Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Mongol futóegér gyorstalpaló fórum

Mongol futóegér gyorstalpaló (beszélgetős fórum)


2011. máj. 4. 14:27
Köszi, netem már utánaolvastam, de tapasztalatokra lennék inkább kíváncsi. :) Itt pl írja a káposztát, míg mások szerint felpuffadnak tőle, stb...
2011. máj. 4. 14:14

A legfontosabb a kisrágcsálók etetésével kapcsolatban, amit mindig észben kell tartani, hogy a napraforgómag tele van zsírral! Imádják, az tény, de ha sokat kapnak, nagyon elhíznak. A megfelelő a cinik számára az állkereskedésekben kapható hörcsögeledelek, de ma már kapható speciálisan mongol futóegérnek gyártott eleségek is. A lényeg, hogy ne legyen benne sok napraforgómag, vagy inkább vegyük ki és tegyük félre. Emellett kaphatnak száraz macskaeledelt, ami főleg a vemhes vagy a kölykeit nevelő nőstényeknek fontos fehérjeforrás. Fontos, hogy kapjanak gyümölcsöt és zöldséget is, de csak mértékkel, mert ezek túlzott etetése esetenként hasmenést okozhat. Nálam a nagy kedvencek a banán, a répa, az alma, az őszibarack, a szőlő és a káposzta. Mivel a természetben is az étlapjukra tartozik, ajánlatos nekik rovarokat is adni. Én havonta legalább egyszer adok nekik liszkukacot, amiért mindig hatalmas bunyót rendeznek. Persze megértem, ha valaki nem lelkesedik ezekért a kis gusztustalanokért. Amúgy szinte mindent meg lehet velük kóstoltatni, de az alábbi szempontokat mindig észben kell tartani:

- A szezámmag, a napraforgó és a mogyoró rengeteg zsírt tartalmaz, így könnyen elhízást okozhat. És ki szeretne egy hájas, lusta egeret?

- A száraz tészta, a rizs és a bab vizet vonnak el a szervezettől, így kiszáríthatják egerentyűinket. Ennek tünete a vészes lesoványodás, sőt, ha huzamosabb ideig áll fenn ez az állapot, a pusztulásukhoz is vezethet.

- A sok zöldség és gyümölcs krónikus hasmenést okozhat. El kell kerülni tehát a lédús eledeleket, mint a dinnye, a citrusok és a paradicsom.

- Csínján kell bánni a cukorral is. A cukor - a növényekben található természetes cukrokon kívül - az egerek számára nem természetes. A cukros ételeket tehát mellőzzük, mert bár a cini kevés cukrot meg tud emészteni, de a túl sok cukorral elrontja a gyomrát és megbetegszik.

Etetőtálkának megfelel mindenféle fém, kerámia vagy üveg edény. Műanyag semmiképp, mert percek alatt szétrágják! Persze az sem baj, ha nincs etetőtálka, hisz gyakran raktározzák a terrárium sarkában a finomabb falatokat.

És mi van a vízzel? Sokan úgy gondolják, hogy sivatagi állatok lévén, nincs szükségük vízre. De ez nem igaz! Hiába adunk nekik lédús takarmányokat, nem tudhatjuk, hogy vízszükségletüket csillapították-e. Tehát mindenképpen szerezzünk be egy önitatót, ne hagyjuk állatkáinkat némán szenvedni!

2011. máj. 4. 14:13

Még a beszerzés előtt gondoskodnunk kell állatkáink otthonáról. A legmegfelelőbb egy terrárium, dróthálós tetővel! Egy 40-90 literes terrárium ideális egy párnak, de természetesen ha több egerünk van, nagyobb hely is kell. A dróthálós tető pedig elengedhetetlen, akármilyen magas is a terrárium, ugyanis a mongol futóegerek hatalmasat tudnak ugrani. Vannak persze más megoldások is, mint a műanyag hörcsögpaloták vagy a különféle ketrecek/kalitkák. De ezeket nem ajánlom. A hörcsögpaloták rosszul szellőznek (így hamarabb büdösödnek), nehéz őket takarítani, ráadásul állataink hamar tönkretehetik őket állandó rágásukkal és így könnyedén kilóghatnak. A fémketrecek azért nem megfelelőek hosszú távra, mert a rácsokon keresztül hamar kiszórják az almot, beterítve a környezetüket, így naponta többször is fel kell körülöttük porszívózni. Emellett állandóan rágják a rácsot, ami őket és minket is idegesít. Sőt, ez a mániájuk ártalmas is lehet nekik, elveszíthetik orrukról a szőrt, rozsdafoltos lehet a bundájuk és a fogaikat is megsérthetik.

Ha megvan az egérkék otthona, tegyünk bele búvóhelyeket és játékokat is. A legmegfelelőbb a fából vagy agyagból készült odúk. Ők is szívesen használják a mókuskereket, de ebből csak olyat vegyünk, mely fémből van (a műanyagot szétrágják) és zárt, hogy ne akadjon bele a farkuk.

Alomnak legjobb a forgács, a kukoricacsutka vagy a homok (bár ez utóbbi hamarabb büdösödik). A forgácsnak nem kell illatosítottnak lenni, mert állatkáink nem szagosak, viszont egyes egyedek allergiásak lehetnek rá. A legjobb, ha próbálunk egy asztalossal beszélni, hogy elhozhassuk a "szemetet". (Én évek óta ilyet használok, s abszolút bevált.) Emellett unaloműzőnek adjunk egérkéinknek szénát és WC-papír gurigákat vagy kartondobozokat, melyeknek felaprítása órákra leköti őket.

2011. máj. 4. 14:06
Azt nem írtam le, hogy kaptam velük egy ketrecet is, de szerintem elég kicsi, 40x30x30as, szeretnék helyette egy nagyobbat. Vagy inkább terráriumban tartsam őket?
2011. máj. 4. 14:05
Sziasztok! Ballagásomra kaptam két cinit, és igazából nem sok mindent tudok róluk. Tapasztalt rágcsálótartók tanácsai érdekelnének, hogy mivel etessem, mekkora hely lenne nekik megfelelő stb.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook