Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Voltam ellenanyag szűrésen és pozitív lett az eredmény, pedig A RH+ az én vérem és a páromé is. Járt már valaki hasonlóképpen? fórum

Voltam ellenanyag szűrésen és pozitív lett az eredmény, pedig A RH+ az én vérem és a páromé is. Járt már valaki hasonlóképpen? (beszélgetős fórum)


26. Nóra2018 (válaszként erre: 16. - Trapiti)
2018. márc. 26. 22:07

Kedves Trapiti,


bár egy ideje nem volt hozzászólás a témához... azért megszólítalak, ha nem bánod...

Nekem B Rh+ a vérem, és műtét előtt nézték, ellenanyagszűrés +.

Azóta volt 2 vetélésem, és a meddőségis doki felírta az ellenanyag meghatározást. De nem értem, hogy miért kell, elvileg nem okoz problémát, nem is - a vércsoportom... Vagy mégis oka lehet pl vetélésnek?

Köszönöm, ha válaszolsz. :-)))

25. 07c4794583 (válaszként erre: 23. - 9896a91eb9)
2011. ápr. 26. 22:40

Ha olyan helyzetben leszel, hogy sürgősen el kellene mondd a vércsoportod, mert például levágta a lábad a vonat, akkor nem hinném, hogy olyan állapotban leszel, hogy tudj beszélni :))


Én hordok egy donorkártyát egyébként, és rá van írva a vércsoportom, de abszolút kétlem, hogy valaha szükség lesz rá (a vércsoportra - a donorság még előfordulhat :p ).

24. trapiti (válaszként erre: 23. - 9896a91eb9)
2011. ápr. 26. 22:30
Annyira nem olcsó vizsgálat, hogy fölöslegesen csináljuk. Amúgy meg nincs semmi jelentősége, hogy tudja-e valaki.
23. 9896a91eb9 (válaszként erre: 22. - Trapiti)
2011. ápr. 26. 22:13
Szerintem , ha már úgy is megszúrják, meg lehetne nézni. Nem fura, hogy emberek felnőtt korukban sem ismerik a saját vércsoportjukat?!Vagy ez csak nálunk nem feltűnő?
22. trapiti (válaszként erre: 21. - 9896a91eb9)
2011. ápr. 26. 22:04

Ez nem különös dolog, két heterozigóta Rh+ (Dd Dd -vel jelölik) gyerekeinek 25%-a Rh- (dd) lesz. Akinek vannak emlékei általános iskola biológia óráról, a rücskös meg a sima borsó esetéről, az tudja miről van szó :)


Egy újszülöttnél ha nincs semmi különös oka, nem sok értelme van meghatározni a vércsoportot. Max. a kíváncsiság. Ha vért kell adni, nála is 72 órán belüli vércsoport vizsgálat és ellenanyagszűrés kell (a pillanatnyilag érvényes transzfúziós szabályzat szerint) - amennyiben van egy fél óra idő. Ha azonnal kell vért adni (ez azért nem szokott elkőfordulni újszülötteknél, felnőttnél is ritkán pl. baleseteknél) akkor van gyorsteszt, amivel két perc a vércsoport meghatározása. Igaz, ennek alapján csak extrém esetben lehet vért beadni. 11 éve dolgozom intenzív osztályon, műtőben, ebből 6 évet balesetin voltam, ha jól emlékszem egyszer adtam így be vért.

21. 9896a91eb9 (válaszként erre: 3. - Inci79)
2011. ápr. 26. 21:28
Nálunk mind a ketten Rh+ak vagyunk, de a lányom mégis RH- lett. Olyan butaság, hogy a kórházakban a megszületés után nem nézik meg a vércsoportot!Szerintem éppen úgy be kellene írni a kiskönyvbe, mint a súlyt vagy a hosszt.
20. 07c4794583 (válaszként erre: 19. - Inci79)
2011. ápr. 26. 18:16

A lényeg, hogy egy valamilyen vércsoportú ember nem kaphat olyan vért, amiben egy másik vércsoport antigénje van - de nyugi, ilyesmit nem szoktak elrontani. :)

Csak alaposan kivizsgálják a véred összetételét, nem kell aggódj.

19. Inci79 (válaszként erre: 18. - 07c4794583)
2011. ápr. 26. 18:14
Igen,de az első gyerkőcömmel is császáros voltam és sajna most is benne van a pakliban
18. 07c4794583 (válaszként erre: 15. - Inci79)
2011. ápr. 26. 15:34
Ha nem RH- vagy, akkor valóban csak akkor van jelentősége, ha vért kell kapjál, ami normál szülésnél azért nem valószínű.
17. Inci79 (válaszként erre: 16. - Trapiti)
2011. ápr. 26. 14:59
Köszi szépen a választ,erre voltam konkrétan kíváncsi,akkor némiképp meg is nyugodtam.Köszi szépen.
2011. ápr. 26. 14:45

Vércsoport vizsgálatot minden szülés előtt kell csinálni.

Meghatározzák a két nagy vércsoportot: az ABO-t (vagyis hogy A, B, AB vagy 0) illetve az Rh vércosportot ami + vagy - lehet.


Az ellenanyag szűrés amiről itt szó van, a további majd 70 vércsoport antigén ellen termelt ellenanyagra vonatkozik. Jelentősége abban az esetben van, ha a szülés során valami miatt vért kell adni a kismamának. Pozitív ellenanyag szűrés esetén meg kell határozni pontosan milyen antitestről van szó (emiatt kell megidmételni a vizsgálatot) mert nem lehet csak egyszerűen ABO-ra és Rh-ra azonos vért adni, hanem speciálisan neki kell választani a sok A+ vér közül a megfelelőt. Emiatt már előre meg kell választatni a vért, mert kb. 40-50 percbe telik minimum, és ha súlyos vérzés lép fel, már nincs erre idő, készenlétben kell lenni a megfelelő vérnek.

Ennek semmi köze sem a baba vércsoportjához, sem spermához vagy máshoz.

Egyébként ilyen antitestek több ok miatt keletkezhetnek, pl. korábbi vérátömlesztés kapcsán, de akár vírusfertőzés miatt is. A legtöbbször a kiváltó ok nem deríŧhető ki, de nincs is jelentősége. Az egész csak akkor lényeges, ha vért kell kapnia az illetőnek.

15. Inci79 (válaszként erre: 14. - 07c4794583)
2011. ápr. 26. 14:43
Nem tudják még hogy milyen,csak azt írták,hogy ismeretlen fajtájú.Majd 12-én kell mennem vérvételre,hogy pontosan meg tudják mondani milyen fajta.
14. 07c4794583 (válaszként erre: 13. - Inci79)
2011. ápr. 26. 14:38

Azt olvasom, hogy a maximum tévesztés az lehet, hogy a gyenge pozitívat negatívnak nézik, de fordítva nem fordul elő, tehát valakik maximum feleslegesen kap anti-D-t, ami nem veszélyes ebben az esetben.


Nekem a változást valószínűleg többszörös transzfúzió okozta, amikor 10 évesen súlyos betegségen estem át.


Viszont antitest a véredben másfajta is lehet, mert sokféle van, nem csak a D, tehát szerintem ne találgassunk, amíg meg nem mondják az antitest nevét neked. Vagy olvasd le a leletről.

13. Inci79 (válaszként erre: 11. - 07c4794583)
2011. ápr. 26. 14:22
Folyamatosan nézik kéthetente majd,meg a vércsoportmeghatározást is most nézték és írják,is,hogy a vérem A RH+,szoval akkor csak nem néztek el semmit.Azt írták még a lapra,hogy ismeretlen eredetű antigént mutattak ki a véremből és azért mennem kell 2 hét mulva,hogy konkrétan meg tudják határozni,hogy milyen antigén termelődik
12. Inci79 (válaszként erre: 9. - Reno77)
2011. ápr. 26. 14:19
Azt mondta a védőnőm,hogy majd a kiskönyve rá kell írni,hogy csak teljesen azonos alcsoportú vért kaphatok,ha szükség van rá,meg azt monta,hogy vigyázzak nagyon,hogy ne üssem meg a hasam,mert állítólag akkor lehet gond még.
2011. ápr. 26. 14:18
Nekem a gyerekkori oltási könyveimen RH+ , mégis, amikor két éve nézték, RH- voltam. nem tudom, hogy ez változhat-e, de mérési-adminisztratív hiba előfordulhat, talán még egyszer le kéne vetetni vért és megnézetni? Pl háziorvosnál.
10. mkriszti81 (válaszként erre: 7. - Inci79)
2011. ápr. 26. 14:17

akkor nem tudom, sajna

orvossal beszélj, az a tuti ;)

2011. ápr. 26. 14:16
Ellenanyag szűrést minden terhesnél kell végezni, nem csak Rh negatív anyák esetén. Rendkívül sok egyéb vércsoport van ugyanis, amiről az emberek általában nem is tudnak. Valószínűleg valami ilyen ellenanyagot észlelhettek a véredben, ennek annyi jelentősége van, hogy a hematológusok így meg tudják mondani, hogy szükség esetén milyen vérátömlesztésben részesülhetsz.
8. mkriszti81 (válaszként erre: 3. - Inci79)
2011. ápr. 26. 14:16
Dokiddal mindenképp beszélj, én arra tippelek, hogy ritkán ugyan, de tévednek a vizsgálatok. Nem vagyok genetikus, de elvileg lehetetlen, hogy pozitívos anya szervezete ellenanyagot termeljen...
7. Inci79 (válaszként erre: 5. - Mkriszti81)
2011. ápr. 26. 14:16
Na erre mondta a védőnő,hogy ez nagy tévedés én is azt hittem.Azt mondta,hogy valami csak nem eggyezik a vérünkben meg,valami algén vagy mi a nyavaja
2011. ápr. 26. 14:14
A védőnő szerint olyan anyagot termel a vérem,ami a babára veszélyes.
2011. ápr. 26. 14:14
RH+ esetén nem is kellene, hogy nézzenek ellenanyagot... gond csak negatívos anya esetén lehetséges, ott szokták ezt vizsgálni...
4. Inci79 (válaszként erre: 2. - Zebra25)
2011. ápr. 26. 14:13
Nem a véremet nézték,spontán lettem terhes.
2011. ápr. 26. 14:13
Második babaámat várom,az elsőnél semmi ilyen jellegű probléma nem merült fel.A fiam is A RH+ rett,mint mi.Nem igazán értem most mi lehet az összeférhetetlenség oka,hisz nem is - os vagyok.Arra lennék kíváncs valaki járt-e már így és,hogy ilyenkor mi tehendő?
2011. ápr. 26. 14:13
ott azt nézik, hogy nem e termel a szervezeted ellenanyagot a párod spermája ellen, nem?
2011. ápr. 26. 14:11
Voltam ellenanyag szűrésen és pozitív lett az eredmény, pedig A RH+ az én vérem és a páromé is.Járt már valaki hasonlóképpen?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook