Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » GYED és GYES kérdése 2011-ben fórum

GYED és GYES kérdése 2011-ben (beszélgetős fórum)


1 2
42. poci19
2011. okt. 24. 13:04
Nem tudja valaki hogy mennyi munkaviszonynak kell meglennie, hogy gyest, családi pótlékot kapjak? Most fogok elkezdeni dolgozni, de már nagyon szeretnénk babát, elég régóta 6éve együtt vagyunk, én most 21 vagyok.
2011. máj. 4. 09:34

Jogász ismerősöm szerint a lent említett jogszabály feltételeinek mi nem teszünk eleget.

Azaz a határozott szerződés meghosszabbítását akkor ellenzi ha:

-első feltétel: "munkáltatói jogos érdek fennállása nélkül" kerül rá sor(az érdeket valahogy úgyis megindokolja... :( )

és!!!

-második feltétel: "a munkavállaló jogos érdekének csorbítására irányul" (mondhatják hogy nem arra irányul)...

Szerintem undorító ez az egész(müszaki mérnökként jogi oldalakat olvasgatok, hogy hogyan tevezhetjük a sikgyerekünket)... olyan világban élünk ahol a semmittevő árokban fekvő minden támogatást meg kell hogy kapjon... a dolgozó ember meg teljesen kihasználva.

Bocsánat de ez elég lehangoló...

40. Akárki82 (válaszként erre: 36. - 36f04c14f7)
2011. máj. 1. 23:59

Szia!


Asszem megvan az ide vonatkozó törvény amit említettél(csak a lényeg): "(pl. a terhes nő az őt megillető felmondási védelemtől elesne)határozott időre szóló második és az ezt követő munkaszerződés érvénytelen, s a munkaviszonyt határozatlan időre létesítettnek kell tekinteni."

Jó egy kicsit csaltam mert csak a lényeget másoltam ide de itt a link ahol találtam: [link]

Szerintem ez alapján rendben is leszünk...

39. lov.ildi (válaszként erre: 38. - Akárki82)
2011. ápr. 26. 13:50

Szia!


Szerintem menjetek be a Munkaügyi Központba. Ha felveszik munkakeresőnek,akkor folytonos lesz a biztosítása.

38. Akárki82 (válaszként erre: 36. - 36f04c14f7)
2011. ápr. 26. 12:38

Először is köszönöm a válaszokat.

Ha valóban törvényi előírás ilyen esetben határozott szerződés határozatlanra módosítása az nagyon jó hír lenne. Már a 4. szerződését fogja aláírni(2 év megszakítások nélkül) ugyanannál az iskolánál...(elötte másik iskolánál dolgozott 1 évet)

amúgy meg mi is arra gondoltunk, hogy ha más lehetőségünk nem lesz és valóban megszűnne a munkaviszonya a páromnak, akkor fizetnénk a TB-t a szülésig(vagy ha kell még a GYED alatt is)... majd még utánajárok mennyit érdemes(minimumot vagy az eddigi fizetésének mefelelőt) fizetni...

37. 36f04c14f7 (válaszként erre: 36. - 36f04c14f7)
2011. ápr. 25. 14:53
Viszont TGYÁS-t csak akkor kap, ha épp biztosított amikor szül. Ez meg lehet oldani úgy is, hogy befizetitek a biztosítást ha épp nyáron esedékes a szülés.
36. 36f04c14f7 (válaszként erre: 30. - Akárki82)
2011. ápr. 25. 14:36
Két év alatt van 365 biztosított napja, akkor jár neki GYED. Viszont, ha ugyanaz az intézmény foglalkoztatta határozott idejű szerződéssel egymás után legalább kétszer, akkor ha szülni megy a dolgozó a munkáltató munkaviszonyát határozatlan idejűre köteles módosítani. Ez törvénybe van iktatva. Most nem keresem ki, de egy kis rákereséssel magad is megtalálod.
2011. ápr. 25. 14:34
(7) A biztosításban töltött idő akkor folyamatos, ha abban 30 napnál hosszabb megszakítás nincs. A 30 napi megszakítás időtartamába nem számít be a táppénz, a baleseti táppénz, a terhességi-gyermekágyi segély, a gyermekgondozási díj, a gyermekgondozási segély folyósításának az ideje.
2011. ápr. 25. 14:32

Gyermekgondozási díj


42/A. § (1) Gyermekgondozási díjra jogosult

a) a biztosított szülő,

2011. ápr. 25. 14:30
ja, ha éppen nem biztosított, akkor azért gáz van
2011. ápr. 25. 14:24
31. f303be5590 (válaszként erre: 30. - Akárki82)
2011. ápr. 25. 14:24
igen kapna, de nem a gyermek kétéves koráig, hanem ahány napot biztosított volt vagy valami ilyesmi. van egy kalkulátor, majd mingyáá belinkelem, ha azt kitolti kap egy kb-t
2011. ápr. 14. 16:41

Sziasztok!


:

Párom tanító és határozott idejű szerződéssel dolgozik már 3 éve(minden évben külön a nyárra(~3 hónapos) és tanítási időszakra(~9hónapos) új szerződés...)

Namármost ha pl decemberben teherbe esne nem valószínű hogy meghosszabítják a szerződését(nyáron) és így amikor szeptemberben szülne nem lenne munkaviszonya --> Hiába a három év nem fog kapni GYED-et? (Legalábbis egy ügyész ismerős szerint) de akkor mire fizetjük a TB-t?

Neten utánanéztem és én is megtaláltam a lenti jogszabájokat: "Gyermekgondozási díjra(GYED) jogosult (a) a biztosított szülő, ha a gyermekgondozási díj igénylését - a gyermeket szülő anya esetén a szülést - megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt"

Én ezt úgy értelmezem hogy igenis kapna GYED-et hiszen az elmúlt 2 évben simán megvolt a 365 napja...

most akkor az ügyész ismerősöm téved vagy én?

Jolenne ha valaki tudna konkrét választ adni...

Előre is köszönöm

29. mandulacska2 (válaszként erre: 23. - F303be5590)
2011. márc. 1. 14:52

Szia Tuxy.


Elég bőven leírtad, de igazából nem tudom, mi érvényes rám. Nekem már megvan a jogosultságom a biztosítási idő alapján. Viszont az a kérdés, ha lejár a szerződésem, és mondjuk nov. vagy decemberben szülök, kapok e GYED-t. Aug. 15-ig kiadják a szabadságomat. Utána mondjuk elmegyek táppénzre, nem tudom, lehet e, ha aug. 14-n elmegyek, mielőtt 15-n lejárna. Utána Kiveszem a TGYást, mert azt elvileg egy hónappal a szülés előtt ki lehet venni. Ekkor már lejárt a szerződésem. A TGYás alatt már megszülök, de nincs már szerződésem, viszont amikor a TGYást elkezdtem, akkor táppénzen vagyok, ami elvileg biztosított. Ilyenkor mi van? Ill. Mi van akkor, ha táppénz után elmegyek munkanélkülire? Az is elvileg biztosított. Itt amit bemásoltál, abban az volt, hogy nem számít kizáró oknak a munkakeresési járulék. Valaki tud erről valamit? Vagy kihez menjek e kérdésben. Tud erről az OEP is , vagy csak a munkanélküli kp. Kicsit furán nézne ki, ha beállítanék, hogy kapok e GYED-t a munkanélküli járulék ideje alatt.

2011. febr. 23. 09:45

Mindenkinek nagyon szépen köszönöm a segítséget!!!!!! További szép napot nektek!!!!! :-))


Heni

2011. febr. 23. 09:31
persze ebből nem derül ki, hogy milyen hirtelen rohamuk lesz a törvényhozóknak :D
26. f303be5590 (válaszként erre: 25. - Gatto4)
2011. febr. 23. 09:29
:D:P
25. gatto4 (válaszként erre: 23. - F303be5590)
2011. febr. 23. 09:28
Hát ez minden kérdésedre választ ad az biztos XD
24. gatto4 (válaszként erre: 22. - 5221355151)
2011. febr. 23. 09:28

Szia

2012 májusig kell kapnod, ahogy írtad!

2011. febr. 23. 09:27

1997. évi LXXXIII. tv

Gyermekgondozási díj


42/A. § (1) Gyermekgondozási díjra jogosult


a) a biztosított szülő, ha a gyermekgondozási díj igénylését - a gyermeket szülő anya esetén a szülést - megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt,


b) a terhességi-gyermekágyi segélyben részesült anya, akinek a biztosítási jogviszonya a terhességi-gyermekágyi segély igénybevételének időtartama alatt megszűnt, feltéve, hogy a terhességi-gyermekágyi segélyre való jogosultsága a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt keletkezett és a szülést megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt,


és a gyermeket saját háztartásában neveli.


(2) Az (1) bekezdés a) pontjának alkalmazásakor nem tekinthető szülőnek a nevelőszülő és a helyettes szülő.


(3)


(4) A gyermekgondozási díjra történő jogosultsághoz szükséges előzetes 365 napi biztosítási időbe be kell számítani


a) a biztosítás megszűnését követő táppénz, baleseti táppénz idejét,


b) a közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán egy évnél hosszabb ideig folytatott tanulmány idejéből 180 napot,


c) a rehabilitációs járadék folyósításának idejét.


42/B. § (1) A gyermekgondozási díj legkorábban a terhességi-gyermekágyi segély, illetőleg az annak megfelelő időtartam lejártát követő naptól a gyermeket szülő anya esetében a szülést, egyéb esetben a jogosultságot megelőző 2 éven belül megszerzett biztosításban töltött napoknak megfelelő időtartamra, de legfeljebb a gyermek 2. életévének betöltéséig jár.


(2) Abban az esetben, ha a gyermekgondozási díjra jogosult a jogosultság megszerzésekor vagy azt megelőző 2 éven belül jogosult volt gyermekgondozási díjra, a gyermekgondozási díj folyósításának időtartama nem lehet rövidebb a korábbi gyermekgondozási díj (1) bekezdés alapján megállapított időtartamánál, és ezen gyermekgondozási díj folyósításának időtartama nem hosszabbodik meg a korábbi terhességi-gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj, gyermekgondozási segély jogosultsági idejével.


(3) Ha a gyermeket szülő nő - ideértve a gyermeket örökbe fogadni szándékozó nőt is - meghal, vagy a gyermek nem az ő háztartásában nevelkedik, úgy a gyermekgondozási díj az arra jogosult személynek a terhességi-gyermekágyi segélyre jogosító időtartamra, illetőleg annak fennmaradó részére is jár.


(4) Amennyiben a gyermekgondozási díj iránti kérelem a szülési szabadság vagy az annak megfelelő időtartam lejártát megelőzően kerül benyújtásra, a kérelem elbírálására vonatkozó határidő kezdőnapja a szülési szabadság, illetve az annak megfelelő időtartam lejártát követő nap.


42/C. § Nem jár a gyermekgondozási díj, ha


a) a jogosult bármilyen jogviszonyban díjazás - ide nem értve a szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazást - ellenében munkát végez, vagy hatósági engedélyhez kötött keresőtevékenységét személyesen folytatja;


b) a jogosult - munkavégzés nélkül - megkapja teljes keresetét, ha a keresetét részben kapja meg, csak az elmaradt kereset után jár gyermekgondozási díj;


c) a jogosult egyéb rendszeres pénzellátásban - ide nem értve az álláskeresési járadékot és segélyt, a vállalkozói és a munkanélküli járadékot, valamint az álláskeresést ösztönző juttatást - részesül [1993. évi III. törvény 4. § (1) bek. i) pont];


d) a gyermeket - a külön jogszabályban foglaltak szerint - ideiglenes hatállyal elhelyezték, átmeneti vagy tartós nevelésbe vették, továbbá ha harminc napot meghaladóan bentlakásos szociális intézményben helyezték el;


e) a gyermeket napközbeni ellátást biztosító intézményben (bölcsőde, családi napközi, házi gyermekfelügyelet) helyezték el, ide nem értve a rehabilitációs, habilitációs foglalkozást nyújtó intézményi elhelyezést;


f) a jogosult előzetes letartóztatásban van, vagy szabadságvesztés, elzárás büntetését tölti.


42/D. § (1) A gyermekgondozási díj a naptári napi átlagkereset 70 százaléka, de legfeljebb havonta a mindenkori minimálbér kétszeresének 70 százaléka.


(2) A gyermekgondozási díj alapjául szolgáló naptári napi átlagkeresetet a 48. § (2)-(5) bekezdése szerint kell megállapítani.


(3)


(4) A 48. § (2)-(3) bekezdése alapján maximális összegben megállapított gyermekgondozási díj összegét minden év január 15-éig - hivatalból felül kell vizsgálni, és a tárgyévre érvényes összeghatár figyelembevételével január 1-jei időponttól újra meg kell állapítani.


(5) Ha a gyermekgondozási díjat ugyanazon gyermek után és ugyanazon személy számára ismételten állapítják meg, úgy a díj összege azonos lesz az első ízben megállapított, de a (4) bekezdésben foglaltak szerint korrigált díj összegével.


(6) Ha a biztosított egyidejűleg fennálló több jogviszony alapján jogosult gyermekgondozási díjra, a jogviszonyonként megállapított díjak összegét egybe kell számítani, az ellátás összege egybeszámítás esetén sem haladhatja meg az (1) bekezdésben megállapított legmagasabb összeget.

2011. febr. 23. 09:26

Sziasztok!

Az lenne a kérdésem, hogy nem tudjátok, hogy meddig jár a gyed újabban? Én 2010.május 10-én szültem. Tudom, hogy pont akkor változott a törvény, de az új kormány visszaállította valamennyire a régit. Nekem azt mondták, hogy jelen állás szerint a gyermek két éves koráig jár, tehát esetemben 2012.május 20.-áig. De hallottam mást is. Előre is megköszönöm a segítségeteket!


Heni

21. mandulacska2 (válaszként erre: 20. - Schätzchen)
2011. jan. 30. 15:01
szia. Nem óraadó vagyok. Óraadó a megbízási szerződéssel voltam. A részmunkaidő az már közalkalmazotti állás, csak határozott idővel. Ez már beleszámít a nyugdíjba is, szabadság és táppénz is jár utána. Csak ugye az a kérdés, hogy meghosszabbítják e a szerződésemet, ha az újra kötésnél már látszik, hogy terhes vagyok. Pl. ha most esnék teherbe, akkor kb. nov-ben szülnék, és nem tudom, szept. 1-től akkor megújítanék a szerződésemet. Vagy érdemes elmenni táppénzre.
20. Schätzchen (válaszként erre: 19. - Schätzchen)
2011. jan. 30. 13:19
Engem a részmunkaidő dolog bizonytalanít el a te esetedben. Gondolom óraadó vagy.
19. Schätzchen (válaszként erre: 18. - Mandulacska2)
2011. jan. 30. 13:15
Szia! Húúú, hát a te helyzeted sem túl egyszerű. Pontos választ nem tudok neked adni, mert nem nagyon értek ezekhez a dolgokhoz. Szerintem fogsz kapni gyed-et, de hogy mennyi időre és milyen összeget azt nem tudom neked ennyi adat mellett kiszámolni. Szerintem menj be a legközelebbi MÁK-ba, és ott kérdezd meg pontosan. Nekem azután járt le a szerződésem, miután megszültem a kisfiamat. A szerződés lejárt, de a gyed végéig még létezik a státuszom, viszont amikor az is lejár, akkor mindennemű kapcsolatom megszűnik a sulival. Én sajnos csak ennyit tudok neked "segíteni". Mindenképpen informálódj egy megbízható embertől.
2011. jan. 30. 11:56
Sziasztok. Nekem hasonló kérdésem van. Most szeretnénk babát, nem tudom mikorra sikerül majd. De a problémám az , nem tudom, kaphatok e GYED-t. 2009 októberében kezdtem el dolgozni tanárként, de megbízási szerződésem volt csak, hetente egy napot kellett mennem. Akkor fixen bruttó 28000 Ft-t kaptam havonta. Erről azt mondták a TB-nél, hogy GYED-be beleszámít, de ha a gyerek születése napján már lejárt a szerződésem, akkor nem jár. Ez a szerződésem 2010.06.15-n lejárt és 2010.09.01-el újították meg, nyáron nem kaptam semmit. Viszont ez a szerződésem már részmunkaidős közalkalmazotti jogviszony, de határozott idejű. 2011. aug.15-ig van érvénybe. Emellett 2010.szept. 1-től 2011.jún.15-ig van szintén megbízási jogviszonyom egy másik iskolában. Ott nem hiszem, hogy meg fogják hosszabítani. Most az a kérdésem, hogy ha teherbe esek és elmegyek táppénzre, akkor kaphatok e GYED-t, mert hamarosan akkor lejár a szerződésem. Ha szept. 1. után leszek terhes, és dolgozok egy darabig, de utána elmegyek táppénzre és utána jár le a szerződésem, akkor mi van? Nem tudom, ha lejár, akkor mi van? Esetleg tud valaki segíteni?
2011. jan. 29. 15:44

Ohhh, hát ez remek. Sajnos sejtettem...


Micsoda remek rendszer.

2011. jan. 29. 15:44
A jogpont.hu-n nézd meg,hogy hol van a közeletekben ingyenes tanácsadás. Oda érdemes bemenned.
15. andi.nagy (válaszként erre: 13. - Luca81)
2011. jan. 29. 15:38
Sajnálom. De legalább van hol dolgoznod, mert az én tapasztalatom az, hogy gyerkőc mellett nehéz elhelyezkedni. (3 gyerkőcöm van.)
14. andi.nagy (válaszként erre: 3. - Dórika1980)
2011. jan. 29. 15:36
Egy hónappal a tgyás lejárta előtt már beadhatod a kérdelmed a gyed-re.
13. Luca81
2011. jan. 29. 15:36
az én konkrét esetem: 2008. aug. 1-én szültem, 2008. dec. 31-én lejárt a munkaviszonyom. Passzív jogon járt a TGYás, GYEd is, viszont mikor tesót akartunk a jogász azt mondta, hogy mivel megszűnt a munkaviszonyom, így az otthon töltött két év a kisfiam mellett nem számított biztosítási időnek.... pontosabban a nyugdíjba, TB-be számít, de a tesóhoz nem. Így jártunk, tavaly szept. óta (kisfiam két éves kora óta) kénytelen vagyok dolgozni min. egy évet, hogy kapjak a tesó után is majd gyedet..
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook