Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Hogyan csináljam életem első eperlekvárját? fórum

Hogyan csináljam életem első eperlekvárját? (tudásbázis kérdés)


1 2
52. Wanda
2013. aug. 18. 09:30

Sziasztok! Nem tudom az eper sikerült-e, de a vadringló még bőven terem:)

[link]


igyekeztem nagyon részletes lenni:)

51. Pndi
2013. máj. 25. 10:58
Édesítővel csináltatok már lekvárt? Milyent használtatok és mennyit kell abból belerakni?
50. emily32 (válaszként erre: 49. - 41fdab80c1)
2011. jún. 13. 19:18
Oké,köszi szépen!
49. 41fdab80c1 (válaszként erre: 48. - Emily32)
2011. jún. 13. 19:12
Én azt javaslom, hogy csak ép egészséges szemekből készíts, mert a nem egészséges szemek indítják el a romlást.
2011. jún. 13. 18:17

Sziasztok,készülök én is eperlekvár készítésére.Azt szeretném kérdezni,hogy csak ép,egészséges eperből készítsem,vagy ami megnyomódott,megpuhult illetve olyan része van,azt is belerakhatom-e?

Köszi előre is!

Mindjárt visszaolvasom a praktikáitokat....

47. B.Annamária (válaszként erre: 43. - Havran)
2011. jún. 9. 16:03
Sziasztok én csak most olvastam végig,mert én is egy jó kis eper lekvár receptet kerestem és ahogy olvastam ezt a hozzászólásod jutott eszembe, hogy más is követ el hibát.igaz ez nem a témába vágó dolog de az én húgom pl.a fasírtot nem tudott csinálni.Kiderült ő megmosta a darált húst és azért folyt szét neki sütés közben:)Bocsi de úgy éreztem ezt megosztom veled.
46. 31c1daa9fa (válaszként erre: 43. - Havran)
2011. jún. 8. 09:47
Én direkt teszek rá fedőt az elején, hogy legyen szörp :) Szerintem a az eperlekvár lényege a harapható eper, nem a "trutyi" :) (értsd: áltag, kenhető állag).
45. Gavrilo1 (válaszként erre: 43. - Havran)
2011. jún. 7. 08:14
Ja, akartam még írni, hogy ha csak cukorral készíted az epret, akkor teljesen normális hogy híg (nem fog besűrűsödni igazán, max. karamellizálódik a cukor ha sokáig főzöd és nem lesz szép szine) Én a feleslegesnek itélt szirupot le szoktam önteni eperszörpnek üvegbe. Ha nem öntöd le akkor annyira híg is maradhat hogy inkább öntetnek lehet majd használni mint lekvárnak.
44. Gavrilo1 (válaszként erre: 43. - Havran)
2011. jún. 7. 08:11

Szerintem ennek egyáltalán nincs jelentősége. Én sokszor teszek a lekvárra fedőt, hogy ne fröcsögjön.

Valószínűleg a kocsonyásítóval volt inkább a gond!

43. Havran
2011. jún. 6. 23:19

Sziasztok!

Ha esetleg valaki jár még erre,ma rájöttem,hogy mért nem sikerült a remekmű,el sem merem mondani olyan ciki.SZÓVAL:Nem ér nevetni!fedö alatt föztem meg:(((((((((nagyon amatör vagyok,de nekem senki nem mondta,hogy úgy kell,mert gondolom annyira alap dolog,hogy senki nem gondolta,hogy olyan hülye leszek,hogy fedö alatt fözöm.Ma csináltam egy adagot kocsonyásitóval,sikerült. Holnap pedig olyat probálok késziteni amiben csak cukor van.Majd meglátjuk.40 éves koromra talán bele is jövök:))))))))))

42. Gavrilo1 (válaszként erre: 41. - Gavrilo1)
2011. jún. 6. 14:09
Kifelejtettem, hogy beletettem egy nagy citrom levét.
41. Gavrilo1 (válaszként erre: 40. - Havran)
2011. jún. 6. 07:32
Nagyon egyszerű. 1kg eper megpucolva felaprítva, vagy enyhén összeturmixolva, 25 dkg banán felkarikázva. A banánt és az epret összekeverem és fél kg cukrot teszek hozzá. Én nem tettem bele zselésítőt, de ha sűrűbbet akarsz, akkor azt is beleteszed (pl. 2:1-ben-t)és 4-5 prcig forralod. Ha van benne zselésítő, akkor ezután csak kimosott üvegekbe teszed és lezárod.Már mehet is a spájzba. Nekem nem volt benne zselésítő,(sem tartósító),így kicsit híg maradt ezért leöntöttem róla egy adag eperlevet szörpnek és utána tettem üvegbe. Majd jól becsomagoltam pokrócukba és így hagytam kihülni. Majd ma rakom őket csak be a helyükre.
40. Havran (válaszként erre: 39. - Gavrilo1)
2011. jún. 5. 23:07
De jól hangzik.Nem irnád le,hogy készült?De olyan szájbarágósan:)))))kezdöknek.
39. Gavrilo1 (válaszként erre: 38. - 31c1daa9fa)
2011. jún. 4. 17:07
Most készült el a banános eperlekvárom. Az isteni kategóriába tartozik!! A kimaradtat két pillanat alatt elnyalogattuk.
38. 31c1daa9fa (válaszként erre: 1. - Havran)
2011. jún. 4. 15:59

Én nem szeretem a túl édes lekvárokat, eper súlyához fele mennyiségű cukrot teszek. Idán pindurka szemekből csináltam, nem aprítottam fel. Túl sokái nem szoktam főzni. A levéből szörp lett, az eperszemeket meg üvegeztem. Egy kis citromsavat kell tenni bele, hogy szép színe legyen meg úgy jobban is tartja.


Amúgy nálam nem túl nagymamásak készülnek. Ha akár csak egy kis részével kísértelezel, a bazsalikom, balzsamecet, csili jó hozzá és persze a vanília. Idén a szörpbe bodzavirágot tettem. nagyon finom lett (bár at lehet, hogy most már mindenütt elnyílt).

37. Gy.Ibi (válaszként erre: 35. - Martin3)
2011. jún. 4. 15:52

Naponta több kiló apró eprem van,a nagyokat esszük,meg ellátjuk a szomszédokat is,nem veszek boltban lekvárt,amikor rengeteg gyümölcs van.

Főztem már én is csak cukorral,a színe se maradt igazi,meg linzerbe bele se mertem tenni.

A mai gyümölcstortára eperzselét tettem.Nem éreztünk semmi mű ízt.Én se vagyok oda a vegyi tartósítókért,de nem szeretnék átesni a ló tuloldalára.

Nálunk nem áll el évekig,már elfogyott a tavalyi is.

2011. jún. 4. 13:34
nekem is rengeteg évig elállnak minden tartósító nélkül
35. martin3 (válaszként erre: 24. - Gy.Ibi)
2011. jún. 4. 13:28

igen ezek egyike sem ártalmas, viszont össze sem lehet hasonlítani a házi lekvár ízével a műanyag ízűt....

ennyi erővel akik így csinálják, nyugodtan megvehetnék a zselézett mű lekvárt a boltban, sokkal olcsóbb és még tárolni sem kell, épp annyit kell venni amit enni akar az ember...

persze mindenkinek más íz nyújt élményt, van aki a 300Ft-os virslire esküszik, van aki rá sem tud nézni...

2011. jún. 4. 11:24
Én írtam egy receptet a fórum elején, annak alapján csináltad?
33. Havran (válaszként erre: 29. - Gavrilo1)
2011. jún. 4. 09:20
De ügyes vagy,remélem egyszer nekem is fog igy menni.
32. Gavrilo1 (válaszként erre: 24. - Gy.Ibi)
2011. jún. 4. 07:42
Valahogy nekem nem tetszik a lekvár állagi ezekkel a dzsemfixekkel- erre most jöttem rá, hogy életemben előszür használtam., Egyébként én mindent csak 2-3 percig rotyogtatok izlés szerinti mennyiségű cukorral (mi nem nagyon szeretjük édesen), mielőtt üvegbe teszem. Viszont arra ügyelek, hogy sérült, romlott gyümölcs ne kerüljön bele. Aztán dunsztba teszem.
31. Gavrilo1 (válaszként erre: 25. - Klenca)
2011. jún. 4. 07:35
Nem tudom de mostanában errefelé olyan vacak eprek vannak, valahogy csak vizesek, de nem édesek. És kertünk nincs ahol ipari mennyiségben lehetne termelni. Cukor nélkül nem jó az íze.
30. Gavrilo1 (válaszként erre: 27. - Gy.Ibi)
2011. jún. 4. 07:33
Nekem vannak még otthon olyan lekvárjaim amit anyu tett el tartósítószer nélkül és még mindig jók, pedig már 8 éve meghalt szegény.
29. Gavrilo1 (válaszként erre: 24. - Gy.Ibi)
2011. jún. 4. 07:31
Nem én soha semmire se teszek tartósítót. Csak az erdei szamóca lekvárjaimból romlott meg 1 üveg pedig készült összesen kb. 60 lekvárom. A szilvát 35 kg gyümölcsből főztem kondérban kint az udvaron. Még bulinak is jó volt. Grilleztünk, dumáltunk egész nap a rokonsággal.
28. c906e7f5a1 (válaszként erre: 20. - Havran)
2011. jún. 4. 06:46
Azért arra számíts, hogy a cukorral sem lesz rögtön sűrű. Befőző cukorból is van több féle, Nekem a Dr.Oetker vált be. Az, hogy melyiket kapod, 3:1 vagy 2:1 , mindegy csak tartsd be az arányokat amik a zacskóra vannak írva.
27. Gy.Ibi (válaszként erre: 26. - Martin3)
2011. jún. 3. 23:47

Leírtam mi van a dzsemfixben,amit én használok.Melyik nem természetes anyag?

A szilvalekvárt én is 8 óra alatt készítem el,sütőben.

Az aszalógépem munkára kész.Epret is szoktam bele tenni.

Próbálok lehetőleg egészségesebb ételeket adni a családnak,de a romlandókba inkább egy kis tartósító legyen,mint egy még nem látható,de ártalmas gomba.

26. martin3 (válaszként erre: 24. - Gy.Ibi)
2011. jún. 3. 22:50

én inkább a cukorra szavazok, mint a tartósítóra vagy legyen az bármilyen nem természetes anyag...

én is csak gyümölcsből+ cukorból főzőm a lekvárt, nincs agyoncukrozva(kb 40dkg) és még soha nem romlott meg, és még csak nem is dunsztolom! igaz sokáig kell főzni..

de pl a beregi szilvalekvárt kb 14óráig főzik....és cukor nélkül, na az isteni...lényege kis tűzön sokáig, így elpárolog belőle a víz és csak a gyümölcs marad... olyan, mintha kenhető aszalt szilvát ennél! nyammm

25. klenca (válaszként erre: 24. - Gy.Ibi)
2011. jún. 3. 22:17

Azokba az üvegekbe, amik várhatóan még a nyáron elfogynak én sem teszek még szalicilt sem.

Cukrot pedig keveset. Mert ugye az epernek cukor nélkül is eper íze van:))

24. Gy.Ibi (válaszként erre: 22. - Gavrilo1)
2011. jún. 3. 22:13

Nem teszel semmi tartósítót rá?

Ebben a dzsemfixben fruktóz,pektin,dextróz,étkezési sav,citromsav,tartósító:szorbinsav van.Szerintem ennyi rosszat megér a gyors elkészítés,a nem agyonfőzés.35dkg cukor elég,ha ezzel csinálom.Én pl.a cukrot nem sorolom az egészséges dolgok közé.

A legtöbb levet jégkockatartóban lefagyasztom,aztán bezacskózom.Idén nagyon sok eper termett.

23. klenca
2011. jún. 3. 22:10

Sziasztok!

Gyakran főzök lekvárt. Vannak gyümölcsök, amiknek magas a pektintartalma, azok hamar kocsonyásodnak: ribizli, birsalma. Vannak gyümölcsök, amelyek hígabbakká főnek.


Mivel nálunk ipari mennyiségű lekvár fogy, ezért vannak gyümölcsök, amikhez reszelek almát.

Úgy, mint az almás sütikbe. Meghámozom, majd a nagylyukú reszelőn lereszelem, ezzel kezdem a lekvárfőzést. egyberakom pl az eperrel, s mivel az almának magasabb a pektintartalma, ez kocsonyásít.Eperlekvár esetén: Reszelt alma, eper összenyomkodva, vagy összetörve, főzöm. Van egy olyan nagy edényem, amin alul lángelosztó van, nem ég le. Amikor már összefőtt, akkor teszem bele a cukrot. 11l-es edénybe 2 kg-ot max 3-at. Üvegekbe szedem, a tetejére kicsi szalicilt rakok, amit a fogyasztáskor leszedek belőle. Szárazdunsztban hűtöm, majd polcra rakom.

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook