Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Szappanfű fórum

Szappanfű (beszélgetős fórum)

2011. jún. 25. 19:35

Találtam egy sampon receptet szappanfűvel, én kipróbálom, igaz már régóta tojás+citromlé+pici szódabikarbóna+pici kókuszolaj keverékkel mosom a hajam, és nagyon meg vagyok elégedve vele.

De tudom, hogy lehet mosódió főzettel is hajat mosni, ezért kipróbálom a hazai szaponin-tartalmú sampont, mert mégiscsak nálunk terem.


A recept:

Szappanfüves sampon:


Ezt a készítményt ugyanúgy kell használni, mint a normál sampont, de nem habzik annyira, mint a vegyi samponok.


Hozzávalók:


2 kanál friss szappanfû gyökér,2 kanál gyógynövény (bodza, csalán,hársfavirág, rozmaring, vagy zsurló),5 csepp levendula vagy rozmaring illóolaj, 1,5 liter szénsavas ásványvíz.


A növényeket szórjuk bele egy edénybe és öntsük rá a szénsavmentes ásványvizet, és lefedve főzzük kb. 20 percig. Ezután hagyjuk kihűlni, és szűrjük le. Adjuk hozzá az 5 csepp illóolajat, keverjük össze, és az így kapott szert öntsük egy tiszta zárható üvegbe. A haj mosáshoz kb. 2 dl folyadékot használjuk fel, jó alaposan mossuk, át hajunkat, öblítsük le, majd ismételjük meg újra.


A végén öblítsük le hajunkat kamillával vagy almaecettel. A kamilla forrázat szőkéknek, az almaecet sötét hajúaknak ajánlott.

5. Lilibeth59 (válaszként erre: 4. - 53dfddad18)
2011. jún. 22. 19:25

Manapság viszont a növényi olajokból készült szappanok élik a reneszánszukat. Pl. olíva szappan.

Megjegyzem, az az igazi "békebeli" háziszappan még mindig nagyon keresett, mosásra, tisztálkodásra egyaránt dicsérik.


Azért utánanézek ennek a szappanfűnek, csak találok valamit, végül is ha szaponint tartalmaz, akkor a mosódióhoz hasonlóan fel lehet használni. (szerintem)

2011. jún. 22. 19:08
Az állati eredetű szappan nagyobb karriert futott be a történelem során...
3. Lilibeth59 (válaszként erre: 2. - A14deb9047)
2011. jún. 22. 18:33

Köszönöm a részletes információt!


Arról nem tudsz esetleg valamit, hogy a szaponin tartalmát mosáshoz, hajmosáshoz stb. hogy lehetne hasznosítani?

2011. jún. 22. 17:53

Szappanfű, orvosi

Saponaria officinalis


"Jó köptető hatású gyógynövény"


Népies neve: lábmosófű, legénycsalogató, szappanvirág, habzófű

A növény leírása:

A szegfűfélék (Caryophyllaceae) családjába tartozik. Réteken, utak mentén, erdők szélén, sokfelé előforduló, évelő növény. Egész nyáron virágzik.

Hogyan gyűjtsük?

•Ha a növény bármely részét vízben eldörzsöljük, a víz habzani kezd. Nem véletlenül hívják szappanfűnek.

A növény föld alatti szerveit használják fel gyógyászati célokra. Július-augusztusban gyűjtik.

Mi van benne?

A növény drogja 2-8 %-ban triterpén szaponinokat (kvillájasav és gipszogenin aglikonokkal) tartalmaz.

Mire jó?

Hatóanyagainak köszönhetően jó nyálkaoldó, köptető hatású gyógynövény. A népi gyógyászatban enyhe vizelethajtó hatása miatt is alkalmazzák.

Hogyan használjuk?

Tea: 3 dl forró vízzel leforrázunk 1 teáskanálnyi összeaprított növényi drogot, majd 8-10 perc elteltével leszűrjük.

Jó tudni! Mellékhatásai nem ismertek.

2011. jún. 22. 17:41

Gyönyörűen virágzik a szappanfű, láttam, egy rét szinte azzal van tele. Nagyon szép!


Mit tudtok róla?

- mosás

- hajmosás

- szóval mindenre lehet használni, amire a mosódiót?


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook