Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Középiskolai felvételi fórum

Középiskolai felvételi (beszélgetős fórum)


109251. virgilius (válaszként erre: 109247. - Chelsey)
2022. ápr. 30. 18:55
Ja hogy többen jussanak tovább? Annak en annyira nem latom ertelmet.
109250. virgilius (válaszként erre: 109246. - Chelsey)
2022. ápr. 30. 18:53
Sztem az ugyanaz.
109249. puma76 (válaszként erre: 109248. - Chelsey)
2022. ápr. 30. 18:44

Zrínyi van másodikosoknak is, Bólyai csak harmadikosoknak. De én már elsőben is akadtam ki rám sózott rajzpályázat miatt, jól nem írtam fel a felkészítő tanár nevét a rajzlap hátára - a gyerek így is boldog volt, hogy a polgármester úr átadta az első díjat :) (Persze véletlen nem írtam rá a tanár nevét, nem tudtam, hogy kellene ;) Ha a suliban ül délutáni időkben órákat rajzolgatva, akkor biztos valakinek eszébe jut mindent is ráírni ;) )

Harmadikban a magyar Bólyai került úgy terítékre, ahogy nálatok a matek, akkor már szülőkként kaaptunk emailben "kötelezvényt". Részemről az nem is hatott meg, esélyem nem lett volna annyi szólás-mondást a gyerekbe tömni, amennyi oda kellett...

109248. Chelsey (válaszként erre: 109243. - Puma76)
2022. ápr. 30. 18:32
Érdekes, hogy határozottan úgy emlékeztem, hogy ez a versenyre küldés nálunk is másodikban történt. De aztán megnéztem a versenyfeladatokat és ott meg harmadikosoknak találtam csak (mármint az volt a legkisebbeknek való). Már meggyőztem magamat, hogy rosszul emlékszem, hogy mikor is történt ez az egész.
109247. Chelsey (válaszként erre: 109241. - Virgilius)
2022. ápr. 30. 18:29

Persze, hogy jelentkezhet bárki. Nem erről volt szó.

Ha megnézed egy évre - úgy tűnik átmenetileg - többen kerülhettek meg egy magasabb szintű megmérettetésre, mint máskor. Nyilván ez a verseny végkifejletét nem igazán befolyásolja. De a gyerekeknél egyénileg a sikerélmény sokat számíthat, hogy a későbbiekben miként viszonyulnak a matek tanulásához.

109246. Chelsey (válaszként erre: 109240. - Virgilius)
2022. ápr. 30. 18:26
De azt nem állítják magukról büszkén, hogy "hülyék a magyarhoz". Ellenben ezt matekkal behelyettesítve sokszor hallani.
109245. trapiti (válaszként erre: 109238. - Khi72)
2022. ápr. 30. 17:54
Nem megvédeni akartam őket, pontosan tudom milyenek a mai tanárok - na jó, a többség - csak annyit mondtam, hogy nagyjából azért lehet tudni miért nem nagyon csinálnak semmi mást mint amit muszáj... Sajnos a színvonal csökken, a tanárképzésben is, meg később is, ami meglátszik.
109244. puma76 (válaszként erre: 109242. - Akinomuj)
2022. ápr. 30. 17:50
Már a felsős gyerek is, de aki gimnáziumra érett bőven tudja, milyen célokat akar elérni, ahhoz mit kell megtennie. Sok iskolából ha egyáltalán eljutott odáig, már biztos, hogy a szülő vagy saját idejével és képességével, és /vagy különféle tanfolyamokkal támogatta. Tehát szó nem volt Fazekasos gimnazistákról, de gyanítom, általánososokról sem. Én pl amikor általánost kerestem, a legközelebbi reál tagozatnak hirdetett tagozatot néztem ki. Más sulit meg sem.néztünk. Azt sem tudtam, hogy léteznek alsósoknak versenyek. Azt sem tudtam, hogy létezik általános iskolai rangsor - ezt mondjuk már tudom. Míg a gyerek első általánosa valahol 300 körüli helyen van, a mostani az első tízben. És sok dolgban látszanak a különbségek. De mindezt én nem tudtam :) S ahogy azt sem tudván, hogy léteznek alsósoknak versenyek, azt sem vártam, hogy felkarolják. Amikor küldték különböző versenyekre, akkor úgy elvártam volna, igen, hogy az ne azt jelentse, hogy a 4-ig kötelező iskola és edzések mellett még nekem kelljen felkészíteni. Mert ugye alsóban 4-ig kötelező a suli is...
109243. puma76 (válaszként erre: 109242. - Akinomuj)
2022. ápr. 30. 17:38

Ez így egy gimnáziumban rendben is van.


Ugye onnan indult, hogy én a kicsik ösztönzését szorgalmaznám, mert nem mindenhol ilyen támogató az iskola. S függetlenül attól, hogy az én gyerekem nem lesz újra másodikos, sőt, másik gyerekem sincs és nem is lesz már. Ott abban az osztályban sok tehetséges gyerek fordított hátat ha nem is egy életre, de hosszú időre a versenyzésnek. És az nem a gyerekek inkompetenxiájából adódott. Tényleg olyann helyzetben jobb, ha kategorikusan kijelentik, hogy a) nincs versenyzés b) aki akar, versenyez, de oldja meg maga, dee az, hogy piciket küldenek és nem készítik semennyire sem fel, az nem okés. Szóval maradjunk a másodikos korosztálynál :)

109242. akinomuj (válaszként erre: 109232. - Puma76)
2022. ápr. 30. 16:41

Igen, olyan van, hogy ha önként csinál valamit és elakad, akkor odamegy a tanárhoz és az segít.


Számomra ezek a különbségek

1)nem motiválják külön a gyerekeket a versenyre

2)nem szólnak bele abba, ki mire, milyen formációban megy, ha csapatverseny

3)nincs versenyspecifikus felkészítő szakkör

4)jellemzően a tanulónak magának kell megkeresnie a felkészítő anyagot (sok minden megtalálható a suli honlapján)

5)a tanulónak kell a konkrét elakadásnál megkeresni a szaktanárt és segítséget kérnie


Tehát ott a rendszer a belső motivációra és önállóságra épít, a csoportos általános tehetséggondozás a jellemző.


Arra ne számítson senki, hogy az ő gyerekére majd felfigyel valaki és a szárnyai alá veszi, vagy az ő kiemelten extrán tehetséges gyerekéhez fogják igazítani a haladási iramot. A gyereknek kell megtalálnia a mentorát. (Van ilyen program is az iskolában, tehát a lehetőség adott).

109241. virgilius (válaszként erre: 109186. - Chelsey)
2022. ápr. 30. 16:38
Miert gondolod, hogy le lennenek szukitve a versenyek? Barki jelentkezhet... Ha a suli nem szervezi meg és a szülő sem nyomul, akkor persze kimarad. De aznem jo szó, hogy le lennenek szukitve. A lehetőség adott.
109240. virgilius (válaszként erre: 109189. - Chelsey)
2022. ápr. 30. 16:36
Pedig sokan mondják, hogy őket nem érdekli az irodalom. Vagy pláne a zene vagy a képzőművészet. Ezzel az erővel ez ugyanaz, mint hogy "tok hulye hozzá". Amugy nem igaz, hogy minden bölcsész azzal dicsekszik, hogy tok hulye a matekhoz. A tobbseg abbol is jo, regen legalabbis be sem lehetett kerülni a bolcseszkarra gyenge bizonyitvannyal. Ahhoz nagy zseninek kellett lenni, hogy valaki duplazzon. Inkabb, mint most.
109239. virgilius (válaszként erre: 109236. - Trapiti)
2022. ápr. 30. 16:29
Ha szakkörként vagy versenyfelkesziteskent be lehetne szamitani az oraszamukba, akkor biztos lelkesebbek lennenek. Ugyanigy az elokeszito tartást. Nem tudom, de elkepzelhetonek tartom, hogy jobb helyeken igy is van.
109238. khi72 (válaszként erre: 109234. - Trapiti)
2022. ápr. 30. 16:13

A gyerekek nem maguktól találják ki a versenyeket, a tanárok agitálják őket, jelentkezzenek minél többen. Sőt, úgy is jártunk egyik gyerekemmel, hogy miután nem ment el a verseny döntőjére, amire egyedül készült, még számon is kérte a tanár, hogy ezt mégis hogy merte megtenni.

A Bólyai versenyen éppen díjazzák a legtöbb gyereket benevező tanárt, ill. akinek jó eredményt értek el a tanulói. Nyilván nem ebből fog meggazdagodni, ahogy a gyerekek jutalmazása is jelképes. Ahogy a fiam fogalmazott, szombaton Ő is szívesebben szórakozott volna, mint versenyre menjen, ahol természetesen a tanár neve szerepel, mint felkészítő tanár. A gyerekek szerették volna elérni, hogy a valódi felkészítő kerüljön be, de nem sikerült. A gyerekek is pluszban vállalják az esetenkénti heti 34-36 óra mellett.

Alsóban pedig valóban 4-ig bent kell lenni a gyerekeknek, nálunk iskolaotthon van. Beleférhetne a felkészítés, igaz udvari játék, szabadidő helyett, ahogy itthon is ebből veszünk el.

Nem véletlenül írtam, hogy tisztelet a kivételnek, mert van pedagógus, aki meg tudja oldani, de sajnos ez a kevesebb.

És ha már megszólítottál, nyilván az én hibám, de igen dolgoztam, túlóráztam ingyen, nem volt kérdés, kellett, csináltuk. ( nem pedagógusként )

109237. Chelsey (válaszként erre: 109236. - Trapiti)
2022. ápr. 30. 15:42
A délután négyig a tanárnak sincs szabadideje tudtommal. Akkor vannak szakkörök meg egyéb, az iskola által kínált foglalkozások. Már ahol nem egésznapos tanítás van.
109236. trapiti (válaszként erre: 109235. - Chelsey)
2022. ápr. 30. 15:12
De gondolom hogy nem sok ill. egyre kevesebb tanár szeretne a szabadidejében szakkörre készülni például. Gondolom aki még tanít az nem fog önként többet vállalni mint amit muszáj.
109235. Chelsey (válaszként erre: 109234. - Trapiti)
2022. ápr. 30. 14:56
Délután négyig bent kell lenni évek óta az általános iskolákban. A versenyre délutáni szakkör keretében fel lehetne készülni. Szerintem iskolafüggő, hogy mennyire foglalkoznak ilyesmivel.
109234. trapiti (válaszként erre: 109228. - Khi72)
2022. ápr. 30. 14:44
Azért én megértem a tanárt is. Te mennyit dolgozol ingyen? Ráadásul verseny van mindig úja és újra minden évben más gyerekekkel, akkor ez állandó ingyen plusz munka lenne neki.
109233. Aquarius76 (válaszként erre: 109222. - Puma76)
2022. ápr. 30. 14:27
Szerintem valakinek nem fér bele a világképébe, hogy valaki ilyen-olyan módon megy nem körzetes (általában magasabb színvonalú) iskolába.
109232. puma76 (válaszként erre: 109231. - Akinomuj)
2022. ápr. 30. 12:49
De azért amennyire tudom, a Fazekasban minden támogatást megadnak a tanárok a gyerekeknek, ha igénylik. Nyilván nem lehet egy olyan gyerek mögött ott állni ostorral, hogy csinálja, akinek nincs hozzá affinitása. Konkrét veresenyfelkészítés a mostani sulijában sincs, viszont aki kér,kap feladatsorokat bármelyik tanárnál bármelyik tantárgyból, ha valamivel nem boldogul, pedig kap segítséget a megoldáshoz, s tényleg bármelyik szünetben megkereshetik a tanárokat. Mivel alsóba ugye nem ide járt, fogalmam sincs, hogy akkor itt hogy volt, de erőst kétlem, hogy akkor is bárkit küldtek volna erőnek erejével ráadásul felkészítés nélkül bármilyen versenyre. Valahogy úgy képzelem, hogy ez a Fazekasban is hasonlóképp működik...
109231. akinomuj (válaszként erre: 109226. - Puma76)
2022. ápr. 30. 12:33

Igen, a verseny és a vizsga is olyan, hogy igen kevesen lesznek sikeresek készülés nélkül.

Lehet persze azt mondani, hogy az iskolai magas szintű oktatás egyben felkészítés - ezt mondja pl. a Fazekas, de ott is azok a gyerekek lesznek kiemelkedők, akik maguk is sok időt szánnak rá pluszban. Sokszor a szülők is. Messze nem mindenki, de tapasztalatom szerint van egy 5-6 fős élboly, persze tantárgyanként változó a létszám és a csoport tagjai is.


Szóval igen, meggondolandó, hogy milyen útravalóval indítja a gyereket az iskola (szülő) egy versenyre...

109230. Chelsey (válaszként erre: 109228. - Khi72)
2022. ápr. 30. 12:17
Nekünk ez új volt. Eleve verseny előtt pár nappal derült ki. Úgyhogy még egyeztetni se igazán volt idő. Aztán meg sose foglalkoztak többet versenyekkel. Még az időpontokat se mondták meg. Angolból felsőben már kértem, de akkor meg a tanár ment el a suliból, meg jött a covid. Úgyhogy ennyit a versenyzésről. Pedig szerintem a felvételiben is sokat segít bármilyen tanulmányi verseny.
109229. akinomuj (válaszként erre: 109225. - Levia)
2022. ápr. 30. 12:07

Lehet a csillagok szerencsés együttállásának is nevezni, hogy együvé kerültek, és valóban mindhárman tehetségesek is.

Hogy pontosan mennyit tesznek hozzá mások és mennyi a belső indíttatás, azt nem tudhatom. Nyilván a gyerekeket is motiválja a siker. :-)

109228. khi72 (válaszként erre: 109227. - Chelsey)
2022. ápr. 30. 11:52

Nálunk sincs igazán verseny felkészítés. Már szinte megszokott, hogy az elsős gyereknek én tanítom a verset a versmondóra, aki ugye nem tud olvasni, vagyis minden alkalommal nekem kell felolvasni....amikor tudja a gyerek, akkor tanító néni meghallgatta és megdicsérte, amikor szép helyezést ér el, akkor még jobban:) De szívesen csinálom, a gyerekeimért teszem. Akkor viszont kiakadtam, amikor felsőben megnyerték a csapattal a Bólyait matekból, továbbjutottak az országosra, a tanárnő pedig szó szerint azt mondta a gyerekeknek, hogy neki nincs ideje felkészíteni őket, egyébként se fizeti ki neki ezt senki. Persze a gyerekek beáldozzák a hétvégéjüket a versenyre. Végül az egyik csapattag anyukája, aki matek tanár segített egy délután nekik egy kicsit.

Azóta nem megyünk Bólyaira, csak egyéni versenyekre.

Ahogy hallom egyáltalán nem egyedi eset, hogy a szülők készítik a gyerekeket 1-1 versenyre, barátnőm egyszer a sikeres versenyek után pedagógusnapra meglepte magát egy orchideával:)) Tisztelet a kivétel pedagógusoknak, mert biztosan van ilyen is!

109227. Chelsey (válaszként erre: 109226. - Puma76)
2022. ápr. 30. 11:30

Pont ugyanez történt a fiamék osztályában. A tanítónő egyik nap random csapatokat alkotott. Vagyis számomra volt random, mert a jó matekosokat még véletlenül se tette egy csapatba. Majd közölte, hogy matekversenyre mennek. Gondoltuk, hogy gyakorolnak velük. A gyakorlás abból állt, hogy a verseny előtti délután derült ki, hogy valami táblázatba kell vezetni az eredményt, azt megmutatta nekik. A lap tetején persze ott van a feladatok fölött, hogy akár több jó válasz is lehetséges, de ezt már nem mondta el nekik (nem találta fontosnak vagy nem tudom). Ok, harmadikosok tudnak olvasni, de szerintem akkor is kellett volna ezt tudatosítani. Egy csapat nem attól lesz csapat, hogy egybeválogatják őket. Már azon is csodálkoztam, hogy a nagy kapkodásban egyáltalán átvezették a megoldást a külön lapon lévő táblázatba.

Mondanom se kell, hogy soha többé nem mentek semmilyen versenyre.

109226. puma76 (válaszként erre: 109223. - Akinomuj)
2022. ápr. 30. 11:09
Akkor fogalmazzunk úgy, hogy sosem tüntették fel a sulijukat egyetlen évfolyamon sem az említett okok miatt :) (Amúgy tényleg azt hittem, hogy külön neveznek is az iskolák erre.) Másodikban csak az ő osztályukból indult vagy 20 gyerek, mert erősen ajánlott volt...Csak szerintem futóversenyre vagy szavaló versenyre sem küldenek felkészítés nélkül senkit :)
109225. levia (válaszként erre: 109223. - Akinomuj)
2022. ápr. 30. 10:51
Borzasztó, de nekem erről a történetről tenyésztés szó előbb jutott eszembe, mint a tehetséggondozás...
109224. puma76 (válaszként erre: 109216. - Akinomuj)
2022. ápr. 30. 10:49
Egyébként az tény és való, hogy ez alapvetően nem egy akármilyen verseny szervezőinek, s nem a Zrínyi szzervezőinek felelőssége. Olyan suliról is hallottam, hogy elsőben a tanító méni azt mondta, hogy ezekből és ezekből a tankönyvekből kíván tanítani, azok nem haladnak együtt a tantárgyi versenyek követelményeivel, s ezért alsó tagozaton nem versenyeznek. Teljesen korrekt ez is szerintem.
109223. akinomuj (válaszként erre: 109220. - Puma76)
2022. ápr. 30. 10:47

Nem kell indítani a csapatversenyben, autoomatikusan kiszámolják a suli adott évfolyamon induló legjobb 3 versenyző pontszámát és úgy rangsorolnak. :-)


A most 9. évfolyamban Bolyain van az Arany Ászok nevű csapat (harmadiktól ez a nevük). A 3 srác elsőtől együtt készül, egy iskolába jár, ötödiktől ugyancsak egy jó nevű nyolcosztályosba. Mindegyik suliban tehetséggondozás, bontott csoport, szakkörök, plusz szülői felkészítés (fiam ismerte az egyiket zenesuliból, onnan tudja)

Egyéniben is nagyon jók mindhárman, Zrínyin is mindig döntősök és most is volt díjazott köztük.


No, itt ebben a körzetben ebben az évfolyamban a matekversenyeken nem sok babér terem másoknak... Ez van.

109222. puma76 (válaszként erre: 109221. - Aquarius76)
2022. ápr. 30. 09:25
De miért lenne baj, hogy nem a körzetes suliba mentetek?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook