Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Mennyi a normális vércukor érték 75g-os terhelés után? fórum

Mennyi a normális vércukor érték 75g-os terhelés után? (tudásbázis kérdés)


1 2
56. 5e1b581a2e (válaszként erre: 55. - Várhegyi Márton)
2011. jún. 24. 19:15

"Fanconi-szindróma"


Mondták volna a nevét,szerintem.Azért ennek utána olvasok majd.


"Talán meg kellett volna kérdezni. "


Na ja...Na ja...Csakhogy ennyi elejtett mondat egy több órás információ-tömény előadás közepén...nos a végére az ember agya már másik területén jár a témának és PERSZE,hogy legközelebb csak akkor jön elő,amikor az ember otthon tanul.De elhatároztam,hogy ha legközelebb keresztül esem a profon,megkérdezem!


Elejtett mondatok...Nos,vannak dolgok,amik szerintük így is elég.Aztán csodálkoznak,ha az ember tud valamit vizsgára.Most is.Levizsgáztam X tárgyból.Tanár a végén rákérdezett(!),hogy hogy-hogy ennyire jól tudom a dolgokat.De ebből a tárgyból,már múlt félévkor is ez volt,meséltem is,hogy el volt ájulva...Én meg nem értem:ettől szarabbul is elég lenne?Hát ezért jöttem!Én hülyén nem akarok meghalni...Szerintem még így is csupán alap a tudásom,nagyon sok mindent még így sem tudok...:(...annyira így érzem,hogy tök cidrizve mentem vizsgázni.


Na.Ezt meg ki fogom nyomozni.

55. Várhegyi Márton (válaszként erre: 54. - 5e1b581a2e)
2011. jún. 24. 14:59

Sok értelme volt, hogy csak ennyit tanítanak meg róla. Az (is) különbözteti meg az egészségügyi dolgozókat (orvos, ápoló, dietetikus, gyógytornász stb.) a Google-használó betegektől, hogy ők értik is, hogy mi történik. Ebben az egészségügyi dolgozók között (pl. orvos vs ápoló) is van különbség.


"a vese egyszerűen nem reabszorbeálja a cukrot,egyszerűen csak ürül ki."


Ha egyáltalán nem reabszorbeálná, akkor a napi veszteség a 100-150 g-ot is elérhetné (elég gyorsan kiszáradna az illető vagy belehalna a hypoglikaemiába).

Olyan van, hogy csökkent a proximális tubulus glukózreabszorpciós kapacitása (Fanconi-szindróma), de ott nem ilyen durva a helyzet.


"én meg mindig csak ültem,mint a hülye,hogy akkor talán,ha kifejtenék..."


Talán meg kellett volna kérdezni.


"Mert ugye mit jelent az,hogy: >>nem<< => ugyebár egy alacsony veseküszöböt"


Ha egyáltalán semennyi glukóz nem szívódik vissza, akkor a veseküszöb értelemszerűen 0 mmol/l.

54. 5e1b581a2e (válaszként erre: 53. - Várhegyi Márton)
2011. jún. 24. 14:38

Valami olyasmire emlékszem,de ne vedd készpénznek,hogy a vese egyszerűen nem reabszorbeálja a cukrot,egyszerűen csak ürül ki.De ettől többet nem mondtak se kórélettanon,sem ezen az előadáson,én meg mindig csak ültem,mint a hülye,hogy akkor talán,ha kifejtenék...Mert ugye mit jelent az,hogy: "nem" => ugyebár egy alacsony veseküszöböt,vagy az talán nincs is,csak folyik ki a cukor az emberből,vagy mégis hogyan kell ezt érteni...Szerintem utóbbi letális.Akkor meg...???Nem tudom.


(most mennem kell tanulni,majd még leszek valamikor,szia!!!:)

53. Várhegyi Márton (válaszként erre: 52. - 5e1b581a2e)
2011. jún. 24. 14:30
Talán az alacsony veseküszöb okozná ezt? Az elég érdekes volna, ehhez ugyanis a veseküszöbnek 3,5 mmol/l alatt kellene lennie.
52. 5e1b581a2e (válaszként erre: 51. - Várhegyi Márton)
2011. jún. 24. 14:15

Az jó...:(

pr.Sz.I. tanítványaként,tekintettel arra,mi lészen belőlem,az összes fellelhető okot a hipoglikémiára tudni kell.Vannak,mint főcsoportok:az éhomi okok,a reaktívak/pp-ak,no meg az exogenek.Ez így szerepelt az éhomi okok közt a felsorolásban.Veseelégtelenség nem,hypophysis-mellékvese-elégtelenség értelemszerűen igen.Csak...ez nekem egy nagy kérdőjel maradt így ebben a formában.

(azt hiszem a másik neve:"cukorvesztés")

51. Várhegyi Márton (válaszként erre: 50. - 5e1b581a2e)
2011. jún. 24. 13:44
"Renalis hypoglicaemia"? Ilyenről még nem hallottam. Ez micsoda? Nem a krónikus veseelégtelenséget kísérő diabetes mellitusra gondolsz?
50. 5e1b581a2e (válaszként erre: 49. - Várhegyi Márton)
2011. jún. 24. 13:22

Ja oké...Nehezen értelmeztem kissé és végülis így sikerült,de akkor oké.


"Éppen ez az, hogy nem mindegy, és ennek nagy jelentősége van a krónikus veseelégtelenség polyuriás fázisának kialakulásában (bár ott nem csak, ill. nem elsősorban a glukóznak van szerepe). "


Igen-igen...És itt lennénk annál a pontnál,ami miatt a téma felkeltette az érdeklődésem.Van egy olyan,hogy "renalis hypoglicaemia"-ez ugye éhomi endogen ok a hipoglikémiára.Ennek oka csak KVE lehet?Nekem úgy tűnt,hogy nem,mert akkor azt írták volna az okok közt.De akkor szerinted mi még?

49. Várhegyi Márton (válaszként erre: 48. - 5e1b581a2e)
2011. jún. 24. 12:52

"ÉS még pr.Á.V. is azt mondta,hogy az ok,amiért megjelenhet a cukor vizeletben:

reabszorpciós kapacitás < filtrációs képesség"


Ugye, én is ezt írtam:

"végső soron nem a filtrátum glukózkoncentrációja[...]szabja meg, mennyi glukóz jut a vizeletbe, hanem a glomerulus glukózterhelése[...]és a reabszorpciós kapacitása"

(A glukózterhelés a filtrációtól és a glukózkoncentrációtól függ.)


Mindez természetesen konzisztens az első bekezdésben írott fizikai kémiai okkal.


"csak egy bizonyos glukóz koncentrációig tud visszaszívódni."


Ezt így tanítják.


"Itt végülis nekem mindegynek tűnt az,hogy most az egyes glomerulusok milyen mértékben veszik ki ebből a "munkából" a részüket."


Éppen ez az, hogy nem mindegy, és ennek nagy jelentősége van a krónikus veseelégtelenség polyuriás fázisának kialakulásában (bár ott nem csak, ill. nem elsősorban a glukóznak van szerepe).


"Szerintem nem mindennek van köze a túléléshez."


Ha arra gondolsz, hogy vannak indifferens mutációk (amik nem növelik és nem csökkentik a túlélést, azaz tulajdonképp a fitnesst) is, akkor igen, vannak. Ha belegondolsz, elég sok glukózt lehet veszíteni a vizelettel, ha nincs megfelelő reabszorpció, ezért kialakult ez a mechanizmus, ami egyértelműen kedvező.


"Néha csak úgy valami ettől jobb és tökéletesebb nem tudott lenni,ennyi.:)"


Ez leginkább spekuláció, ettől persze lehet igaz. Esetünkben azért én azt gondolom, lehetett volna pl. több vagy nagyobb affinitású vagy nagyobb átviteli számú transzportert rakni a tubulusokba, de ez már nem járt további előnnyel.

A másik, hogy a tökéletest mindig adott környezetre kell érteni. A hal a víz alatt jól elvan, a szárazföldön nem, ott 0 volna a fitnesse. Ezzel szemben az embernél ez fordítva van.


"Ha ez gondot okozott volna,akkor lennének más mechanizmusok ellentételezendő."


Ha ez a rendszer sem lett volna elég hatékony, akkor valószínűleg valami másféle kiválasztórendszer alakult volna ki ehelyett.

48. 5e1b581a2e (válaszként erre: 47. - Várhegyi Márton)
2011. jún. 24. 12:34

"A fizikai kémiai oka az, hogy adott koncentrációk és membránpotenciálok esetén a transzporterek aktivitása nem elég nagy ahhoz, hogy minden glukózmolekulát eltávolítson a filtrátumból."


Ó,de szépen elmondtad.Az okát én is erre felé tudtam volna csak megadni,de még addig sem jutottam,hogy meg tudjam fogalmazni.Köszi,ez így nagyon kerek.


"Mivel végső soron nem a filtrátum glukózkoncentrációja - "veseküszöb" - szabja meg, mennyi glukóz jut a vizeletbe, hanem >>a glomerulus glukózterhelése<< - = glukózkoncentráció*SNGFR - és a reabszorpciós kapacitása"


Ez viszont új.Ezt tanítják: a glukóz az az anyag,ami szabadon filtárlódik és szabadon reabszorbeálódik,emiatt nem alkalmas GFR meghatározásra sem,pl.

ÉS még pr.Á.V. is azt mondta,hogy az ok,amiért megjelenhet a cukor vizeletben:

reabszorpciós kapacitás < filtrációs képesség

Vagyis:ha több cukor jut a primer szűrletbe,mint ami vissza tud szívódni x idő alatt,akkor a fennmaradó cukor belekerül a kiválasztott vizeletbe.Ez nekem mindig is úgy tűnt,hogy azt jelenti,hogy a teljes se-glukóz (nyílván...) bejut a primer szűrletbe,de csak egy bizonyos glukóz koncentrációig tud visszaszívódni.Meg hát ez konkrétan el is hangzott a szájából így.

Itt végülis nekem mindegynek tűnt az,hogy most az egyes glomerulusok milyen mértékben veszik ki ebből a "munkából" a részüket.Vagy:valamit nagyon nem látok át.Nem tudom.De érdekel a téma természetesen.


"Az evolúciós oka bizonyosan az, hogy ennél nagyobb hatékonyságú glukózreabszorpció nem jelentett további nettó túlélési előnyt, vagyis ekkora veszteség belefér."


Szerintem nem mindennek van köze a túléléshez.Néha csak úgy valami ettől jobb és tökéletesebb nem tudott lenni,ennyi.:)Ha ez gondot okozott volna,akkor lennének más mechanizmusok ellentételezendő.Nem?

47. Várhegyi Márton (válaszként erre: 46. - 5e1b581a2e)
2011. jún. 24. 12:14

A fizikai kémiai oka az, hogy adott koncentrációk és membránpotenciálok esetén a transzporterek aktivitása nem elég nagy ahhoz, hogy minden glukózmolekulát eltávolítson a filtrátumból.


Ebben az is szerepet játszhat, hogy bizonyos glomerulusokban nagyobb a filtráció (SNGFR), márpedig a veseküszöb az SNGFR-től is függ.

(Mivel végső soron nem a filtrátum glukózkoncentrációja - "veseküszöb" - szabja meg, mennyi glukóz jut a vizeletbe, hanem a glomerulus glukózterhelése - = glukózkoncentráció*SNGFR - és a reabszorpciós kapacitása).


Az evolúciós oka bizonyosan az, hogy ennél nagyobb hatékonyságú glukózreabszorpció nem jelentett további nettó túlélési előnyt, vagyis ekkora veszteség belefér.

46. 5e1b581a2e (válaszként erre: 39. - Várhegyi Márton)
2011. jún. 24. 10:01

"Nem, a reabszorpció sosem tökéletes."


Ennek mi az oka?Tudható?

45. 5e1b581a2e (válaszként erre: 44. - Várhegyi Márton)
2011. jún. 23. 20:54
Nem,ne haragudj,nem csináltál semmi rosszat,én vagyok zizi.Minden oké!!!Most mégsem kérdeznék,fáradt vagyok picit.Ne hari hülye vagyok...:)
44. Várhegyi Márton (válaszként erre: 42. - 5e1b581a2e)
2011. jún. 23. 20:04
Nem, nincs semmi baj, félreértettél. Kérdezz nyugodtan!
2011. jún. 23. 20:02
Most pedig mentem,úgyis van elég dolgom.
42. 5e1b581a2e (válaszként erre: 41. - Várhegyi Márton)
2011. jún. 23. 20:01
Nem megkérdőjelezni akartam,hanem valamit kérdezni.Akármi bajod is van velem,egyenesebb lenne inkább közölnöd.
41. Várhegyi Márton (válaszként erre: 40. - 5e1b581a2e)
2011. jún. 23. 19:54

"Vizeletglükóz


Referenciatartomány: tesztcsíkkal gyakorlatilag nem detektálható (nincs színváltozás), kvantitatív kémiai eljárással <0,7 mmol/l (<13 mg/dl)."


Klinikai laboratúriumi vizsgálatok és paraméterek (Semmelweis Kiadó, 2010)

40. 5e1b581a2e (válaszként erre: 39. - Várhegyi Márton)
2011. jún. 23. 19:49

"Lehet, hogy te nem értesz egyet, ettől még igaz."


Úgy csinálsz,mintha nem lennék meggyőzhető,talán keversz valakikkel,passz...


Bedobsz egy információt,amit tőled hallok először,nannná,hogy tudni szeretném,miért mondod.Ez miért baj.

(És:még így is maradt,amibe bele lehetne mennem.De ha nem,hát nem)

39. Várhegyi Márton (válaszként erre: 37. - 5e1b581a2e)
2011. jún. 23. 19:34

"Normoglikémiánál nem 100%-os a reabszorpció?:O"


Nem, a reabszorpció sosem tökéletes. Az egyes glomerulusok filtrációs rátája (single nephrone GFR, SNGFR) is eltérő, vannak nefronok, amiknél nagyobb a glukózterhelés, ott több is jut a vizeletbe.

De ez a mennyiség elhanyagolható.


"Mondanom sem kell,ezen kijelentéseddel nem értek egyet!!!"


Lehet, hogy te nem értesz egyet, ettől még igaz.

38. 5e1b581a2e (válaszként erre: 36. - Tisztisz0719)
2011. jún. 23. 19:23
Megbeszélve!!!:)
37. 5e1b581a2e (válaszként erre: 35. - Várhegyi Márton)
2011. jún. 23. 19:23

Te mindig megtudsz valamivel lepni...


"A vizeletben >>mindig<< van valamennyi cukor"


Normoglikémiánál nem 100%-os a reabszorpció?:O

A veseküszöb egyénenként eltérő,előfordulhat valakinél,hogy olyan alacsony,hogy az esetenként és esetlegesen kiugró érték is már megjelenik,na de hogy >>mindig<<...Mondanom sem kell,ezen kijelentéseddel nem értek egyet!!!

Oka?:)

36. Tisztisz0719 (válaszként erre: 34. - 5e1b581a2e)
2011. jún. 23. 19:05
Reméljük!!!
35. Várhegyi Márton (válaszként erre: 32. - Tisztisz0719)
2011. jún. 23. 18:45

"A kis mennyiségű cukor a vizeletből kimutatható?"


A vizeletben mindig van valamennyi cukor, de normálisan olyan kevés, hogy a szokványos tesztek érzékenysége alatt van. Ha a normális fölé megy, akkor igen, ki lehet mutatni.

34. 5e1b581a2e (válaszként erre: 33. - 5e1b581a2e)
2011. jún. 23. 18:41
Kieg:az első teszt ekkor aktuális,ahogy neked nézték.
33. 5e1b581a2e (válaszként erre: 32. - Tisztisz0719)
2011. jún. 23. 18:40

A későbbi az már egy második.Ha elsőre rendben volt,akkor azt van ahol kihagyják.De annyira gondozója válogatja...

Az már régen rossz lenne,ha neked a vizeletben cukor jelenne meg.Reméljük nem lesz ilyen.

2011. jún. 23. 18:37
Hát felénk a 22. héten nézik. Meg is lepődtem hogy már ilyen korán én is úgy tudtam hogy később. De majd ugyis látják a terhes gondozáson hogy mi a helyzet a kiskönyvembe bevan írva az eredmény a tanácsadáson majd szól a doki ha nem tetszik neki valami. Na mindegy szerencsére túlsúlyos nem vagyok. Eddig terhesség alatt sem híztam csak amennyi a minimum volt. Még egy kérdés! A kis mennyiségű cukor a vizeletből kimutatható? Mert azt havonta néznek tanácsadáson. És eddig minden negatív volt. Multhéten is...
31. Várhegyi Márton (válaszként erre: 30. - Tisztisz0719)
2011. jún. 23. 14:15

Úgyis a 26-28 hét környékén szokták a vizsgálatot csinálni, amennyiben nincs gyanú (elhízás, terhességet megelőzően rossz vércukoreredmény stb.).


"Az még két hónap addig is odafigyelek ne vigyem túlzásba a szénhidrát fogyasztást"


Egyél annyit, amennyit kívánsz (feltéve, hogy nincs túlsúlyod, nem vagy elhízva, ilyen esetekben orvos tanácsát kérd ki!), viszont kerüld a gyorsan fölszívódó szénhidrátokat:


a cukrokat (beleértve a mézet is) (mesterséges édesítőszereket viszont ne fogyassz!), a fehér pékárukat;

helyettük korpás vagy teljes kiőrlésűek, durumlisztből készült száraztészta, hüvelyesek, zöldség-gyümölcs.

Csak ami a csapból amúgy is folyik:-)

2011. jún. 23. 14:01
:) Na látom már nemcsak egyedül okítasz! :D Köszi a segítségeket egyenlőre rendben aztán majd a 30. héten kiderül mi lett a vége. Az még két hónap addig is odafigyelek ne vigyem túlzásba a szénhidrát fogyasztást, nem szeretnék hatalmas zsírpacni és esetleg cukros lenni a terhesség végére! :D
29. 5e1b581a2e (válaszként erre: 27. - Várhegyi Márton)
2011. jún. 23. 13:27

Háááát...Igen!:)

Csakhááááát...:DDD

28. 5e1b581a2e (válaszként erre: 26. - Várhegyi Márton)
2011. jún. 23. 13:25
Így igaz,ez a teljes felsorolás.:)
27. Várhegyi Márton (válaszként erre: 25. - 5e1b581a2e)
2011. jún. 23. 13:09
Az ilyenek miatt nem szerencsés vizsgaidőszakban fórumozni:-D
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook