Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » "Depis vagyok!" Tényleg létezik téli depresszió? fórum

"Depis vagyok!" Tényleg létezik téli depresszió? (beszélgetős fórum)


Ez a fórum a következő íráshoz nyílt: "Depis vagyok!" Tényleg létezik téli depresszió?

1 2
2014. jan. 14. 08:56

Igen, a probléma létezik. Van az agyunkban egy kis rész, úgy hívják, tobozmirigy. Ez felelős az ébrenlét és az alvás hormonális szabályozásáért. Ha sötét van, ez a kis szerv sok melatonint termel, ami alvásra ösztökél, ez okozza a hangulatromlást is. Ellenhormonja a szerotonin (boldogsághormonnak is hívják), de ez csak fény hatására termelődik. Nos, a "napelemes" embereknek, mint én is vagyok, a megoldás a tobozmirigy "átverése", fényterápiás készülékkel. Nekem Beurer TL90 tipusú készülékem van, de a 80-as és 60-as is jó, csak a mérete kisebb. Nem olcsó mulatság, 30-35e között van az ára, de szerintem megéri.

Legjobb reggel használni. Már azt is kitaláltam, hogy időkapcsolót rakok a konnektorba, amit kb 30-45 perccel a tervezett felkelésem előttre állítok be. A lámpa ott van az ágyam mellett, felkapcsol, mellékucorodok és nyugodtan alszom tovább. Közben a tobozmirigyem már fel is vette az aznapra szükséges fénymennyiséget. A fénye nem bántó, nyugodtan lehet mellette aludni.

Ajánlom mindenkinek! Nekem a kedélyállapotomon és az aktivitásomon nagyon sokat javított. Ha mindez sporttal is ki van egészítve, kitűnően át lehet vészelni ezt az amúgy rendkívül kellemetlen időszakot.

2011. márc. 3. 12:48
Amikor már nagyon magam alatt vagyok, meglátogatom a barátokat, kedves ismerősöket, rokonokat, már ez is jó dolog. Vagy ha nincs módom kimozdulni, filmet nézek, eszegetek, teázom. Sőt, ha túl magam alatt vagyok, akkor egyszerűen egy jó délutáni alvás is segít. A kutyasétáltatást még hozzáveszem majd a programjaimhoz, mert van egy duracell, rendetlen, rafinált német vizslánk! :)))
45. 47539e4314 (válaszként erre: 6. - 4ded6e1f48)
2011. márc. 3. 12:37
Én dettó így vagyok, csak kínlódok télen. :) Kedvetlen, erőtlen, álmos vagyok olyankor. Meg olyan dolgokat, amelyekre nyáron rá sem hederítek, katasztrófaként élek át! :D Egyébként nagyon rossz ez az állapot. Jó ötlet volt, hogy feldobtátok a témát, ki hogy küzd ellene! :) Olvasom is tovább!
44. 7717d911a9 (válaszként erre: 42. - Szabadmadárka)
2011. febr. 12. 14:26

"Az önmagával rossz viszonyban lévő emberről egy külön könyvet lehetne írni, mivel így élünk

valamennyien. Csak egy-egy suhanó órára mondhatjuk, hogy a harmonikus jó viszony önmagunkkal helyreállt.


Íme, néhány tünet a kórképből:


A depresszió, a szorongás, mások kerülése nyilvánvaló jelei ennek a megromlott viszonynak. Ha csak futó pillantást vetsz az utcán a járókelők arcára, láthatod az árulkodó jeleket: a rosszkedv, a mosolytalanság vagy a csakis másoknak szóló álmosoly, amely merő önvédelem; a feszültség, nemcsak az arcon és a szemekben, de a száj sarkában és gyakran az egész test görcsös izomtónusában... Látod, hogy boldogtalanok - sehol sem jó nekik igazán. Nézz egyszer körül, ha magadban nem látod. A bántó irónia, a túl harsány jókedv, mely nem nevet, hanem röhög, s nem vidáman dalol, hanem önmagáról megfeledkezve üvölt. Egyáltalán az a szándék, hogy valaki itallal, droggal, ezer decibeles dübörgéssel akarjon megszabadulni az elviselhetetlen lelkiállapotától, jelzi, hogy

nem bírja ki önmagát."


/Müller Péter/

43. b-zs (válaszként erre: 42. - Szabadmadárka)
2011. febr. 12. 13:57
21 évesen még előtted az élet! Majd ha a gyerekek várják a Mikulást meg a karácsonyt, meg lehet szánkózni, hógolyózni, meg jön a farsang, no akkor más lesz a hangulat.
2011. febr. 12. 11:07

Végigolvasva a cikket és a hozzászólásokat, néha-néha úgy éreztem,mintha csak én írtam volna némelyiket.

Azt gondom,hogy mozoghat,kikapcsolódhat az ember,ha saját magát nem tudja kirángatni ebből a dologból senki és semmi nem tudja.

Bár fiatal vagyok,de egy nagyon nehéz időszakon vagyok túl,vagy mondjuk azt,hogy még benne vagyok.

Sokszor van rosszul a gyomrom,és ezek a téli betegségek nagyon nem tesznek jót sajnos. Neki indulok a világnak,hogy élvezzem,és jön a rossz idő, az elején még erős aztán egyre gyengébb vagyok, és valahogy leteper a depresszió...

Százszor álltam már fel belőle,de egyenesbe jönni még nem sikerült. Még mindig ezt várom,és remélve,hogy lesz jobb is nem adom fel.

Ha kell ezerszer újra kezdem, és talán ezerszer jövök rá,hogy mennyire nem ismerjük magunkat.

Ami a legfurcsább egyébként,hogy nagyon sokáig imádtam a telet...most ha megtehetném,elköltöznék egy olyan országba,ahol nincs rossz idő...

41. Tündér69 (válaszként erre: 40. - Soktap)
2011. jan. 25. 15:11
Köszönöm:-). Ez fantasztikusan jó dolog, mármint az erdőben sétálni a kutyussal. Nekem is van kutyám, néha én jobbna várom a sétákat mint ő:-).
40. soktap
2011. jan. 25. 09:07

Tündér! most is csak gratulálni tudok.

Kimegyek a kiskutyámmal--mindennap-az erdőbe sétálni és élvezem az életem minden percét,pedig egyedül élek a természettel és egy letisztult önmagammal.

gábor

39. soktap (válaszként erre: 24. - Dca4884e2f)
2011. jan. 25. 09:04
Kedves Gigi,végre egy normális ember,maradj is ilyen.üdv.gábor
38. kneseva (válaszként erre: 14. - Ade3888e36)
2011. jan. 24. 22:19
Az első idézeted nagyon tetszik, nagyon kifejező, Én nem vagyok/ voltam és remélem nem is leszek depressiós, de közvetlen környezetemben 2 ember igencsak. ( a barátnőm, és az unokatesóm- Ő orvos, mégis-)Mindkettőnek elküldtem. Amennyit ebből látok, keserves egy betegség ez. Nagyon sokat foglalkozom mind kettejükkel, telefon beszélgetés, közös vacsi ( amit én csinálok és viszek el hozzájuk külön-külön)Szervezek nekik programokat, nem sok sikerrel. Mivel mind kettőt szeretem sok aggódást okoznak nekem. Ráadásul mind kettő egyedül élő ember, se társuk, se barátaik.Megkérdezem a cikk írját, hogy a cikket is elküldhetem-e ?
37. syria (válaszként erre: 29. - Eda93927a9)
2011. jan. 24. 18:27
Én már most is érzem, hogy hosszabbak a nappalok és nagyon örülök neki. :D
36. b-zs
2011. jan. 24. 14:30

Ez a cikk is nagyon tetszik, valamire rávilágítottál, köszönöm!

Én imádom az őszt, kedvenc évszakom , április és október mellett pedig a december a szeretett hónapom, házassági évfordulónk (advent utolsó hete, mely a szeretetről szól) és karácsony:)

2011. jan. 24. 10:24
Én is kicsit depisnek érzem magam mostanában, de megpróbálok ellene tenni. Edzés, olvasás..stb és várom, hogy jöjjön a tavasz.
34. eda93927a9 (válaszként erre: 33. - Eda93927a9)
2011. jan. 23. 16:50
Max. a kiújulás megelőzésében segíthet az érett személyiség, akinek van tapasztalata és hamar megérzi az előjeleket, és még időben cselekszik (akkor is kimegy sétálni, ha nincs túl nagy kedve hozzá, vagy alkotni kezd stb..).
33. eda93927a9 (válaszként erre: 32. - Niké..)
2011. jan. 23. 16:47
Aki nem volt igazán depressziós, azt onnan lehet felismerni, hogy adják bosszankodó hangon az olyan tanácsokat, hogy szedd már össze magad! Naaa! Az ilyen személy csak hiszi hogy volt depis, amikor valamilyen külső okból lehangoltnak érezte magát. Nálad is ezt éreztem a hozzászólásodból. Amit te írsz az érettségről, az az a fajta "depresszióra "(inkább lehangoltságra) lehet igaz, aki azon mélázik hetekig, hogy csúnyán nézett rá valaki. Annál segít az érettség, de az igazinál nem.
32. Niké.. (válaszként erre: 31. - Eda93927a9)
2011. jan. 23. 16:41
Igen igaz(mondhatni valamennyire természetes).Az viszont h tudja-e ezt kezelni vagy nem nagyon is függa személyiség érettségétől.Aki viszont egyébként is depressziós annak az is rátesz egy lapáttal.
31. eda93927a9 (válaszként erre: 30. - Niké..)
2011. jan. 23. 16:15
A fényhiány okozta depressziónak nincs köze a személyiség érettségéhez, mint ahogy a menstruáció előttinek sem. Van, aki nem is tudja hogy depressziós, mert nem rosszkedvű, csak érzi, hogy fáradt, nehézkes, motiválatlan.
30. Niké.. (válaszként erre: 1. - Tündér69)
2011. jan. 23. 16:02
Nekem is a kedvenc évszakom a tél,és ezek a csend a nyugalom önmagunk felé fordulás valóban előny ebben az évszakban.Akinél viszont tovább tart a depis hangulat,ott sajnos a befelé fordulás már kevés. Ott csak egy terápia,és gondos önismeret segít. Viszont aki teljesen tisztába van önmagával(sajnos ilyen ember kevés van,annak nem jelentenek problémát a hosszabb éjszakák,tehát mindenképpen valami lelki oka van annak ha valaki labilis ilyenkor.Egy érett személyiségnek is lehet rossz hangulata,de az tudja kezelni.
29. eda93927a9 (válaszként erre: 22. - 7717d911a9)
2011. jan. 23. 15:37
Köszi :) Az vigasztal, hogy hosszabbodnak a nappalok, és februártól már nagyon érezhetően.
2011. jan. 23. 15:33
Minden évszakot szeretek és várok. A telet csak addig,amíg el nem múlnak az ünnepek,mert utána még két hónap sötétség és rossz,hideg idő.Csak március utolsó hétvégéjén van óra állítás,igaz addigra már tovább világosabb van.Nekem már elegem van a télből,ha ki akarunk menni egy csomó ruhát,kabátot magunkra venni. Nyáron könnyebb,lenge ruha,papucs és mehetünk is.
27. Betyárninja (válaszként erre: 16. - 7717d911a9)
2011. jan. 23. 14:57
Így igaz. :)
2011. jan. 23. 14:19

Ha esik a hó, 1-2 napig szép fehér és jó hogy mehetnek a gyerekek szánkózni.

Utána viszont hetekig köd, latyak csúszkálás.

Szóval, a puha fehér takaró csak vidéken vagy 1-2 napig él, utána csak nyűglődés.

Hogy miért utálják a telet sokan?

- hamar sötétedik

- hideg van (amíg az ember egyedül öltözik hagyján, de amikor 2-3 gyereket kell 20 rétegbe bújtatni, az őrjítő) Boltokban, vásárláskor, utazáskor halálra izzad a nyakig öltözött ember.

Ebből a kettőből következik az is, hogy nehezebb és/vagy kevesebbet lehet mozogni, szabadban lenni.

- több a téli betegség

- minden zöldség gyümölcs állati drága, így sokkal nehezebb egészséges ételeket tenni az asztalra

Szóval, és is alig várom hogy március legyen és tavasz.

2011. jan. 23. 13:58
A tél számomra is lehangoló. Már nagyon várom a tavaszt, de az sajnos még odébb van:-(
2011. jan. 23. 13:39
Én télen-nyáron elememben vagyok, mert imádok élni, és örülök minden pillanatnak, ami adatik :)))
23. geranna7 (válaszként erre: 16. - 7717d911a9)
2011. jan. 23. 13:36
Teljesen egyetértek !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
22. 7717d911a9 (válaszként erre: 20. - Eda93927a9)
2011. jan. 23. 12:59
Jó hír, hogy januártól egy újjászületési folyamat veszi kezdetét, így a Nap és a természet ereje is folyamatosan növekszik. Ez vígasztaljon. :)
2011. jan. 23. 12:24
Létezik,s van magyarázata is.Egyrészt a Nap nem ad annyi d vitamint ,ami az idegek működéséhez kell.Az ,hogy hamar sötétedik ,csak hab a tortán...
20. eda93927a9 (válaszként erre: 12. - 5ff1c435aa)
2011. jan. 23. 12:09
Január körül már nekem is elegem van a télből. A hideget is utálom, meg a gyakori szürkeséget.
2011. jan. 23. 12:05
akinél ez komolyan diagnosztizálható depresszió,az szezonális depresszió néven 'fut', amennyiben nem depresszió, akkor pedig szezonális affektív zavar (SAD).lényege a szerotonin és norepinefrin alulműködése, valamint a melatonin aktivitásváltozása (ami felelős az alvásért, reprodukciós aktivitásért, állatoknál a téli álomért).télen nálunk is jelentkezhetnek hasonló dolgok, mintha téliálmot aludnánk, de a legtöbben ezt tudjuk kezelni. aki nem, annál alakulnak ki ilyen szezonális tünetek. az elején valaki megszólalt fényterápiával, mozgással kapcsolatban...az mind mind igaz:)
2011. jan. 23. 12:03
igen van téli depi, és alakosság 7-8 % szenved tőle. Szerencsére, ahogy megérkezik a tavasz a tünetek eltűnnek.
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook