Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » A calathea-m ferdén nő és csúnyán bokrosodik, hogyan tehetném széppé? fórum

A calathea-m ferdén nő és csúnyán bokrosodik, hogyan tehetném széppé? (tudásbázis kérdés)


17. Basset
2012. ápr. 1. 09:06

Sziasztok!


Néztem, hogyan kell szaporítani a calatheát, és azt írja, tőosztás. Ez ugye az, amikor kiszedem a cserépből az egész növényt és a gyökerénél különválasztom. De nem lehetne úgy megoldani, hogy ha van 2 szár a virágomon, az egyik felfelé nő, a másik oldalra, de nagy, és úgy látom, több apró gubics (gyökérkezdemény?) is van rajta, hogy a kicsit nem bántom, a nagyot pedig LEVÁGOM ollóval a tövénél, úgy, hogy a gübics már benne legyen és átteszem egy másik cserépbe. Úgy életben marad? Vagy kénytelen vagyok kivenni a cserépből gyökerestől? Kösz a segítséget!

16. pethoevi (válaszként erre: 15. - Basset)
2011. febr. 27. 21:17

Hát,vagy egyformán nem értünk hozzá s csak nézünk és figyelünk.:-)))

De amíg hoz levelet,szerintem nagy baja nem lehet.:-)))

Szivesen,bár nem sokat tudtam segíteni.

15. Basset (válaszként erre: 14. - Pethoevi)
2011. febr. 27. 21:15

Értem. Szuper, akkor nincs is semmi baja, csak én vagyok maximalista és türelmetlen.

Kösz a segítséget! :)

14. pethoevi (válaszként erre: 11. - Basset)
2011. febr. 27. 21:14
Szerintem biztosan alakul!Mert nekem ezt az új levelet most ott hozza,ahol kevés levele van,szóval alakul!Nekem is csámpika volt.:-)
13. pethoevi (válaszként erre: 11. - Basset)
2011. febr. 27. 21:13
Az enyémet 2009 karácsonyán kaptam,akkor volt kb 30 centi.Aztán már hozott 2 új levelet,aminek a hegye eléri a fél métert is,és most hoz megint,pár nap és kisimul a levél,az is ilyen nagy lesz,az már látszik.
12. Basset (válaszként erre: 10. - Pethoevi)
2011. febr. 27. 21:10

Ja, tényleg, hülye vagyok, én az őszre asszociáltam és egyből megfagytam... :)

tényleg, szóval nyáron kell árnyékra tenni, télen nap alá...

11. Basset (válaszként erre: 9. - Pethoevi)
2011. febr. 27. 21:09
És a tiéd mekkora? Az enyém kb. olyan 30-50 cm, szóval, szerintem még "kölyök"... Lehet, ha nő, nem lesz olyan csámpika és a leveleit is helyrerakja.
10. pethoevi (válaszként erre: 8. - Basset)
2011. febr. 27. 21:08
hihi,még nem,majd májusban kell árnyékosabb helyre tenni,de szerintem én nem bántom,amíg szépen hozza a leveleit.:-)
9. pethoevi (válaszként erre: 7. - Basset)
2011. febr. 27. 21:07

hát inkább tápoldatozással lehet megoldani.Na,holnap adok is neki,de Zsóka leírásában elképzelhető,h száraz neki a levegő.Akkor viszont lehet,h permetezem is.:-)

Amúgy az enyém is olyan,h egy helyről jön 6 levél és egy másikról 2.

8. Basset (válaszként erre: 6. - A14deb9047)
2011. febr. 27. 21:06

Ez tök fura, hogy azt írja, hogy legyen pára, de azért szellőzés is...

A többi meg olyan, mintha stimmelne, de valami, mondom, mégsem oké...

A tavasz végétől ősz elejéig inkább árnyékos helyen fejlődik jobban. - ez van most, nem?

7. Basset (válaszként erre: 5. - Pethoevi)
2011. febr. 27. 21:04

Lehet, mégis kevés neki a fény, mert panelben lakunk és a szomszéd eléggé ideárnyal. Holnap átteszem valami fényesebb helyre...

Én is alulról locsolom, szerintem ez rendben van, nő is és leveledzik rendesen (olyan szépek a kis tekercslevelek, imádom!), de olyan furán nőnek, mondom, így sok egy kupacban... De lehet, ez is a fényhiány miatt van...

A tápanyaghiányt nem lehet úgy megoldani, hogy folyamatosan töltjük alá az új földet?

2011. febr. 27. 21:02

A Calathea Brazíliából származik. Ott az árnyas aljnövényzetben él, a szobanövényként kevésbé ismert fajok közé tartozik. A Calathea-félék lakásban nevelvenagy odafigyelést igényelnek, de a csodálatos és változatos levélminták miatt megéri a fáradtságot a gondozásuk. Ha biztosítani tudjuk a megfelelő páratartalmat, érdemes ezt a Calathea-t nevelnünk. A Calathea concinna hosszú, tojásdad levelei sárgászöld színűek, felszínük tompán ragyogó. Mélyebb zöld sávok keresztezik a leveleket a Calathea-félékre jellemző szárnyszerű formában. A kifejlett levelek vízszintesen elállnak a tőtől, és igen impozáns benyomást keltenek.



A Calathea hőigénye



Ha állandóan magas hőmérsékletet tudunk biztosítani, növényünk egészséges és életerős lesz. Igyekezzünk megakadályozni, hogy a hőmérséklet ingadozzon. A növekedési időszakban a 15-21 °C-os hőmérséklet tartomány a legmegfelelőbb, de a Calathea elviseli még a 10 °C-os hőmérsékletet is. Magas hőmérséklet esetén a Calathea jól szellőző, de nem huzatos helyen érzi legjobban magát.



A Calathea fényigénye

A Calathea télen bőséges szórt fényt igényel. A tavasz végétől ősz elejéig inkább árnyékos helyen fejlődik jobban.


A Calathea vízigénye

Mészmentes, langyos vízzel öntözzük, és tartsuk állandóan nyirkosan a talajt, ügyelve arra, hogy azért ne legyen túlöntözve. Rendszeresen öntözzük, de alacsony hőmérsékleten csökkentsük a víz mennyiségét.


Minden Calathea, magas páratartalmat igényel. Az otthon nevelt Calathea-k pusztulásának egyik fő oka, hogy nem biztosítják számukra a megfelelő páratartalmat. Helyezzük a cserepet tálcára, amelyet kb. 5 cm magasan agyaggolyócskákkal töltsünk fel. A tálca mindig legyen félig feltöltve vízzel, mert így tudjuk biztosítani a magas páratartalmat a túlöntözés veszélye nélkül.



A Calathea gondozása


Kéthetente kezeljük felezett műtrágyával. Ne használjunk levélféníyesítő készítményt! Ha szükséges, átültethetjük mészmentes földbe. Az aktív növekedési időszakban levő növényeket legjobb évente átültetni. Mivel a Calathea az öntözést illetően nagyon kényes, soha ne ültessük túl nagy cserépbe. Mindig pontosan eggyel nagyobb méretű cserepet használjunk. A nagyobb növényeket átültetéskor válasszuk szét.



A Calathea kártevői



■Ami leginkább veszélyezteti, az a botritisz (szürkepenész)

■Ha a szellőzés nem megfelelő, illetve túlságosan fülledt a helyiség, ahol a növényt tartjuk, szürkepenészes lehet. Szellőztessünk rendszeresen, ügyelve, hogy a növényünket ne érje huzat.

■A levelei lekonyulnak és petyhüdtté válnak, ha a hőmérséklet túl alacsony a számára. A hideg sajnos el is pusztíthatja a növényt.

■A levelek széle megbarnul és töredezetté válik, ha alacsony a páratartalom.

édenkert.hu

5. pethoevi (válaszként erre: 4. - Basset)
2011. febr. 27. 21:01

hát elképzelhető,de elvileg,ha ablakban van,akkor az jó.

Én,amit még észre vettem,h szomjasabb,mint a többi növény és csak alulról locsolom.Az enyémen hatalmas,tenyérnyi levelek vannak.:-)Csak sajnos a csúcsuktól szárad...:-((( Biztos tápanyaghiány.

4. Basset (válaszként erre: 2. - Pethoevi)
2011. febr. 27. 20:59
Próbálom, forgatni, de akkor úgy látszik, az nem elég, esetleg más (fényesebb) helyet kell találnom neki?
2011. febr. 27. 20:59
Szeptemberben vettem egy gyönyörű calathea-t, de kis műanyagpohárban. Átültettem, két szára lett, most tényleg nem emlékszem, két gyökéren vagy egyen, de úgy rémlik, egyen. Kitettem az ablakba (nincs sok fény, mert panelok veszik körül), locsolgatom lelkiismeretesen, és az eredmény, hogy nő, fejlődik, de állandóan bedől (az ablak felé... talán fény kellene neki?), és bokrosodik, vagyis egy kupacban nő egy csomó levél, máshol meg semmi és nagyon csúnya. Van ötletetek, mit csinálok rosszul és mit kellene jól csinálnom?
2. pethoevi (válaszként erre: 1. - Basset)
2011. febr. 27. 20:58

Ez egy nagyon aktív növény,nekem is van,nem láttam még ilyet.:-))

A lényeg,h a fény felé törekszik igen erősen.Ha ferdén nőtt,akkor forgasd el 180 fokkal.

Az mit jelent,h csúnyán bokrosodik?

2011. febr. 27. 20:56
A calathea-m ferdén nő és csúnyán bokrosodik, hogyan tehetném széppé?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook