Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Rh pozitív szülőknek lehet e Rh negatív gyermeke? fórum

Rh pozitív szülőknek lehet e Rh negatív gyermeke? (tudásbázis kérdés)


24. homern (válaszként erre: 23. - Picasso2011)
2011. aug. 25. 21:20
25% ?:)
2011. aug. 25. 21:16

Sziasztok, nekem is lenne egy kerdesem a temaval kapcsolatban, csak az en esetem talan bonyolultabb.

A baratnom edesanyja Rh- , viszont en is es a baratnom is Rh+ -ak vagyunk. Arra szeretnem tudni a valaszt hogy mennyi az eselye annak hogy a kozos gyerekunk Rh- legyen. Elore is koszi.

22. Szilvamama (válaszként erre: 12. - Csicsi25)
2011. jan. 13. 11:09
Ez így van, mivel a kék a domináns.
21. jozsi.38 (válaszként erre: 18. - Csicsi25)
2011. jan. 13. 09:52

lehet a és lehet 0

ha te a heterozigóta vagy, vagyis a két örökölhető vércsoportod A és 0 akkor lehet nullás

ha homozigóta A vagy vagyis mindkét vércsoportod A akko csak A vércsoportú utód lehetséges. az A vércsoport domináns a 0-s recesszív

20. Csicsi25 (válaszként erre: 19. - A360345bdd)
2011. jan. 13. 09:52
Tehát akkor a gyerek lehet akár 0-s, akár A-s is. Köszi a választ!
2011. jan. 13. 09:49

Rh+ B-és vagyok, az apa O Rh + és a lányom Rh+ B, pont mint én :)


Ha te heterozigóta A vagy, akkor lehet a gyermek is O! Én homozigóta vagyok, nálunk más lehetőség szóba se jött :DDDD

2011. jan. 13. 09:43
Ha már itt tartunk, azt nem tudjátok véletlenül, hogy RH poz A-s anyának és RH poz 0-s apának milyen utódja lesz? A-s vagy 0-s?
17. fannikotty (válaszként erre: 15. - 3b41f6053f)
2011. jan. 13. 09:26
Köszönöm Adrienn, a válasz megnyugtató- és igazán életszerűnek tűnik.
16. clugie (válaszként erre: 10. - Spixi)
2011. jan. 13. 08:57
Ajajajjj! :)
2011. jan. 13. 08:49

Apa :Rh neg Anya:Rh neg Gyermek :Rh neg


Apa :Rh neg Anya:Rh poz Gyermek :Rh neg vagy Rh poz


Apa :Rh poz Anya:Rh poz Gyermek :Rh poz vagy Rh neg


Apa :Rh poz Anya:Rh neg Gyermek :Rh neg vagy Rh poz



Kérdés:


Mind a ketten A Rh+ vércsoportúak vagyunk, milyen vércsoportja lehet gyermekünknek?


hirdetés

Válasz:


A fő vércsoport - jelen esetben az A tulajdonság - mint majdnem minden emberi jellemző, két gén által kódolt. Tehát ha Önök a szüleiktől csak az A tulajdonságot hordozó gén hozták, akkor csak A tulajdonságú lehet a gyermekük is.

Azonban előfordulhat az is, hogy ugyan a fő vércsoport tulajdonság A - tehát ez a megjelenése, szakszóval fenotípusa - azonban a genetikai kódban - genotípus - egy A mellett egy nem megnyilvánuló, gyengébb kódot is hordoznak, mind a ketten, akkor a gyermek O-s is lehet. (Egyébként a O vércsoport jóval ritkább, mint az A)

Ugyanez vonatozik az alcsoportra, az úgynevezett Rh fenotípusra is: tehát adott esetben a Rh pozitív tulajdonságra nézve homológ - azonos - kódot hordoznak, akkor a gyermek csak Rh pozitív lehet. Ha azonban a két genetikai kód Rh-ra nézve - mindkettőjükben, külön-külön - eltérő, akkor, ha mind a ketten ezt a gyengébb - jobb kifejezést nem találtam: némított, tulajdonságot ily módon nem megjelenítő - géneket örökítik gyermeküknek, abban az esetben lehet Rh negatív is.

Tehát lehetséges variációk: A Rh pozitív, A Rh negatív, O Rh pozitív, O Rh negatív.

A pontos öröklésmenetet az egyes genetikai kódok vizsgálatával lehet tisztázni.

Dr. Péter György


Sziasztok!


Kettőt kimásoltam ,amit találtam.


Én is akkor döbbentem meg,mikor a fiam záróján megláttam,hogy rh neg,mikor mi a férjemmel pozitívak vagyunk.


Rákérdeztem a kórházba (azt mondták lehet) ,utána a gyerekorvost is megkérdeztem(ő is azt mondta)


Úgyhogy megnyugodtam,hogy nem cserélték el a kórháza :)

14. jozsi.38 (válaszként erre: 10. - Spixi)
2011. jan. 13. 08:31
ilyen nincs! az rh faktor egy recesszív-domináns öröklésmenet, ahol a + a domináns, a - rejtőzködő vagyis recesszív. két negatív rh faktorú embernek csak negatív rh-jú gyereke lehet. ezt biológiából csak azért jegyeztem meg mert én rh - vagyok a férjem rh+ a gyerekeim rh+ok és csak az unokáimnál van esély negatív rh-ra.
2011. jan. 13. 08:30
Lehet,az én szüleim pozitívak én pedig negatív vagyok!
12. Csicsi25 (válaszként erre: 3. - Bf5264a5b9)
2011. jan. 13. 08:28
Az öcsémmel mindketten kék szeműek vagyunk, a szüleink mindketten barna szeműek. Én úgy hallottam, hogy két barna szeműnek lehet kék szemű utódja, viszont két kék szeműnek nem lehet barna szemű gyereke.
11. miccer
2011. jan. 13. 08:26
Persze, mivel a - lappangó gén (asszem így hívják), és mindketten lehetnek heterogén +-ak (tehát van egy + és egy - génjük), és mindketten örökíthetik a --at, így lehetséges.
10. spixi (válaszként erre: 1. - Fannikotty)
2011. jan. 13. 08:24
Igen,biztos,hogy lehet...Nálunk az a helyzet,hogy mi a férjemmel negatívosak vagyunk,a kislányunk viszont pozitívos lett. :-))
2011. jan. 13. 08:23

Sziasztok!


Én nem voltam jó biosz-genetikából, de ez rémlik, hogy lehet negatív a gyerek. Levezetni már nem tudnám, de minden lehetséges, még ha kicsi is rá az esély.

8. 6b08b99072 (válaszként erre: 3. - Bf5264a5b9)
2011. jan. 13. 08:06

Mi is így jártunk, hogy két barnából lett kék.

Nagyimnak volt ilyen kék szeme csak a családban, senki más nem örökölte tőle - kivéve a dédunokát.

Sógornőm azt mondta erre, hogy nyolcad ízig öröklődhet a kék szem, ami annyit tesz, lehet hogy 7 generáción keresztül nincs, a 8-ban biztosan lesz kék szemű gyerek.

7. a360345bdd (válaszként erre: 4. - Mézeszserbó)
2011. jan. 13. 08:00

ebben tévedsz, jozsi-nak van igaza


szépen levezetted :)


jobbulást az unokának!

6. fannikotty (válaszként erre: 2. - Jozsi.38)
2011. jan. 13. 07:56

Én "csak" egy nagymama vagyok, / Rh neg./ és a kis unokám betegsége kapcsán, ma hajnalban tudtam meg, hogy Ő annak ellenére -, hogy mindkét szülő +.

Köszönöm, hogy megnyugtatott.

2011. jan. 13. 07:56
persze hogy lehet.A terhesség során ezért is végeznek vércsoport meghatározást 2-szer is...
4. mézeszserbó (válaszként erre: 1. - Fannikotty)
2011. jan. 13. 07:53
Ha mindkettő Rh pozitív, akkor nem.
2011. jan. 13. 07:43

Erről sztem egy genetikust kérdezz meg.


Én egyébként nem tartom elképzelhetetlennek, mert a kék szem is öröklődik generációkat ugorva (recesszív génnek hívják asszem), így van olyan, hogy két barna szemű embernek kék szemű gyereke születik, ha az előző generációkban van kék szemű felmenő. Olyanról, hogy két kék szemű embernek barna szemű gyereke született volna, arról viszont még nem hallottam... Bár lehet, hogy a kettőnek semmi köze egymáshoz :)

2011. jan. 13. 07:42
lehet. ez tisztán genetika :) ha két rh+ szülő heterozigóta, vagyis + és - rh faktorral rendelkeznek, az utódnak az esélye hogy negatív rh-ja lesz 25%
2011. jan. 13. 07:37
Rh pozitív szülőknek lehet e Rh negatív gyermeke?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook