jövedelem.


Ha azért, mert a kismama az irányadó időszakban táppénzben, TGYÁS-ban vagy GYED-ben részesült, akkor az előző ellátás alapja lesz a következő GYED alapja is (azaz ugyanannyi lesz, mint a tgyás-é is volt).​


Ha viszont a kismamának azért nincs 180 napi rendszeres jövedelme, mert javarészt GYES-ben részesült, akkor az új GYED alapja a minimálbér lesz (kivéve, ha a tényleges vagy a szerződés szerinti jövedelem kevesebb, mint a mindenkori minimálbér, ebben az esetben a GYED alapja a kevesebb összeg lesz)

2011. aug. 13. 16:29

A gyed alapja a naptári napi átlagkereset, melynek megállapítása kétféle módon történhet:


A szülőnek van 180 napi jövedelme:


Ha a jogosult szülő a gyermekgondozási díj kezdő napját megelőző naptári évben, vagy a kezdőnapot közvetlenül megelőzően visszafelé számítva rendelkezik 180 naptári napi jövedelemmel, akkor a gyed alapját a táppénzre vonatkozó rendelkezések szerint állapítják meg.


A szülőnek nincs 180 napi jövedelme:


Ha nem lehet a táppénzszabályok alkalmazásával megállapítani a gyermekgondozási díj összegét, akkor a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének harmincad részét[11] tekintik a díj alapjának.[12]


A gyermekgondozási díj összege a figyelembe vehető jövedelem naptári napi átlagának 70%-a.[13]


A gyermekgondozási díj összegéből az adókedvezmények figyelembevételével a személyi jövedelemadó-előleget, a biztosítottat terhelő nyugdíjjárulékot, magán-nyugdíjpénztári tag esetén a magán-nyugdíjpénztári tagdíjat a folyósító levonja.

25. kszisz (válaszként erre: 19. - Incó)
2011. aug. 13. 15:35

ha gyed alatt szülsz akkor is az alapbér lesz alap.

Ugyanannyit mint most szerintem csak abban az esetben kaphatsz, ha annyira kicsi a korkülönbség, h a 2. születését megelőző évben még dolgoztál. Pl. a nagyobb születik 2011. jan-ban, a kicsi 2011. dec-ben, akkor 2010-ben még dolgoztál, tehát lesz előző évi jövedelmed. De ha már 2012-ben szülsz másodszor akkor nincs előző évi jövedelmed, tehát az alapbér jön számításba...

24. Incó (válaszként erre: 21. - Kszisz)
2011. aug. 13. 15:29
Igen látom, hogy a szerződéses alapbérem lenne az alapja, de maximum a minimálbér kétszerese.
23. Incó (válaszként erre: 20. - Kszisz)
2011. aug. 13. 15:26
Köszi, kezdem értegetni...
22. Incó
2011. aug. 13. 15:25

[link]


Itt találtam egy érthető magyarázatot. Bár mindenkinél egyedi a dolog...

21. kszisz
2011. aug. 13. 15:08
Gyed, Gyes nem lehet az alapja, ez fix!
20. kszisz
2011. aug. 13. 15:07

Sziasztok!

Én csak arra tudok választ, ha még nem szűnt meg a gyed előtti munkaviszonyod. Ebben az esetben ha gyes alatt fogsz szülni, akkor a szerződés szerinti béred lesz a következő tgyás/gyed alapja! Magyarul csak akkor kaphatsz a mostaninál kevesebb gyedet, ha a munkaszerződésed alapfizuról szól és korábban míg dolgoztál kaptál hozzá esetleg ilyen-olyan jutalékot, ami megdobta az alapot.

19. Incó
2011. aug. 13. 14:59

Sziasztok! Akkor nincs senki, aki pontosan tudná hogyan van ez? És mi van a gyed utáni szabikkal? Az hová számít?

Mert akkor nekem ez most nagyon nem tiszta. Ha valaki gyed alatt szül, akkor a régi járandóságait kapja. Ha gyes alatt, akkor meg az alapbére számít? És ha visszamegy dolgozni és nincs meg az 1 éve?

18. Kriszti0711 (válaszként erre: 17. - Orsy27)
2011. aug. 12. 21:41

Köszönöm!

Igen? Az jó lenne:) Mondjuk még csak én gondolkodom ezen. De, ha így lenne az szuper lenne!

17. Orsy27 (válaszként erre: 16. - Kriszti0711)
2011. aug. 12. 20:22
Ha gyed alatt szülsz, tehát mielőtt lejárna, akkor ugyanazt a Tgyást és gyedet kapod, amit az 1. babánál. Legalábbis én így tudom.
2011. aug. 12. 20:01
Engem az érdekelne, ha Gyed alatt szülök akkor mi van? Ez még csak felvetődött bennem, de nagyon kíváncsi lennék...
15. Orsy27 (válaszként erre: 14. - Évili84)
2011. aug. 12. 19:50
180 napot mondtak nekem, de én 1 évet fogok, mert egy ismerősömnek ennyit mondtak, szóval biztos ami biztos.
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook