Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Segítséget kérnék a 1053-as bevallásnál fórum

Segítséget kérnék a 1053-as bevallásnál (beszélgetős fórum)

1 2
32. gne2 (válaszként erre: 30. - Eryccca)
2011. márc. 21. 16:43
Csak 8 hónapra vagy jogosult.
31. Anka71 (válaszként erre: 30. - Eryccca)
2011. márc. 21. 16:41
Mindenképpen a 8 hónappal készítsed el, annyira vagy jogosult májustól decemberig.
2011. márc. 21. 16:36

Segítséget szeretnék én is kérni.

Az a problémám, hogy a jogosultsági hónapoknál 9hó van,de az összeg 8 hónapra van feltüntetve a igazoló lapon.

Ha a programba beírom a 9 hónapot,akkor rendesen számolja ki az összeget és így 1 havi összeg vissza igényelhető.

A munkaviszony kezdete május 25.-e volt.

Nem akarom elrontani a bevallást,úgyhogy azt szeretném kérdezni, hogy ilyenkor melyik összeget kell figyelembe venni?

Előre is köszönöm a választ!

2011. febr. 25. 16:56

Mindent köszönök nagyon szépen!



és ugye x-elhetek, hogy csökkentett adattartalmú legyen?

28. Mandula71 (válaszként erre: 27. - Mandula71)
2011. febr. 24. 14:41
Az ösztöndíjadnak az adójóváírásnál csak annyi szerepe van, hogy beletartozik a bevallásadási kötelezettség alá eső jövedelmek közé. Ha tehát a munkabér*1,27+ösztöndíj nem éri el a 3.188.000 Ft-ot, akkor jogosult vagy az adójóváírás igénybevételére, de csak azokra a hónapokra, amelyekre tekintettel bérjövedelmed volt.
27. Mandula71 (válaszként erre: 26. - Chatrina)
2011. febr. 24. 14:35

23. sor: Egyéb, adóterhet nem viselő járandóság


a felsőoktatási intézmény nappali tagozatos hallgatóját a felsőoktatásról szóló törvény szerinti juttatásként megillető ösztöndíj, tankönyv- és jegyzettámogatás teljes összege, valamint – a diákotthoni (kollégiumi) elhelyezését kiváltó – lakhatási támogatás, továbbá a gyakorlati képzés idejére kifizetett juttatás, díjazás értékéből havonta a hónap első napján érvényes minimálbért meg nem haladó része;


32. sor: Adójóváírás

Amennyiben Ön 2010-ben bérjövedelmet is szerzett, a bér után (27. sor „a” oszlopának fehér mezőjében feltüntetett bér összege) adójóváírás illeti meg akkor, ha az Ön összes, bevallásadási kötelezettség alá eső jövedelme a 3 188 000 forintot nem haladta meg. (4 698 000 forint összes bevallott jövedelmet meg nem haladó jövedelem esetén Önt csökkentett összegű adójóváírás illeti meg, az erre vonatkozó szabályokat az e sorhoz fűzött magyarázatban szintén megtalálja.)


Az összes jövedelem, melyet figyelembe kell vennie a 28. sor „d” oszlopában található.


Az adójóváírás az adóévben megszerzett bér és arra tekintettel megállapított adóalap –kiegészítés együttes összegének 17%-a, de legfeljebb jogosultsági hónaponként 15 100 forint (12 jogosultsági hónap esetén, legfeljebb 181 200 forint) lehet.


Jogosultsági hónapnak az a hónap számít, amelyre Önt az adóévben bér illette meg. Abban az esetben, ha egy hónapon belül többször vagy több kifizetőtől (munkáltatótól) járt Önnek bér, az egy jogosultsági hónapnak számít. Az „a” oszlop nyíllal jelzett kockáiba írja be a jogosultsági hónapok számát, amely legfeljebb 12 hónap lehet.


A fentiekből számomra az következik, hogy miután az ösztöndíj nem bér (és nem is fizetsz adót utána), így az adójóváírásnál figyelembe vehető hónapok száma 8.

2011. febr. 24. 13:07

Én is segítséget szeretnék kérni...:)


Magamnak készítem a bevallást, 8 hónapig volt főállásom az évben, mellette nappalin tanulok az egyetemen. Tehát van jövedelmem és ösztöndíjam is.

Az adójóváírásnál hány jogosultsági hónapot kell így figyelembe vennem? Csak a 8 hónapot, amíg főállásban dolgoztam, vagy a teljes évet, 12 hónapot a hallgatói jogviszony miatt? Merthogy az ösztöndíjat hozzá kell adnom a jövedelemhez, ha jól értelmeztem.


Előre is köszönöm a segítséget.

25. Mandula71 (válaszként erre: 24. - Krebsi)
2011. febr. 15. 12:42

Családi kedvezmény érvényesítése 42. sor. Az útmutatóban minden részletesen le van írva, jövedelemkorlátokkal együtt.

Nem akarlak bántani, de például ilyenek miatt mondtam, hogy talán jobb lenne, ha az APEH-ra bíznák a bevallás elkészítését. A kitöltő program sok mindent figyelembe vesz,visít néhol, ha nem írsz be adatot, de azért kell tudni jogszabályi háttereket vagy legalább a kitöltési útmutatóban leírtakat pontosan értelmezni.

24. Krebsi
2011. febr. 14. 13:27

megint itt vagyok lenne 1 kérdésem

mégpedig családi adókedvezmény kapcsolatban

4 gyereke van , 12 hónapot dolgozott az éves jövedelme 1412761 igénybe veheti az adókedvezményt ugye?

23. Krebsi (válaszként erre: 22. - Mandula71)
2011. febr. 10. 16:13

Hm köszi szépen

Mint mondtam kb. 4 emberről van szó és egy munkahelyük van és ennyi, tehát nem nehéz megcsinálni azért akarok csak segíteni.

DE elmondom nekik ezt a lehetőséget is és eldöntik.

Köszönöm szépen ,hogy válaszoltál.

22. Mandula71 (válaszként erre: 21. - Krebsi)
2011. febr. 10. 13:32

Bírságot akkor szoktak kiszabni, ha adóhiány keletkezik. Amennyiben az adózó veszi észre, hogy hibásan adta le a bevallást, akkor önellenőrzést kell végezni, ekkor önellenőrzési pótlékot kell fizetni.

Az adóbevallásban szereplő adatokért az vállal felelősséget, aki aláírja (magyarul, aki helyett te kitöltöd).

Nyomtatvány kitöltővel számszaki hibát ugyan nem tudsz véteni, de más okból is lehet rossz egy bevallás.(Pl. az érintett nem ad oda minden papírt, így nem minden jövedelmet írsz be...Utólag meg mindenki azt mond, amit akar.)

Tisztázd az érintettekkel ezeket.

Még van pár napotok, hogy esetleg az APEH általi adómegállapítást válasszák. Ebben az esetben is te kiszámolhatod nekik előre, hogy a neked átadott papírok alapján mire számítsanak és akkor ezt majd később össze lehet vetni azzal, amit az APEH kiküld. Ha a kettő között eltérés van, még mindig lesz idő, hogy kiderítsétek, hogy miből adódik.

Ja, és a bírság egyébként 20.000 Ft-nál jóval több is lehet.

Mindezzel együtt nem gondolom, hogy a fentiek miatt ne csinálhatnád meg a családtagok bevallását szívességből.

21. Krebsi
2011. febr. 10. 13:05

Szija Mandula és Többiek.

Én polgármesteri hivatalban dolgozom és annyi mindent hallani.

Most pl. azt ,hogy senkinek ne csináljam meg az adóbevallását még szívességből se mert ha valamit elrontok 20 000 Ftos bírságot kell fizetni igaz ez?

De sztem nyomtatványkitöltővel kicsi az esélye ,hogy hibázhatok.

20. ritamoto (válaszként erre: 19. - Mandula71)
2011. febr. 10. 09:01

Előre is köszi, ha megnézed.

Az én fiamnak vesebetegsége van, tartós beteg, C4 a betegséségnek a kódja, de ezt a kódot sem találom a törvényi hivatkozásban(335/2009.XII.29.), mert állítólag csak meghatározott betegségek esetén lehet kérni ezt a kedvezményt.

De a fő kérdés, hogy a gyerek után igénybe vehetem -e, vagy csak ha én vagyok tartós beteg?

19. Mandula71 (válaszként erre: 18. - Mandula71)
2011. febr. 10. 08:45
Mivel ebben az esetben nem az adózó a súlyosan fogyatékos, hanem a gyermeke, így nem tudom, hogy igényelhető-e a kedvezmény, de majd megpróbálok utána nézni. Másik fórumon már olvastam, hogy valaki a gyermeke után igényelte.
18. Mandula71 (válaszként erre: 17. - Ritamoto)
2011. febr. 10. 08:42

Hogy konkrétan a lisztérzékenyég miatt igénybe lehet-e venni, annak még nem néztem utána, de egyébként igaza van a kolléganődnek. A 1053-as nyomtatvány kitöltési útmutatójában szerepel:

40. sor: A súlyos fogyatékosság miatt levonandó összeg

Súlyos fogyatékosság esetén orvosi igazolás alapján havi 3 675 forinttal (az adóév első napján érvényes havi minimálbér 5%-ával) lehet csökkenteni az adót mindazokra a hónapokra, amelyekben a fogyatékos állapot legalább egy napig fennállt. Ebbe a sorba a „d” oszlopba tehát annyiszor 3 675 forintot – legfeljebb 44 100 forintot – lehet beírni, ahány hónapig fennállt a fogyatékosság. Az orvosi igazolást nem kell csatolni, csak megőrizni. Akinek az állapota végleges és korábban már kiadták az erről szóló igazolást, nem kell új igazolást kérnie.


A kedvezmény igénybevételének jövedelemkorlátja nincs!


A kedvezményt kizárólag a súlyos fogyatékosságban szenvedő magánszemély vonhatja le a saját összevonás alá eső jövedelme utáni adóból. Az adózás szempontjából súlyosan fogyatékosnak a 2010. január 1-től kiadott igazolások esetében az a személy tekinthető, akinek a betegsége, egészségkárosodása a súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségekről szóló 335/2009. (XII. 29.) Korm. Rendeletben, illetve a súlyos fogyatékosság minősítéséről és igazolásáról szóló 49/2009. (XII. 29.) EüM rendeletben szerepel.

17. ritamoto (válaszként erre: 8. - Mandula71)
2011. febr. 10. 08:07

Kedves Mandula, vagy bárki aki "adószakértő"!

Már egy másik fórumban ugyan megkérdeztem, de még 1 próbát megér, hátha tudod: tartósan beteg gyerek után igénybe lehet venni a 40-es sorban lévő adókedvezményt?

Mert a kolléganőm állítja hogy igen, sőt ő tavaly igénybe is vette a lisztérzékeny gyermeke után, de én sehol nem találok rá jogszabályt, hogy mi alapján?

16. Mandula71 (válaszként erre: 15. - Krebsi)
2011. febr. 10. 06:45
Február 15-ig kérhetik, hogy az APEH csinálja meg a bevallásukat. Ez szintén ingyenes:)
15. Krebsi (válaszként erre: 14. - Mandula71)
2011. febr. 9. 15:28

Értem nagyon köszönöm szépen.

Valszín így van mert mikor mondtam ,h ügyfélkapu akkor csak néztek.

Akkor viszont könnyű lenne a dolgom mert kitöltöm hamar leellenőrzöm és kinyomtatom.

Akiknek csinálnám nagy segítség lenne mert 1 én ingyen megcsinálom

2 csak egy munkahelyük volt meg max. álláskeresési semmi családi kedvezmény meg egyebek

14. Mandula71 (válaszként erre: 12. - Krebsi)
2011. febr. 9. 15:22
A régi könyvelő lehet, hogy ugyanúgy csinálta az adóbevallást eddig, mint most te. Letöltötte a nyomtatványkitöltőt, majd beírta az adatokat és kinyomtatta. Ebben az esetben sem szokott az APEH nyomtatványcsomagot küldeni. Úgyhogy tisztázd mindenféleképpen az érintettekkel, hogy volt-e egyáltalán ügyfélkapus regisztrációjuk.
13. Mandula71 (válaszként erre: 12. - Krebsi)
2011. febr. 9. 15:19

Ha ügyfélkapun regisztrált valaki, akkor papír alapú nyomtatványt már nem küldhet be.

Az ügyfélkapus regisztrációnál kapott egy igazolást az okmányirodában, azon rajta van minden adat; vagy megkérdezni attól, aki eddig csinálta a bevallást, hátha tudja.

Az elfelejtett felhasználói névvel/jelszóval kapcsolatban ezt találtam neked:

Felhívjuk figyelmét, hogy a felhasználó a felhasználói nevet és a hozzá tartozó jelszót köteles megőrizni és titokban tartani! Amennyiben Ön azt elveszti vagy az jogosulatlan személy birtokába kerül, kérjük változtassa meg vagy töröltesse személyes ügyfélkapuját és hozzon létre újat! A szabályszerűen teljesített bejelentés és törlés elmulasztásából eredő károkért való felelősség a hatóságokra és a központi rendszer üzemeltetőjére nem hárítható át.

12. Krebsi
2011. febr. 9. 15:12

sziasztok


Lenne pár kérdésem még új vagyok az adóbevallás terén.

Sajátomat hamar megcsináltam le is ellenőriztem a kitöltőprogrammal.


Annyi lenne ,hogy én papír alapon küldtem be nagy adócsomagot kaptam.

De a családban többen vékony borítékot kaptak (ügyfélkapunk keresztüli beküldés miatt?)

gondolom én.

Könyvelő csinálta nekik eddig , de most megkértek ,hogy csináljam meg én.Ha kérek csomagot apehtől akkor azon keresztül beadhatom?Vagy mindenképp csak ügyfélkapun?

Ugyanis nem emlékeznek a felhasználó nevükre se a jelszavukra. Kérni kell másikat vagy megtudakolni attól aki eddig csinálta?Előre is köszi

11. Vámpír (válaszként erre: 8. - Mandula71)
2011. febr. 4. 13:08
Köszi Mandula71, ezekkel tisztában vagyok. Csak a tavalyihoz képest nem találtam a sort. :-)
2011. febr. 4. 13:06
Köszönöm a segítséget, sikerült és ma már fel is adtam :-)
9. gera175 (válaszként erre: 7. - Anka71)
2011. febr. 4. 12:16
Te az apeh-nál dolgozol?
8. Mandula71 (válaszként erre: 1. - Vámpír)
2011. febr. 3. 10:50

40. sor: A súlyos fogyatékosság miatt levonandó összeg

Súlyos fogyatékosság esetén orvosi igazolás alapján havi 3 675 forinttal (az adóév első napján érvényes havi minimálbér 5%-ával) lehet csökkenteni az adót mindazokra a hónapokra, amelyekben a fogyatékos állapot legalább egy napig fennállt. Ebbe a sorba a „d” oszlopba tehát annyiszor 3 675 forintot – legfeljebb 44 100 forintot – lehet beírni, ahány hónapig fennállt a fogyatékosság. Az orvosi igazolást nem kell csatolni, csak megőrizni. Akinek az állapota végleges és korábban már kiadták az erről szóló igazolást, nem kell új igazolást kérnie.


A kedvezmény igénybevételének jövedelemkorlátja nincs!


A kedvezményt kizárólag a súlyos fogyatékosságban szenvedő magánszemély vonhatja le a saját összevonás alá eső jövedelme utáni adóból. Az adózás szempontjából súlyosan fogyatékosnak a 2010. január 1-től kiadott igazolások esetében az a személy tekinthető, akinek a betegsége, egészségkárosodása a súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségekről szóló 335/2009. (XII. 29.) Korm. Rendeletben, illetve a súlyos fogyatékosság minősítéséről és igazolásáról szóló 49/2009. (XII. 29.) EüM rendeletben szerepel.

7. Anka71 (válaszként erre: 6. - Gera175)
2011. febr. 3. 08:24
Összevetik, az adóazonosító jel alapján minden szál összefut.
2011. febr. 3. 08:13
Szerintetek rossz jövedelmi adatokkal kitöltött 1053-ast nem vetik össze a havi 1008-as bevallással, ahol ugye látszik mindenki bére és a járulékai?
2011. febr. 3. 07:40
40. sor. max: 44.100.-
2011. febr. 3. 07:31

Szia!


Ha van rá lehetőséged, akkor töltsd le a keretprogramot, az 53-at és a súgóját. Akkor a program mindent jelez. Ha nyomtatni nem is tudod, akkor is onnan egyszerűbb átmásolni.

3. gne2
2011. febr. 2. 23:08
És az idén nincs jövedelemkorlát sem, úgy emlékszem, de majd biztosan lesz, aki tutira megmondja. :)
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook